Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, darefail είπε

Μερικές φορές παίρνει καινούριο κωδικό τύπου μικροδέματα QA123456789

Τίποτα δεν είναι στάνταρντ.

Ποιά λογική έχει αυτό όμως; Και πως βλέπει ο αποστολέας αν παραλήφθηκε το πακέτο του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπερα ! Σε αγορα απο Κινα και αποστολη με DHL , περνανε πλεον ολα εκτελωνισμο ? Και κατω απο 20 ευρω ? Μιλαω για αγορα χωρις προ πληρωμη φπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, georgekok97 είπε

Καλησπερα ! Σε αγορα απο Κινα και αποστολη με DHL , περνανε πλεον ολα εκτελωνισμο ? Και κατω απο 20 ευρω ? Μιλαω για αγορα χωρις προ πληρωμη φπα

Ολα περνάνε ανεξαρτήτου τιμής αγοράς, ακόμα και με μηδενική αξία

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

   Καλημερα παιδια.Θελω να ρωτησω αν ξερει καποιος δεμα απο bangood με pdm ειναι στην comet hellas απο 23 δεκεμβριου εκανε 8 μερες απο κινα τους πηρα τηλεφωνο και μου ειπαν αοριστα οτι υπαρχει προβλημα και οταν δω στο site τους προωθηση σε συνεργατη να τους παρω να μου δωσουν το καινουργιο tracking.Ξερεις κανεις τι παιζει???

Επισης δεμα απο aliexpress αποστολη με ουγκρικα ταχυδρομεια με tracking που αρχιζει με UA το εβλεπα μεχρι την εκφορτωση απο μεταφορικο μεσο στο αεροδρομιο μετα απο αρκετες μερες και χωρις να φαινεται τιποτα το βρηκα πεταμενο στην πορτα μου χωρις να μου ζητησει κανεις να υπογραψω αφου θεωρητικα ηταν συστημενο ξερεις κανεις τι παιζει με το UA ενω αυτα που ξεκινουν με LA φαινονται μεχρι την παραδοση και σου ζητουν και υπογραφη.

Επεξ/σία από xtakis1964
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, georgekok97 είπε

Καλησπερα ! Σε αγορα απο Κινα και αποστολη με DHL , περνανε πλεον ολα εκτελωνισμο ? Και κατω απο 20 ευρω ? Μιλαω για αγορα χωρις προ πληρωμη φπα

Χωρίς προπληρωμή ΦΠΑ πληρώνεις τελωνείο από τα 0€ αξία 😁

2 ώρες πριν, xtakis1964 είπε

   Καλημερα παιδια.Θελω να ρωτησω αν ξερει καποιος δεμα απο bangood με pdm ειναι στην comet hellas απο 23 δεκεμβριου εκανε 8 μερες απο κινα τους πηρα τηλεφωνο και μου ειπαν αοριστα οτι υπαρχει προβλημα και οταν δω στο site τους προωθηση σε συνεργατη να τους παρω να μου δωσουν το καινουργιο tracking.Ξερεις κανεις τι παιζει???

Επισης δεμα απο aliexpress αποστολη με ουγκρικα ταχυδρομεια με tracking που αρχιζει με UA το εβλεπα μεχρι την εκφορτωση απο μεταφορικο μεσο στο αεροδρομιο μετα απο αρκετες μερες και χωρις να φαινεται τιποτα το βρηκα πεταμενο στην πορτα μου χωρις να μου ζητησει κανεις να υπογραψω αφου θεωρητικα ηταν συστημενο ξερεις κανεις τι παιζει με το UA ενω αυτα που ξεκινουν με LA φαινονται μεχρι την παραδοση και σου ζητουν και υπογραφη.

Η comet μέσα στις γιορτές μπουκωσε και υπάρχουν καθυστερήσεις. Περίμενε λίγες μέρες και θα ξεκολλησει λογικά. Τα tracking number που ξεκινάνε από UA δεν έχουν ενημέρωση αφότου φτάσουν αεροδρόμιο. Τα ελτα τα διαχειρίζονται ως απλά. 

Επεξ/σία από Nnoutas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/1/2022 στις 7:58 ΜΜ, nick_81 είπε

Ποιά λογική έχει αυτό όμως; Και πως βλέπει ο αποστολέας αν παραλήφθηκε το πακέτο του;

Κανονικά όταν υπάρχει tracking number δεν κολλάνε αυτοκόλλητο μικροδεμάτων. Μου έχει τύχει όμως να το κάνουν, να το παραλάβω χωρις να το έχω πάρει χαμπάρι και παράλληλα να ψάχνω στα ΕΛΤΑ για το υποτιθέμενο δεύτερο δεμα. Όταν πήγα σπίτι είδα ότι είχε 2 κωδικούς.

Καμία λογική. Ο αποστολέας φυσικά και δεν βλέπει ότι παραλήφθηκε παρά ότι έχει μείνει στο Ελ.Βενιζέλος :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/1/2022 στις 2:08 ΜΜ, xtakis1964 είπε

   Καλημερα παιδια.Θελω να ρωτησω αν ξερει καποιος δεμα απο bangood με pdm ειναι στην comet hellas απο 23 δεκεμβριου εκανε 8 μερες απο κινα τους πηρα τηλεφωνο και μου ειπαν αοριστα οτι υπαρχει προβλημα και οταν δω στο site τους προωθηση σε συνεργατη να τους παρω να μου δωσουν το καινουργιο tracking.Ξερεις κανεις τι παιζει???

