Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, SouLSLayeR είπε

Αγορά μεταχειρησμένου προϊόντος από ιδιώτη (κάποιος άσχετος όπως εσύ και εγώ, ebay) εκτός ΕΕ περνάει τελωνείο, σωστά?

Κάθε αντικείμενο που εισάγεται στην Ελλάδα από τρίτη χώρα περνάει από τελωνείο, ανεξάρτητα αν είναι καινούργιο ή μεταχειρισμένο.

Ειδικά, για αντικείμενα από ιδιώτη σε ιδιώτη (αλλά με κάποιες προϋποθέσεις, όπως συγγένεια κλπ) η ατέλεια είναι 45€ και όχι 22€.

Για περισσότερες λεπτομέρειες, διάβασε το τελευταίο κεφάλαιο του επικαιροποιημένου οδηγού της υπογραφής μου.

 

Επεξ/σία από makfil
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Hamurabi είπε

Δηλαδή;;;;

Τριγωνική λέγεται η αποστολή μέσω άλλης χώρας της ΕΕ, στην οποία γίνεται ο εκτελωνισμός με λίγα χρήματα σε σχέση με εκείνα στο ελληνικό τελωνείο.

Τέτοιες μεθόδους έχουν το Banggood και το Gearbest, αλλά παρουσιάζουν πολλά προβλήματα τελευταία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους! Παραγγελία δύο κουτιά βιταμινών από iherb αξίας 21.82€, πληρωμένα σε ευρώ, η οποία σταμάτησε τελωνείο λόγω προΙόντων αρμοδιότητας ΕΟΦ. Έστειλα την υπεύθυνη δήλωση που ζήτησαν και το αποδέσμευσαν. Επομένως δικαιολογημένα ζητούν τα έξοδα εκτελωνισμού και τον ΦΠΑ ας είναι <22€; Είχα να ακούσω αντίστοιχη περίπτωση από πέρυσι. Μήπως επέλεξα μέθοδο αποστολής US Postal Service αντί για Local Post και γι'αυτό;

Επεξ/σία από Philippe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Philippe είπε

Καλησπέρα σε όλους! Παραγγελία δύο κουτιά βιταμινών από iherb αξίας 21.58€, πληρωμένα σε ευρώ, η οποία σταμάτησε τελωνείο λόγω προΙόντων αρμοδιότητας ΕΟΦ. Έστειλα την υπεύθυνη δήλωση που ζήτησαν και το αποδέσμευσαν. Επομένως δικαιολογημένα ζητούν τα έξοδα εκτελωνισμού και τον ΦΠΑ ας είναι <22€; Είχα να ακούσω αντίστοιχη περίπτωση από πέρυσι. Μήπως επέλεξα μέθοδο αποστολής US Postal Service αντί για Local Post και γι'αυτό;

Που το ξέρεις ότι σου επέβαλαν τελωνειακά τέλη; Οποια από τις 2 μεθόδους και αν επέλεγες θα σταματούσε τελωνείο για έλεγχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από iherb δεν έχει σταματήσει ποτέ με το απλό local post, εκτός αν άλλαξε κάτι τώρα τελευταία.

Το ερώτημα για όποιον γνωρίζει είναι εάν προβλέπεται καταβολή ΦΠΑ ας είναι <22€ και γιατί το τέλος εκτελωνισμού που ζητήσανε δεν είναι 3€ ως «Τέλος παρουσίασης στο Τελωνείο για χαρακτηρισμό τελωνειακώς ελεύθερων», αλλά 15€.

Επεξ/σία από Philippe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Philippe είπε

Από iherb δεν έχει σταματήσει ποτέ με το απλό local post, εκτός αν άλλαξε κάτι τώρα τελευταία.

Το ερώτημα για όποιον γνωρίζει είναι εάν προβλέπεται καταβολή ΦΠΑ ας είναι <22€ και γιατί το τέλος εκτελωνισμού που ζητήσανε δεν είναι 3€ ως «Τέλος παρουσίασης στο Τελωνείο για χαρακτηρισμό τελωνειακώς ελεύθερων», αλλά 15€.

Κανονικα κακως σου εβαλαν εξοδα, μπορεις να κανεις αμφισβητηση με το να στειλεις αποδεικτικο απο καρτα και φυσικα και ενα screenshot της παραγγελιας, αλλα ισως να παρει χρονο ολη η διαδικασια.

Επεξ/σία από Salvation81
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κ εγώ έτσι νομίζω, αλλά είπα μήπως επειδή είναι συμπληρώματα διατροφής ισχύει κάτι διαφορετικό.. Thanks

Επεξ/σία από Philippe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα, 

Αγορασα απο AliExpress ενα αντικειμενο 200USD, σημερα μου εστειλαν απο ελτα οτι για τον εκτελωνισμο του αντικειμενου πρεπει να στειλω paypal ή αποδειξη.

Πως προχωραω?

Να σημειωσω οτι ειχα κανει μια αγορα απο ΗΠΑ με 200ε αντικειμενο + 200 μεταφορικα + 232ε εκτελωνισμο απο fedex! 

Ελπιζω με ELTA να μην ειναι ιδιο το καπελο

Επεξ/σία από sinsane
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sinsane είπε

Καλησπερα, 

Αγορασα απο AliExpress ενα αντικειμενο 200USD, σημερα μου εστειλαν απο ελτα οτι για τον εκτελωνισμο του αντικειμενου πρεπει να στειλω paypal ή αποδειξη.

