Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

37 λεπτά πριν, zorikokoufeto είπε

Ήθελα να ρωτήσω κάτι και εάν μπορέσει να απαντήσει κάποιος,θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως.

Δυστυχώς μου εμφάνισε και εμένα αντίστοιχο μήνυμα που λέει "ΕΛΛΙΠΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΠΟ ΑΠΟΣΤΟΛΕΑ - ΤΑ ΕΛΤΑ ΘΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΟΥΝ ΣΕ ΧΕΙΡΩΝΑΚΤΙΚΗ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ"

Υπάρχει περίπτωση να ευθύνεται που δεν αναγράφεται το τηλέφωνο μου?...

Από USA warehouse του banggood 8/11/21 αγορά FrSky Taranis 85€

16/12/21 "ΕΛΛΕΙΠΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΠΟ ΑΠΟΣΤΟΛΕΑ - ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ"

Σημερα τα ΕΛΤΑ με sms "ταχ. αντικείμενο τάδε με φόρους και τελη 18€ θα βρίσκεται για 20 ημέρες στο κατάστημα μας τάδε"

 

Στην υγειά μου!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Χαμούλης γίνεται. Πακέτο από Αγγλία και έχει κολλήσει με το Ελλειπή στοιχεία από 29/12. Πήγα σήμερα στα ΕΛΤΑ και μου είπαν να στείλω mail. Δεν είχα μπει νωρίτερα εδώ να διαβάσω. Περιμένουμε.

Το θέμα είναι πως έχω πάρει 5 πακέτα από Αγγλία το τελευταίο 2μηνο και όλα είχαν χρέωση τελωνίου + ΦΠΑ. Ενώ ήταν πληρωμένο. Έδωσε refund ο πωλητής αλλά τι φάση; Δε νιώθουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dantekavala είπε

Χαμούλης γίνεται. Πακέτο από Αγγλία και έχει κολλήσει με το Ελλειπή στοιχεία από 29/12. Πήγα σήμερα στα ΕΛΤΑ και μου είπαν να στείλω mail. Δεν είχα μπει νωρίτερα εδώ να διαβάσω. Περιμένουμε.

Το θέμα είναι πως έχω πάρει 5 πακέτα από Αγγλία το τελευταίο 2μηνο και όλα είχαν χρέωση τελωνίου + ΦΠΑ. Ενώ ήταν πληρωμένο. Έδωσε refund ο πωλητής αλλά τι φάση; Δε νιώθουν;

Ίσως κάνει σωστά την διαδικασία του IOSS ο πωλητής.

Θα πρέπει να τον ρωτήσεις.

Στις 13/1/2022 στις 8:39 ΠΜ, mindreader είπε

Γουσταρω shein (δυστυχως μονο γυναικεια ρουχα),
με
- καμια πληρωμη φπα (δεν εμφανισε ουτε στο checkout)
- ουτε ioss
- ουτε τελωνειο
- ουτε πληρωμη φπα στην Ελλαδα
- σε 10 μερες απο Κινα, στο σπιτι σου!

Ετσι, να δινουν πονο, κοντρα στο συστημα!

Κριμα που δεν εχουμε κατι αντιστοιχο και για αντρικα ρουχα!

Σοβαρά τώρα!;

10 μέρες από παραγγελία σε παραλαβή, και χωρίς κανένα έξτρα κόστος;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Aurumnus είπε

Σοβαρά τώρα!;

10 μέρες από παραγγελία σε παραλαβή, και χωρίς κανένα έξτρα κόστος;

ναι, αλλά με ποιότητα λαχείο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Aurumnus είπε

Σοβαρά τώρα!;

10 μέρες από παραγγελία σε παραλαβή, και χωρίς κανένα έξτρα κόστος;

Ναι!!!!

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/1/2022 στις 1:36 ΜΜ, dantekavala είπε

Χαμούλης γίνεται. Πακέτο από Αγγλία και έχει κολλήσει με το Ελλειπή στοιχεία από 29/12. Πήγα σήμερα στα ΕΛΤΑ και μου είπαν να στείλω mail. Δεν είχα μπει νωρίτερα εδώ να διαβάσω. Περιμένουμε.

Το θέμα είναι πως έχω πάρει 5 πακέτα από Αγγλία το τελευταίο 2μηνο και όλα είχαν χρέωση τελωνίου + ΦΠΑ. Ενώ ήταν πληρωμένο. Έδωσε refund ο πωλητής αλλά τι φάση; Δε νιώθουν;

Έχω ακριβώς αυτό το πρόβλημα και εγω πηγα ταχυδρομείο και μου είπε να στείλω email έστειλα αλλά φυσικά δεν έχουν απαντήσει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 13/1/2022 at 8:39 ΠΜ, mindreader said:

Γουσταρω shein (δυστυχως μονο γυναικεια ρουχα),
με
- καμια πληρωμη φπα (δεν εμφανισε ουτε στο checkout)
- ουτε ioss
- ουτε τελωνειο
- ουτε πληρωμη φπα στην Ελλαδα
- σε 10 μερες απο Κινα, στο σπιτι σου!