Επισης δεμα απο aliexpress αποστολη με ουγκρικα ταχυδρομεια με tracking που αρχιζει με UA το εβλεπα μεχρι την εκφορτωση απο μεταφορικο μεσο στο αεροδρομιο μετα απο αρκετες μερες και χωρις να φαινεται τιποτα το βρηκα πεταμενο στην πορτα μου χωρις να μου ζητησει κανεις να υπογραψω αφου θεωρητικα ηταν συστημενο ξερεις κανεις τι παιζει με το UA ενω αυτα που ξεκινουν με LA φαινονται μεχρι την παραδοση και σου ζητουν και υπογραφη.

Από 23/12 τα ίδια, και στο τηλέφωνο λένε θα σκαναριστεί. (αυτό είπαν από την προηγούμενη Δευτέρα και ακόμα τίποτα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,παραγγελία από amazon.de έχει σταλεί από Πορτογαλία μέσω Portugal Post CTT και παρακολουθείται εδώ https://www.ctt.pt/particulares/index. Έχει κανείς εμπειρία με την συγκεκριμένη μεταφορική; Δεν βρίσκω σχεδόν καμία πληροφορία και ο,τι βρήκα αναφέρει για πολλά δέματα που χάθηκαν.Να ανησυχήσω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα. Τελικα τι ισχυει με το ebay και το VAT  που προπληρωνουμε στο checkout ρε παιδια; Πριν κανα δυο μηνες εκανα παραγγελια απο κινα 5 ευρω συνολικα και ενω προπληρωσα το VAT στο ebay τα ελτα ζητησαν αλλα 2,50 εξοδα για να παρω το δεμα. Δεν το εψαξα πιο κατω και το αφησα. Τωρα σκοπευω να κανω μια παραγγελια 20 ευρω βγαζει, 5 ευρω το ebay VAT και βαση τον τιμοκαταλογο των ελτα θα πληρωσω αλλα 5 τελος εκτελωνισμου;;; Τι γινεται σε αυτη τη περιπτωση; Επιστρεφουν τα λεφτα μετα αν με χρεωσουν και παλι στο τελωνειο;

Επεξ/σία από SOMAN21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/1/2022 στις 4:44 ΠΜ, SabotazNic είπε

Μάλλον αγοράζεις από ευρωπαϊκό amazon, οπότε δεν έχεις θέμα με τελωνείο. 

Αν ήταν από άλλο, πχ US, θα σου έλεγε

customs and taxes   .....   USD xx.xx

ειναι απο το amazon.com και το κατάστημα εχει έδρα 

CN 

 

αυτό εδώ ειναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, aGka8l είπε

ειναι απο το amazon.com και το κατάστημα εχει έδρα 

CN 

 

αυτό εδώ ειναι 

Τότε θα πληρώσεις τελωνείο. Το τελικό ποσό θα έπρεπε να αναφέρει και taxes

 

Screenshot_20220110-171147_Amazon Shopping.jpg

Edit: βασικά δεν είμαι σίγουρος. 

Αν ήταν fullfiled by amazon, λογικα είσαι οκ με τα 7 ευρώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Τότε θα πληρώσεις τελωνείο. Το τελικό ποσό θα έπρεπε να αναφέρει και taxes

 

Screenshot_20220110-171147_Amazon Shopping.jpg

Edit: βασικά δεν είμαι σίγουρος. 

Αν ήταν fullfiled by amazon, λογικα είσαι οκ με τα 7 ευρώ. 

thanx , απλα μου κανει εντύπωση γιατι το υπολογιζει και μου το χρεώνει.. 

το βρίσκω και στο ali αυτο που θελω με +7ευρώ οποτε δεν αξιζει τοσο να ρισκάρω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 31/12/2021 at 12:37, Nnoutas said:

 

Ναι είναι λάθος του πωλητή. Πληρώνεις για να παραλάβεις και μιλάς με πωλητή για να σου κάνει Refund τα έξοδα τελωνείου. 

Προς ενημέρωση και όποιον άλλον θέλει.

Αγόρασα ενα usb port για PS4. Πλήρωσα vat αλλά ο πωλητής δεν έβαλε καταχώρηση στο IOSS με αποτέλεσμα να πληρώσω άλλα 3 Ευρώ (από 2 που έκανε) για φπα και έξοδα. Το Ebay κάνει τον κινέζο πως μόνο το φπα μπορεί να επιστρέψει και ο πωλητής κάνει τον πιο κινέζο (οτι έπρεπε να τον ρωτήσω για να μου δώσει τον κωδικό του IOSS).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες καλησπέρα, ερώτηση:

Θέλω να κάνω αγορά από banggood που κλασσικά αγόραζα μεσω Eupriority Line, και είχα το κεφάλι μου ήσυχο όσον αφορά τελωνεία κτλπ.

Βλέπω πλέον και τη μέθοδο banggood express το οποίο μου βγαίνει σχεδόν τζάμπα, έχει καλύτερο χρόνο παράδοσης, και τα προϊόντα λένε inclusive of VAT .

Ισχύει κάτι τέτοιο, η αν σταματήσει τελωνείο πληρώνεις και σου δίνει πίσω το Banggood ότι έδωσες (αν τα δίνει όλα που δεν νομίζω)?

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AnaZab είπε

Το banggood το φέρνει η comet hellas εδώ σε 10 μέρες+-, τελωνείο δεν έχει,πριν 1-2 υπήρχε κάποιο θέμα με την συγκεκριμένη μέθοδος αλλά λύθηκε, αύριο παραλαμβάνω 2 δέμα και σήμερα 1 είχα, επίσης αν δεν σε βρει σπίτι(ανάλογα τον κούριερ) μπορεί να σου το αφήσεις είτε γειτονιά είτε στην είσοδο πολυκατοικίας

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Οπότε banggood express, δουλεύει όπως και με το priority? Έρχεται Ευρώπη, φαίνεται shipper εντός Ε.Ε και δεν έχεις θέμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...