Προς το περιεχόμενο

The Outer Worlds (Obsidian)


tanasen01

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επαιξα αρκετα χτες, το gunplay συνεχιζει να μη μου αρέσει, δεν υπαρχει τίποτα satisfying στα kills/headshots, τα weapons εχουν το ιδιο feel και γενικα αν το συγκρινεις με οποιοδηποτε μοντερνο fps (borderlands 3, CoD, Destiny 2 για παραδειγμα) βλεπεις τη διαφορα αισθητα. Αυτο ειναι το μοναδικο χτυπητο μειονεκτημα που βρισκω, θα το παραλειψω ομως γιατι οπως σωστα αναφερθηκε ειναι RPG πανω απο ολα, προσωπικα το ολο art ειδικα στα loading screens μου θυμιζει bioshock κατι που μου αρέσει ιδιαίτερα. 

Συνολικα προκειται για παρα πολυ καλο παιχνιδι και ειδικα για fans του fallout (δεν ειμαι εγω προσωπικα) ειναι οτι πρεπει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 201
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

16 λεπτά πριν, ADHD είπε

Επαιξα αρκετα χτες, το gunplay συνεχιζει να μη μου αρέσει, δεν υπαρχει τίποτα satisfying στα kills/headshots, τα weapons εχουν το ιδιο feel και γενικα αν το συγκρινεις με οποιοδηποτε μοντερνο fps (borderlands 3, CoD, Destiny 2 για παραδειγμα) βλεπεις τη διαφορα αισθητα.

Έχεις δίκαιο αλλα όπως και εσύ είπες είναι RPG και μετά όλα τα αλλα σε σχέση με αυτά που ανέφερες που είναι straight shooters. Θα σου πρότεινα να το βάλεις στο very easy που πεθαίνουν τα πάντα γρήγορα και ψιλό ρεαλιστικά, ώστε να επικεντρωθείς στο RPG κομμάτι που είναι και το ζουμί. Εγώ παίζω κλασσικά as a good guy αλλα βλέπω υπάρχει πολύ χορός να γίνεις a cruel son of a bitch. :D Χαλαρά χωράει δεύτερο walkthrough αλλα από ότι βλέπω είναι μέχρι εκεί. Γενικά οι αποφάσεις είναι good vs evil και δεν υπάρχει πολύ μέση λύση όπως στο Witcher 3 για παράδειγμα. Επίσης επιτέλους traders που δεν λένε πάντα τα ίδια και ευτυχώς τα ασήμαντα NPCs δεν επαναλαμβάνουν διαλογους συνεχεια. Νομίζω είναι το καλύτερο RPG που έχω παίξει μετά από το W3.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Έχεις δίκαιο αλλα όπως και εσύ είπες είναι RPG και μετά όλα τα αλλα σε σχέση με αυτά που ανέφερες που είναι straight shooters. Θα σου πρότεινα να το βάλεις στο very easy που πεθαίνουν τα πάντα γρήγορα και ψιλό ρεαλιστικά, ώστε να επικεντρωθείς στο RPG κομμάτι που είναι και το ζουμί. Εγώ παίζω κλασσικά as a good guy αλλα βλέπω υπάρχει πολύ χορός να γίνεις a cruel son of a bitch. :D Χαλαρά χωράει δεύτερο walkthrough αλλα από ότι βλέπω είναι μέχρι εκεί. Γενικά οι αποφάσεις είναι good vs evil και δεν υπάρχει πολύ μέση λύση όπως στο Witcher 3 για παράδειγμα. Επίσης επιτέλους traders που δεν λένε πάντα τα ίδια και ευτυχώς τα ασήμαντα NPCs δεν επαναλαμβάνουν διαλογους συνεχεια. Νομίζω είναι το καλύτερο RPG που έχω παίξει μετά από το W3.

