Προς το περιεχόμενο

Η Apple επανακυκλοφορεί το iPhone SE στις ΗΠΑ με τιμές που ξεκινούν από τα $249


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, Plapoutas είπε

Μιας και μιλάμε για Xiaomi, η Xiaomi έχει επίσημους αντιπρόσωπους στις περισσότερες Ευρωπαϊκές χώρες με καταστήματα. Οπότε όχι δεν θα περιμένει 2 μήνες, ούτε θα  κάνει τον γύρω του κόσμου. 

Για πήγαινε το στην Quest (αγορά από ΚΙνα) και αμα στο καλύψει να μας το πεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 415
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 λεπτό πριν, crossmo είπε

Για πήγαινε το στην Quest (αγορά από ΚΙνα) και αμα στο καλύψει να μας το πεις

Την παλεύετε ? Το είπα και στον άλλο, το λέω και σε εσένα. Μίλησα πουθενά για αγορά από Κίνα ή διαβάζετε ότι θέλετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, iNK είπε

Και να λοιπόν πως θέλουν να καλύψουν το χαμένο έδαφος από τις απώλειες από Κίνα

Πως αλλάξαν οι καιροί:  να προσπαθούν να πουλήσουν τα καινούργια και ακριβά στην Κίνα, και ταυτόχρονα να βγάζουν παλιά και φτηνά για την Αμερικάνική αγορά ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mader είπε

Σοβαρα 4" οθοναρα;;; ελα ρε φιλε! Θα παιζω Netflix 4K να βλεπει και ο γείτονας απο το παραθυρο του δωματιου μου!

...μαζι και με υπότιτλους κιολας!

εγω παντως θα περιμενω το Iphone 3GS με την γιγαντο-οθονη των 3.5 ιντσων για να το βαλω στον κηπο, Ταινιες με την παρεα κ ετσι...

αχαχαχαχαχ

Γιατί ρε φίλε? τηλεόραση δεν έχω σπίτι να δω Νετφλιξ 4Κ?

Στις 4 και στις 6¨ θα το δω? πλάκα μας κάνετε?

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, geostratis είπε

Πως αλλάξαν οι καιροί:  να προσπαθούν να πουλήσουν τα καινούργια και ακριβά στην Κίνα, και ταυτόχρονα να βγάζουν παλιά και φτηνά για την Αμερικάνική αγορά ...

Ο Κινέζος παίζει σκληρά, τελείωσαν τα ψέματα. Τόσα χρόνια τον είχαν και δούλευε για αυτούς με πενιχρό μισθό. Τώρα έμαθε από τους καλύτερους και κοντραρει στα ίσια. Ο λύκος είναι στην πόρτα του θείου Τιμ.

  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρακολουθώ χρόνια (μέσω συζύγου) από εποχής iPhone 4 και μέχρι σήμερα την apple. Σε κάθε μοντέλο της....

Ε λοιπόν...13 χρόνια το ίδιο πράμα...με λίγο καλύτερο περιτύλιγμα...

Εκείνη την εποχή βέβαια δεν ακουμπούσες android ούτε για πλάκα. Τώρα όμως το iphone για εμένα είναι μόνο για ανθρώπους που απλά θέλουν ένα τηλ απλό και να λειτουργεί άψογα...τίποτε άλλο...

Σε ένα πράγμα μόνο την παραδέχομαι...Στα ipad. Γιατί εκει είναι ασυναγώνιστη. Με τα τελευταία της μοντέλα όμως που τα πήγε στο χιλιάρικο θα φάει τα μούτρα της πάλι και θα βάλει μυαλό. 

Δεν κατηγορώ κανέναν που επιλέγει να τα πληρώνει...μαγκιά τους και ότι γουστάρει ο καθένας με την τσέπη και την όρεξη του. Αλλά να λέμε και του στραβού το δίκιο ότι μας κοροϊδεύει στα μούτρα μας μέσα....

 

Επεξ/σία από Zipcode80
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, tsakfot είπε

πάρε ρε bro και ένα αυτόματο διορθωτή στον browser.Πόσο κάνει 1-2 ευρώ?

Μας έβγαλες τα μάτια με το "πείρα" & "λησω"..

Δεν έχει το Android auto-correct?

Τωρα εσυ απαντησες η το προβλημα σου ειναι το auto correct??

