Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά έχω παραγγείλει από banggood από ευρωπαϊκή αποθήκη PL με EU Priority Line και η παραγγελία έχει γίνει από τις 12 Δεκεμβρίου 2021. Έχουν περάσει περίπου 28 ημέρες και δεν έχω λάβει την παραγγελία. Να ανοίξω dispute;; Με PayPal έχει γίνει η πληρωμή. Παρακάτω παραθέτω ένα screenshot με τα στοιχεία της παραγγελίας.Να αρχίσω να ανησυχώ;;;

IMG_20220110_214322.jpg

 

Επεξ/σία από marsele
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 Υστερα απο 1 μηνα διακοπων στο τελωνειο το δεμα μου επιτελους "ξεκόλλησε".

 Επειδή το πακετο ειναι τεραστιας αξίας (500 ευρω+) θα με ενημερώσει κάποιος για το ποσό εκτελωνισμού απο τα ΕΛΤΑ, ή θα μου χτυπίσουν το κουδούνι "καλησπέρα 250 ευρω φόρος εκτελωνισμου" ?

Screenshot_60.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Nnoutas said:

Με DHL Paket έρχονται. Είναι το γερμανικό ταχυδρομείο. Έχει αργήσει όμως. 

Επικοινώνησα στο live chat και ζήτησα επιστροφή ολόκληρου του ποσού γιατί η DHL μου έστειλε απάντηση ότι δεν έχει παραλάβει κανένα δέμα παρά μόνο τα στοιχεία μου που στάλθηκαν ηλεκτρονικά από Banggood. Προφανώς δεν θα το είχαν στείλει καθόλου.

Screenshot (50).png

Χρειάζεται να ανοίξω και dispute μέσω Paypal για μεγαλύτερη ασφάλεια???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια το bangood παντα με Κουριερ στελνει? Εχω παραγγειλει 3 φορες απο Αποθηκη Τσεχιας, τα 2 μου ηρθαν ηδη με ACS Courier και το τριτο ειναι ενα μικρο δεματακι το οποιο μου ηρθε ειδοποιηση πως οι μικρες παραγγελες κατω των 25 Ευρω δεν παρεχουν tracking. Ξερουμε αν και τα απλα ερχονται με κουριερ η με κανα ΕΛΤΑ? Επειδη εχει περασει καιρος και θελω να κανω κανα τηλεφωνο να δω τι γινεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγώ μόλις σήμερα το ίδιο με "ΕΛΛΙΠΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΠΟ ΑΠΟΣΤΟΛΕΑ - ΤΑ ΕΛΤΑ ΘΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΟΥΝ ΣΕ ΧΕΙΡΩΝΑΚΤΙΚΗ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ""
Αγορά από ebay αποστολή από UK, πληρωμή φόρου κανονικά και αναγράφεται IOSS number στην απόδειξη.
Μιλάμε για αγορά ~10€ μαζί με τα μεταφορικά.
Στην κυριολεξία ένας φάκελος είναι...

Να περιμένω να πληρώσω επιπλέων;

1591126574_Screenshot2022-01-11140256.png.360f439b29912d97b69b279931d06b27.png

Επεξ/σία από konstantinos77g
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, marsele είπε

Επικοινώνησα στο live chat και ζήτησα επιστροφή ολόκληρου του ποσού γιατί η DHL μου έστειλε απάντηση ότι δεν έχει παραλάβει κανένα δέμα παρά μόνο τα στοιχεία μου που στάλθηκαν ηλεκτρονικά από Banggood. Προφανώς δεν θα το είχαν στείλει καθόλου.

Screenshot (50).png

Χρειάζεται να ανοίξω και dispute μέσω Paypal για μεγαλύτερη ασφάλεια???

