Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, Vasilica89 είπε

Είναι σάν νά τό έχεις μπροστά σου αλλά να μην μπορείς να ακουμπάς τίποτα , ΕΛΤΑ μου είπαν ότι το τελωνείο στην Ουγγαρία κάνει τα λάθη και το τελευταίο δίμηνο γύρισαν πάνω από 10.000 δέματα για τον λόγο αυτό ότι γράφουν μόνο διεύθυνση (Αθήνα, Ελλάδα) χωρίς όνομα παραλήπτη και το δέμα βολταρει

IMG_20220105_074220.jpg

Κρίμα. Δεν μπορείς να κάνεις κάτι για να μην επιστρέψει; Και εγώ περιμένω 3 δέματα που έρχονται με ουγγρικό ταχυδρομιο. Για να δούμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, Nnoutas είπε

Κρίμα. Δεν μπορείς να κάνεις κάτι για να μην επιστρέψει; Και εγώ περιμένω 3 δέματα που έρχονται με ουγγρικό ταχυδρομιο. Για να δούμε. 

Στα τηλέφωνα που μου δώσανε (Google λέει τελωνείου), πήρα αλλά, όπως πάντα ο CASPER είναι από πίσω που δεν απαντάει μέχρι που κλείνει η γραμμή και λέει ότι έχει τεχνικό πρόβλημα, μίλησα με ταχυδρόμο τησ περιοχής και μου είπε ότι πολλά επιστρέφουν καθώς δεν φέρουσα στοιχεία παραλήπτη (μετά τελωνείο Ουγγαρία),μόνο διεύθυνση και αυτομάτως πάνε πίσω,το πρωί ο υπάλληλος μου είπε ξεκάθαρα ότι πρέπει να ειδοποιήσουν το Ali Express για το συγκεκριμένο θέμα καθώς πολλά επιστρέφουν έτσι μετά το τελωνείο Ουγγαρίας, επίσης εγώ προσωπικά δεν του είχα αναφέρει τίποτα για το από πού ψώνισα,ο ίδιος μου είπε για το AliExpress οπότε είτε κάτι δεν τους βγαίνει πάλι με το ΦΠΑ είτε Ουγγαρία δεν προλαβαίνει,κ αφού δεν προλαβαίνει μπασ και θέλουν να τα φέρουν εδώ να τα παραλάβουμε μετά όχι από 2-4 αλλά μετά το 8μηνο οπωσ πάνε τα πράγματα 😄😄😄😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, Vasilica89 είπε

Στα τηλέφωνα που μου δώσανε (Google λέει τελωνείου), πήρα αλλά, όπως πάντα ο CASPER είναι από πίσω που δεν απαντάει μέχρι που κλείνει η γραμμή και λέει ότι έχει τεχνικό πρόβλημα, μίλησα με ταχυδρόμο τησ περιοχής και μου είπε ότι πολλά επιστρέφουν καθώς δεν φέρουσα στοιχεία παραλήπτη (μετά τελωνείο Ουγγαρία),μόνο διεύθυνση και αυτομάτως πάνε πίσω,το πρωί ο υπάλληλος μου είπε ξεκάθαρα ότι πρέπει να ειδοποιήσουν το Ali Express για το συγκεκριμένο θέμα καθώς πολλά επιστρέφουν έτσι μετά το τελωνείο Ουγγαρίας, επίσης εγώ προσωπικά δεν του είχα αναφέρει τίποτα για το από πού ψώνισα,ο ίδιος μου είπε για το AliExpress οπότε είτε κάτι δεν τους βγαίνει πάλι με το ΦΠΑ είτε Ουγγαρία δεν προλαβαίνει,κ αφού δεν προλαβαίνει μπασ και θέλουν να τα φέρουν εδώ να τα παραλάβουμε μετά όχι από 2-4 αλλά μετά το 8μηνο οπωσ πάνε τα πράγματα 😄😄😄😄

