Προς το περιεχόμενο

Τρελές ιστορίες από τρελούς πελάτες


Paris777

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νικος έχω Κατάστημα Χρωματοπωλείο.

 

-Καλησπέρα θα ήθελα να βάψω ενα γαλβανιζε τραπέζι με ένα χρώμα 3 σε ένα.

-Αυτά τα χρώματα δε βάφουν ούτε σε γαλβανιζέ ούτε απευθείας σε καινούρια μέταλλα, είτε θα πάρετε αστάρι αστάρι γαλβανιζέ και τελικό χρώμα σε λαδομπογιά, είτε ένα ιταλικό προιον νερού που είναι όλα σε 1 για γαλβανιζέ αποκλειστικά και κάνει 15€.

Με τα πολλά το πέρνει.

Επιστρέφει μετά από δύο μέρες με το κουτί και ξεκινάει ένα μαγικό κόμπο απειλών.

-Ηρθα και σου ζήτησα ένα υλικό για να βάψω σε γαλβανιζέ και αντί να μου δώσεις αυτό που επρεπε με κοροίδεψες, μου έδωσες αυτη τη μαλακια που δε την ηξερε ο  μαστορας, μου το πέρασε και κατα τη χρήση το ακούμπαγαν οι πελατες με τα πόδια τους και ξέβαφε (τραπέζια σε ταβερνα). Δε ξέρω τι θα κανεις, σου δίνω μια μέρα διορία να βαφτουν όλα τα τραπέζια μου, αφου με αποζημιωσεις με χρωμα μαστορα και τα σχετικά, αλλιώς θα πέσει αγωγή και θα σε τρέχω στα δικαστήρια.

*Προς διευκρίνηση Υλικα που βαφουν απευθειας σε περιεργες επιφανειες τυπου πλακακια γαλβανιζε κλπ και ειναι ενος συστατικου κ νερου, απαιτουν πλουσια στρωση και πολυ χρονο ωριμανσης, πχ τρεις μερες για πληρες στεγνωμα και μετα χρηση.

**Επειδή ο τύπος ηταν μαλάκας δεν είχα καμία διάθεση να του εξηγησω τπτ αντιθετα να τον στειλω οποτε..

-Μαλιστα, αρχικά αν ο μαστορας σας ειναι ασχετος εμενα δε με απασχολεί.

-Τι εννοείς άσχετος εσυ εισαι ασχετος.

-Το υλικό γράφει πως είναι για τη χρήση που μου ζητήσατε;

-Δε με νοιάζει τι λεει το κουτί, εσυ μου το πούλησες, αρα δε ξερεις τη δουλεια σου.

-Αυτο είναι η γνώμη σας πρώτον, δευτερον έχετε το δικαίωμα να χρησιμοποιησετε το νόμο όπως σας αρέσει. Θελετε αγωγες; να τις κανετε.

-Μα τωρα σοβαρα μου μιλάτε; Εγω θελω λύση στο πρόβλημα μου.

-Ωραία, θα απευθυνθείτε στην εταιρεία, η οποία θα πάρει δειγμα απο το υλικο, θα το εξετασει και αν υπαρχει προβλημα στο υλικο θα αποζημιωθειτε, αν οχι θα φταίει ο μαστορας και η εφαρμογή.

-Αυτό μπορεί να πάρει βδομάδες, εγώ θέλω να τα χω έτοιμα σε τέσσερις μέρες.

(Η μία μέρα έγινε τέσσερις.)

-Λυπάμαι, αυτό προβλέπεται, θέλετε το τηλέφωνο της εταιρείας ή όχι;

-Ρε φίλε! Έδωσα 15€! Δεν έχω να πάρω γάλα για τα παιδιά μου, θα πέρνα γαλατακι με αυτά τα λεφτά και σου πήρα το χρώμα, δηλαδή έτσι θα πετάξω αυτά τα λεφτά;

-Δεν είναι σίγουρο πως φταίει το χρώμα όμως.

