Προς το περιεχόμενο

Formula 1 2019


greg4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, ~mxls~ είπε

giphy.gif

Was executed in a safe way!!!

Εντωμεταξύ μέχρι τελευταία στιγμή δεν ξέρει τι να κάνει. Απλά για γέλια.

Μάλλον δεν καταλαβαίνεις τι διαβάζεις έτσι; Μεγάλο πρόβλημα αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3.8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, haHa είπε

Οταν η μπροστινη αεροτομη ειναι διπλα απο τους πισω τροχους του αλλου μονοθεσιου, τοτε θεωρειται οτι σημαντικο κομματι του μονοθεσιου ειναι δίπλα (κοινως τα μονοθεσια θεωρουνται οτι ειναι δίπλα) και δεν επιτρεπεται να στριμωξεις τον αλλον εκτος πιστας. Ποσο μαλλον αν εχεις μπει unsafely με τις μπαντες πατωντας γκαζι και τωρα θελεις να βγαλεις τον αλλον απο την αγωνιστικη γραμμη πετωντας τον εκτος πιστας.

Εδω δεν ηταν απλα η μπροστινη αεροτομη διπλα, αλλα οι μπροστα τροχοι του Χαμ ηταν μπροστα απο τους πισω του Vettel:

τι μας λες καλέ? για δες την εικόνα σωστά!! είναι καθαρά πίσω από την κόκκινη γραμμή που έφερα με μαθηματική ακρίβεια !!

Untitled.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θελετε να σας πω με δυο λογια γιατι εχει προκληθει τετοια αναστωση;; Αρχικα η συντριπτικη πλειοψηφια των οπαδων ειναι ferrariκοι. Καθε μα καθε αγωνα της σεζον αυτη τα σχολια ολα στο insta της f1 ηταν "its boring" οταν κερδιζε η mercedes η οποια ηταν η καλυτερη με διαφορα. Οταν ομως πηρε pole η ferrari μουγκα οι tifosi. Τωρα λοιπον που η ferrari ειχε την πρωτη της ευκαιρια για νικη μετα απο ΠΟΛΥ καιρο και τα εκανε μουνοθαλασσα ο vettel - ξανα- ξεσπασαν οι ferrarικοι στην κακια fia που "υποστηριζει" την mercedes. Τα περισσοτερα media υποστηριζουν την δηθεν αδικαιολογητη ποινη για να μην βρεθουν στο στοχαστρο της μαζας, η ferrari και ο vettel αμεσως βρηκαν την δικαιολογια οτι ο vettel δεν ειχε τον ελεγχο μπας και παρει τα φωτα απο πανω του μιας και εχει φαει το κραξιμο της ζωης του τοσο η ferrari οσο και ο vettel. 

Ενα μονο πραγμα δεν καταλαβαινω. Πως στο διαολο γινεται να εχουν τοσο μεγαλη απηχηση οι θεωριες συνωμοσιας??? Σε τι κοσμο θα φερουμε τα παιδια μας; Αντι να κοιταξουν οι ferrarικοι τα χαλια της ομαδας τους, παρακαλανε να φυγει η mercedes απο την f1.

Και ναι δηλωνω mercedικος (δεν υποστηριζω hamilton). Δεν καταλαβαινω γιατι για την συγκεκριμενη ποινη οσο και να πιστευει καποιος οτι ειναι λανθασμενη, πρεπει να κραξει την mercedes.

Επεξ/σία από george200-13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@geodrako Τα έχω γράψει και στις πιο πίσω σελίδες. Δεν απόκτησε ξαφνικά κανένας εμμονή με τις merc.

Το παραμύθι περί συλλογισμού κανονισμών για επιβολή ή μη ποινής, έχει τελειώσει. Χθες έκανε περισσότερο μπαμ, that's all.

 

Υ.Γ άλλο αγαπημένο, ο Μαξ με τις 4 ρόδες εκτός πίστας, προσπερνά Κίμι. Μαντέψτε ποινή.

 

 

Screenshot_96.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, greg4 είπε

Αγαπητέ haha δεν πέταξε κανέναν lewis εκτός πίστας.

