Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

2 ώρες πριν, VonLoutsos είπε

Καλημέρα και Χρόνια πολλά. Αγόρασα από Ebay έναν αντάπτορα USB για το Dualshock κόστους 2 Ευρώ, όπου πλήρωσα και ΦΠΑ και όλα. Έφτασε λοιπόν μετά από 2 μήνες και ήρθε sms από τα ΕΛΤΑ να πληρώσω για Φόρους και Τέλη 2.83 Ευρώ. Γνωρίζουμε τι μπορώ να κάνω γιατί θεωρητικά έχω πληρώσει ΦΠΑ και θα έπρεπε να μην έχω έξτρα χρεώσεις; Μήπως είναι σφάλμα του πωλητή; Ευχαριστώ πολύ.

Υ.Γ: Υποτίθεται πως θα πληρώναμε απο πριν τον ΦΠΑ για να μην έχουμε καθυστερήσεις και έξτρα χρεώσεις(ειδικά για αντικείμενα μικρής αξίας).

Ναι είναι λάθος του πωλητή. Πληρώνεις για να παραλάβεις και μιλάς με πωλητή για να σου κάνει Refund τα έξοδα τελωνείου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδια λεει αφτο εδω και 10 μερες (ΕΛΛΙΠΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΠΟ ΑΠΟΣΤΟΛΕΑ - ΤΑ ΕΛΤΑ ΘΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΟΥΝ ΣΕ ΧΕΙΡΩΝΑΚΤΙΚΗ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ) 

Πιστευετε θα ξεκολισει??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kosutasu22 είπε

Εδω και μια βδομαδα κανει νεους λογαριασμους στο ινσομνια και ρωταει το ιδιο πραγμα.

Πιστευετε θα ξεκολισει?

Μας τρολαρει κανονικοτατα μου φαίνεται ας του ρίξουν ενα μπαν οι αρμόδιοι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 31/12/2021 στις 9:18 ΠΜ, nikos33340 είπε

Εγώ παρήγγειλα ένα κουτί έμπλαστρα από το AliExpress και πριν 20 μέρες μου έστειλαν από το τελωνείο ότι πρέπει να κάνω υπεύθυνη δήλωση ότι το προϊόν προορίζεται για προσωπική χρήση και δεν περιέχει απαγορευμένες ουσίες.Την έκανα σήμερα το πρωί και τους την έστειλα με e-mail.Πριν λίγο σκέφτηκα  να γράψω το tracking number και βλέπω να μου γράφει το παρακάτω:     

30/12/2021, 09:01 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΣΕ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΦΥΣΙΚΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

Τι μπορεί να σημαίνει αυτό;Εννοείται ότι ακόμα δεν είχαν διαβάσει την υπεύθυνη δήλωση που τους έστειλα αφού η τελευταία εξέλιξη είναι από χθες το πρωί ενώ εγώ την έστειλα σήμερα.

 

 

Φίλε, μπορείς έστω και σε προσωπικό μήνυμα, να μου στείλεις το tracking number (ή έστω τον τύπο του tracking number); Θέλω από περιέργεια να δω τι τρόπο αποστολής χρησιμοποίησε. Υποπτεύομαι ότι ίσως να χρησιμοποίησε την TopYou logistics!!

Επεξ/σία από nikosgiann78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, fixfare7 είπε

Παιδια δεν τρολαρω κανεναν απλα κανεις δεν μου απανταει 

Λίγο πιο πάνω σου απάντησα εγώ. Πάμε πάλι (τελευταία). ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΊΠΟΤΑ. ΑΠΛΆ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ. 

Επεξ/σία από Nnoutas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τί θέλει να πει ο ποιητής με το παρακάτω?

Επικοινωνία με τα ΕΛΤΑ λέει ότι επιστρέφει στον αποστολέα χωρίς να μπορέσω να κάνω τίποτα, πως γίνεται αυτό!? Να σταλεί από Κίνα,να εκτελωνιζεται Ουγγαρία και στο τέλος να φτάσει στη χώρα,να πάει μέχρι και κέντρο διαλογής και μετά βόλτα πίσω!?

IMG_20220104_161332.jpg

Επεξ/σία από Vasilica89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Vasilica89 είπε

Τί θέλει να πει ο ποιητής με το παρακάτω?

Επικοινωνία με τα ΕΛΤΑ λέει ότι επιστρέφει στον αποστολέα χωρίς να μπορέσω να κάνω τίποτα, πως γίνεται αυτό!? Να σταλεί από Κίνα,να εκτελωνιζεται Ουγγαρία και στο τέλος να φτάσει στη χώρα,να πάει μέχρι και κέντρο διαλογής και μετά βόλτα πίσω!?