Θα δω τι θα γίνει και με τα δικά μου και θα ενημερώσω. Για να δούμε είναι παροδικό το πρόβλημα ή συνεχίζει να υπάρχει. Βέβαια άλλες δύο παραγγελίες που έκανα πρόσφατα με aliexpress standard shipping ερχονται με PostNL. Θα ενημερώσω και για αυτά 

Επεξ/σία από Nnoutas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Nnoutas είπε

Θα δω τι θα γίνει και με τα δικά μου και θα ενημερώσω. Για να δούμε είναι παροδικό το πρόβλημα ή συνεχίζει να υπάρχει. Βέβαια άλλες δύο παραγγελίες που έκανα πρόσφατα με aliexpress standard shipping ερχονται με PostNL. Θα ενημερώσω και για αυτά 

Το να μας τα φέρουν αργούν και μήνες μετά την άφιξη,το να φύγουν έφυγε από το αεροδρόμιο πριν λίγο, έστειλα μαιλ στα ΕΛΤΑ πριν λίγο,αν είναι δυνατόν 

Edit:

ΧΑ ΧΑ ΧΑ 

ΜΘα πρέσα για ακροδέκτες

Στο ουγγρικό site λέει 

Insert item into bag
Οπότε έβγαλε πόδια μετά το αεροδρόμιο γιατί δεν καταλαβαίνω εγώ σωστά

 

Επεξ/σία από Vasilica89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επικοινώνησα με ΕΛΤΑ και με ενημέρωσαν ότι έστειλαν αίτημα στον αποστολέα για να τους στείλει την ετικέτα. Νομίζω ότι αυτά είναι δικαιολογίες και πιστέυω ότι είναι κολπάκι τους ώστε να έχουν όπως προείπα την δικαιολογία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, diosak είπε

Καλημέρα και χρόνια πολλά,

Γνωρίζει κανείς αν για πακετάκι αξίας 3.39€ από Αγγλία + 1.19€ μεταφορικά επιβάλλονται δασμοί κλπ?

Δασμοί επιβάλλονται σε προϊόντα αξίας άνω των 150€. Αν εννοείς τελωνειακές χρεώσεις, εξαρτάται αν έχει γίνει σωστά η διαδικασία απόδοσης του ΦΠΑ από τη μεριά του πωλητή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nnoutas είπε

Δασμοί επιβάλλονται σε προϊόντα αξίας άνω των 150€. Αν εννοείς τελωνειακές χρεώσεις, εξαρτάται αν έχει γίνει σωστά η διαδικασία απόδοσης του ΦΠΑ από τη μεριά του πωλητή. 

Το ebay κατά τη διαδικασία πληρωμής χρεώνει ΦΠΑ απ'οσο βλέπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, diosak είπε

Το ebay κατά τη διαδικασία πληρωμής χρεώνει ΦΠΑ απ'οσο βλέπω.

Ναι αλλά πολλοί την έχουν "πατήσει" (διάβασε μερικά ποστ πιο πίσω) ξαναπληρωνοντας εδώ ΦΠΑ και έξοδα εκτελωνισμου επειδή ο πωλητής δεν έχει ενημερώσει το σύστημα. Δεν ψωνίζω από ebay, για να σε καθοδήγησω στο τι θα ήταν σωστό, αλλά κυρίως από aliexpress που έχει safe μεθόδους αποστολής. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Αγορά από iHerb (ΗΠΑ) με προπληρωμένους τους φόρους, έρχεται με dhl μέσω Γερμανίας (νομίζω εκεί γίνεται εκτελωνισμός και αλλάζει η μεταφορά σε deutsche  post) έφτασε Ελλάδα στις 3 του μήνα κι από τότε έχει κολλήσει στο τελωνείο. Η τελευταία ενημέρωση στο site των ελτα αναφέρει:

