Προς το περιεχόμενο

The Outer Worlds (Obsidian)


tanasen01

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, HellionKal είπε

Δοκίμασα σε ράντομ φάση να σκοτώσω τους γονείς της

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Ellie όταν τους επισκέπτεσαι στα πλαίσια του προσωπικού της Quest,

και αμέσως άρχισε διάλογο "τι διάολο κάνεις" και σηκώθηκε και έφυγε από το πάρτι. Πραγματικά ανυπομονώ να δω τι άλλα τέτοια interactions θα έχω αν αρχίσω να μοιράζω πόνο αριστερά και δεξιά. Μεγάλη ευλογία η απουσία unkillable NPCs.

Spoiler

Το είχα ξεκινήσει σκοτώνοντας τον αρχηγό Reed στο Edgewater. Όλοι στράφηκαν εναντίον μου και κατάφερα διαφύγω αν και είχα πενιχρά μέσα ακόμα καταφεύγοντας στο Botanic Lab. Η Parvati με χαρακτήρισε ψυχοπαθή δολοφόνο όταν της είπα ότι το γούσταρα αυτό που έκανα αλλά κατάφερα με persuade να την μεταπείσω και παρέμεινε στην ομάδα.

Ας βάλω και μερικές εικόνες (με distance view high)

spacer.png

Αν κάτι σιχαίνομαι είναι πιστούς σε ''θρησκείες'': 

spacer.png

Επεξ/σία από Sethiros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 201
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Γενικές εντυπώσεις, καλές.

Η κεντρική ιστορία δεν είναι κάτι το κοσμογονικό, αλλά είναι καλά δοσμένη και προφανώς έχει περιθώρια να την προσεγγίσεις ως "καλός", "κακός" ή κάτι ενδιάμεσο. Το FLV, του οποίου θεωρείται άτυπος διάδοχος, νομίζω πως είχε καλύτερη κεντρική ιστορία.

Οι επιμέρους ιστορίες, όμως, είναι από πολύ καλές έως επικές. Δεν γράφω λεπτομέρειες καθώς βρισκόμαστε ακόμη πολύ νωρίς στην κυκλοφορία, αλλά κάποια companion quests πραγματικά δίνουν ρέστα: κάτι καλό κάνει ένα παιχνίδι, όταν σου προκαλεί αυθόρμητο γέλιο.

Οι μάχες, με διαφορά το πλέον αδύναμο στοιχείο του παιχνιδιού. Σε hard κατέληξαν πολύ εύκολες από πολύ νωρίς, τα άπειρα consumables κατά 99% πωλούνται, ενώ το -διαχρονικό- πρόβλημα των RPG με τους "αλαφροχέρηδες" πρωταγωνιστές δεν λύνεται ούτε αυτή τη φορά. Στο -πολύ-τέλος κάπως ζορίζουν τα πράγματα, αλλά αν αυτό ήταν hard, δεν ξέρω πού απευθύνεται το normal και το easy: προφανώς, υπάρχουν ακόμη χειρότεροι παίκτες FPS από μένα ή απλά άνθρωποι που θέλουν να δουν την ιστορία και αντιμετωπίζουν τις μάχες ως μια αναπόφευκτη ενόχληση.

Ο κόσμος έχει άπειρα περιθώρια ανάπτυξης, οι λαχταριστές εκκρεμότητες στην ιστορία είναι πολλές, οπότε ελπίζουμε -βάσιμα, αν κρίνω από τις ως τώρα κριτικές και βαθμολογίες- σε συνέχεια.

 

  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπήκε και αυτό στην λίστα. Καλή χρονιά η φετινή σε σχέση με πέρσι. Το κακό ότι μαζεύονται μερικά και ο χρόνος ελάχιστος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 25/10/2019 at 20:16, seithan said:

Πάντως σε αρκετά σημεία δίνει χαμηλά fps, ενώ δείχνει χαμηλό GPU Utilization (~70%). Οπότε κάθε άλλο παρά optimized είναι (με τους πιο πρόσφατους drivers της NV).