Ήταν μπροστά όταν είχε αποκτήσει έλεγχο? Ναι.

Δεν είχε δικαίωμα να επιλέξει που θα πάει; Ναι

Έκανε κάποια απότομη κίνηση προς τα δεξιά; Όχι

Επέλεξε να πάει ευθεία. Το γεγονός ότι ο άλλος προσπάθησε να τον περάσει ενώ ήταν εκτός πίστας και με τους 4 τροχούς, δεν φταίει ο προπορευόμενος. Και άμα τον περνούσα θα έκανε προσπέρασμα ενώ είχε και τους 4 τροχούς εκτός πίστας, να δω αν θα έπαιρνε ποινή τοτέ, χμμμ, μαντέψτε.

Πιστευω στο bold ειναι το λαθος, γιατι ισως αγνοεις τον κανονισμο. Δεν εχει δικαιωμα να επιλεξει που θα παει, πρεπει να αφησει χωρο για τον αλλο που ειχε το apex και την αγωνιστικη γραμμη(ενω αυτος το εχασε και μπηκε unsafely), δεν μπορει να τον πεταξει εκτος πιστας. Οπως δεν μπορουσε να πεταξει εκτος πιστας ο Max τον Κιμι στην Σουζουκα και για αυτο εφαγε ποινη(που εδω διαβαζαμε οτι ηταν για μαυρη σημαια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ~mxls~ είπε

@geodrako Τα έχω γράψει και στις πιο πίσω σελίδες. Δεν απόκτησε ξαφνικά κανένας εμμονή με τις merc.

Το παραμύθι περί συλλογισμού κανονισμών για επιβολή ή μη ποινής, έχει τελειώσει. Χθες έκανε περισσότερο μπαμ, that's all.

Υ.Γ άλλο αγαπημένο, ο Μαξ με τις 4 ρόδες εκτός πίστας, προσπερνά Κίμι. Μαντέψτε ποινή.

Screenshot_96.jpg

Η ποινή είναι δικαιολογημένη απόλυτα. Τώρα τι θέλεις να πιστεύεις εσύ και κάθε φεραρικός για παρηγοριά, δικό σας πρόβλημα!
Και αν είσαι τόσο υπερμαχος του δικαίου, για πες μου πχ για το Baku όταν ο Φέτελ χτύπησε εσκεμένα τον Hamilton αλλά δε πήρε ποινή ενώ ο Ham έχασε τον αγώνα εξαιτίας αυτού; Εκεί που ήταν η εύνοια της Mercedes?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ :

πριν από λίγο διάβασα ότι η Ferrari θα κάνει ένσταση. Λοιπόν σε περίπτωση που αυτό γίνει πράξη, όσοι παίζετε στοίχημα αν βρείτε στοίχημα για την έκβαση της ένστασης θα σας πρότεινα να στοιχηματίσετε υπέρ της Φερράρι.

Μην με αναγκάζεται να σας λέω μετά ¨τα ΄έλεγα εγώ εσείς δεν ακούγατε!! ¨

Επεξ/σία από dkstopo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, geodrako είπε

Η ποινή είναι δικαιολογημένη απόλυτα. Τώρα τι θέλεις να πιστεύεις εσύ και κάθε φεραρικός για παρηγοριά, δικό σας πρόβλημα!
Και αν είσαι τόσο υπερμαχος του δικαίου, για πες μου πχ για το Baku όταν ο Φέτελ χτύπησε εσκεμένα τον Hamilton αλλά δε πήρε ποινή ενώ ο Ham έχασε τον αγώνα εξαιτίας αυτού; Εκεί που ήταν η εύνοια της Mercedes?

Για να μην τα ξαναγράφω:

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, geodrako είπε

για πες μου πχ για το Baku όταν ο Φέτελ χτύπησε εσκεμένα τον Hamilton αλλά δε πήρε ποινή

Ε?! Ότι να'ναι πραγματικά. 10 second stop/go penalty πήρε. Η σκληρότερη ποινή που μπορεί να επιβληθεί.. Είναι σχεδόν 27-33s ποινή, ανάλογα την πίστα. Το επόμενο είναι black flag.