Οχι ενταξει ειμαι οκ στο hard atm, μου αρεσει να προσεγγιζω τις μαχες λιγο πιο tactical αν και μετα απο μερικα upgrades και λιγο κλεψιμο πλεον κανω αρκετο dmg και το νιωθω σαν normal mode. Ο λογος που δεν το ξεκινησα σε supernova ειναι το perma death των companions και τα υπολοιπα chores.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Έχεις δίκαιο αλλα όπως και εσύ είπες είναι RPG και μετά όλα τα αλλα σε σχέση με αυτά που ανέφερες που είναι straight shooters. Θα σου πρότεινα να το βάλεις στο very easy που πεθαίνουν τα πάντα γρήγορα και ψιλό ρεαλιστικά, ώστε να επικεντρωθείς στο RPG κομμάτι που είναι και το ζουμί. Εγώ παίζω κλασσικά as a good guy αλλα βλέπω υπάρχει πολύ χορός να γίνεις a cruel son of a bitch. :D Χαλαρά χωράει δεύτερο walkthrough αλλα από ότι βλέπω είναι μέχρι εκεί. Γενικά οι αποφάσεις είναι good vs evil και δεν υπάρχει πολύ μέση λύση όπως στο Witcher 3 για παράδειγμα. Επίσης επιτέλους traders που δεν λένε πάντα τα ίδια και ευτυχώς τα ασήμαντα NPCs δεν επαναλαμβάνουν διαλογους συνεχεια. Νομίζω είναι το καλύτερο RPG που έχω παίξει μετά από το W3.

Βασικα εγω εχω δει πολλες στιγμές που οτι κ αν επέλεγες, ηταν γκρι λύση. Ειδικα το main quests κ τα παράγωγά του, σπάνια θα ελεγα οτι η λύση Α ειναι καλύτερη από τη Β, ηταν ξεκάθαρα στο πως νιώθεις. Κ συχνά υπάρχουν και οι επιλογές Γ (διάλυσε τα πάντα!) και Δ (αρκετά πιο περίπλοκη λύση που δίνει μια μέση οδό ανάμεσα σε Α κ Β).

Χώρος πάντως για να είσαι κάθαρμα, υπάρχει κ πάρα πολύς μάλιστα. Μετα το Tyranny η Obsidian έχει πιάσει πολυ καλό επίπεδο σε chaotic evil paths. Εκανα κάτι πειράματα και τα αποτελέσματα ειναι λαχταριστά hellish :P . Υποσημείωση, μπορείς να σκοτώσεις όλους τους χαρακτήρες στο παιχνιδι και να συνεχίσεις κανονικά την ιστορία, με τις διάφορες αλλαγές κ επιπτώσεις φυσικά.

 

9 λεπτά πριν, mike299 είπε

Δοκίμασε το Disco Elysium

Θα συμφωνήσω πως ειναι οντως εξαιρετικό. Το εβαλα στην ακρη για να παιξω το Outer Worlds αλλα θα το συνεχίσω σιγουρα. Βεβαια με την παντελή απουσία μάχης κ το πως ειναι στημένος ο τίτλος, ειναι στημένο σαν RPGοειδές adventure. Σιγουρα δεν ειναι τίτλος για όλους, αλλά με εχει μαγέψει ως εκει που το ειδα.

 

 

Επεξ/σία από Skywalker333
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τελείωσα κι εγώ χθες βράδυ. Μου φαίνεται πως θα συμφωνήσω στις εκτιμήσεις για completionist διάρκεια γύρω στις 30-40 ώρες στο "όχι ανώτατο" επίπεδο δυσκολίας (εκεί το πράγμα θέλει σαφώς περισσότερη προσοχή και αφιέρωση ώρας). ΑΛΛΑ, το παιχνίδι σηκώνει τουλάχιστον άλλα 2-3 playthroughs για να εξερευνήσεις όλες τις επιλογές που σου παρουσιάζονται στα quests, τους διαλόγους και το φινάλε.

Λογικά θα σηκώσω review με τις απόψεις μου είτε αργότερα σήμερα ή αύριο πρωί.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προχώρησα αρκετά και βρίσκομαι στο τέλος του πρώτου κόσμου. Εκκρεμεί μια αποστολή που πρέπει να πείσεις ένα άτομο να πάει κάπου και αν δεν έχεις υψηλό Persuasion δεν φαίνεται να βγαίνει.

