Προς το περιεχόμενο

Τρελές ιστορίες από τρελούς πελάτες


Paris777

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πελάτης: Θα ήθελα ένα ασύρματο καλώδιο wifi.

Εγώ: σαστίζω..Τι εννοείτε?

Πελάτης: Ένα καλώδιο για να μπω στο ιντερνετ ασύρματα.

Εγώ: Διστακτικά..Μα δεν γίνεται αυτό. Εξ ορισμού ένα καλώδιο δεν μπορεί να είναι ασύρματο.

Πελάτης: Γυρνάει στον φίλο του..Ρε εσύ ασύρματο καλώδιο δεν έχεις.
                  Ο φίλος του λύνεται στα γέλια του λέει πόσο βλάκας είναι και οτι έχει ασύρματο router.

 

Τελικά δεν πήρε τπτ γιατί δεν ήθελε να πληρώσει το router που ήταν ακριβό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, mirrage είπε

Πελάτης: Θα ήθελα ένα ασύρματο καλώδιο wifi.

Εγώ: σαστίζω..Τι εννοείτε?

Πελάτης: Ένα καλώδιο για να μπω στο ιντερνετ ασύρματα.

Εγώ: Διστακτικά..Μα δεν γίνεται αυτό. Εξ ορισμού ένα καλώδιο δεν μπορεί να είναι ασύρματο.

Πελάτης: Γυρνάει στον φίλο του..Ρε εσύ ασύρματο καλώδιο δεν έχεις.
                  Ο φίλος του λύνεται στα γέλια του λέει πόσο βλάκας είναι και οτι έχει ασύρματο router.

Τελικά δεν πήρε τπτ γιατί δεν ήθελε να πληρώσει το router που ήταν ακριβό.

Σχετικό με αυτό ,

ειμουν στην voda για να πληρώσω κάτι,μπροστα μου ένας πιτσιρικάς λέει στην υπάλληλο ,

Πελ.   Θα ήθελα μια κάρτα γίγας των 16 .

τι εννοείτε λέει η υπάλληλος ?

Πελ.  Αυτο που σου  λεω ,θέλω μια κάρτα γίγας των 16 για να αποθηκεύω φωτό και τραγούδια στο κιν μου.

Μηπως εννοείται μια κάρτα μνήμης 16 γίγα για το κιν. σας ?

Ε ναι αυτό 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/4/2019 στις 1:17 ΠΜ, Iris_89 είπε

Το μονο που μου ερχεται στο μυαλο ειναι μια student που κανει Dphil εκει που δουλευω.

Υποτιθεται εκει που δουλευω, οι "μαθητες" ειναι εξυπνοι. Βγαινουν πολιτικοι (oh the irony)

Anyway

Ερχεται αγκαζε με τον δικο της, το προβλημα ειναι οτι της κολλαει το Macbook. 

Αρχιζω λιγο τις ερωτησεις (μιας κ δεν ειναι δικο μας μονο suggestions μπορω να κανω)

Της λεω "αυτο αυτο κ αυτο φταιει".

Ανοιγει το στομα της, και αρχιζει να λεει κατι για Ρωσους, οτι της χακαρουν το mac, κι οι Ρωσοι προσπαθουν να της χακαρουν και το iPhone, και θα ειδοποιησει την αστυνομια και την Intelligence, και προσπαθουν να δουν τα "confidential" files της.

Παγωτο εγω. Οι συναδελφοι να κοντευουν να πεθανουν. Το αφεντικο να εχει βγει να ακουει κ να τον βλεπω να εχει γινει κοκκινος απ τα γελια.

Ο γκομενος της να καθεται, μια να με κοιταει μια να βουταει το κεφαλι στα γονατα.

Αφου την... εξυπηρετησα, ολο ευχαριστω κι ευχαριστω αυτη, κλεινει η πορτα κι οι παπαρες οι δικοι μου να εχουν πεθανει στα γελια, κι εγω να αναρωτιεμαι τι φταιω κ τα τραβαω ολα αυτα..

Αυτούς τους ξεχωρίζεις συνήθως από το tinfoil hat που φοράνε για να μην τους "χακάρουν" τον εγκέφαλο με μικροκύμματα.
😛
 

Μου έχει τύχει κ εμένα με χακερς και υποκλοπές κτλ αλλά και περίπτωση με ξωγήινους (εκεί όμως μάλλον υπήρχε μεγάλη βλάβη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mirrage είπε

Η ιστορία ανήκρει σε πρώην "Πλαισιά" τεχνικό και την έμαθα  ενώ δουλεύαμε σε άλλη αλυσίδα...

Gay τύπος μπαίνει με το pc στο μαγαζί κ πάει στο service.
Τεχν.Πως μπορώ να σας βοηθήσω?

