Προς το περιεχόμενο

Η Apple επανακυκλοφορεί το iPhone SE στις ΗΠΑ με τιμές που ξεκινούν από τα $249


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, tsakfot είπε

Μπράβο που μπήκες στον κόπο να απαντήσεις και δεν είναι ειρωνικό αυτό 👌

Τώρα, προσωπική εμπειρία και απο τους δύο κόσμους Android & iΟS. Τα Plus μοντέλα της Apple μια χαρά βγάζουν μέρα.

Απλό τεστ. Πες μου ένα Android που το αφήνεις το βράδυ στο προσκέφαλο σου και την επόμενη μέρα το πρωί έχει χάσει 1% της μπαταρίας του.

To standby time του iOS είναι εξωφρενικό.

Τα battery drain από κακογραμμένες εφαρμογές στο Android εμένα με βασάνιζε καιρό. Και όχι αγαπητέ, δεν θα καθίσω να ψάξω πως θα κάνω hibernate και sleep, ψάχνοντας στο inet τι μου τρώει την μπαταρία και δεν βγάζει μέρα.

1% το βράδυ και άμα το ζορίσεις 99%... άσε βρε φίλε... μας τα είπανε και άλλοι αυτά... εξωφρενικό είναι γιατί απλά τα κλείνει ΟΛΑ από πίσω και χάνεις όλη την ουσία.

Καλησπέρα και καλά κρασιά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Plapoutas είπε

Πότε έπιασες τελευταία φορά ναυαρχίδα στα χέρια σου; Που να μην τρέχει iOS; 

αρκετα συχνα πιανω ναυαρχιδες στα χερια μου λογω δουλειας...ειδικα αυτα που ειναι και λιγο φορτωμενα εχουνε τα κοληματα τους σε σχεση με το φορτωμενο μου se...

και στην τελικη σου συγκρινω σε θεμα τιμης και αξιοπιστιας και ταχυτητας σε αρκετες εφαρμογες το se με καποιες ναυαρχιδες που δεν τρεχουν ios αλλα android... 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Άντε θα σας κάνω τη χάρη και θα μιλήσω σοβαρά...

Όλα τα προβλήματα και οι διαμάχες μας εδώ ξεκινούν από ένα βασικό θέμα: πως πέφτουμε στην παγίδα και προσπαθούμε να συγκρίνουμε άμεσα εντελώς διαφορετικές συσκευές μεταξύ τους και με τεράστια απόκλιση στις τιμές τους.

Μια συσκευή τύπου poco ΔΕΝ μπορεί να συγκριθεί άμεσα με ένα iphone των 1000+ ευρώ, ούτε με ένα S9+, ούτε και με ένα huawei p20 pro... Το poco είναι μια low cost συσκευή και για να έχει αυτή την τιμή έχουν γίνει τρελές εκπτώσεις στα υλικά κατασκευής και τον ποιοτικό έλεγχο, μιας και είναι από πλαστικό, έχει μια μέτρια οθόνη, μια μέτρια κάμερα, κλπ κλπ. Το ότι έχει έναν σύγχρονο επεξεργαστή δεν λέει και πολλά για το συνολικό κόστος μιας και αυτό το hardware κοστίζει ελάχιστα. Τα ίδια ισχύουν για όλες τις low cost συσκευές. Προφανώς και όποιος τις επιλέγει κάνει μια χαρά τη δουλειά του αλλά όπως ξέρετε υπάρχουν πολλά παρόμοια προϊόντα σε διάφορες τιμές ώστε να βρει ο καθένας αυτό που του ταιριάζει, διαφορετικά θα είχαμε όλοι το ίδιο κινητό, τα ίδια ρουχα, τα ίδια αυτοκίνητα, κλπ κλπ κλπ.