IMG_20220104_161332.jpg

 

33 λεπτά πριν, Vasilica89 είπε

Τί θέλει να πει ο ποιητής με το παρακάτω?

Επικοινωνία με τα ΕΛΤΑ λέει ότι επιστρέφει στον αποστολέα χωρίς να μπορέσω να κάνω τίποτα, πως γίνεται αυτό!? Να σταλεί από Κίνα,να εκτελωνιζεται Ουγγαρία και στο τέλος να φτάσει στη χώρα,να πάει μέχρι και κέντρο διαλογής και μετά βόλτα πίσω!?

IMG_20220104_161332.jpg

Μίλησες με την εξυπηρέτηση πελατών των ΕΛΤΑ; Στείλε τους και ένα μέιλ στο [email protected] μήπως και βγάλεις άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, radiotv είπε

 

Μίλησες με την εξυπηρέτηση πελατών των ΕΛΤΑ; Στείλε τους και ένα μέιλ στο [email protected] μήπως και βγάλεις άκρη.

Πηρα τηλέφωνο, αυτό μου είπαν ότι δεν μπορώ να κάνω εγώ τίποτα, ότι τα στοιχεία είναι ανύπαρκτα και πάει πίσω από ΚΔ στο αεροδρόμιο κ Κίνα,στο ερώτημα που γιατί έφτασε εδώ που έφτασε μου είπαν απλά ότι γράφει απλά Ελλάδα και στο ερώτημα τελωνείου Ουγγαρία μου είπε ότι δεν έχει καμία σχέση με τα στοιχεία παραλήπτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, imr είπε

Γρηγορη ερωτηση

ΦΠΑ κτλ υπολογιζονται στην τιμη του προινοντος χωρις τα μεταφορικα? Η στην τελικη μαζι με τα μεταφορικα?

 

ΦΠΑ μπαίνει επί της τιμής CIF, δηλαδή τιμή προϊόντος και μεταφορικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Vasilica89 είπε

Τί θέλει να πει ο ποιητής με το παρακάτω?

Επικοινωνία με τα ΕΛΤΑ λέει ότι επιστρέφει στον αποστολέα χωρίς να μπορέσω να κάνω τίποτα, πως γίνεται αυτό!? Να σταλεί από Κίνα,να εκτελωνιζεται Ουγγαρία και στο τέλος να φτάσει στη χώρα,να πάει μέχρι και κέντρο διαλογής και μετά βόλτα πίσω!?

IMG_20220104_161332.jpg

Φίλε, τελευταία ενημέρωση στο tracking σου είναι το" ΚΛΕΊΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ. Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ" οπότε δείχνει να προχωράει κανονικά. Μήπως η εξυπηρέτηση πελατών των ΕΛΤΑ είναι για τον... 😇 για τα κλάματα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Nnoutas είπε

Φίλε, τελευταία ενημέρωση στο tracking σου είναι το" ΚΛΕΊΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ. Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ" οπότε δείχνει να προχωράει κανονικά. Μήπως η εξυπηρέτηση πελατών των ΕΛΤΑ είναι για τον... 😇 για τα κλάματα; 

Έχω 3 δέματα εκεί σήμερα από ΚΔ να φεύγουν αλλά το συγκεκριμένο που ανέφερα μου είπε η υπάλληλος τηλεφωνικά ότι επιστρέφει στο αεροδρόμιο,μακάρι να έρθει σε μένα,το ελπίζω δηλαδή αλλά, αύριο θα ξέρω είτε σήμερα αργά το βράδυ που θα φτάσει αεροδρόμιο αν πρόκειται να επιστρέψει, δηλαδή 2 μήνες Κίνα Ουγγαρία και μετά Ελλάδα κ όμως εδώ στην Ελλάδα ανακάλυψαν ότ κάτι τρέχει με τον παραλήπτη 😄😄😄😄😄τι άλλο θα δούμε!?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Nnoutas είπε

Φίλε, τελευταία ενημέρωση στο tracking σου είναι το" ΚΛΕΊΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ. Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ" οπότε δείχνει να προχωράει κανονικά. Μήπως η εξυπηρέτηση πελατών των ΕΛΤΑ είναι για τον... 😇 για τα κλάματα; 

Είναι σάν νά τό έχεις μπροστά σου αλλά να μην μπορείς να ακουμπάς τίποτα , ΕΛΤΑ μου είπαν ότι το τελωνείο στην Ουγγαρία κάνει τα λάθη και το τελευταίο δίμηνο γύρισαν πάνω από 10.000 δέματα για τον λόγο αυτό ότι γράφουν μόνο διεύθυνση (Αθήνα, Ελλάδα) χωρίς όνομα παραλήπτη και το δέμα βολταρει

IMG_20220105_074220.jpg

Επεξ/σία από Vasilica89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...