Πέρα από την ολίγων μέτρια απόδοση του παιχνιδιού, το ίδιο το παιχνίδι φαίνεται πολύ ενδιαφέρων και από μεριάς gameplay. Για να δούμε :)

tow.jpg

Το περνώ πίσω, τα slow downs μου τα έκανε λόγω ότι είχα ξεχάσει την μνήμη σε default ταχύτητα (2200 ή 2400), αντί  XMP 3200.

 

Οπότε ναι, η ταχύτητα μνήμης παίζει ΜΕΓΆΛΟ ρόλο στη διατήρηση σταθερού fps. 

Επεξ/σία από seithan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γράψιμο είναι εξαιρετικό, καιρό είχα να δω rpg με τόσο καλο γράψιμο. Δυστυχώς οι περισσότερες cool απαντήσεις δεν αρμόζουν σε έναν good captain. Χαλαρά ένα δεύτερο playthrough τελείως ότι νάνε. :D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει ακουστεί κάτι για κυκλοφορία στo GOG?

Δεν έχω καταπιαστεί ούτε καν με το ELEX, και έχω κλείσει 150 ώρες στο Divinity: Original Sin να χαζοχαζεύω, θέλω ξύλο, όσο νυχτώνει το backlog μεγαλώνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος βρίσκει εύκολο το hard και θέλει old time καταστάσεις όπου το game μπορεί να σε γυρίσει 20 λεπτά πίσω ας δοκιμάσει το supernova. Παρά τα σχεδόν ανύπαρκτα autosaves, ακόμα και όταν έχεις βγάλει σημαντικό κομμάτι κάποιας αποστολής, το μικρό μέγεθος των χαρτών το καθιστά υποφερτό.

Ήμουν σε αποστολή στην Cascadia για κάποιο αέριο...και έπρεπε να μπω σε ένα κτίριο που οδηγούσε σε υπόγειο εργαστήριο. Είχα ξεχάσει εν τω μεταξύ ότι ο πλανήτης Monarch έχει πολλές βάσεις προσγείωσης και ξεκίνησα από την άλλη άκρη του χάρτη. Αφού "καθάρισα" ό,τι υπήρχε στο δρόμο από marauders και beasts, αποφεύγοντας μάχες όπου γινόταν, έφτασα απέξω και είδα δύο κόκκινα βέλη. Δύο μόνο εχθροί. Φουλ πανοπλία και όπλα για το level(tinkered). Ξεθάρεψα και με δύο acid shots από κοντά ο δεύτερος με τέζαρε. Φτου και από την αρχή.

Στις δύσκολες μάχες θέλει ανταρτοπόλεμο με πολύ cover. Δεν είναι καθόλου "γελοίο", αλλά ούτε και Dark Souls.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες καλησπέρα είμαι κάνα δίωρο στο παιχνίδι. Παίζω με μια φτωχή πλιν τίμια rx 580 σε 2κ ανάλυση σε medium γραφικά και είναι σχεδόν πάντα στα 60φρειμς. Το παιχνίδι ειναι χάρμα ιδεσθαι σε εικόνα. Το είδα και σε φίλο στο basic xbox one s και είναι σαν να παίζεις κάτι άλλο αισθητικά. 

 

2 πολύ γενικές ερωτήσεις.

 

1)Είδα ότι αν πάω μόνο σε main quest θα βγει κάνα δεκαωρο αν κάνω όλα τα side σχεδόν το πενταπλασιο. Αξίζει λέτε? Η γραφή στα side στέκεται καλά? Η να πάω κάπου στη μέση. 

 

2)εχω σκοπό να συνεχίσω με καθαρόαιμο gameplay συζήτηση persuade/hack/locksmith και τέτοια 

(όχι πολλές μάχες δηλαδή) πείτε μου μερικά μαστ Perks 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, rudigarcia222 είπε

1)Είδα ότι αν πάω μόνο σε main quest θα βγει κάνα δεκαωρο αν κάνω όλα τα side σχεδόν το πενταπλασιο. Αξίζει λέτε? Η γραφή στα side στέκεται καλά? Η να πάω κάπου στη μέση.

Dude εδώ και κάτι σελίδες το γράψιμο παινεύουμε...