Ετσι, να δινουν πονο, κοντρα στο συστημα!

Κριμα που δεν εχουμε κατι αντιστοιχο και για αντρικα ρουχα!

Δηλαδή δεν πληρώνεις έξτρα τίποτα;; Με τι τα στέλνουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, chousi said:

Δηλαδή δεν πληρώνεις έξτρα τίποτα;; Με τι τα στέλνουν;

Απολυτως τιποτε! Ουτε φπα, ουτε τελωνειο, τιποτε! Και μονο ενα δεκαημερο εκαναν την τελευταια φορα που παρηγγειλα! Σφαιρα!

Χαιρομαι που εχουν εντελως 'γραμμενο' το νεο συστημα IOSS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, mindreader said:

Απολυτως τιποτε! Ουτε φπα, ουτε τελωνειο, τιποτε! Και μονο ενα δεκαημερο εκαναν την τελευταια φορα που παρηγγειλα! Σφαιρα!

Χαιρομαι που εχουν εντελως 'γραμμενο' το νεο συστημα IOSS.

Πάμε να ξαναπώ κάτι που το έχω πει, και όσοι με παρακολουθούν και ξέρουν, θα το έχουν δει. Δεν έχουν κανένα σύστημα γραμμένο... Απλά, χρησιμοποιούν την Yun Express για να στέλνουν τα πράγματα, και φροντίζει και κάνει εκτελωνισμό η ίδια. Και στο Aliexpress, υπάρχουν πωλητές που έχουν πάρε δώσε με την Yun Express, και μπορούν να στείλουν πράγματα, ΑΠΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΕΙΣ ΕΣΥ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ!!!! Δεν μπορούν να το κάνουν έτσι, γιατί το ίδιο το Aliexpress 'κανονικά' δεν επιτρέπει να την χρησιμοποιούν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 hours ago, Nikospapas123 said:

Έχω ακριβώς αυτό το πρόβλημα και εγω πηγα ταχυδρομείο και μου είπε να στείλω email έστειλα αλλά φυσικά δεν έχουν απαντήσει 

Από 29 Δεκέμβρη ήταν στα ελλειπή στοιχεία και 3 ώρες αφού έστειλα το mail, άλλαξε η κατάσταση με αυτό

ITEM PRESENTED TO IMPORT CUSTOMS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα.

Σκεφτομαι να κανω αγορες απο την Πολωνία, μεσω της πλατφορμας allegro.pl.

Εχει κανείς εμπειρια απο την σχετική πλατφόρμα;  Τι γινεται με τις πληρωμες, τι γινεται με τελωνείο και μεταφορικες κτλ;

Τα πραγματα που θελω να αγοράσω ειναι μεταχειρισμένα ανταλλακτικα αυτοκινήτου μικρου όγκου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Giannis20vt είπε

Καλησπέρα στην παρέα.

Σκεφτομαι να κανω αγορες απο την Πολωνία, μεσω της πλατφορμας allegro.pl.

Εχει κανείς εμπειρια απο την σχετική πλατφόρμα;  Τι γινεται με τις πληρωμες, τι γινεται με τελωνείο και μεταφορικες κτλ;

Τα πραγματα που θελω να αγοράσω ειναι μεταχειρισμένα ανταλλακτικα αυτοκινήτου μικρου όγκου.

 

Η Πολωνία είναι χώρα-μέλος της Ε.Ε. οπότε από το  τελωνείο δεν πρέπει να περνούν τα αγαθά. Για τα υπόλοιπα που ρωτάς, δεν γνωρίζω να σου πω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα μια 1η παραγγελία μέσω του Allegro. Κανονικά πληρωμή με Πιστωτική και άμεση αποστολή. Ήδη το δέμα παραδόθηκε για μεταφορά. Θα δούμε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/1/2022 στις 6:20 ΜΜ, nikosgiann78 είπε

Πάμε να ξαναπώ κάτι που το έχω πει, και όσοι με παρακολουθούν και ξέρουν, θα το έχουν δει. Δεν έχουν κανένα σύστημα γραμμένο... Απλά, χρησιμοποιούν την Yun Express για να στέλνουν τα πράγματα, και φροντίζει και κάνει εκτελωνισμό η ίδια. Και στο Aliexpress, υπάρχουν πωλητές που έχουν πάρε δώσε με την Yun Express, και μπορούν να στείλουν πράγματα, ΑΠΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΕΙΣ ΕΣΥ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ!!!! Δεν μπορούν να το κάνουν έτσι, γιατί το ίδιο το Aliexpress 'κανονικά' δεν επιτρέπει να την χρησιμοποιούν.

Δηλαδη τι προτεινεις; Να στελνω σε ολους εκει να το στελνουν με Yun Express μπας και εχουν παρε δωσε κι ας επιλεξω πχ. Aliexpress Saver shipping?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...