Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, pintourikio είπε

Το δικό μου, δεν έχει κάτι... Το έβαλα πριν 10 μήνες.. Να ανησυχώ? Είχε έρθει πάνω στην πόρτα μαζί μαζί με την πόρτα.. ( Του την είχα πει για αυτό... Αλλά είπε ότι κανένας σοβαρός πόρτας δεν κάθεται να κάνει τρύπες στην πόρτα την ώρα της τοποθέτησης..)

Τα παλιότερα Sferik και BD200, δεν είχαν. Τον τελευταίο μήνα έπιασα με ανάγλυφο σχέδιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

47 λεπτά πριν, cumulus είπε

Δυστυχώς τα εξωτερικά ραντάρ έχουν πολλούς ψευδοσυναγερμους .

Είναι θέμα εγκαταστατη συν ότι τα καλά έχουν ρύθμιση για αποφυγή, έχω ένα σε κάθε μπαλκόνι και δεν έχω πάρει ποτέ ψευδοσυναγερμους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, pintourikio είπε

Το δικό μου, δεν έχει κάτι... Το έβαλα πριν 10 μήνες.. Να ανησυχώ? Είχε έρθει πάνω στην πόρτα μαζί μαζί με την πόρτα.. ( Του την είχα πει για αυτό... Αλλά είπε ότι κανένας σοβαρός πόρτας δεν κάθεται να κάνει τρύπες στην πόρτα την ώρα της τοποθέτησης..)

Τον τελευταίο 1,5 χρόνο το έχω προσέξει. Σίγουρα από Μάιο του 2018 και μετά το είχε - το πρώτο diamond που θυμάμαι να το είχε. Θα ρωτήσω κι έναν φίλο που είχε βάλει diamond τον Σεπτέμβριο του 2017, να δω αν είχε από περιέργεια. 

Αν ανησυχείς ότι δεν σου έχουν βάλει diamond αλλά κάποιο κατώτερο (BD200, BKS200), επειδή και τα 3 έχουν ροζέτα τύπου Monolito, ο μόνος τρόπος να το δεις είναι να το βγάλεις από την πόρτα για να δεις αν η ροζέτα είναι βιδωτή. Και δεν νομίζω αξίζει να μπεις στη διαδικασία. Γιατί από τη μία, στη χειρότερη άντε να σου έχουν βάλει BD200 - το οποίο εξακολουθεί να είναι καλό - και από την άλλη, αν σου έχουν βάλει κατώτερο, δεν νομίζω να σου το αλλάξουν. Σενάρια κάνω τώρα. Μπορεί και να σου έχουν βάλει αυτό που ζήτησες. 

Επεξ/σία από swayback
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα μιλησει με disec παλια (μεσω mail) για το αν εχει το σημα πανω. Η απαντηση ειναι οτι αλλα το εχουν και αλλα οχι αναλογως την παρτιδα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, pintourikio είπε

Diamond σωστά?

Το είχα ξανασυζητήσει με τον mclein, αλλά τώρα που είδα αυτό με το σηματακι ανησύχησα πάλι..

Screenshot_20190915-192429~2.png

Σωστά. Είσαι οκ. Και από πίσω είναι έτσι:

Spoiler

disec-diamond-bkd250-din-mat-chrome-03.j

 

Επεξ/σία από swayback
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, swayback είπε

Καλησπέρα.

Είναι "λίγο" το mottura defender για σετ των 430€. Ακόμα και το DF11 να είχε (που σιγά μην το έχει κανείς εδώ), θα έλεγα και πάλι πως υπάρχουν καλύτερες επιλογές. Το ίδιο θα έλεγα και για το Disec Kripton (BKS200), μιας και το Diamond (BKD250) δεν νομίζω το βρίσκεις Θεσσαλονίκη. Για το Disec CLS5, ούτε λόγος. Μόνο έναν ξέρω στην Αθήνα που το φέρνει. 

Στα 430€ που δίνεις, νομίζω μπορείς να βρεις κάποιον στη Θεσσαλονίκη που να σου δώσει MT5+/C48 με Disec MAG3G και γραναζωτή κλειδαριά. 

Edit: Με μια γρήγορη αναζήτηση, βρήκα κάποιον που δίνει το σετ που πρότεινα (C48 + MAG3G + Mottura Q) στα 470€. Και είναι Θεσσαλονίκη. TS τα αρχικά του καταστήματος. Ψάξ' το. 
Αν θες να δώσεις και λιγότερα, υπάρχει και αυτό. Ή ακόμα και αυτό το σετ.

Επίσης, το σετ που σου πρότειναν αρχικά, το βρίσκεις και 70€ φθηνότερα (Θεσσαλονίκη). Και πάλι, θα προτιμούσα κάποιο από τα 3 σετ που πρότεινα πιο πάνω. 