Οι παράγοντες που καθορίζουν την τιμή σε μια συσκευή είναι πάρα πολλοί και λίγο εξαρτώνται από το κόστος των επι μέρους εξαρτημάτων όπως ο επεξεργαστής (αν και η σειρά Α της apple κοστίζει σημαντικά περισσότερο από τους υπόλοιπους mobile επεξεργαστές), η μνήμη κλπ. Παίζουν ρόλο τα υλικά κατασκευής, η διαδικασίας παραγωγής αυτών των υλικών, η προσοχή στις λεπτομέρειες (ακόμη και αν για πολλούς είναι ασήμαντες), το λειτουργικό, η ανάπτυξη του λειτουργικού, η υποστήριξη, το όνομα της εταιρείας (άλλα χρήματα σου ζητάει η asics για τα παπούτσια και άλλα η Nike) κλπ κλπ κλπ. Όπως εχω πει ξανα και σε άλλο αντίστοιχο παράδειγμα, αν εγώ έφτιαχνα ένα προϊόν για το οποίο θα απασχολούσα 100 άτομα ενώ κάποια άλλη εταιρεία θα μπορούσε να φτιάξει κατι αντίστοιχο με 5 άτομα, δεν θα είχα το δικαίωμα και την ελευθερία να το χρεώσω σύμφωνα με τα έξοδα που είχα για να το φτιάξω? Ακόμη και αν οι 95 επιπλέον εργαζόμενοι δεν έκαναν τιποτα το σημαντικό για κάποιους, τη στιγμή που εγώ τους πληρώνω δεν έχω το δικαίωμα να ενσωματώσω το κόστος στην τελική τιμή του προϊόντος? Αν ταυτόχρονα οι πελάτες μου με εμπιστευονται και ενώ υπάρχουν στην αγορά άλλα παρόμοια προϊόντα με μικροτερο κόστος αυτοί συνέχιζαν να επιλέγουν τα δικά μου, τότε μάλλον κάτι θα κάνω καλά αλλιώς θα μου γύριζαν όλοι την πλάτη...

Η Apple λοιπόν έχει το πλεονέκτημα πως έχει τον πλήρη έλεγχο τόσο στο hardware όσο και στο software με αποτέλεσμα να ελέγχει περισσότερο τις λεπτομέρειες στο τελικό προϊόν μιας και πετυχαίνει καλύτερο "πάντρεμα" ανάμεσα σε software/hardware. Οι άλλες εταιρείες μπορούν μεν να φτιάξουν κάτι καλό στο θέμα του hardware, αλλά το λειτουργικό τους (android) τους έρχεται έτοιμο από την Google και αυτοί προσπαθούν απλά να το προσαρμόσουν στο δικό τους hardware με όχι μεγάλη επιτυχία πάντα... 

Προσωπικά λοιπόν επιλέγω την Apple ακριβώς για αυτή την αίσθηση "αρμονίας" που υπάρχει στις συσκευές της, καθώς και για την άψογη συνεργασία μεταξύ τους μέσα και από τις άλλες υπηρεσίες που μου προσφέρει (iphone, ipad, apple tv, macbook, imac). Είναι φθηνές? Όχι. Μου τα παίρνει χοντρά? Ναι! Βρήκα κάτι εναλλακτικό που να μου προσφέρει την ίδια εμπειρία? Όχι! Άρα γιατί πρέπει κάποιοι να μου τα κάνετε τσουρέκια? Εσείς θα μου υποδείξετε πως θα κάνω τη δουλειά μου καλύτερα?

Θα μπορούσα να γράφω για ώρες αλλά βαριέμαι μιας και αυτή τη συζήτηση την έχω κάνει 100000000 φορές... :) 

  • Like 10
  • Thanks 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα απλό storage clearance έχει ήδη γεμίσει σε λίγες ώρες 21 σελίδες. 

Πονάει ίσως ότι στο android δεν έχουν φτιάξει ακόμη fluid scrolling και το παίζουν μάγκες με τζαμπέκος os, από την google βάζοντας από πάνω, ένα skin και περιμένοντας με τη γλώσσα στο πάτωμα την qualcomm για να ρεφάρουν στο antutu. 

Σας πονάει ακόμη και το se, που παρεμπιπτόντως, γ@μ@ει και δέρνει. 

 

Send from my Honor Play. 😋

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
8 minutes ago, nero62 said:

Βασικά δεν μπορείς να υπερβάλεις για αυτό δεν τα κάνεις. 