6 ώρες πριν, Yiannis87 είπε

To Mac δύσκολα κακαρόνει, και πλέον όλα τα αρχεία περνάνε απευθείας στο icloud.

Οπότε το mac + iOS προσφέρει μια πραγματικά επαγγελματική/power user λύση.

Τα torrent, οι υπότιτλοι και όλα αυτά δεν είναι για επαγγελματίες, αλλά για άτομα που μπαίνουν και κράζουν εδώ.... 

Οντως τωρα????χαχαχα δηλαδη εσυ δεν κατεβαζεις τορρεντ πχ αν θες μια σειρα μια ταινια κατι ρε αδερφε οντως δεν κατεβαζεις οντως ρε δεν κατεβαζεις οντως????????????😂😂😂😂😂τι ακουω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, 360kias είπε

Τωρα εσυ απαντησες η το προβλημα σου ειναι το auto correct??

Οντως τωρα????χαχαχα δηλαδη εσυ δεν κατεβαζεις τορρεντ πχ αν θες μια σειρα μια ταινια κατι ρε αδερφε οντως δεν κατεβαζεις οντως ρε δεν κατεβαζεις οντως????????????😂😂😂😂😂τι ακουω

Δεν κατεβάζω ποτέ... Αν χρειαστεί κάτι το βλέπω online.

Υπάρχει βέβαια και mtorrent για mac. 
 

οπότε άσε τα οντώς τώρα και τις κλάψες, γιατί μάλλον την έχεις ακούσει εσύ προπολλού...

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το S4 mini Plus του 2015 των 130€ που έχω ακόμα έχει καλύτερο screen to body ratio (Μικρότερα bezel) απο το IPhone SE του 2016.Με οθόνη 4.3" και capacitive buttons στο bezel,οχι στην οθόνη..Με ραδιόφωνο,υπέρυθρες και αποσπώμενη μπαταρία.

https://m.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=7468&idPhone2=7969

Επίσης το XZ1 που έχω και έχει μεγάλα bezel έχει επίσης καλύτερο screen to body ratio απο το IPhone SE.Τουλάχιστον έχει stereo speakers και εν μέρει δικαιολογούνται τα μεγάλα του bezel,στο SE όχι.Ακόμα και στο S4 mini δικαιολογούνται τα bezel βάσει χρονολογίας και τιμής και λόγω των capacitive buttons.

https://m.gsmarena.com/compare.php3?&idPhone2=7969&idPhone1=8804

ΥΓ:Χωρίς insomnia-Νέα δεν περνάει εύκολα η βάρδια.

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, billdanos είπε

Άντε θα σας κάνω τη χάρη και θα μιλήσω σοβαρά...

Όλα τα προβλήματα και οι διαμάχες μας εδώ ξεκινούν από ένα βασικό θέμα: πως πέφτουμε στην παγίδα και προσπαθούμε να συγκρίνουμε άμεσα εντελώς διαφορετικές συσκευές μεταξύ τους και με τεράστια απόκλιση στις τιμές τους.

Μια συσκευή τύπου poco ΔΕΝ μπορεί να συγκριθεί άμεσα με ένα iphone των 1000+ ευρώ, ούτε με ένα S9+, ούτε και με ένα huawei p20 pro... Το poco είναι μια low cost συσκευή και για να έχει αυτή την τιμή έχουν γίνει τρελές εκπτώσεις στα υλικά κατασκευής και τον ποιοτικό έλεγχο, μιας και είναι από πλαστικό, έχει μια μέτρια οθόνη, μια μέτρια κάμερα, κλπ κλπ. Το ότι έχει έναν σύγχρονο επεξεργαστή δεν λέει και πολλά για το συνολικό κόστος μιας και αυτό το hardware κοστίζει ελάχιστα. Τα ίδια ισχύουν για όλες τις low cost συσκευές. Προφανώς και όποιος τις επιλέγει κάνει μια χαρά τη δουλειά του αλλά όπως ξέρετε υπάρχουν πολλά παρόμοια προϊόντα σε διάφορες τιμές ώστε να βρει ο καθένας αυτό που του ταιριάζει, διαφορετικά θα είχαμε όλοι το ίδιο κινητό, τα ίδια ρουχα, τα ίδια αυτοκίνητα, κλπ κλπ κλπ.