3/1/2022, 08:32 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΕΛΛΙΠΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΠΟ ΑΠΟΣΤΟΛΕΑ - ΤΑ ΕΛΤΑ ΘΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΟΥΝ ΣΕ ΧΕΙΡΩΝΑΚΤΙΚΗ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ


Ερώτηση, υπάρχει περίπτωση να υπάρξουν επιπλέον χρεώσεις (φόροι κλπ) ενώ τα έχω ήδη προπληρώσει; 
Πρέπει να στείλω κάποιο email με την απόδειξη αγοράς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, armaanid είπε

Καλησπέρα! Αγορά από iHerb (ΗΠΑ) με προπληρωμένους τους φόρους, έρχεται με dhl μέσω Γερμανίας (νομίζω εκεί γίνεται εκτελωνισμός και αλλάζει η μεταφορά σε deutsche  post) έφτασε Ελλάδα στις 3 του μήνα κι από τότε έχει κολλήσει στο τελωνείο. Η τελευταία ενημέρωση στο site των ελτα αναφέρει:

3/1/2022, 08:32 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΕΛΛΙΠΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΠΟ ΑΠΟΣΤΟΛΕΑ - ΤΑ ΕΛΤΑ ΘΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΟΥΝ ΣΕ ΧΕΙΡΩΝΑΚΤΙΚΗ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ


Ερώτηση, υπάρχει περίπτωση να υπάρξουν επιπλέον χρεώσεις (φόροι κλπ) ενώ τα έχω ήδη προπληρώσει; 
Πρέπει να στείλω κάποιο email με την απόδειξη αγοράς;

 

14 λεπτά πριν, RaneX είπε

image.png.8a88a351293abb971a252a3e4beb9688.png

και εγω μια απο τα ιδια, μπορω να κανω κατι στην προκειμενη περιπτωση?

Εγώ είμαι πολύ ποιο τυχερός από σας, έμενα έφυγε από εκεί που ήρθε Express χωρίς καν να μπορέσω να κάνω κάτι για νά μήν επιστραφεί, μια πρέσα για ακροδέκτες,όμως στο site τησ Ουγγαρίας λέει κάτι άλλο INSERT ITEM into bag, οπότε το ψώνισαν εδώ και στείλανε άδειο πακέτο μάλλον πίσω,δεν έχω ιδέα πως θα με αποζημιωθεί το Ali Express, γιατί ο πολίτης είπε ότι ούτε το αλι δεν μπορεί να καταλάβει τι σημαίνει αυτό και είναι προφανής,οπότε μένει να ανοίξω case ότι δεν παρέλαβα

IMG_20220106_194639.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/12/2021 στις 5:50 ΜΜ, ekkli είπε

Αν παρέλαβες χωρίς να πληρώσεις τίποτα παίξε κανένα τζόκερ.

Και αν παρέλαβες δεν υπάρχει περίπτωση να σε ενοχλήσουν τώρα για έξοδα. Και αν σε ενοχλήσουν, δεν μπορούν να πάρουν φράγκο!

Ότι διάβασες στις αξιολογήσεις της Google είναι και η συλλογική γνώση εδώ, βαράνε ανελέητα. Για πακέτα αξίας 30€ ζητάνε 80€ για έξοδα δικά τους.

Καλη χρονια σε ολους! Απλα ενημερωση, μου ηρθε εχθες χαρτι για χρεωση τελωνειου απο fedex,ευτυχως μολις 16ε. Οποτε οντως στελνουν εκ των υστερων εξτρα χρεωσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση,πως στα τελωνεία εκτελούν εντολές και καθυστερούν επί τούτου τα πακέτα,για να προωθήσουν την ιδιωτικοποίηση των Ελτά,μέσω της απαξίωσης,όπως σε όλα τα υπόλοιπα.Βλέπε ΟΤΕ ,ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ, ΔΕΗ και όλα τα ασημικά του κράτους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...