Ξέχασα να γράψω ότι και με 300€ μπορείς να βάλεις πολύ καλή κλειδαριά. Απλά σου γράφω τι άλλο παίζει στα 400+ που σκέφτεσαι να δώσεις (+ ότι άλλο σου έγραψε και ο pintourikio).

Δυστυχως η τοποθετηση δεν περιλαμβανεται μεσα, οποτε και εχουμε +70€ σε καθε σετ. Ολες οι τιμες στο θεο, δεν βρηκα κατι σε φυσιολογικη τιμη σχεδον πουθενα Θεσσαλονικη. Οποτε το σετακι που προτεινεις 430, θεσσαλονικη βγαινει 540...

Επεξ/σία από Georgegr3
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Στην δικιά μου πόρτα ασφαλείας έχω τον cisa rs3s. Από κάτω ακριβώς στον πεθερό μου με ξύλινη μασιφ πόρτα σκεφτόμουν να βάλω τον tekno pro ή τον ap4s αλλά διάβασα πριν λίγα posts ότι πλέον ανοίγουν και αυτοί!!! Τι να βάλω μέχρι 70-80 ευρώ (τιμές ιντερνετ!) και με δεδομένο ότι μιλάμε για ξύλινη (καλή όμως) πόρτα; Τώρα έχει πάνω cisa ασφαλείας 10ετίας. Επίσης κάποια ιδέα για να αυξήσουμε την ασφάλεια όσο γίνεται εκτός φυσικά της αλλαγής της πόρτας; Μένουμε Ιωάννινα. Ευχαριστώ! 

Επεξ/σία από harris78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, swayback είπε

Καλησπέρα.

Είναι "λίγο" το mottura defender για σετ των 430€. Ακόμα και το DF11 να είχε (που σιγά μην το έχει κανείς εδώ), θα έλεγα και πάλι πως υπάρχουν καλύτερες επιλογές. Το ίδιο θα έλεγα και για το Disec Kripton (BKS200), μιας και το Diamond (BKD250) δεν νομίζω το βρίσκεις Θεσσαλονίκη. Για το Disec CLS5, ούτε λόγος. Μόνο έναν ξέρω στην Αθήνα που το φέρνει. 

Στα 430€ που δίνεις, νομίζω μπορείς να βρεις κάποιον στη Θεσσαλονίκη που να σου δώσει MT5+/C48 με Disec MAG3G και γραναζωτή κλειδαριά. 

Edit: Με μια γρήγορη αναζήτηση, βρήκα κάποιον που δίνει το σετ που πρότεινα (C48 + MAG3G + Mottura Q) στα 470€. Και είναι Θεσσαλονίκη. TS τα αρχικά του καταστήματος. Ψάξ' το. 
Αν θες να δώσεις και λιγότερα, υπάρχει και αυτό. Ή ακόμα και αυτό το σετ.

Επίσης, το σετ που σου πρότειναν αρχικά, το βρίσκεις και 70€ φθηνότερα (Θεσσαλονίκη). Και πάλι, θα προτιμούσα κάποιο από τα 3 σετ που πρότεινα πιο πάνω. 

Ξέχασα να γράψω ότι και με 300€ μπορείς να βάλεις πολύ καλή κλειδαριά. Απλά σου γράφω τι άλλο παίζει στα 400+ που σκέφτεσαι να δώσεις (+ ότι άλλο σου έγραψε και ο pintourikio).

Η προσφορά που πήρα είναι ακριβώς από το κατάστημα που αναφέρεις. Τα 430 ευρώ της προσφοράς που πήρα είναι με την τοποθέτηση.
Αντίθετα το συγκεκριμένο φυλλάδιο με τα 470 είναι χωρίς την τοποθέτηση όπως λέει και ο @Georgegr3

Στις 14/9/2019 στις 2:43 ΜΜ, pintourikio είπε

Εγώ στη θέση σου θα διάλεγα τον mottura. Έχει και το θετικό ότι δεν κυκλοφορούν κλειδιά στην Ελλάδα. Βγαίνουν μόνο από το εργοστάσιο στην Ιταλία. Αφού είστε 3 άτομα και θα σου παραδοθούν 5 κλειδιά νομίζω δεν έχεις πρόβλημα. (Σε ρώτησα γιατί αν πχ ήσασταν 5 άτομα, κατά την γνώμη μου δεν αξίζει ο mottura, γιατί αν τυχόν χαθεί κλειδί, για να βγει καινούριο και θα περιμένεις αρκετό καιρό, μπορεί και 1 μήνα και κοστίζει αρκετά. Αλλά αφού είστε 3 άτομα, δύσκολα θα χρειαστείτε καινούριο)