-Λοιπόν δώσε μου το τηλέφωνο της εταιρείας γιατι πολλά είπαμε και δε ξανάρχομαι εδώ.

-Μάλιστα, καλύτερα να μη ξαναρθειτε.

Του δωσα το τηλ και εφυγε, πηρε το πωλητη στον οποίο με έβριζε, τελικά τα χανε πασαλήψει και τα χανε βαλει στο μαγαζι την ιδια μερα, το χρωμα ηταν μαλακο και έφευγε με τα χτυπηματα, ο πωλητης του δωσε αλλο ενα κιλο τσαμπα για να το βαψει τρια χερια από το ιδιο. 

Γενικά απειλές και τετοια δε περνάνε, οι ευγενικοί πελάτες που έχουν προβλημα έχει τυχει να αποζημιωθουν οχι μονο αυθημερον αλλα και με πολλαπλάσια αξία.

Καλημέρα.

 

  • Like 16
  • Thanks 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 17/4/2019 στις 3:01 ΜΜ, kiko33gr είπε

Πρέπει να θυμηθώ και εγώ μερικές - 8 χρόνια σαν σρβιτόρος πολλά έχουν γίνει.

Θυμάμαι μία χαρακτηριστική, αν και όχι από πελάτη:

Καθόμουν στην πόρτα του μαγαζιού (κέντρο Αθήνα) και περνάει ένας άνθρωπος από μπροστά:

Αυτός: Από δώ καλά πάω;

Εγώ:...

Αυτός:...

Εγω:...

Αυτός (μετά από μερκά δευτερόλεπτα ακόμα): Για το μετρό!

2 ώρες πριν, ritchie77 είπε

 

2.Κύριος βιαστικός περναει γρήγορα από μπροστα μου "Απο δω καλα παω? μου λεει. "Μια χαρα του λεω" ουτε που ηξερα που πηγαινε

 

Τελικά μάλλον ο δικός μου βρήκε το μετρό και τον πέτυχες εσύ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταστημα Χρωμάτων

 

Μπαινει μέσα Μιλφάκι μελανούρι με κολάν, στητό ωραιό κωλαράκι, ζητώ συγνωμη αν διαβάζουν κοπέλες

-Καλημέρα σας παρακαλώ έκατσα σε φρεσκοβαμμένα κάγκελα και λέρωσα το νέο μου κολάν, σας παρακαλώ θέλω να φύγει η λαδομπογιά.

-Καλημέρα, τι μπορώ να κάνω γι αυτό, να βάλω μωρομάντιλο με νέφτι να το τρίψετε,

-Ναι τριφτε με και σεις δεν έχω πρόβλημα!

-Εγω να σας τρίψω αλλα μη παρεξηγηθώ...

-Καλε αφήστε τα αυτα και ελάτε να με τριψετε

Ξεκιναω και κυριολεκτικά της τριβω το κωλαρακι, με κυκλικές κινήσεις και το χρωμα αρχίζει να φευγει...

-Α εσείς ειστε καλος στο μασαζ

-Ε αλίμονο

Τελικά έφυγε ολο το χρώμα, 

-Καλε σας ευχαριστώ πάρα πολύ..

-Πλάκα κανετε εμείς ευχαριστουμε.

 

Εχουμε και κανα τυχερο

  • Like 16
  • Thanks 4
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, strawhat_nikos είπε

Καταστημα Χρωμάτων

Μπαινει μέσα Μιλφάκι μελανούρι με κολάν, στητό ωραιό κωλαράκι, ζητώ συγνωμη αν διαβάζουν κοπέλες

-Καλημέρα σας παρακαλώ έκατσα σε φρεσκοβαμμένα κάγκελα και λέρωσα το νέο μου κολάν, σας παρακαλώ θέλω να φύγει η λαδομπογιά.