Οι παράγοντες που καθορίζουν την τιμή σε μια συσκευή είναι πάρα πολλοί και λίγο εξαρτώνται από το κόστος των επι μέρους εξαρτημάτων όπως ο επεξεργαστής (αν και η σειρά Α της apple κοστίζει σημαντικά περισσότερο από τους υπόλοιπους mobile επεξεργαστές), η μνήμη κλπ. Παίζουν ρόλο τα υλικά κατασκευής, η διαδικασίας παραγωγής αυτών των υλικών, η προσοχή στις λεπτομέρειες (ακόμη και αν για πολλούς είναι ασήμαντες), το λειτουργικό, η ανάπτυξη του λειτουργικού, η υποστήριξη, το όνομα της εταιρείας (άλλα χρήματα σου ζητάει η asics για τα παπούτσια και άλλα η Nike) κλπ κλπ κλπ. Όπως εχω πει ξανα και σε άλλο αντίστοιχο παράδειγμα, αν εγώ έφτιαχνα ένα προϊόν για το οποίο θα απασχολούσα 100 άτομα ενώ κάποια άλλη εταιρεία θα μπορούσε να φτιάξει κατι αντίστοιχο με 5 άτομα, δεν θα είχα το δικαίωμα και την ελευθερία να το χρεώσω σύμφωνα με τα έξοδα που είχα για να το φτιάξω? Ακόμη και αν οι 95 επιπλέον εργαζόμενοι δεν έκαναν τιποτα το σημαντικό για κάποιους, τη στιγμή που εγώ τους πληρώνω δεν έχω το δικαίωμα να ενσωματώσω το κόστος στην τελική τιμή του προϊόντος? Αν ταυτόχρονα οι πελάτες μου με εμπιστευονται και ενώ υπάρχουν στην αγορά άλλα παρόμοια προϊόντα με μικροτερο κόστος αυτοί συνέχιζαν να επιλέγουν τα δικά μου, τότε μάλλον κάτι θα κάνω καλά αλλιώς θα μου γύριζαν όλοι την πλάτη...

Η Apple λοιπόν έχει το πλεονέκτημα πως έχει τον πλήρη έλεγχο τόσο στο hardware όσο και στο software με αποτέλεσμα να ελέγχει περισσότερο τις λεπτομέρειες στο τελικό προϊόν μιας και πετυχαίνει καλύτερο "πάντρεμα" ανάμεσα σε software/hardware. Οι άλλες εταιρείες μπορούν μεν να φτιάξουν κάτι καλό στο θέμα του hardware, αλλά το λειτουργικό τους (android) τους έρχεται έτοιμο από την Google και αυτοί προσπαθούν απλά να το προσαρμόσουν στο δικό τους hardware με όχι μεγάλη επιτυχία πάντα... 

Προσωπικά λοιπόν επιλέγω την Apple ακριβώς για αυτή την αίσθηση "αρμονίας" που υπάρχει στις συσκευές της, καθώς και για την άψογη συνεργασία μεταξύ τους μέσα και από τις άλλες υπηρεσίες που μου προσφέρει (iphone, ipad, apple tv, macbook, imac). Είναι φθηνές? Όχι. Μου τα παίρνει χοντρά? Ναι! Βρήκα κάτι εναλλακτικό που να μου προσφέρει την ίδια εμπειρία? Όχι! Άρα γιατί πρέπει κάποιοι να μου τα κάνετε τσουρέκια? Εσείς θα μου υποδείξετε πως θα κάνω τη δουλειά μου καλύτερα?

Θα μπορούσα να γράφω για ώρες αλλά βαριέμαι μιας και αυτή τη συζήτηση την έχω κάνει 100000000 φορές... :) 

