Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προφανως αλλη ειδοποιηση δεν εχει ερθει και ειναι το πρωτο χαρτι που λαμβανω με 20 μερες διαφορα στην ημερομηνια μεσα (13/12) και εξω(04/01) απο τον φακελο.

Οτι να ναι, θα ζητησω email με αποδειξη της χρεωσης για να πληρωσω και θα την ποσταρω και αυτη, just for reference!

Picsart_22-01-07_03-46-55-405.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 ώρες πριν, aGka8l είπε

ερώτηση για ΦΠΑ απο αμαζον , θελω να αγοράσω κάτι στο check out βλεπω αυτό  αρα ειμαι καλυμμένος με το τελωνείο ?

Καταγραφή.PNG

Μάλλον αγοράζεις από ευρωπαϊκό amazon, οπότε δεν έχεις θέμα με τελωνείο. 

Αν ήταν από άλλο, πχ US, θα σου έλεγε

customs and taxes   .....   USD xx.xx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, armaanid είπε

Καλησπέρα! Αγορά από iHerb (ΗΠΑ) με προπληρωμένους τους φόρους, έρχεται με dhl μέσω Γερμανίας (νομίζω εκεί γίνεται εκτελωνισμός και αλλάζει η μεταφορά σε deutsche  post) έφτασε Ελλάδα στις 3 του μήνα κι από τότε έχει κολλήσει στο τελωνείο. Η τελευταία ενημέρωση στο site των ελτα αναφέρει:

3/1/2022, 08:32 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΕΛΛΙΠΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΠΟ ΑΠΟΣΤΟΛΕΑ - ΤΑ ΕΛΤΑ ΘΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΟΥΝ ΣΕ ΧΕΙΡΩΝΑΚΤΙΚΗ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ


Ερώτηση, υπάρχει περίπτωση να υπάρξουν επιπλέον χρεώσεις (φόροι κλπ) ενώ τα έχω ήδη προπληρώσει; 
Πρέπει να στείλω κάποιο email με την απόδειξη αγοράς;

Θα πληρώσεις εξοδα εκτελωνισμου 10ευρω.στο λεω διοτι και εγω απο iherb εχω ψωνίσει αρκετές φορές. 

Εγω τους εχω καταγγείλει στον συνηγορο του πολίτη τα ΓΕΤΑ

Αμα εχεις πανω απο 3 τεμαχια θα σου στηλουν τα τζιμανια τα δικα μας σε εμαιλ η στο τηλ σου να τους στηλεις μια υπεύθυνη δήλωση οτι αυτα που εχεις παρει ειναι για προσωπική σου χρήση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mparaxir είπε

Θα πληρώσεις εξοδα εκτελωνισμου 10ευρω.στο λεω διοτι και εγω απο iherb εχω ψωνίσει αρκετές φορές. 

Εγω τους εχω καταγγείλει στον συνηγορο του πολίτη τα ΓΕΤΑ

Αμα εχεις πανω απο 3 τεμαχια θα σου στηλουν τα τζιμανια τα δικα μας σε εμαιλ η στο τηλ σου να τους στηλεις μια υπεύθυνη δήλωση οτι αυτα που εχεις παρει ειναι για προσωπική σου χρήση 

Θενκς! Τους έστειλα ήδη από τώρα email με τις αποδείξεις και την υπεύθυνη δήλωση μπας και το τρέξουν λίγο το θέμα για να μην πάρει 3 μήνες... Τώρα έμαθα ότι το πρόβλημα είναι του iherb που δεν χρεώνει 24% ΦΠΑ αλλά λιγότερο και το τελωνείο ζητάει επιβεβαίωση από το iherb (η οποία δε μπορεί να δοθεί προφανώς μιας και δεν αποδόθηκε το 24%) οπότε σε ξαναχρεώνει το τελωνείο. Το καλό είναι ότι αφού τα πληρώσεις, στέλνεις την απόδειξη στο iherb και σου επιστρέφουν τα χρήματα κατευθείαν. Για να δούμε...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα! Παραγγειλα ενα δεματακι απο Ολλανδια και δεν εχει κουνηθει καν απ'το ταχυδρομειο τους, μιλησα με τον αποστολεα και αντι να ανοιξει ερευνα υποτιθεται ξαναεστειλε την αποστολη χωρις tracking αυτη τη φορα. Μιλησα με την PostNL και δεν μπορουν να κανουν τιποτα παρα μου ειπαν απλα να περιμενω.