-Καλημέρα, τι μπορώ να κάνω γι αυτό, να βάλω μωρομάντιλο με νέφτι να το τρίψετε,

-Ναι τριφτε με και σεις δεν έχω πρόβλημα!

-Εγω να σας τρίψω αλλα μη παρεξηγηθώ...

-Καλε αφήστε τα αυτα και ελάτε να με τριψετε

Ξεκιναω και κυριολεκτικά της τριβω το κωλαρακι, με κυκλικές κινήσεις και το χρωμα αρχίζει να φευγει...

-Α εσείς ειστε καλος στο μασαζ

-Ε αλίμονο

Τελικά έφυγε ολο το χρώμα, 

-Καλε σας ευχαριστώ πάρα πολύ..

-Πλάκα κανετε εμείς ευχαριστουμε.

Εχουμε και κανα τυχερο

έχει γίνει και ταινία αυτό νομίζω.... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλεύω στο retail σχεδόν 30 χρόνια, αλλά τόσες ιστορίες μαζεμένες όπως ο TS δέν έχω. Μάλλον τα φυτώρια προσελκύουν "ειδικό κοινό".

 

Ένα κλασσικό στο δικό μου τομέα που γίνεται σχετικά συχνά.

Έρχεται πελάτης, συνήθως μεγαλύτερης ηλικίας και λέει, "Δώς μου ένα μπουζί"

Του δείχνω τα ράφια με τους 200+ διαφορετικούς κωδικούς και του εξηγώ πως χωρίς δείγμα ή κάποιο κωδικό δέν μπορώ να του δώσω.

Και μετά απο αυτό συνήθως ακολουθεί το "Έλα μωρέ, δώς μου ένα ότι να ναι, να κάνω τη δουλειά μου"

Υπόψιν, για όσους δεν γνωρίζουν, αν δώσω ενα μπουζί στην τύχη υπάρχουν τα εξής ενδεχόμενα:

1) Εντελώς διαφορετικό σπείρωμα, οπότε δέν μπαίνει κάν

2) Λίγο διαφορετικό σπείρωμα, οπότε ναι μεν μπαίνει, αλλά αν σφιχτεί κανει ζημια στην κυλινδροκεφαλή.

3) Το μπουζι μπαίνει σωστά αλλά δέν παίρνει μπρός ο κινητήρας

4) Το μπουζί μπαίνει σωστά, παίρνει μπρός ο κινητήρας αλλά μακροπρόθεσμα κάνει ζημιά

5) Το μπουζί μπαίνει, αλλά είναι πιό μακρύ, με αποτέλεσμα κατα το μιζάρισμα να χτύπήσει πάνω του ο κύλινδρος και να καταστραφεί

  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, strawhat_nikos είπε

Καταστημα Χρωμάτων

Μπαινει μέσα Μιλφάκι μελανούρι με κολάν, στητό ωραιό κωλαράκι, ζητώ συγνωμη αν διαβάζουν κοπέλες

-Καλημέρα σας παρακαλώ έκατσα σε φρεσκοβαμμένα κάγκελα και λέρωσα το νέο μου κολάν, σας παρακαλώ θέλω να φύγει η λαδομπογιά.

-Καλημέρα, τι μπορώ να κάνω γι αυτό, να βάλω μωρομάντιλο με νέφτι να το τρίψετε,

-Ναι τριφτε με και σεις δεν έχω πρόβλημα!

-Εγω να σας τρίψω αλλα μη παρεξηγηθώ...

-Καλε αφήστε τα αυτα και ελάτε να με τριψετε

Ξεκιναω και κυριολεκτικά της τριβω το κωλαρακι, με κυκλικές κινήσεις και το χρωμα αρχίζει να φευγει...

-Α εσείς ειστε καλος στο μασαζ

-Ε αλίμονο

Τελικά έφυγε ολο το χρώμα, 

-Καλε σας ευχαριστώ πάρα πολύ..

-Πλάκα κανετε εμείς ευχαριστουμε.

