Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, harris78 είπε

Όχι γι αυτο ρωταω για κύλινδρο...

Απλά πολλοί νομίζουν ότι μπορούν να βάλουν κύλινδρο παντού...

Εγώ θα πρότεινα evva eps ή Winkhaus ntra (αν βγαίνει στις διαστάσεις που θέλεις) + Defender disec Or02

ή ακόμα καλύτερα θα άφηνα ως έχει την κλειδαριά και θα έβαζα μια πρόσθετη..

Επεξ/σία από pintourikio
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 15/9/2019 στις 9:47 ΜΜ, harris78 είπε

Καλησπέρα. Στην δικιά μου πόρτα ασφαλείας έχω τον cisa rs3s. Από κάτω ακριβώς στον πεθερό μου με ξύλινη μασιφ πόρτα σκεφτόμουν να βάλω τον tekno pro ή τον ap4s αλλά διάβασα πριν λίγα posts ότι πλέον ανοίγουν και αυτοί!!! Τι να βάλω μέχρι 70-80 ευρώ (τιμές ιντερνετ!) και με δεδομένο ότι μιλάμε για ξύλινη (καλή όμως) πόρτα; Τώρα έχει πάνω cisa ασφαλείας 10ετίας. Επίσης κάποια ιδέα για να αυξήσουμε την ασφάλεια όσο γίνεται εκτός φυσικά της αλλαγής της πόρτας; Μένουμε Ιωάννινα. Ευχαριστώ! 

στα γιαννενα μεχρι να μπορεσει ν'ανοιξει καποιος tekno & ap4s μαλλον θα εχεις παει σε θωρακισμενη...

οπως ειπε κ καποιος αλλος, η προσθετη κλειδαρια (2 στροφη) ειναι η καλυτερη λυση.

Στις 14/9/2019 στις 8:09 ΜΜ, user2163 είπε

Το θέμα δεν είναι η περιοχή αλλά ποιός είσαι. Πλέον δεν πάνε σε κάποιον τυχαία γιατί το ρίσκο είναι μεγαλύτερο από τις απολαβές.Ο κόσμος πλέον δεν κρατάει στο σπίτι του χρήματα όπως κράταγε στο παρελθόν.

τα bold δεν ισχυουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, johnieXoX είπε

Εδώ και σχεδόν μια βδομάδα έχει μπει η atros με κλειδαριά mottura και κύλινδρο keso 8000.

 

 

 

 

 

 

 

 

Καλοριζικη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, johnieXoX είπε

Εδώ και σχεδόν μια βδομάδα έχει μπει η atros με κλειδαριά mottura και κύλινδρο keso 8000.

οι φωτογραφίες όπως είχα υποσχεθεί.

door1.jpg

door2.jpg

door3.jpg

door5.jpg

door6.jpg

door7.jpg

door4.jpg

Πολύ ωραία. Λίγο απαράδεκτος βέβαια, που δεν έβαλε επιστόμιο ίδιας απόχρωσης με το πόμολο, εσωτερικά. Το ίδιο ισχύει και εξωτερικά - αν κι εκεί είναι πιο δύσκολο. Αλλά μικρό το κακό. Άλλη είναι η ουσία της θωρακισμένης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

Είχα δυσάρεστο περιστατικό την προηγούμενη βδομάδα στο σπίτι που νοικιάζω (Αθήνα) και θα ήθελα τα φώτα σας. Αρχικά να πω πως το θέμα κλειδαριάς το είχα αμελήσει και προφανώς γιαυτό την πάτησα. Παλιά ασφαλείας CISA + έλλειψη τρίαινας (τα διπλανά διαμερίσματα είχαν) μάλλον με κάνανε στόχο με αποτέλεσμα να σπάσουν την κλειδαριά με κάβουρα (έτσι είπε ο κλειδαράς) και να την πετάξουν προς τα πίσω.

