Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, mparaxir said:

IMG_20220118_110858.jpg.48e80d02ef9b389a7bac61f1f36a4345.jpgΣήμερα παρελλαβα ήταν απο αμερικη iherb κλασικά πλήρωσα και φπα ενω ηταν προπληρωμενοι και τελη εκτελωνισμου IMG_20220118_105300.jpg.051b3ab2d56a32d76f04d5afaebbae34.jpgIMG_20220118_105310.jpg.b5257aaefca15ad821168ad437a338bb.jpg


Τέλεια... Οπότε να περιμένω κι εγώ τη λυπητερή (βρίσκεται ακόμα στο ΕΛΛΙΠΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΠΟ ΑΠΟΣΤΟΛΕΑ κλπ)...
Η δική μου παραγγελία ήταν στα 58€...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, mparaxir είπε

IMG_20220118_110858.jpg.48e80d02ef9b389a7bac61f1f36a4345.jpgΣήμερα παρελλαβα ήταν απο αμερικη iherb κλασικά πλήρωσα και φπα ενω ηταν προπληρωμενοι και τελη εκτελωνισμου IMG_20220118_105300.jpg.051b3ab2d56a32d76f04d5afaebbae34.jpgIMG_20220118_105310.jpg.b5257aaefca15ad821168ad437a338bb.jpg

Απο το tracking number σου, εσύ παρήγγειλες σχεδόν ένα μήνα μετά από μένα και εγώ ακόμα να παραλάβω.

Είχε το δέμα σου το πρόβλημα με το «ΕΛΛΙΠΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΠΟ ΑΠΟΣΤΟΛΕΑ»;

Θα στείλεις μήνυμα στο iHerb για να σου επιστρέψουν τα εκτελωνιστικά έξοδα;

4 ώρες πριν, armaanid είπε

Τέλεια... Οπότε να περιμένω κι εγώ τη λυπητερή (βρίσκεται ακόμα στο ΕΛΛΙΠΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΠΟ ΑΠΟΣΤΟΛΕΑ κλπ)...
Η δική μου παραγγελία ήταν στα 58€...

Μήπως έστειλες email στο [email protected] με τα στοιχεία πληρωμής της παραγγελίας σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Aurumnus είπε

Απο το tracking number σου, εσύ παρήγγειλες σχεδόν ένα μήνα μετά από μένα και εγώ ακόμα να παραλάβω.

Είχε το δέμα σου το πρόβλημα με το «ΕΛΛΙΠΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΠΟ ΑΠΟΣΤΟΛΕΑ»;

Θα στείλεις μήνυμα στο iHerb για να σου επιστρέψουν τα εκτελωνιστικά έξοδα;

Μήπως έστειλες email στο [email protected] με τα στοιχεία πληρωμής της παραγγελίας σου;

Και emaıl με τα πάντα έστειλα και σε καταγγελία προχώρησα...δεν κουνιέται τίποτα ακόμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Aurumnus είπε

Απο το tracking number σου, εσύ παρήγγειλες σχεδόν ένα μήνα μετά από μένα και εγώ ακόμα να παραλάβω.

Είχε το δέμα σου το πρόβλημα με το «ΕΛΛΙΠΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΠΟ ΑΠΟΣΤΟΛΕΑ»;

Θα στείλεις μήνυμα στο iHerb για να σου επιστρέψουν τα εκτελωνιστικά έξοδα;

Μήπως έστειλες email στο [email protected] με τα στοιχεία πληρωμής της παραγγελίας σου;

Ολα τα εστηλα φίλε μου στα [email protected] και αποδείξεις και τους ειπα για το ioss και ελλειπή στοιχεία μου έβγαλε στο τρακινγκ τα πάντα δεν καταλαβαίνουν. 

Δεν νομιζω να στηλω στο iherb τι φταινε και αυτοι για το δικο μας μπάχαλο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω παραγγειλει ποτε απο iherb αλλα συμφωνα με το site τους εχουν 2 τροπους αποστολής απο USA.
https://gr.iherb.com/shipping/gr


α) DPD οπου εισπρατει τα παντα το iherb τα εκτελωνιζει ολλανδια και δεν εχεις να πληρωσεις κατι αλλο.
β) local post οπου ναι μεν το iherb εχει εισπραξει φπα (και εχει ioss) αλλα θα κανει εκτελωνισμο το τοπικο ταχυδρομειο.
ποιο τροπο ειχατε διαλεξει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 14/01/2022 at 13:36, dantekavala said:

Χαμούλης γίνεται. Πακέτο από Αγγλία και έχει κολλήσει με το Ελλειπή στοιχεία από 29/12. Πήγα σήμερα στα ΕΛΤΑ και μου είπαν να στείλω mail. Δεν είχα μπει νωρίτερα εδώ να διαβάσω. Περιμένουμε.