Δείτε λίγο πρώτα τι έγινε και μετά να βγάλουμε το μένος μας.

7 λεπτά πριν, haHa είπε

Πιστευω στο bold ειναι το λαθος, γιατι ισως αγνοεις τον κανονισμο

Αν δεν ισχύει το Bold τότε δεν ισχύει και ότι ήταν μπροστά. Αυτά τα δυο πάνε μαζί. Επίσης εσύ μου είπες πριν ότι ηταν δίπλα καθώς η αεροτομή του Lewis ηταν στη πίσω ρόδα του Seb.

Βασικά να το ξαναθέσω, καθώς δεν είχα δει το εναέριο ss.

Το πως μπήκε, δηλαδή ότι πάτησε (ίσως) γκάζι και έκανε τις διορθώσεις νομίζω ότι συμφωνούμε ότι δεν είναι για ποινή. έκανε ότι μπορούσε να το σώσει.

Οι αγωνοδίκες βασικά τον τιμώρησαν καθώς ενώ είχε λίγο στρίψει το τιμόνι αριστερά, έκανε ευθεία. Και η εικόνα του Hamilton ήταν κάπως έτσι:

image.png.a1352a03cb7fd3fb139667436bb937c3.png 

Για μένα εδώ είναι καθαρό racing πλέον. Όπου φτάσαμε εδώ.

image.png.12bee6437a89831e965486d0211c0113.png

Τώρα αν δεν ειναι racing incident αυτό, δεν ξέρω τι είναι.

8 λεπτά πριν, dkstopo είπε

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Από χτες το ξέρουμε. Δεν παίζει να αλλάξει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, greg4 είπε

Ε?! Ότι να'ναι πραγματικά. 10 second stop/go penalty πήρε. Η σκληρότερη ποινή που μπορεί να επιβληθεί.. Είναι σχεδόν 27-33s ποινή, ανάλογα την πίστα. Το επόμενο είναι black flag.

Δείτε λίγο πρώτα τι έγινε και μετά να βγάλουμε το μένος μας.

Αν δεν ισχύει το Bold τότε δεν ισχύει και ότι ήταν μπροστά. Αυτά τα δυο πάνε μαζί. Επίσης εσύ μου είπες πριν ότι ηταν δίπλα καθώς η αεροτομή του Lewis ηταν στη πίσω ρόδα του Seb.

Βασικά να το ξαναθέσω, καθώς δεν είχα δει το εναέριο ss.

Το πως μπήκε, δηλαδή ότι πάτησε (ίσως) γκάζι και έκανε τις διορθώσεις νομίζω ότι συμφωνούμε ότι δεν είναι για ποινή. έκανε ότι μπορούσε να το σώσει.

Οι αγωνοδίκες βασικά τον τιμώρησαν καθώς ενώ είχε λίγο στρίψει το τιμόνι αριστερά, έκανε ευθεία. Και η εικόνα του Hamilton ήταν κάπως έτσι:

image.png.a1352a03cb7fd3fb139667436bb937c3.png 

Για μένα εδώ είναι καθαρό racing πλέον. Όπου φτάσαμε εδώ.

image.png.12bee6437a89831e965486d0211c0113.png

Τώρα αν δεν ειναι racing incident αυτό, δεν ξέρω τι είναι.

Από χτες το ξέρουμε. Δεν παίζει να αλλάξει κάτι.

Racing incident. ¨Αρα αν δε πάταγε φρένο ο Χαμ, τώρα θα χαμε 2 εγκαταλείψεις. Racing incident.

Racing Incident 🤣

Kαι ακόμα να πάρω απάντηση για Baku φεραρικοί φίλοι μου

Επεξ/σία από geodrako
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, greg4 είπε

Αν δεν ισχύει το Bold τότε δεν ισχύει και ότι ήταν μπροστά. Αυτά τα δυο πάνε μαζί. Επίσης εσύ μου είπες πριν ότι ηταν δίπλα καθώς η αεροτομή του Lewis ηταν στη πίσω ρόδα του Seb.