Η πόρτα είναι ξύλινη βαρέως τύπου με μεταλλικό πλαίσιο και αρκετά στιβαρή. Με δεδομένο το οτι δεν ειμαι ιδιοκτήτης για να κάνω ριζικές αλλαγές, τι θα προτείνατε για την καλύτερη δυνατή ασφάλεια με ένα budget στα 250 ευρώ ταβάνι;

Η σκέψη μου ήταν για δεύτερη κλειδαριά, τύπου τρίαινας αλλά πιο σύγχρονη + καλή κυρίως κλειδαριά με προστασία defender. Μπορώ σε αυτά τα χρήματα;

ΥΓ: Η προσωρινή κλειδαριά ειναι Mauer Assa Abloy (Economy) με pre snap κυλινδρο. Λέει τίποτα ή ειναι τέρμα μάπα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Helionar είπε

Καλησπέρα σε όλους,

Είχα δυσάρεστο περιστατικό την προηγούμενη βδομάδα στο σπίτι που νοικιάζω (Αθήνα) και θα ήθελα τα φώτα σας. Αρχικά να πω πως το θέμα κλειδαριάς το είχα αμελήσει και προφανώς γιαυτό την πάτησα. Παλιά ασφαλείας CISA + έλλειψη τρίαινας (τα διπλανά διαμερίσματα είχαν) μάλλον με κάνανε στόχο με αποτέλεσμα να σπάσουν την κλειδαριά με κάβουρα (έτσι είπε ο κλειδαράς) και να την πετάξουν προς τα πίσω.

Η πόρτα είναι ξύλινη βαρέως τύπου με μεταλλικό πλαίσιο και αρκετά στιβαρή. Με δεδομένο το οτι δεν ειμαι ιδιοκτήτης για να κάνω ριζικές αλλαγές, τι θα προτείνατε για την καλύτερη δυνατή ασφάλεια με ένα budget στα 250 ευρώ ταβάνι;

Η σκέψη μου ήταν για δεύτερη κλειδαριά, τύπου τρίαινας αλλά πιο σύγχρονη + καλή κυρίως κλειδαριά με προστασία defender. Μπορώ σε αυτά τα χρήματα;

ΥΓ: Η προσωρινή κλειδαριά ειναι Mauer Assa Abloy (Economy) με pre snap κυλινδρο. Λέει τίποτα ή ειναι τέρμα μάπα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια.

Η κλειδαριά που έχεις δέχεται defender?

Και τι μάρκα είναι ο κύλινδρος που έχεις τώρα? (Μπορείς να δεις και από τα κλειδιά)

Επεξ/σία από pintourikio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Helionar είπε

Καλησπέρα σε όλους,

Είχα δυσάρεστο περιστατικό την προηγούμενη βδομάδα στο σπίτι που νοικιάζω (Αθήνα) και θα ήθελα τα φώτα σας. Αρχικά να πω πως το θέμα κλειδαριάς το είχα αμελήσει και προφανώς γιαυτό την πάτησα. Παλιά ασφαλείας CISA + έλλειψη τρίαινας (τα διπλανά διαμερίσματα είχαν) μάλλον με κάνανε στόχο με αποτέλεσμα να σπάσουν την κλειδαριά με κάβουρα (έτσι είπε ο κλειδαράς) και να την πετάξουν προς τα πίσω.

Η πόρτα είναι ξύλινη βαρέως τύπου με μεταλλικό πλαίσιο και αρκετά στιβαρή. Με δεδομένο το οτι δεν ειμαι ιδιοκτήτης για να κάνω ριζικές αλλαγές, τι θα προτείνατε για την καλύτερη δυνατή ασφάλεια με ένα budget στα 250 ευρώ ταβάνι;

Η σκέψη μου ήταν για δεύτερη κλειδαριά, τύπου τρίαινας αλλά πιο σύγχρονη + καλή κυρίως κλειδαριά με προστασία defender. Μπορώ σε αυτά τα χρήματα;

ΥΓ: Η προσωρινή κλειδαριά ειναι Mauer Assa Abloy (Economy) με pre snap κυλινδρο. Λέει τίποτα ή ειναι τέρμα μάπα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια.