Διαβάζω καιρο αυτά που λες και πραγματικά απορώ. Εχω iPhone από το πρώτο που βγήκε. Από τότε άλλαξα όλα τα κινητά ως το 10. Μια φορα πήρα αντροιντ, s5 νομιζω, και κουράστηκε ο εγκέφαλος μου. Όποτε κάποια πράγματα από αυτά που λες τα καταλαβαίνω. Μπορω να σου πω όμως μετα από τοσα χρόνια ότι μετα το 5s οι ουσιαστικές αλλαγές ειναι ελάχιστες. Πάντα είχα ένα κινητό που δεν κόλλαγε και εκανα ότι και ο προκάτοχος του. Οταν τωρα βλέπεις μια εταιρεία που βγαίνει και παραδέχεται δημόσια ότι σου κανει το κινητό πιο αργό και καλά για την μπαταρία, ότι η τελευταία πραγματική καινοτομία τα τελευταία χρόνια ήταν η αφαίρεση του τζακ, οταν σε περιορίζει τόσο πολυ με το hardware (πρέπει να αλλάζω περίπου 3-4 lighting καλώδια τον χρόνο και δεν μπορω να παρω ένα πιο οικονομικό - ακομα και με τα αυθεντικά μερικές φορές κολαει), οι μπαταρίες τους ειναι μέχρι το Χ τουλάχιστον εμετικές. Το μόνο που με κρατάει ειναι το FaceTime γτ ειναι με διαφορά η καλύτερη χρήσιμη εφαρμογή που υπάρχει του ιος (αν και viber Kai whatsapp πλησίασαν πολυ την ποιότητα), τα AirPods που ειναι με τεράστια διαφορά το καλύτερο hands free που έχει βγει και επειδή εχω οικοσυστήματα που ειναι με ιος. Τωρα όμως ειδικά με το Face ID που τις μισές φορές πρέπει να πατάω κωδικό δεν λέει  δεν μπορούν να βάλουν δακτυλικό αποτύπωμα στην οθόνη; Δεν μπορούν να βάλουν μια μπαταρία που να κρατάει μια μέρα;

Τωρα να βγαίνω σε κάθε είδηση και να λεω πω μαλακα το καινούργιο iPhone ειναι καλύτερο θα ειμαι τουλάχιστον χαζός. Η Apple πλέον ειναι ακόλουθος και οχι πρωτοπόρος. Και αν συνεχίσει ετσι ειναι θέμα χρόνου μέχρι να γυρίσει στις εποχές του 80. Δεν μπορεί να ακολουθήσει τις εξελίξεις όπως η πχ η νοκια το 2000. Και εντάξει όλα αυτά μου βγάζει το XS 512 πλας 1800€. Ε νισάφι. Θα παω Android γτ το θεωρώ ηλιθιο για να πρέπει να εχω ios να πρέπει να δινω 1400 € τον χρόνο και να πρέπει να αλλάζω κάθε χρόνο κινητό γτ μου το κάνουν πιο αργό

Και κατι ακομα σε όλους σας. Δεν γίνεται να υποστηρίζετε εταιρείες ετσι και να τσακώνεστε μετάξυ σας δεν έχετε βαρεθεί; nvidia amd, Intel amd, ios Android κοκ. Τι στο καλό ποσοστά παίρνετε;!

φιλικα 

Επεξ/σία από tsiaface
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tsiaface είπε

Διαβάζω καιρο αυτά που λες και πραγματικά απορώ. Εχω iPhone από το πρώτο που βγήκε. Από τότε άλλαξα όλα τα κινητά ως το 10. Μια φορα πήρα αντροιντ, s5 νομιζω, και κουράστηκε ο εγκέφαλος μου. Όποτε κάποια πράγματα από αυτά που λες τα καταλαβαίνω. Μπορω να σου πω όμως μετα από τοσα χρόνια ότι μετα το 5s οι ουσιαστικές αλλαγές ειναι ελάχιστες. Πάντα είχα ένα κινητό που δεν κόλλαγε και εκανα ότι και ο προκάτοχος του. Οταν τωρα βλέπεις μια εταιρεία που βγαίνει και παραδέχεται δημόσια ότι σου κανει το κινητό πιο αργό και καλά για την μπαταρία, ότι η τελευταία πραγματική καινοτομία τα τελευταία χρόνια ήταν η αφαίρεση του τζακ, οταν σε περιορίζει τόσο πολυ με το hardware (πρέπει να αλλάζω περίπου 3-4 lighting καλώδια τον χρόνο και δεν μπορω να παρω ένα πιο οικονομικό - ακομα και με τα αυθεντικά μερικές φορές κολαει), οι μπαταρίες τους ειναι μέχρι το Χ τουλάχιστον εμετικές. Το μόνο που με κρατάει ειναι το FaceTime γτ ειναι με διαφορά η καλύτερη χρήσιμη εφαρμογή που υπάρχει του ιος (αν και viber Kai whatsapp πλησίασαν πολυ την ποιότητα), τα AirPods που ειναι με τεράστια διαφορά το καλύτερο hands free που έχει βγει και επειδή εχω οικοσυστήματα που ειναι με ιος. Τωρα όμως ειδικά με το Face ID που τις μισές φορές πρέπει να πατάω κωδικό δεν λέει  δεν μπορούν να βάλουν δακτυλικό αποτύπωμα στην οθόνη; Δεν μπορούν να βάλουν μια μπαταρία που να κρατάει μια μέρα;