Πως προχωραω?

Να σημειωσω οτι ειχα κανει μια αγορα απο ΗΠΑ με 200ε αντικειμενο + 200 μεταφορικα + 232ε εκτελωνισμο απο DHL! 

Ελπιζω με ELTA να μην ειναι ιδιο το καπελο

Θα στειλεις στο email που σου εδωσαν ενα screenshot αο την κινηση της καρτας.

Οσο για το ποσα θα πληρωσεις υπολογισε γυρω στα 60ε τελικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Salvation81 είπε

Θα στειλεις στο email που σου εδωσαν ενα screenshot αο την κινηση της καρτας.

Οσο για το ποσα θα πληρωσεις υπολογισε γυρω στα 60ε τελικη.

Τερμα περιεργο! Εστειλα απλα την τιμη του προιοντος και πριν λιγο παρελαβα χωρις καμια χρεωση! Τι λετε να παιχτηκε?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, sinsane είπε

Τερμα περιεργο! Εστειλα απλα την τιμη του προιοντος και πριν λιγο παρελαβα χωρις καμια χρεωση! Τι λετε να παιχτηκε?

Μια χαρά είσαι.

Αλλα μην τα γραφεις αυτα γιατί το θέμα το ακολουθούν και τελωνειακοί :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, NikosKallithea είπε

Μια χαρά είσαι.

Αλλα μην τα γραφεις αυτα γιατί το θέμα το ακολουθούν και τελωνειακοί :) :)

Δεν νομιζω οι τελωνειακοι να ειναι κακοι ανθρωποι, κανενας τους δεν μας ξερει, απλα κανουν αυτο που τους λενε.

Απλα πιστευω αρκετερες φορες περνανε πραγματα, αυτα τουλαχιστον που δεν τραβανε το ματι!

Ειχα παρει απο ΗΠΑ ενα πανι προτζεκτορα και μου βγηκε 750ευρω, ενω κοστιζε 200. Πρωτη φορα ειδα εκτελωνισμο παραπανω απο την τιμη προιοντος.
Ασχετα που το προιον το ανοιξανε και το δεσανε οπως ναναι, ηρθε με χτυπηματα αλλα παλι καλα οχι στο πανι ( Επεσε και ΠΣΚ και μπηκε στην αποθηκη τους )
σε επικοινωνια με fedex μου ειπαν οτι συνηθως οταν πανε στην αποθηκη του αεροδρομιου χτυπιουνται και δεν μπορουν να παρουν ευθυνη.

Εν κατακλειδι, οτι ναναι, και μακρια απο αγορες στο εξωτερικο εκτος ΕΕ, τα ποσα ειναι ασυληπτα, μονο ΕΛΤΑ! 

Ο μονος λογος που πηγα απτο εξωτερικο ειναι επειδη δεν υπηρχε τιποτα αξιολογο ΕΕ. 

Ο κολλητος μου πηρε κατι αναρτησεις απο ενα παιδι στην ρωσσια, 1500ε και πληρωσε τελωνειο 220ε, οποτε θεωρησα οτι αν παρω κατι μικροτερης αξιας θα πληρωσω ελαχιστα, αλλα δεν ειναι ετσι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, sinsane είπε

Δεν νομιζω οι τελωνειακοι να ειναι κακοι ανθρωποι, κανενας τους δεν μας ξερει, απλα κανουν αυτο που τους λενε.

Απλα πιστευω αρκετερες φορες περνανε πραγματα, αυτα τουλαχιστον που δεν τραβανε το ματι!

Ειχα παρει απο ΗΠΑ ενα πανι προτζεκτορα και μου βγηκε 750ευρω, ενω κοστιζε 200. Πρωτη φορα ειδα εκτελωνισμο παραπανω απο την τιμη προιοντος.
Ασχετα που το προιον το ανοιξανε και το δεσανε οπως ναναι, ηρθε με χτυπηματα αλλα παλι καλα οχι στο πανι ( Επεσε και ΠΣΚ και μπηκε στην αποθηκη τους )
σε επικοινωνια με fedex μου ειπαν οτι συνηθως οταν πανε στην αποθηκη του αεροδρομιου χτυπιουνται και δεν μπορουν να παρουν ευθυνη.

Εν κατακλειδι, οτι ναναι, και μακρια απο αγορες στο εξωτερικο εκτος ΕΕ, τα ποσα ειναι ασυληπτα, μονο ΕΛΤΑ! 

Ο μονος λογος που πηγα απτο εξωτερικο ειναι επειδη δεν υπηρχε τιποτα αξιολογο ΕΕ. 

Ο κολλητος μου πηρε κατι αναρτησεις απο ενα παιδι στην ρωσσια, 1500ε και πληρωσε τελωνειο 220ε, οποτε θεωρησα οτι αν παρω κατι μικροτερης αξιας θα πληρωσω ελαχιστα, αλλα δεν ειναι ετσι...

Το ποσα πληρωσες με το ποσα δηλωσε ο πωλητης μπορει να ειναι 2 διαφορετικα πραγματα.

Δεν παιζει η αξια να ηταν δηλωμενη 200 δολλαρια και να στο περασαν απο το τελωνειο, εκτος αν οι δασμοι ηταν μεσα στα 200 δολλαρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...