Αν δεν σε αποζημιώσει το banggood (που συνήθως αποζημιώνει) τότε μπορείς να απευθυνθείς στο PayPal. Κλασικά στην αρχή θα σου πουν να περιμένεις μερικές μέρες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 minutes ago, Nnoutas said:

Αν δεν σε αποζημιώσει το banggood (που συνήθως αποζημιώνει) τότε μπορείς να απευθυνθείς στο PayPal. Κλασικά στην αρχή θα σου πουν να περιμένεις μερικές μέρες. 

Μου ήρθε ήδη ειδοποίηση για την επιστροφή του ποσού μεσω PayPal. Υπάρχει πιθανότητα να επιστραφεί το ποσό και το προϊόν να έρθει σε ανυποψίαστο χρόνο ή θα πρέπει να ξαναπαραγγειλω εκ νέου;; Ρωτάω γιατί είχα παραγγείλει μια καρέκλα γραφείου gaming της blitzwolf και μου είχε βγει στα 55 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχει φυγει το προϊόν και πήρες μετα τα χρηματα σαφως και θα έρθει, θα το δουν απο bg και θα σου ζητήσουν επιστροφή των χρημάτων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, NikosKallithea said:

Αν εχει φυγει το προϊόν και πήρες μετα τα χρηματα σαφως και θα έρθει, θα το δουν απο bg και θα σου ζητήσουν επιστροφή των χρημάτων

Δε νομίζω να συμβεί κάτι τέτοιο γιατί η DHL σε ερώτημα που έκανα ισχυρίζονται ότι δεν έχουν λάβει κανένα δέμα προς αποστολή. Τι να πω θα φανεί εάν έρθει πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, konstantinos77g είπε

Και εγώ μόλις σήμερα το ίδιο με "ΕΛΛΙΠΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΠΟ ΑΠΟΣΤΟΛΕΑ - ΤΑ ΕΛΤΑ ΘΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΟΥΝ ΣΕ ΧΕΙΡΩΝΑΚΤΙΚΗ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ""
Αγορά από ebay αποστολή από UK, πληρωμή φόρου κανονικά και αναγράφεται IOSS number στην απόδειξη.
Μιλάμε για αγορά ~10€ μαζί με τα μεταφορικά.
Στην κυριολεξία ένας φάκελος είναι...

Να περιμένω να πληρώσω επιπλέων;

1591126574_Screenshot2022-01-11140256.png.360f439b29912d97b69b279931d06b27.png

Κανείς δεν ξέρει εάν χρειαστεί γιατί μπορεί να μην έχει περάσει ο πωλητής τον αριθμό στην πλατφόρμα και έτσι να μην μπορέσουν να το βρουν στο σύστημα -έτσι την έχουν πατήσει και άλλοι εδώ, ή όλα έχουν γίνει τέλεια και τα ΕΛΤΑ επίσης το προχωρήσουν γρήγορα. Το βλέπεις.

Επεξ/σία από whosethere
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, θέλω να αγοράσω ένα macbook air από ένα κατάστημα στην Γερμανία που δεν παραδίδει Ελλάδα. Αν το στείλω σε κάποιο φίλο που μένει Γερμανία ξέρει κανένας πόσο κοστίζει να μου το στείλει και αν θα περάσει τελωνείο; 

Το κατάστημα είναι αυτό 

https://www.coolblue.de/produkt/887094/apple-macbook-air-2020-16gb-256gb-m1-7-core-space-grau.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Rockstreamgr είπε

Καλησπέρα, θέλω να αγοράσω ένα macbook air από ένα κατάστημα στην Γερμανία που δεν παραδίδει Ελλάδα. Αν το στείλω σε κάποιο φίλο που μένει Γερμανία ξέρει κανένας πόσο κοστίζει να μου το στείλει και αν θα περάσει τελωνείο; 

Το κατάστημα είναι αυτό 

https://www.coolblue.de/produkt/887094/apple-macbook-air-2020-16gb-256gb-m1-7-core-space-grau.html

Το κόστος δεν το γνωρίζω αλλά εντός ΕΕ δεν έχει, ούτε και πότε είχε, χρεώσεις τελωνείου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...