Όσα δε φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια... άκου παράνομες χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ έχεις πολύ πλάκα...

από Infoquest είναι.. άστοχο...

ότι πεις (μόνο έτσι λήγει η συζήτηση)

Ό,τι πεις! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, JcD said:

Να κάνω εγώ μία άσχετη ερώτηση? Αφού πρόκειται περί στοκ συσκευών δεν θα έχουν θέματα στην μπαταρία? 

Όχι γιατί το stock αυτό δεν σημαίνει πως είναι στις αποθήκες από την εποχή που κυκλοφόρησε το πρώτο SE... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, billdanos είπε

Όχι γιατί το stock αυτό δεν σημαίνει πως είναι στις αποθήκες από την εποχή που κυκλοφόρησε το πρώτο SE... 

Σαφώς, πιθανότατα πρόκειται περί των τελευταίων στην παραγωγή κομματιών - εξαρτημάτων. Πότε κυκλοφόρησαν τα τελευταία? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 minutes ago, JcD said:

Σαφώς, πιθανότατα πρόκειται περί των τελευταίων στην παραγωγή κομματιών - εξαρτημάτων. Πότε κυκλοφόρησαν τα τελευταία? 

Τα 32-128 ξεκίνησαν τον Μάρτιο του 2017 νομίζω. Δεν ξέρω αν υπάρχει ημερομηνία στο serial όπως παλιά για να ξέρεις ακριβώς πότε βγήκαν απ' το εργοστάσιο.

Edit:
Υπάρχει
https://sndeep.info/en

Επεξ/σία από CheOnWeb
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Plapoutas είπε

Λες ότι είσαι άρχοντας, μιλάς συνεχώς για χωριάτες και ότι μακάρι να ειχε ότι έχεις. Όχι μόνο έχεις κόμπλεξ ανωτερότητας και νομίζεις ότι είσαι κάτι καλύτερο, προσβάλεις και τον κόσμο που μπορεί να διαβάζει τα σχόλια και να ζει σε χωριό. Επιπεδο όχι αστεία. Μετά λες εμένα τραγικό.

ετσι τυπε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως οι προβλέψεις και για το επόμενο τρίμηνο δεν είναι καθόλου καλές για τα smartphones γενικά και όχι μόνο για την Apple . Προφανώς η επανακυκλοφορία του μικρού εντάσσεται σε μια προσπάθεια ανόδου των πωλήσεων ,γιατί ακούγονται ψίθυροι για διψήφιο ποσοστό πτώσης πωλήσεων. 

Βλέπω τον …….Νουτέλα της Ms να δικαιώνεται με την απόφασή του να αφήσει τα κινητά και να στραφεί στο cloud. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, Yiannis87 said:

άρα και κίνηση market research από την Apple για να δει αν θα τραβήξει το SE 2..

Αν βγεις αληθινός, κερνάω σουβλάκια! Μέχρι το Πάσχα θα ελπίζω.

Spoiler

imageproxy.jpg.65150a4510739e0b87a79c3c8c540c18.jpg

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, evkar είπε

πάντως οι προβλέψεις και για το επόμενο τρίμηνο δεν είναι καθόλου καλές για τα smartphones γενικά και όχι μόνο για την Apple . Προφανώς η επανακυκλοφορία του μικρού εντάσσεται σε μια προσπάθεια ανόδου των πωλήσεων ,γιατί ακούγονται ψίθυροι για διψήφιο ποσοστό πτώσης πωλήσεων. 

Βλέπω τον …….Νουτέλα της Ms να δικαιώνεται με την απόφασή του να αφήσει τα κινητά και να στραφεί στο cloud. 

Συμφωνώ σ αυτά που λες αλλά δεν υπάρχει επανακυκλοφορία απλά πούλησαν το stock που είχαν στις αποθήκες.Και η apple προσπαθεί να το γυρίσει σε παροχή υπηρεσιών για να απαγκίστρωθει από τόση μεγάλη εξάρτηση εσόδων από το iPhone αλλά δεν της έχει βγει ακόμα τουλάχιστον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...