Εχουμε και κανα τυχερο

Μείνατε στο τρίψιμο μόνο?? 😂 Θα περίμενα να ξανα λερωθεί άνετα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοκαιρι 2005-2006 περιου μεσανυκτα, πλατεια Συνταγματος σε γνωστο ταχυφαγειο.

Εχουμε παραγγειλει και περιμενουμε να παραλαβουμε. Διπλα μας ειναι ενας κυριος καπου στα 55-60, ντυμμενος στην εντελεια, με κουστουμι χαρτογιακα κτλ.

Του βαζει η κοπελα την παραγγελια του στο δισκο, και αρχιζει ο παρακατω διαλογος..

Αυτος: Συγνωμη δεσποινις, το χαμπουργκερ που παρειγγειλα δεν εχει το ιδιο μεγεθος με αυτο της διαφημισης
(Σημειωση: Τα προιοντα διαφημιζονται σε φωτεινες εικονες, και προφανως ειναι υπερπολλαπλασιες φορες μεγαλυτερα.....)

Εκεινη: Χαμογελαει για λιγο, και του απανταει "μαλιστα, τα διαφημιστικα ειναι μεγαλυτερα απο το κανονικο προιον ωστε να ειναι ευδιακριτα σε ολους

Αυτος: Σε σοβαρο υφος και με τονο της φωνης του: "Εγω πληρωσα να παραλαβω το χαμπουργκερ μου στο μεγεθος της φωτογραφιας, αυτο το πραγμα που κανετε ειναι παραπλανηση!"

Εκεινη: Δεν ξερω τι να σας πω, διαφημιση ειναι του προιοντος, δεν ειναι τα φαγητα στο μεγεθος των φωτογραφιων."

Εκεινος: Σε ακομα πιο εντονο υφος και τονο φωνης "Θα σας κανω καταγγελια για αυτο το πραγμα που κανετε!"

Και φευγει.

Κοιταμε σαστισμενοι οσοι ημασταν ταμειο και περιμεναμε τις παραγγελιες μας, αν υπηρχε καμερα απο καποια εκπομπη η κατι αντιστοιχο.Τιποτα.

Τονιζω ο πως ο τυπος ηταν υπερσοβαρος και ντυμμενος οπως οι δικηγηροι και χρηματιστες που δραστηροποιουνται στη περιοχη. Καμια σχεση δηλαδη με αστεγο η τοξικομανη/μεθυσμενο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, nightwalker1990 είπε

Μείνατε στο τρίψιμο μόνο?? 😂 Θα περίμενα να ξανα λερωθεί άνετα

τη συνεχεια μπορεις να τη βρεις στο ιντερνετ :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 minutes ago, Getta Robo said:

Καλοκαιρι 2005-2006 περιου μεσανυκτα, πλατεια Συνταγματος σε γνωστο ταχυφαγειο.

Εχουμε παραγγειλει και περιμενουμε να παραλαβουμε. Διπλα μας ειναι ενας κυριος καπου στα 55-60, ντυμμενος στην εντελεια, με κουστουμι χαρτογιακα κτλ.

Του βαζει η κοπελα την παραγγελια του στο δισκο, και αρχιζει ο παρακατω διαλογος..

Αυτος: Συγνωμη δεσποινις, το χαμπουργκερ που παρειγγειλα δεν εχει το ιδιο μεγεθος με αυτο της διαφημισης
(Σημειωση: Τα προιοντα διαφημιζονται σε φωτεινες εικονες, και προφανως ειναι υπερπολλαπλασιες φορες μεγαλυτερα.....)

Εκεινη: Χαμογελαει για λιγο, και του απανταει "μαλιστα, τα διαφημιστικα ειναι μεγαλυτερα απο το κανονικο προιον ωστε να ειναι ευδιακριτα σε ολους

Αυτος: Σε σοβαρο υφος και με τονο της φωνης του: "Εγω πληρωσα να παραλαβω το χαμπουργκερ μου στο μεγεθος της φωτογραφιας, αυτο το πραγμα που κανετε ειναι παραπλανηση!"