Τωρα να βγαίνω σε κάθε είδηση και να λεω πω μαλακα το καινούργιο iPhone ειναι καλύτερο θα ειμαι τουλάχιστον χαζός. Η Apple πλέον ειναι ακόλουθος και οχι πρωτοπόρος. Και αν συνεχίσει ετσι ειναι θέμα χρόνου μέχρι να γυρίσει στις εποχές του 80. Δεν μπορεί να ακολουθήσει τις εξελίξεις όπως η πχ η νοκια το 2000. Και εντάξει όλα αυτά μου βγάζει το XS 512 πλας 1800€. Ε νισάφι. Θα παω Android γτ το θεωρώ ηλιθιο για να πρέπει να εχω ios να πρέπει να δινω 1400 € τον χρόνο και να πρέπει να αλλάζω κάθε χρόνο κινητό γτ μου το κάνουν πιο αργό

Και κατι ακομα σε όλους σας. Δεν γίνεται να υποστηρίζετε εταιρείες ετσι και να τσακώνεστε μετάξυ σας δεν έχετε βαρεθεί; nvidia amd, Intel amd, ios Android κοκ. Τι στο καλό ποσοστά παίρνετε;!

φιλικα 

No fight=No party=No popcorn=Boring. 😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, crossmo είπε

Γιατί ρε φίλε? τηλεόραση δεν έχω σπίτι να δω Νετφλιξ 4Κ?

Στις 4 και στις 6¨ θα το δω? πλάκα μας κάνετε?

 

3 ώρες πριν, Jiakometi είπε

Το τραγικό είναι ότι δεν κάνουν πλάκα.

Εκεί το βλέπουν.

Φυσικα και βλεπουν εκει ταινιες...και τι ταινιες εε μιλαμε για super ποιτητα κατηγοριας "ονλαιν μουβις" των 10Mbit/s σε κινητα με πανελ 4Κ OLED HDR  10bit 120hz μεγεθους 5-7" ...λες και ξερουν τι σημαινουν ολα αυτα ή γιατι τα αγοραζουν και για ποιο λογο...μετα κραζουν τους μηλο-καταναλωτες προβατα και οτι πετανε τα λεφτα τους...ενω αυτοι κανουν κατι καλυτερο...σιγουρα οτι πειτε...

Επεξ/σία από cpgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The iPhone SE is available on Apple’s online Clearance Products store [update: sold out]

Τελικά αυτό το άρθρο/thread ήταν κάποιο κοινωνικό πείραμα; Απλά για να δούμε ποιοι θα έρθουν να γράψουν πάλι μία από τα ίδια;
Δε βρίσκω άλλο λόγο να γραφτεί πως "η Apple επανάφερε στην προϊοντική της γκάμα το iPhone SE" όταν το πιθανότερο είναι να έσκασε κάνα κοντέινερ με απούλητα SE από Κίνα/Ινδία και απλά τα ξεφορτώσανε στο πιο τελευταίο υπόγειο του online store.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, SeaLion είπε

The iPhone SE is available on Apple’s online Clearance Products store [update: sold out]

Τελικά αυτό το άρθρο/thread ήταν κάποιο κοινωνικό πείραμα; Απλά για να δούμε ποιοι θα έρθουν να γράψουν πάλι μία από τα ίδια;
Δε βρίσκω άλλο λόγο να γραφτεί πως "η Apple επανάφερε στην προϊοντική της γκάμα το iPhone SE" όταν το πιθανότερο είναι να έσκασε κάνα κοντέινερ με απούλητα SE από Κίνα/Ινδία και απλά τα ξεφορτώσανε στο πιο τελευταίο υπόγειο του online store.

Όταν βλέπεις apple στον τίτλο,  ξέρεις ότι θα γίνει μεγάλο τζερτζελο.  Θα γράψουν όλα τα μπουμπούκια.  24 σελ. Για το    SE , μόλις 4 σελ για το νέο  s10.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...