Το θέμα είναι πως έχω πάρει 5 πακέτα από Αγγλία το τελευταίο 2μηνο και όλα είχαν χρέωση τελωνίου + ΦΠΑ. Ενώ ήταν πληρωμένο. Έδωσε refund ο πωλητής αλλά τι φάση; Δε νιώθουν;

Απορία, ο πωλητής έδωσε refund στο ΦΠΑ ή σε όλη την παραγγελία; Και η δεύτερη απορία, πως τον πίεσες να το κάνει; Γιατί εμένα με καθυστερεί χωρίς λόγο (πλήρωσα έξτρα 3 ευρώ σε αντικείμενο 2,5Ε με πληρωμένο ΦΠΑ και από όλα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, ghostrider είπε

Δεν εχω παραγγειλει ποτε απο iherb αλλα συμφωνα με το site τους εχουν 2 τροπους αποστολής απο USA.
https://gr.iherb.com/shipping/gr


α) DPD οπου εισπρατει τα παντα το iherb τα εκτελωνιζει ολλανδια και δεν εχεις να πληρωσεις κατι αλλο.
β) local post οπου ναι μεν το iherb εχει εισπραξει φπα (και εχει ioss) αλλα θα κανει εκτελωνισμο το τοπικο ταχυδρομειο.
ποιο τροπο ειχατε διαλεξει?

Local ειχα διαλεξει οπως εδω και 10 χρόνια που ψωνίζω απο το iherb ποτέ δεν εβαζα dpd courier παρα ζηταει αρκετα λεφτα. Δηλαδή τα 10 ευρω ποσα εδωσα στα ελτα και παλι λιγότερα είναι που ζηταει η dpd γυρω στα 30ευρω αν θυμάμαι καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, mparaxir είπε

Local ειχα διαλεξει οπως εδω και 10 χρόνια που ψωνίζω απο το iherb ποτέ δεν εβαζα dpd courier παρα ζηταει αρκετα λεφτα. Δηλαδή τα 10 ευρω ποσα εδωσα στα ελτα και παλι λιγότερα είναι που ζηταει η dpd γυρω στα 30ευρω αν θυμάμαι καλα

Ναι, με DPD συνήθως βγαίνει πολύ πιο ακριβά και δεν συμφέρει.

Επεξ/σία από Aurumnus
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/12/2021 στις 9:29 ΜΜ, Χλωριούχο Αμμώνιο είπε

Έκανα μια παραγγελία από το Banggood σύνολο 4 μικροπραγματάκια όλα από αποθήκη Κίνας και όλα με δωρεάν μεταφορικά με την μέθοδο banggood express. 

Το ένα από τα 4 επειδή ήταν σε άλλη αποθήκη (Πάλι στην Κίνα) από τα άλλα, το εστειλαν μόνο του και τα υπόλοιπα ειναι ετοιμα για να τα πάρει η comet.

Εκείνο που με προβληματίζει ειναι το Tracking Number που ειναι της μορφής LD2χχχχ4379BE και λίγο που το έψαξα ειναι το βελγικό ταχυδρομείο. Δηλαδή θα πάει στα ΕΛΤΑ σε κάνα δίμηνο;;;

Και τι χαράτσι θα πληρώσω επιπλέον για ένα πολύ μικρο αντικείμενο αξίας 12,28 ευρώ ;;;

Αναρωτιέμαι αν έβαζα την EU priority line που κόστιζε 7,76 ευρώ για το συγκεκριμένο αντικείμενο πως θα ερχόταν Ελλάδα με την Comet;; Με GLS και μετά ACS;;;; 

Και η πλάκα ειναι πως η Banggood Express έχει τον μικρότερο εκτιμώμενο χρόνο παράδοσης από την  EU priority line....

 

Τελικά ήρθε το πραγματάκι που το είχαν στείλει με Βελγικό Ταχυδρομείο και σχετικά γρήγορα μπορώ να πω αφου διέσχισε 3 ταχυδρομεία χωρών.  Δεν το περίμενα για τόσο γρήγορα....