Πελ.Το pc μου έχει πρόβλημα και θέλω να το δείτε.Το αγόρασα χθες.

Τεχν. Βεβαίως να το δούμε! Τι πρόβλημα έχει? 

Πελ. Όταν ακουμπάω την γλώσσα μου στο usb με τινάζει ρεύμα.

Τεχν. μένει κάγκελο και αφού καταφέρνει να συγκρατήσει το γέλιο του λέει πως θα μετρήσει
          την θύρα μήπως έχει διαροή, βγάζει το πολύμετρο και το ακουμπά στην 1η μπροστινή θύρα.

Πελ. Η πίσω έχει το πρόβλημα.

Τεχν.Κάγκελο για 2η φορά...

Τελικά του είπαν οτι δεν έχει θέμα και πως δεν είναι στα πλαίσια της ορθής χρήσης αυτό που κάνει και έφυγε.



 

Καλό. Μου θύμησες ένα ανέκδοτο.

Ασθενής πάει στο γιατρό και του λέει ότι πονάω πολύ εδώ πίσω στην είσοδο δείχνοντας τον πισινό του.

Γιατρός: ώπα ώπα, πρώτα από όλα αυτό δεν είναι είσοδος αλλά έξοδος😀!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panosk1 είπε

Σαν τεχνικός κάνω και τηλ. Support σε τραπεζικά συστήματά ,

με καλούν από ένα κατάστημα γνωστής τράπεζας , 

Υπ. καλημερα έχω παραλάβει το καινούργιο ups μπορώ να το τοποθετήσω στο μηχάνημα ?

Εγω. Βεβαίως θέλετε βοήθεια με τα καλώδια να σας πω πως πάνε ?

Υπ. Όχι ξέρω ξέρω  ,πες μου μόνο όσο αλλάζω ups ο κόσμος μπορεί να δουλεύει το μηχάνημα ?

Εγω . Όχι γιατί πρέπει να το σβήσετε και να βγάλετε την πρίζα για να μπει το ups .

Υπ. Και γιατί ρε φίλε δεν το λες τόση ώρα και ψάχνω να δω γιατί δεν δουλεύει το μηχάνημα 🤣

Δινω τηλεφωνικές οδηγίες σε μια υπαλληλο για να κάνει reset σε ένα μηχάνημα  ,καθώς είναι στα μενού της συσκευής της λέω τώρα πατήστε το 5 και θα δείτε τι γράφει η οθόνη ,ακούω ένα μπιπ και μου λέει  ¨ δεν άλλαξε κάτι ¨ πατήστε άλλη μια φορά της λέω ,ακούω ένα μπιπ και παλι η κυρία εκνευρισμένη ¨  δεν γίνετε τίποτα, άδικα με καθυστερείτε ¨ .

Εγώ . Συγνώμη αλλά που πατάτε το νούμερο 5 ?

Υπ. Εεε στο τηλέφωνο που μιλάμε , που άλλου . 🤪

Η αήθεια είναι ότι γίνεται χαμός στις τράπεζες απο άσχετους με την τεχνολογία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αληθεια ειναι οτι δε διαβασα και τις 16 σελιδες αλλα δε ξερω αν τετοια πραγματα τα βλεπεις τοσο πολυ στο εξωτερικο. Γτ αλλο ειναι να μην ξερεις απο τεχνολογια αλλα διαφορετικο να μην βαζεις τον εγκεφαλο σου λιγο να σκεφτει και να μην καταλαβαινεις. Απο τη αλλη η κουτοπονηρια του Ελληνα να κανει τη δουλεια του τζαμπε ειναι οτι πιο σπαστικο και βεβαια υποτιμητικο για τη χωρα μας.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dancer είπε

η αληθεια ειναι οτι δε διαβασα και τις 16 σελιδες αλλα δε ξερω αν τετοια πραγματα τα βλεπεις τοσο πολυ στο εξωτερικο. Γτ αλλο ειναι να μην ξερεις απο τεχνολογια αλλα διαφορετικο να μην βαζεις τον εγκεφαλο σου λιγο να σκεφτει και να μην καταλαβαινεις. Απο τη αλλη η κουτοπονηρια του Ελληνα να κανει τη δουλεια του τζαμπε ειναι οτι πιο σπαστικο και βεβαια υποτιμητικο για τη χωρα μας.

Παντού γίνονται. Απλά βάλε να δεις Louis Rossman στο yt η ψάξε γενικά για retail/tech support fails. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Silverage είπε

Η αήθεια είναι ότι γίνεται χαμός στις τράπεζες απο άσχετους με την τεχνολογία.