Εδω και κανα μηνα περιπου ειναι κολλημενο ετσι. Θα παραλαβω ποτε η χαθηκε το πακετο;

Destination
2021-12-14 01:08

NETHERLANDS, POSTING/COLLECTION

2021-12-14 00:23

NETHERLANDS, POSTING/COLLECTION

Origin
2021-12-13 23:04

The item is accepted by PostNL

Επεξ/σία από Nakos4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, armaanid είπε

Θενκς! Τους έστειλα ήδη από τώρα email με τις αποδείξεις και την υπεύθυνη δήλωση μπας και το τρέξουν λίγο το θέμα για να μην πάρει 3 μήνες... Τώρα έμαθα ότι το πρόβλημα είναι του iherb που δεν χρεώνει 24% ΦΠΑ αλλά λιγότερο και το τελωνείο ζητάει επιβεβαίωση από το iherb (η οποία δε μπορεί να δοθεί προφανώς μιας και δεν αποδόθηκε το 24%) οπότε σε ξαναχρεώνει το τελωνείο. Το καλό είναι ότι αφού τα πληρώσεις, στέλνεις την απόδειξη στο iherb και σου επιστρέφουν τα χρήματα κατευθείαν. Για να δούμε...

Το iherb χρεώνει 13% οπως σωστα κανει γιατι φίλε μου 24%;ολα τα συμπληρωματα διατροφής αμα το γκουγκλαρεις για ελλαδα έχει φπα 13% οποτε σωστα το iherb χρεώνει. 

Στα ελτα εσενα το ειπανε για το 24%; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Nakos4 είπε

Καλημερα! Παραγγειλα ενα δεματακι απο Ολλανδια και δεν εχει κουνηθει καν απ'το ταχυδρομειο τους, μιλησα με τον αποστολεα και αντι να ανοιξει ερευνα υποτιθεται ξαναεστειλε την αποστολη χωρις tracking αυτη τη φορα. Μιλησα με την PostNL και δεν μπορουν να κανουν τιποτα παρα μου ειπαν απλα να περιμενω.

Εδω και κανα μηνα περιπου ειναι κολλημενο ετσι. Θα παραλαβω ποτε η χαθηκε το πακετο;

Destination
2021-12-14 01:08

NETHERLANDS, POSTING/COLLECTION

2021-12-14 00:23

NETHERLANDS, POSTING/COLLECTION

Origin
2021-12-13 23:04

The item is accepted by PostNL

Καλησπέρα, PostNL και Bpost πονεμένη ιστορία από τις δικές μου εμπειρίες...

Δεν το χάνεις, θα παραλάβεις αλλά απλά θα περιμένεις μέχρι που ξαφνικά σου χτυπάνε το κουδούνι για παράδοση (!). Στις περισσότερες των δικών μου περιπτώσεων ούτε από tracking app έβλεπα ακριβή στοιχεία. Δεν έχω χάσει όμως πακέτο ποτέ.

Υπάρχουν πάντα και εξαιρέσεις, έχω παραγγελία με standard delivery με Bpost, το οποίο μετά από 2 (!) ημέρες (αντί για το παραδοσιακό 1 με 2 μήνες) βρίσκεται ξαφνικά Αθήνα, άντε βγάλε άκρη... όπως είπα εξαίρεση.

Στην επιλογή χωρίς tracking που σου ξανάκανε αποστολή, μην εκπλαγείς καθόλου όταν θα φτάσει γρήγορα στον προορισμό του (σου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mparaxir είπε

Το iherb χρεώνει 13% οπως σωστα κανει γιατι φίλε μου 24%;ολα τα συμπληρωματα διατροφής αμα το γκουγκλαρεις για ελλαδα έχει φπα 13% οποτε σωστα το iherb χρεώνει. 

Στα ελτα εσενα το ειπανε για το 24%; 

Η αλήθεια είναι όσο έχω ψάξει μόνο για 24% βρίσκω για ότι χαρακτηρίζεται ως συμπληρώματα διατροφής
https://www.mononews.gr/oikonomia/h-moustarda-i-tsichles-o-fpa-ke-i-pandimia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Nakos4 είπε

Καλημερα! Παραγγειλα ενα δεματακι απο Ολλανδια και δεν εχει κουνηθει καν απ'το ταχυδρομειο τους, μιλησα με τον αποστολεα και αντι να ανοιξει ερευνα υποτιθεται ξαναεστειλε την αποστολη χωρις tracking αυτη τη φορα. Μιλησα με την PostNL και δεν μπορουν να κανουν τιποτα παρα μου ειπαν απλα να περιμενω.