Βασικά να το ξαναθέσω, καθώς δεν είχα δει το εναέριο ss.

Το πως μπήκε, δηλαδή ότι πάτησε (ίσως) γκάζι και έκανε τις διορθώσεις νομίζω ότι συμφωνούμε ότι δεν είναι για ποινή. έκανε ότι μπορούσε να το σώσει.

Οι αγωνοδίκες βασικά τον τιμώρησαν καθώς ενώ είχε λίγο στρίψει το τιμόνι αριστερά, έκανε ευθεία. Και η εικόνα του Hamilton ήταν κάπως έτσι:

image.png.a1352a03cb7fd3fb139667436bb937c3.png 

Για μένα εδώ είναι καθαρό racing πλέον. Όπου φτάσαμε εδώ.

image.png.12bee6437a89831e965486d0211c0113.png

Τώρα αν δεν ειναι racing incident αυτό, δεν ξέρω τι είναι.

Ειπαμε τι ισχυει για το μπροστα κλπ:

Οταν η μπροστινη αεροτομη ειναι διπλα απο τους πισω τροχους του αλλου μονοθεσιου, τοτε θεωρειται οτι σημαντικο κομματι του μονοθεσιου ειναι δίπλα (κοινως τα μονοθεσια θεωρουνται οτι ειναι δίπλα) και δεν επιτρεπεται να στριμωξεις τον αλλον εκτος πιστας.

 

Αναφορά σε κείμενο

20.4 Any driver defending his position on a straight, and before any braking area, may use the full width of the track during his first move, provided no significant portion of the car attempting to pass is alongside his. For the avoidance of doubt, if any part of the front wing of the car attempting to pass is alongside the rear wheel of the car in front this will be deemed to be a 'significant portion'.

 

Αναφορά σε κείμενο

20.5 Manoeuvres liable to hinder other drivers, such as deliberate crowding of a car beyond the edge of the track or any other abnormal change of direction, are not permitted.

 

 

Δεν επιτρεπεται να πεταξεις τον αλλον εκτος πιστας οταν ειναι διπλα(οπου διπλα= αεροτομη διπλα απο τις πισω ροδες του προπορευομενου), ειδικα οταν ο αλλος εχει παρει το apex και ειναι στην αγωνιστικη γραμμη, ενω εσυ ησουν εκτος πιστας και μπηκες με τις μπαντες και μετα αποφασιζεις να τον στριμωξεις.

 

Για αυτον ακριβως τον λογο εφαγε ποινη και ο Max στη Σουζουκα 2018.

-------------------------------

19 λεπτά πριν, greg4 είπε

Ε?! Ότι να'ναι πραγματικά. 10 second stop/go penalty πήρε. Η σκληρότερη ποινή που μπορεί να επιβληθεί.. Είναι σχεδόν 27-33s ποινή, ανάλογα την πίστα. Το επόμενο είναι black flag.

Δείτε λίγο πρώτα τι έγινε και μετά να βγάλουμε το μένος μας.

Γλυτωσε ποινη για το πρωτο τρακαρισμα(κατα λαθος) και για το εσκεμμενο τρακαρισμα(εχουμε χρονια να δουμε εσκεμμενο τρακαρισμα), δεν πηρε μαυρη σημαια.
Η ποινη που εφαγε ηταν ποινη-χαδι για αυτα τα 2 συμβαντα(επαναλαμβανω: εχουμε χρονια να δουμε τρακαρισμα εσκεμμενο) και για αυτον μετα εβγαλε ανακοινωση-συγγνωμη για να γλυτωσει τα περαιτερω.

12 λεπτά πριν, greg4 είπε

Εσύ δεν ήξερες ότι πήρε την χειρότερη δυνατή ποινή ο Vettel στο Baku, τι ακριβώς θες να σου απαντήσω άλλο;

Την 2η χειροτερη ποινη πηρε.

Τα διαφορα που διαβαζαμε απο διαφορους περι brake test δειχνει ποσο καταλαβαινουν το αθλημα.

Κλεινω την παρενθεση, η ποινη ηταν χαδι.