Εν μερει καποιους του δικαιολογω γιατι εχουν φτασει σε μια ηλικια κοντα στην συνταξη και ακομα τους εχουν υπευθυνους για μηχανηματα εξυπηρετησης μεσα στα καταστηματα .

Κανονικα επρεπε να τα δινουν στους νεοτερους που εχουν μεγαλυτερη επαφη με την τεχνολογια.

Που να δεις πριν χρονια που υπηρχαν τραπεζικοι υπαλληλοι που δεν μιλουσαν καν αγγλικα και προσπαθουσαν να διαβασουν τα Αγγλικα μενου στα Ελληνικα,σε μια λεξη μου ελεγαν μονο τα γραμματα που εμοιαζαν με τα ελληνικα.

9 λεπτά πριν, dancer είπε

η αληθεια ειναι οτι δε διαβασα και τις 16 σελιδες αλλα δε ξερω αν τετοια πραγματα τα βλεπεις τοσο πολυ στο εξωτερικο. Γτ αλλο ειναι να μην ξερεις απο τεχνολογια αλλα διαφορετικο να μην βαζεις τον εγκεφαλο σου λιγο να σκεφτει και να μην καταλαβαινεις. Απο τη αλλη η κουτοπονηρια του Ελληνα να κανει τη δουλεια του τζαμπε ειναι οτι πιο σπαστικο και βεβαια υποτιμητικο για τη χωρα μας.

Επειδη κινουμε σε περιοχες με τουρισμο και μπορω να μιλησω για το τραπεζικο κομματι,ειναι παρα πολλοι ξενοι που δεν ξερουν καν να τραβηξουν λεφτα απο ΑΤΜ η δεν ξερουν η καρτα τους αν ειναι πιστωτικη-χρεωστικη η ο λογαριασμος τους οψεος η καταθετικος.

Και εγω πιστευα πως σαν χωρα ειμαστε πισω σε αυτα τα θεματα αλλα καθε καλοκαιρι αλλαζω γνωμη προς το καλυτερο για εμας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει παιδιά αυτά είναι συνηθισμένα περιστατικά μιας και ο Έλληνας είναι πολύ αυστηρός στους υπαλλήλους του ιδιωτικού τομέα.Έχουμε κανένα περιστατικό με πελάτη του δημοσίου που θα είχε πράγματι ενδιαφέρον μιας και εκεί είναι παναγίες οι Έλληνες συνήθως; 

10 λεπτά πριν, panosk1 είπε

Εν μερει καποιους του δικαιολογω γιατι εχουν φτασει σε μια ηλικια κοντα στην συνταξη και ακομα τους εχουν υπευθυνους για μηχανηματα εξυπηρετησης μεσα στα καταστηματα .

Κανονικα επρεπε να τα δινουν στους νεοτερους που εχουν μεγαλυτερη επαφη με την τεχνολογια.

Που να δεις πριν χρονια που υπηρχαν τραπεζικοι υπαλληλοι που δεν μιλουσαν καν αγγλικα και προσπαθουσαν να διαβασουν τα Αγγλικα μενου στα Ελληνικα,σε μια λεξη μου ελεγαν μονο τα γραμματα που εμοιαζαν με τα ελληνικα.

Επειδη κινουμε σε περιοχες με τουρισμο και μπορω να μιλησω για το τραπεζικο κομματι,ειναι παρα πολλοι ξενοι που δεν ξερουν καν να τραβηξουν λεφτα απο ΑΤΜ η δεν ξερουν η καρτα τους αν ειναι πιστωτικη-χρεωστικη η ο λογαριασμος τους οψεος η καταθετικος.

Και εγω πιστευα πως σαν χωρα ειμαστε πισω σε αυτα τα θεματα αλλα καθε καλοκαιρι αλλαζω γνωμη προς το καλυτερο για εμας.

Το έχεις δει λάθος το έργο όλο.

Ο ξένος δεν χρειάζεται να ξέρει καμιά γραφειοκρατικη λεπτομέρεια. 

Απλά εσύ νομίζεις ότι είμαστε έξυπνοι ενώ ταυτόχρονα έχουμε την 5η πιο μίζερη οικονομία στον πλανήτη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γραφείο μου κάνει και ανακαινίσεις. Προφανώς έχω δικά μου συνεργεία. Σκάει τηλέφωνο: (τα πλάγια είναι του πελάτη)

- Γεια σας

- Γεια σας

- Θα ήθελα να μου στείλετε τα συνεργεία σας να κάνω μια ανακαίνιση για AirBnB και να τους λεω εγώ τι θα κάνουν. Αλλά θέλω να τους έχω στην τιμή του μεροκάματου που τους έχετε εσείς.

- !!!!!!!!!