Τα perks είναι τελείως self explanatory, απλά διάβασε τι λένε γιατί κάποια έχουν requirements.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@rudigarcia222

1) Εννοείται ότι αξίζει. Τα περισσότερα side quests είναι από πολύ καλά έως εξαιρετικά. 'Οπως και τα companion quests. Επίσης βοηθούν στο να γωρίσεις καλύτερα τον κόσμο του παιχνιδιού και να εξικοιωθείς με το lore. Δεν είναι ότι είναι δα και κανά τεράστιο παιχνίδι. Εμένα μου πήρε γύρω στις 30 ώρες και έκανα σχεδόν τα πάντα.

2) Όλα τα skills από stealth και dialog θα σε βοηθήσουν. Τα perks αν θυμάμαι καλά έχουν να κάνουν περισσότερο με την μάχη και τους companions οπότε δεν μου έρχεται στο μυαλό κάπιο must. 'Εχε στον νου σου και τα bonus skills που έχουν οι companions που μπορούν να σε βοηθήσουν στο build που θέλεις. Ο Max π.χ. σου δίνει έχτρα πόντους στο hack, ο Felix στο persuade κτλ. 

Επεξ/σία από RedAlert539
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Outer Worlds δίχως side quests = μουσακάς χωρίς κιμά/ μπακαλιαρος χωρίς σκορδαλιά / πίτα χωρίς γύρο / ιμάμ χωρίς μπαιλντι :P 

αν υπάρχει κατι που σίγουρα αξιζει σε αυτο το παιχνιδι ειναι η γραφή των quests. ολα γεμάτα χιουμορ, εξυπνες ιδέες κ μπόλικη καφρίλα αναλογα με το πως παίζεις. οπότε ναι, σιγουρα αξιζει να δεις τα side quests, εκει κρυβεται ολη η ομορφια του τιτλου. αν τον πας run & gun για 10ωρο, παει χαθηκε το παιχνιδι.

από εκεί κ πέρα, μάχες θα έχεις κ αρκετες μαλιστα. υπάρχουν μεγαλα τμήματα που μπορεις απλα να κανεις stealth / persuade / hack / pick locks αλλα οταν εισαι εξω στις ερημιες, ε θα εχεις κ μαχες. αλλα το παιχνιδι δινει απλοχερα υλικο κ levels οπότε πολυ ανετα μπορείς να μαξάρεις persuade/hack/locksmith κ 1-2 κατηγοριες οπλων. γενικα το συστημα οπως ειναι φτιαγμενο, σου δινει τα μεγαλα bonus με τους πρωτους 20 και 40 ποντους, οπότε θα εισαι κομπλε με αυτα.

για Perks, ειναι κυρίως geared για μαχη κ εξερευνηση, λιγα δίνουν σε αυτα που θες (αν κ υπαρχει ενα +10 discussion skills). διαλεξε τα αναλογα με το πως παιζεις. για ενα πολυ ιδιαίτερο build, δωσε perks στα science weapons. βγαινει ενα εντελως διαφορετικο και παλαβό παιχνίδι.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Skywalker333 είπε

από εκεί κ πέρα, μάχες θα έχεις κ αρκετες μαλιστα. υπάρχουν μεγαλα τμήματα που μπορεις απλα να κανεις stealth / persuade / hack / pick locks αλλα οταν εισαι εξω στις ερημιες, ε θα εχεις κ μαχες. 

Με το +25% running speed perk τις αποφεύγεις. Must και για supernova γιατί βοηθάει πολύ στις μάχες. 

Το lockpicking σε γλιτώνει από μάχες κατά τη διάρκεια αποστολών γιατί ανοίγεις νέους ασφαλέστερους δρόμους. Και το science όταν σου δίνεται η δυνατότητα να σκοτώσεις με άλλα μέσα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελος καπου στις 15 ωρες σε hard χωρις να κανω και παρα πολλα side-quests ειναι η αλήθεια. Στα θετικα σιγουρα το γράψιμο αλλα και το worldbuilding, level design, art, στα αρνητικά οπως ειχα πει απο την αρχη το gunplay αλλα λογο της φύσης του παιχνιδιου δεν ενοχλεί και τοσο.

Γενικα θα ηθελα να δω και άλλο ειτε με ενα αλλο playthrough ειτε με DLC στο μέλλον, το backlog προς το παρόν ομως ειναι πολυ μεγάλο οπότε παμε για αλλα. 🙃

8.5/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...