@pintourikio δεν είχα σκεφτεί αυτή την παράμετρο, ευχαριστώ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, harris78 είπε

Καλησπέρα. Στην δικιά μου πόρτα ασφαλείας έχω τον cisa rs3s. Από κάτω ακριβώς στον πεθερό μου με ξύλινη μασιφ πόρτα σκεφτόμουν να βάλω τον tekno pro ή τον ap4s αλλά διάβασα πριν λίγα posts ότι πλέον ανοίγουν και αυτοί!!! Τι να βάλω μέχρι 70-80 ευρώ (τιμές ιντερνετ!) και με δεδομένο ότι μιλάμε για ξύλινη (καλή όμως) πόρτα; Τώρα έχει πάνω cisa ασφαλείας 10ετίας. Επίσης κάποια ιδέα για να αυξήσουμε την ασφάλεια όσο γίνεται εκτός φυσικά της αλλαγής της πόρτας; Μένουμε Ιωάννινα. Ευχαριστώ! 

Ναι, καλύτερα απέφυγε CISA Astral Tekno/Tekno Pro και AP4S.

Δες για AGB Scudo 9000 ή, το πολύ, EVVA EPS (αυτός μπορεί να είναι και διπλής ενέργειας κατά παραγγελία). Αν δεν βαλεις defender, φρόντισε ο κύλινδρος να προεξέχει όσο λιγότερο γίνεται από έξω. Οπότε προσοχή στην επιλογή της διάστασης.

 

34 λεπτά πριν, antoniomgr είπε

Η προσφορά που πήρα είναι ακριβώς από το κατάστημα που αναφέρεις. Τα 430 ευρώ της προσφοράς που πήρα είναι με την τοποθέτηση.
Αντίθετα το συγκεκριμένο φυλλάδιο με τα 470 είναι χωρίς την τοποθέτηση όπως λέει και ο @Georgegr3

@pintourikio δεν είχα σκεφτεί αυτή την παράμετρο, ευχαριστώ!

Κατάλαβα. Τότε δες για κάποιο φθηνότερο πακέτο.

Πρώτα θα επέλεγα το πακέτο με EVVA 4KS και MRM29 (460€ σύνολο), αλλιώς αν δεν θες να δώσεις τόσα πολλά, τότε Omega Plus με Μαγνητικό Defender (390€ σύνολο).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, harris78 είπε

Καλησπέρα. Στην δικιά μου πόρτα ασφαλείας έχω τον cisa rs3s. Από κάτω ακριβώς στον πεθερό μου με ξύλινη μασιφ πόρτα σκεφτόμουν να βάλω τον tekno pro ή τον ap4s αλλά διάβασα πριν λίγα posts ότι πλέον ανοίγουν και αυτοί!!! Τι να βάλω μέχρι 70-80 ευρώ (τιμές ιντερνετ!) και με δεδομένο ότι μιλάμε για ξύλινη (καλή όμως) πόρτα; Τώρα έχει πάνω cisa ασφαλείας 10ετίας. Επίσης κάποια ιδέα για να αυξήσουμε την ασφάλεια όσο γίνεται εκτός φυσικά της αλλαγής της πόρτας; Μένουμε Ιωάννινα. Ευχαριστώ! 

Έχει μακρύ κλειδί τύπου χρηματοκιβωτιου η πόρτα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, cumulus είπε

Δυστυχώς τα εξωτερικά ραντάρ έχουν πολλούς ψευδοσυναγερμους .

Έχω το Optex BX80 εδώ και 2 χρόνια και δεν έχω ούτε ένα συναγερμό τόσο που άρχισα να σκέφτομαι άν λειτουργεί...:P μέχρι που το δοκίμασα και όλα καλά...
Έχει       δυο δέσμες αριστερά και δυο δεξιά       και ενεργοποιείται μόνο όταν ενεργοποιηθούν και οι δυο απο την μια μεριά...
Τσέκαρε το στο youtube

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, pintourikio είπε

Το δικό μου, δεν έχει κάτι... Το έβαλα πριν 10 μήνες.. Να ανησυχώ? Είχε έρθει πάνω στην πόρτα μαζί μαζί με την πόρτα..

100%   υπαρχουν diamond  χωρις αναγλυφο.

Επεξ/σία από ringboy
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, norther είπε

Έχω το Optex BX80 εδώ και 2 χρόνια και δεν έχω ούτε ένα συναγερμό τόσο που άρχισα να σκέφτομαι άν λειτουργεί...:P μέχρι που το δοκίμασα και όλα καλά...
Έχει       δυο δέσμες αριστερά και δυο δεξιά       και ενεργοποιείται μόνο όταν ενεργοποιηθούν και οι δυο απο την μια μεριά...
Τσέκαρε το στο youtube

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...