Εδω και κανα μηνα περιπου ειναι κολλημενο ετσι. Θα παραλαβω ποτε η χαθηκε το πακετο;

Destination
2021-12-14 01:08

NETHERLANDS, POSTING/COLLECTION

2021-12-14 00:23

NETHERLANDS, POSTING/COLLECTION

Origin
2021-12-13 23:04

The item is accepted by PostNL

Μπορεί το δέμα να είναι εδώ, απλά να 'ξέχασαν' να το scanάρουν μετά το PosNL sorting center. Το έχω πάθει και εγώ, και ξαφνικά το δέμα μου ήταν στο ταχυδρομείο της περιοχής μου!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, armaanid είπε

Η αλήθεια είναι όσο έχω ψάξει μόνο για 24% βρίσκω για ότι χαρακτηρίζεται ως συμπληρώματα διατροφής
https://www.mononews.gr/oikonomia/h-moustarda-i-tsichles-o-fpa-ke-i-pandimia

Μαλιστα μπέρδεμα καταλαβα οπότε μένει μήπως αμα ψωνιζουμε συνέχεια απο το iherb να το ενημερωσουμε για το 24%;αλλα και παλι θα το δεις και εσυ οταν παραλάβεις το πακετο σου, δεν θα σε εχουν χρεώσει εξτρα φπα, αλλα τέλη εκτελωνισμου. 

Κατι γίνεται η οι δικοι μας ειναι ασχετοι στα γετα η οταν παει στη Γερμανία στο ταχυδρομειο τους κατι κάνουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, chrisz3 είπε

Καλη χρονια σε ολους! Απλα ενημερωση, μου ηρθε εχθες χαρτι για χρεωση τελωνειου απο fedex,ευτυχως μολις 16ε. Οποτε οντως στελνουν εκ των υστερων εξτρα χρεωσεις!

.. και πως σε υποχρεώνουν να πληρώσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 

Στις 24/12/2021 στις 5:02 ΜΜ, Neofrank είπε

Εννοείται είχα στείλει τα στοιχεία... Μέχρι και fax από το τοπικό κατάστημα ΕΛΤΑ προσπαθούσαν να στείλουν για να δούνε τι είναι αυτά τα ελλιπή στοιχεία και δεν δεχόταν το φαξ

Είναι αποστολή από Ηνωμένο Βασίλειο που έχει εκτελωνιστεί στην Ολλανδία μιας και ο έμπορος το αναφέρει ξεκαθαρα

Screenshot_2021-12-21-13-27-37-04_e4424258c8b8649f6e67d283a50a2cbc.jpg

Καλησπέρα!
Έχω παραγγείλει από τις 13/12 από το ίδιο site και στις 5/1 ανανεώθηκε το status μου γράφοντας: ΕΛΛΙΠΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΠΟ ΑΠΟΣΤΟΛΕΑ - ΤΑ ΕΛΤΑ ΘΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΟΥΝ ΣΕ ΧΕΙΡΩΝΑΚΤΙΚΗ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ

Πρέπει να προβώ σε κάποια ενέργεια; 
Θα το εκτιμούσα αν μου απαντούσες, μιας και δεν γνωρίζω ποια θα είναι τελικά η μοίρα του δέματος μου….🤷🏻‍♀️
Σε ευχαριστώ πολύ 

Επεξ/σία από Kimii
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Kimii είπε

 

 

Καλησπέρα!
Έχω παραγγείλει από τις 13/12 από το ίδιο site και στις 5/1 ανανεώθηκε το status μου γράφοντας: ΕΛΛΙΠΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΠΟ ΑΠΟΣΤΟΛΕΑ - ΤΑ ΕΛΤΑ ΘΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΟΥΝ ΣΕ ΧΕΙΡΩΝΑΚΤΙΚΗ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ

Πρέπει να προβώ σε κάποια ενέργεια; 
Θα το εκτιμούσα αν μου απαντούσες, μιας και δεν γνωρίζω ποια θα είναι τελικά η μοίρα του δέματος μου….🤷🏻‍♀️
Σε ευχαριστώ πολύ 

απλά περιμένεις και μετά από λίγες μέρες θα προχωρήσει μόνο του.
Δεν χρειάζεται κάποια ενέργεια εκ μέρους σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nick_81 είπε

Ξέρει κανείς οταν βγεί ένα δέμα από το τελωνείο αν αλλάζει το traking number που έχει από το εξωτερικό;

Μερικές φορές παίρνει καινούριο κωδικό τύπου μικροδέματα QA123456789

Τίποτα δεν είναι στάνταρντ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...