Επιπλέον extra κοστος στα ΕΛΤΑ δεν είχε. Μπράβο στο Banggood που έχει βρει την μέθοδο.

Για την ιστορία τα άλλα 3 προϊόντα, μου παραδόθηκαν από την comet στις 10/1/22.

ελτα.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

spacer.png

Επειδή ξέρω ότι δεν πρόκειται να πιάσω γραμμή στο τηλέφωνο για να ρωτήσω, μήπως ξέρει κανείς τι σημαίνει το «ΔΕΝ ΑΦΙΧΘΗ»?

Είναι κάπως σουρεαλιστικό μετά από «ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ», «ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ» & «ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ» να λαμβάνεις την επόμενη ημέρα ενημέρωση ότι «ΔΕΝ ΑΦΙΧΘΗ» 😆

Επεξ/σία από SLAYER
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

λοιπον παιδες επειδη ειχα και εγω το γνωστο…(εδω και ενα μηνα στην ιδια κατασταση)

Ελλιπη Πληροφοριακα Στοιχεια Απο Αποστολεα - Τα Ελτα Θα Προχωρησουν Σε Χειρωνακτικη Καταχωρηση


εψαξα λιγο στο ιντερνετ και μονο εδω το ανεφεραν και οσοι ρωτουσανε επερναν την ιδια απαντηση…ΑΠΛΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ…αλλα δεν ετσι αν δεν αλλαξει η κατασταση του δεματος για καποιο χρονικο διαστημα…..με επικοινωνια που ειχα με ενα τμημα που σηκωσαν τηλεφωνο με εξηπηρετησε μια ευγενεστατη κυρια με υπομονη.μου ζητησε τους αριθμους αποστολης και αφου τα βρηκε στο συστημα μου ζητησε στοιχεια παραληπτη και τα εδωσα ωστε να ενημερωσει το συστημα σε πραγματικο σεναριο ελλειπων στοιχειων ωστε να μην γυρισει πισω το δεμα ή χαθει!

με ενημερωσε οτι υπαρχει αυτη η περιπτωση με ελλειψη στοιχειων και επισης ανεφερε οτι σε μερικα δεματα υπαρχει ενα σοβαρο προβλημα με το ioss και οτι μερικες φορες το βγαζει ετσι το συστημα κατα το σκαναρισμα.

επισης σε ερωτηση αν ολα εγιναν οπως πρεπει και τελικα αν θα μου ερθει το δεμα ή αν θα εχω καποια ενημερωση για την εξελιξη η απαντηση ηταν να κοιταω το traking number για τυχον αλλαγης καταστασης.

καλο θα ηταν οσοι εχουνε προβλημα με κολλημενο δεμα σε αυτη την κατασταση για καιρο να ενημερωσουνε για επικαιροποιηση στοιχειων για μην εχουνε απωλειες και καθυστερησεις  στα δεματα.

μπορει να βραχηκε το δεμα γιατι ισως να ηταν αποθηκευμενο εξω αλλα μπορει και οχι……

αυτα απο μενα καλη υπομονη….

 

Επεξ/σία από akoustikas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, akoustikas είπε

λοιπον παιδες επειδη ειχα και εγω το γνωστο…(εδω και ενα μηνα στην ιδια κατασταση)

Ελλιπη Πληροφοριακα Στοιχεια Απο Αποστολεα - Τα Ελτα Θα Προχωρησουν Σε Χειρωνακτικη Καταχωρηση


εψαξα λιγο στο ιντερνετ και μονο εδω το ανεφεραν και οσοι ρωτουσανε επερναν την ιδια απαντηση…ΑΠΛΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ…αλλα δεν ετσι αν δεν αλλαξει η κατασταση του δεματος για καποιο χρονικο διαστημα…..με επικοινωνια που ειχα με ενα τμημα που σηκωσαν τηλεφωνο με εξηπηρετησε μια ευγενεστατη κυρια με υπομονη.μου ζητησε τους αριθμους αποστολης και αφου τα βρηκε στο συστημα μου ζητησε στοιχεια παραληπτη και τα εδωσα ωστε να ενημερωσει το συστημα σε πραγματικο σεναριο ελλειπων στοιχειων ωστε να μην γυρισει πισω το δεμα ή χαθει!