Τώρα καταλαβάινω όσους λένε για ευκολία. Είναι στυλ borderlands η μάχη(fast paced) και αν έχεις rifle με καλή πανοπλία προχωράει με μέτρια δυσκολία, ακόμα και σε supernova. Με τακτικές υποχωρήσεις, χρήση covers και τα σχετικά. Βέβαια, το supernova μαστίζεται από περίεργες επιλογές(π.χ. sleep μόνο στη βάση σου), ενώ υπάρχουν και τα flaws(βλέπε concussion) που κάνουν την κατάσταση ακόμα πιο κουραστική και περίπλοκη. Καλύτερα hard αν δεν θέλετε να φάτε πολύ ώρα. Ισως το διορθώσουν με patches. Όποιος παίξει supernova πάντως να πάρει όσο νωρίτερα το perk για 25%+ στην ταχύτητα τρεξίματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμεθα έτοιμοι.

https://ragequit.gr/reviews/item/the-outer-worlds-pc-review/

Λογικά στο επόμενο Playthrough μου θα πάω είτε για Low-Intelligence πλήρως γενοκτονικό playthrough, ή για απόπειρα Supernova.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να έχω παρακολουθήσει το παραπάνω βίντεο, ισχύει πως το Outer Worlds είναι σχεδόν σαν απόπειρα της Obsidian να "υπερbethesdίσει την Bethesda"... και μάλιστα φαίνεται να τα καταφέρνει σε αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

υπαρχει μεγαλη προιστορια αναμεσα σε Obsidian και Bethesda, το βιντεο κανει καποιες αναφορες, και η κριτικη επιτυχια του TOW ειναι σιγουρα ενα μεγαλο FU προς την Bethesda.

ενα ακομη σχετικο βιντεο για οποιον ενδιαφερεται να μαθει περισσοτερα. ελπιζω μονο το παιχνιδι να τα παει καλα και απο πωλησεις. χρειαζομαστε στουντιο σαν την Obsidion.

 

Επεξ/σία από KilliK
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, HellionKal είπε

Λογικά στο επόμενο Playthrough μου θα πάω είτε για Low-Intelligence πλήρως γενοκτονικό playthrough, ή για απόπειρα Supernova.

Κώστα, δοκιμασε και/ή chaotic evil. Σημερα για πλακα επιασα ενα save μου καπου στη μέση και το επαιξα ολο ετσι. λαχταριστα hellish :P 

πολυ καφρίλα. Αρχισα κ σε ενα σημειο να σκοτώνω οτι υπήρχε μπροστα και εγινε χαμoυλης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα σε ράντομ φάση να σκοτώσω τους γονείς της

Spoiler

Ellie όταν τους επισκέπτεσαι στα πλαίσια του προσωπικού της Quest,

και αμέσως άρχισε διάλογο "τι διάολο κάνεις" και σηκώθηκε και έφυγε από το πάρτι. Πραγματικά ανυπομονώ να δω τι άλλα τέτοια interactions θα έχω αν αρχίσω να μοιράζω πόνο αριστερά και δεξιά. Μεγάλη ευλογία η απουσία unkillable NPCs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
10 λεπτά πριν, HellionKal είπε

Δοκίμασα σε ράντομ φάση να σκοτώσω τους γονείς της

  Απόκρυψη περιεχομένων

Ellie όταν τους επισκέπτεσαι στα πλαίσια του προσωπικού της Quest,

και αμέσως άρχισε διάλογο "τι διάολο κάνεις" και σηκώθηκε και έφυγε από το πάρτι. Πραγματικά ανυπομονώ να δω τι άλλα τέτοια interactions θα έχω αν αρχίσω να μοιράζω πόνο αριστερά και δεξιά. Μεγάλη ευλογία η απουσία unkillable NPCs.

"Meet the parents" escalated quickly!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα έπρεπε να είχαν κάνει τις μάχες σε στύλ alpha protocol και όχι σαν fps. Αφού έτσι και αλλιώς rpg είναι και δεν το κρύβουν  ας το έκαναν καθαρόαιμο rpg 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...