Εκεινη: Δεν ξερω τι να σας πω, διαφημιση ειναι του προιοντος, δεν ειναι τα φαγητα στο μεγεθος των φωτογραφιων."

Εκεινος: Σε ακομα πιο εντονο υφος και τονο φωνης "Θα σας κανω καταγγελια για αυτο το πραγμα που κανετε!"

Και φευγει.

Κοιταμε σαστισμενοι οσοι ημασταν ταμειο και περιμεναμε τις παραγγελιες μας, αν υπηρχε καμερα απο καποια εκπομπη η κατι αντιστοιχο.Τιποτα.

Τονιζω ο πως ο τυπος ηταν υπερσοβαρος και ντυμμενος οπως οι δικηγηροι και χρηματιστες που δραστηροποιουνται στη περιοχη. Καμια σχεση δηλαδη με αστεγο η τοξικομανη/μεθυσμενο.

Στο 4:00 (αν και όλη η σκηνή γ@μάει)

 

  • Like 12
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fubar.gr είπε

 

5) Το μπουζί μπαίνει, αλλά είναι πιό μακρύ, με αποτέλεσμα κατα το μιζάρισμα να χτύπήσει πάνω του ο κύλινδρος και να καταστραφεί

Μάλλον εννοείς το μπουζί να χτυπηθεί από το έμβολο.Και όμως πολλοί έχουν τη λανθασμένη εντύπωση ότι όλα τα βενζινοκίνητα χρησιμοποιούν ίδια μπουζί.Το έχω ακούσει πολλές φορές από γνωστούς και μάλιστα κάποιοι επιμένουν κιόλας.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι σε μονή καμπίνα θερινου σινεμά και προβάλλω μια ταινία σε φίλμ. Στο διάλειμμα σκάει τύπος με ύφος και ακολουθει ο εξής διάλογος:

-εσυ εισαι εδω?

-ναι εγω ειμαι

-λίγο πριν ειχε ενα φιλί κανονικά, γιατι το έκοψες?

-δεν έκοψα ουτε κοβω κάτι, ειναι παράνομο. Πιθανόν να έχει καποια έκδοση διαφορετική και λόγω καταλληλότητας στην ελλάδα να ηρθε χωρις το φιλί. Εγω πάντως παρέμβαση δεν κάνω.

-Καλά το έκοψες αλλα τώρα τι πείς....

Όντως τι να πω....

Επεξ/σία από basilis_k6
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απο τις κλασικες μερες στην πιτσαρία (γνωστή αλυσίδα) μου απο ανθρωπους που δεν κατεχουν και τα αγγλικά πολυ.

Βαζω εναν υπαλληλο για λιγο στο ταμείο

Πελ:Ναι καλησπερα μια παραγγελια

Υπ:Παρακαλω πειτε τι θα θελατε

Πελ:Μια πιπαρονι κλασικ

Υπ:Μηπως εννοειτε πιπερονι κλασικ

Πελ:Οχι εννοω πιπαρονι κλασικ και οχι αυτη που μου λες θελω το αφεντικ οσου τωρα γιατι πας να με ξεγελασεις

Εγω:Παρακαλω πιο ειναι το θέμα που εχετε

Πελ:Ο υπαλληλος σου παει να μου πουλησει μια πιτσα που δεν θελω ζηταω μια πιπαρονι κλασικ και οχι πιπερονι που μου λεει

Εγω:Κυριε ο υπαλληλος δεν κανει λαθος αμα θελετε μια πιπαρονι πρεπει να πατε αλλου

Πελ:Καλα θα δεις τωρα περνω στα κεντρικα να δεις

(οντως πειρε ειπε τη εγινε και η τηλεφωνητρια απο τα κεντρικα οταν πηρε τηλεφωνο στο μαγαζι δεν μπορουσε να κρατησει τα γελια της)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...