με ενημερωσε οτι υπαρχει αυτη η περιπτωση με ελλειψη στοιχειων και επισης ανεφερε οτι σε μερικα δεματα υπαρχει ενα σοβαρο προβλημα με το ioss και οτι μερικες φορες το βγαζει ετσι το συστημα κατα το σκαναρισμα.

επισης σε ερωτηση αν ολα εγιναν οπως πρεπει και τελικα αν θα μου ερθει το δεμα ή αν θα εχω καποια ενημερωση για την εξελιξη η απαντηση ηταν να κοιταω το traking number για τυχον αλλαγης καταστασης.

καλο θα ηταν οσοι εχουνε προβλημα με κολλημενο δεμα σε αυτη την κατασταση για καιρο να ενημερωσουνε για επικαιροποιηση στοιχειων για μην εχουνε απωλειες και καθυστερησεις  στα δεματα.

μπορει να βραχηκε το δεμα γιατι ισως να ηταν αποθηκευμενο εξω αλλα μπορει και οχι……

αυτα απο μενα καλη υπομονη….

 

αν έγραφες το τηλέφωνο επικοινωνίας θα ήτα πολύ χρήσιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ekkli είπε

αν έγραφες το τηλέφωνο επικοινωνίας θα ήτα πολύ χρήσιμο

δεν θυμαμαι ποιο ηταν γιατι επερνα απο το σταθερο σε ολα οσα βρηκα μεχρι να το σηκωσει καποιος και δεν αποθηκευει τπτ απο κλησεις η συσκευη.θυμαμαι οτι ηταν στον πειραια και απο τα 3 τηλεφωνα που μου εβγαλε ηταν το μεσαιο.το πρωτο που δεν σηκωσαν ποτε ηταν απο το ελ.βενιζελο στο αεροδρομιο.

γ.ε.τ.α. τηλεφωνα ψαξε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, akoustikas είπε

δεν θυμαμαι ποιο ηταν γιατι επερνα απο το σταθερο σε ολα οσα βρηκα μεχρι να το σηκωσει καποιος και δεν αποθηκευει τπτ απο κλησεις η συσκευη.θυμαμαι οτι ηταν στον πειραια και απο τα 3 τηλεφωνα που μου εβγαλε ηταν το μεσαιο.το πρωτο που δεν σηκωσαν ποτε ηταν απο το ελ.βενιζελο στο αεροδρομιο.

γ.ε.τ.α. τηλεφωνα ψαξε

εγώ δεν έχω θέμα, προς το παρόν τουλάχιστον.
Αλλά είναι δεκάδες οι αναφορές συμφορουμιτών ότι δεν μπορούν να βρουν κανένα στο τηλέφωνο.
Για την κοινότητα το έγραψα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προχθές παρέλαβα δέμα από Αγγλία με "ελλιπή πληροφοριακά στοιχεία", 10 ευρώ χαράτσι.
Ήταν αγορά από σοβαρή εταιρία και μου επέστρεψαν αμέσως το ποσό.Τα τέλη ήταν προπληρωμένα.
Επίσης, αυτό που είχε γραφεί για τα δέματα τα οποία είναι εκτεθειμένα στα στοιχεία..εννοείται πως μπορεί να είναι, αλλά δεν είναι αυτός ο λόγος για τα "ελλιπή πληροφοριακά στοιχεία".

Οι ταμπέλες στο εξωτερικό του κουτιού ήταν άθικτες κι υπήρχε απόδειξη και μέσα στο κουτί.
Από την εξυπηρέτηση των ΕΛΤΑ μου είπαν πως δεν έχει να κάνει με απλήρωτους δασμούς αλλά με κάποια πληροφορία την οποία παρέλειψαν να επισυνάψουν είτε από την Royal Mail, είτε από τον πωλητή (what?) κι άλλα τέτοια κορακίστικα.

Ε, με τα πολλά, έπρεπε να σταματήσει να αυνανίζεται ο εκτελωνιστής και να ασχοληθεί με κάτι άλλο, εκτός από το τσίου τσίου.
Εξού και η χρέωση.Εργάστηκε.
Εν τω μεταξύ, κοιτάτε σύμπτωση ε; ένα άλλο δέμα που περιμένω από Ali, κι αυτό "ελλιπή πληροφοριακά στοιχεία".
Θα φορεθεί πολύ φέτος.
Το mail στο geta σ' εμένα προσωπικά δεν έπαιξε κανένα ρόλο.

Επεξ/σία από Ginga
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...