Επεξ/σία από haHa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, greg4 είπε

Εσύ δεν ήξερες ότι πήρε την χειρότερη δυνατή ποινή ο Vettel στο Baku, τι ακριβώς θες να σου απαντήσω άλλο;

Αλλο λέω αλλο λες.

Το θέμα είναι οτι ΚΑΤΕΣΤΡΕΨΕ τον αγώνα του Χαμιλτον.

Το ίδιο που θα έκανε και χτες!!! Η ποινή ήταν χαδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, haHa είπε

Δεν επιτρεπεται να πεταξεις τον αλλον εκτος πιστας οταν ειναι διπλα(οπου διπλα= αεροτομη διπλα απο τις πισω ροδες του προπορευομενου), ειδικα οταν ο αλλος εχει παρει το apex και ειναι στην αγωνιστικη γραμμη, ενω εσυ ησουν εκτος πιστας και μπηκες με τις μπαντες και μετα αποφασιζεις να τον στριμωξεις.

Επειδή εγώ είμαι ένας τυχαίος, θα απαντήσω με τα λόγια του Ricciardo: "Του άφησε χώρο, έστω και οριακά"

"There was not much room for Lewis but still enough.I had an identical situation with Lewis in 2016 Monte Carlo. He had to go through the emergency exit and almost pushed me into the wall on his return. With me it was tighter than now with him. He didn't get a penalty. That was a good thing. It was a hard racing."

8 λεπτά πριν, haHa είπε

Την 2η χειροτερη ποινη πηρε

Το έγραψα πριν......

16 λεπτά πριν, greg4 είπε

Το επόμενο είναι black flag.

(και ναι, Και black flag να έπαιρνε δεν θα διαφωνούσα) Εγώ απλά απάντησα στα λεγόμενα ότι δεν πήρε ποινή.

-------------------

3 λεπτά πριν, geodrako είπε

Το θέμα είναι οτι ΚΑΤΕΣΤΡΕΨΕ τον αγώνα του Χαμιλτον.

Ποιον αγώνα κατέστρεψε; Τίποτα δεν έπαθε ο Χάμιλτον από την κίνηση με την ρόδα.Τον αγώνα τον έχασε ο Χάμιλτον γιατί έπρεπε να αλλάξει προστατευτικό (μου διαφεύγει η λέξη τώρα).

Τεσπά δεν βγάζω μαζί σου συμπέρασμα. Με τον @haHa μπορεί να διαφωνούμε αλλά τουλάχιστον ξέρει από f1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, greg4 είπε

Επειδή εγώ είμαι ένας τυχαίος, θα απαντήσω με τα λόγια του Ricciardo: "Του άφησε χώρο, έστω και οριακά"

Δεν του αφησε χωρο. Εσυ βλεπεις στο παρακατω screenshot χωρο για ενα μονοθεσιο εντος πιστας οπως οριζει ο κανονισμος; Η πιστα οριζεται απο την λευκη γραμμη και το kerb, οχι απο τον τοιχο. Ισως αγνοεις αυτον τον κανονισμο για την γραμμη και το kerb και για αυτο πιστευεις οτι χωραγε ενα μονοθεσιο:

 

image.png.157a5827f0f73a4479aefa390b700553.png

 

image.png.e57fa686f9011a1fce5b1bf8a6b1fc31.png

 

Αναφορά σε κείμενο

20.5 Manoeuvres liable to hinder other drivers, such as deliberate crowding of a car beyond the edge of the track or any other abnormal change of direction, are not permitted.

 

Στο 2ο screenshot που ανεβασες, τον εχει πεταξει ηδη εκτος πιστας και δεν του εχει αφησει καθολου χωρο:

image.png.740d87a0d9f85efc6e0760a385a8f2a8.png

 

Ακριβως επειδη δεν του αφησε χωρο, αναγκαστηκε να πατησει φρενο. Αν ειχε χωρο, δεν χρειαζοταν να πατησει φρενο και μαλλον θα ολοκληρωνε την προσπεραση μιας και ειχε περισσοτερη φορα.

Επεξ/σία από haHa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...