- Δε στέλνουμε τα συνεργεία μας χωρίς επίβλεψη μηχανικού.

- Θα τους επιβλέπω εγώ

- Είστε μηχανικός;

- Όχι αλλά θα τους προσέχω.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, skiabox είπε

Εντάξει παιδιά αυτά είναι συνηθισμένα περιστατικά μιας και ο Έλληνας είναι πολύ αυστηρός στους υπαλλήλους του ιδιωτικού τομέα.Έχουμε κανένα περιστατικό με πελάτη του δημοσίου που θα είχε πράγματι ενδιαφέρον μιας και εκεί είναι παναγίες οι Έλληνες συνήθως; 

Το έχεις δει λάθος το έργο όλο.

Ο ξένος δεν χρειάζεται να ξέρει καμιά γραφειοκρατικη λεπτομέρεια. 

Απλά εσύ νομίζεις ότι είμαστε έξυπνοι ενώ ταυτόχρονα έχουμε την 5η πιο μίζερη οικονομία στον πλανήτη. 

Η κάρτα σου και ο λογαριασμός σου,δεν είναι γραφειοκρατική λεπτομέρεια, είναι βασικά πράγματα. Αν δεν ξέρεις αν έχεις πιστωτική η cash card και πως δουλεύει έχεις πρόβλημα

 

 

  • Like 5
  • Thanks 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, OhgmaAurvanium είπε

Εγώ: αααα το παγωτό.. ναι, δεν δουλεύουμε μπάλα, διαλέγετε είτε χωνάκι είτε κυπελάκι και το γεμίζουμε, ανάλογα πόσο κοστίζει.

Κυρία: 2 μπάλες θέλω πόσο τις έχετε;

Εγώ: σας είπα, δεν δουλεύουμε με μπάλα, με σκούπ, έχω αυτή εδώ τη σπάτουλα, διαλέγετε είτε χωνάκι(το πιάνω της το δείχνω), είτε κυπελάκι(το πιάνω της το δείχνω), και εγώ τα γεμίζω με 2-3 γεύσεις.

 

Πέρα απο τα υπόλοιπα σουρεαλιστικά, εδώ η κυρία είχε κάποιο δίκιο, γιατι προφανώς ήθελε εκ των προτέρων να ξέρει πόσο θα της κοστίσει το παγωτό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 minutes ago, Fubar.gr said:

Πέρα απο τα υπόλοιπα σουρεαλιστικά, εδώ η κυρία είχε κάποιο δίκιο, γιατι προφανώς ήθελε εκ των προτέρων να ξέρει πόσο θα της κοστίσει το παγωτό.

H λογική της δεν ήταν λάθος, αλλά λένε ότι δεν χρεώνουν με μπάλες άλλα με συσκευασία (κι όσες χωρέσει μέσα), αν δεν το καταλαβαίνεις όταν το λενε 1-2 φορές, υπάρχει πρόβλημα. 😛

Επεξ/σία από ThReSh
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mirrage είπε

Αυτούς τους ξεχωρίζεις συνήθως από το tinfoil hat που φοράνε για να μην τους "χακάρουν" τον εγκέφαλο με μικροκύμματα.
😛
 

Μου έχει τύχει κ εμένα με χακερς και υποκλοπές κτλ αλλά και περίπτωση με ξωγήινους (εκεί όμως μάλλον υπήρχε μεγάλη βλάβη).

Αμ δεν μπορουσα να την ξεχωρισω.. Για να μπει καποιος στο προγραμμα για DPhil πρεπει να εχει μυαλο οχι αστεια.

Επεσα μαλλον στη περιπτωση 🙄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τρελες ιστοριες απο τρελους συνάδελφους μετρανε ;

Συναδελφος απο αλλο τμημα , που είχε γενικά ενα θεμα με την ορεξη για δουλειά και την συνεργασία του με ολους τους υπολοιπους αποφασισε να το παει στο επόμενο επιπεδο:

Πηγε στην αστυνομία (εξωτερικό) και εκανε καταγγελία τον μανατζερ του για bullying. Στο καπακι πηγε στο γιατρό και πηρε αναρρωτική καποιες βδομάδες λόγω στρες burn out κλπ.  οπότε εξαφανιζεται χωρίς να ενημερώσει κανεναν για οτιδήποτε. Στο εντωμεταξύ η αστυνομία καλει τον μανατζερ του , ο οποίος δεν ειχε ιδεα του τι ειχε συμβεί, για εξηγησεις. 

Μετα απο καταθέσεις και λοιπα καταλαβαίνουν οτι ηταν "τρολαρισμα" οποτε με το που γυρναει απτην "αναρρωτική" του δίνουν και την απόλυση

 

Επεξ/σία από epp
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...