βαλε φωτο την πορτα εδω ή σε πμ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, pintourikio είπε

Η κλειδαριά που έχεις δέχεται defender?

Και τι μάρκα είναι ο κύλινδρος που έχεις τώρα? (Μπορείς να δεις και από τα κλειδιά)

Δεν ξέρω αν επιδέχεται defender η τωρινή, με μια ερασιτεχνική ματιά πιθανώς. 

Την μάρκα του κυλίνδρου την ανέφερα στο ΥΓ (Mauer) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις ξύλινες πόρτες, λίγα πράγματα από έναν μη ειδικό που αναγκάστηκε να ασχοληθει. 

Είναι αλήθεια πως ό,τι και να κάνεις ούτε πλησιάζεις καν το επίπεδο μιας πόρτας ασφαλείας. Οι λύσεις που ανεβάζουν την ασφάλεια κάπως, στοιχίζουν σχεδόν όσο μια φθηνή πόρτα σφαλείας. Η συνηθισμένη συμβουλή είναι να μήν ξοδέψεις πολλά γιατί θα φτάσεις στο κόστος μιας πόρτας ασφαλείας.

ΑΛΛΑ :

Υπάρχουν περιπτώσεις που ΔΕΝ μπορείς να ξεφορτωθείς την παλιά ξύλινη πόρτα. Παλιές όμορφες πόρτες σε διατηρητέα κτίρια συνήθως. 

Για μια τέτοια περίπτωση έψαξα πολύ στο Ίντερνετ. Το αποτέλεσμα που κατέληξα είναι πως λύσεις τέτοιες βρίσκεις σε ευρωπαϊκές χώρες όπου το πρόβλημα είναι διαδεδομένο σε παλιά κτίρια. Η αναζήτηση στα αγγλικά δεν οδηγεί πουθενά αλλά στα γαλλικά στα γερμανικά και στα ιταλικά εμφανίζεται ένας ολόκληρος κόσμος.

 

Να ξαναπώ με έμφαση πως επίπεδο ασφαλείας θωρακισμένης δεν φτάνεις. Γι αυτό και μια λύση εξαιρετικά τραβηγμένη για την οποία βρίσκω διαφημίσεις πχ στη Γαλλία είναι η τοποθέτηση πόρτας ασφαλείας από μέσα όπου η παλιά πόρτα φοριέται εξωτερικά, ολόκληρη σαν «διακοσμητικό»! Απ’ έξω δεν φαίνεται σχεδόν τίποτα. (Σχεδόν γιατί συνήθως αντικαθιστούν διπλές πόρτες με μονή, και φαίνεται η νέα κλειδαριά σε θέση δίπλα στους μεντεσέδες του παλιού φύλλου.)

 

Φεύγοντας από αυτό το επόμενο στάδιο είναι η χρήση διαφόρων ειδών κουτιαστών κλειδαριών πολλών σημείων (όπου συμπεριλαμβάνω και τις  μπάρες με εξωτερικό κλείδωμα).  

 

Εδώ ένα γαλλικό λίνκ με συμβουλές 

http://protectvol.online.fr/effraction-portes.html

Στη Γαλλία υπάρχει τεράστια ποικιλία κουτιαστών πολλών σημείων. Ακόμα και στο γαλλικό λιρόυ να δείτε θα εκπλαγείτε.

 

Από αυτά που μπορεί να βρει κάποιος στην Ελλάδα, νομίζω πως αξίζει κάποιος να εξετάσει μια κουτιαστή όπως αυτή εδώ:

https://www.cisa.com/content/dam/cisa/Pagine/Header/Download/Serrature/Serrature porte in legno/Serratura doppia mappa applicare/Brochures/PDE708 Brochure Legno Applicare Low.pdf

 

Προσοχή χρειάζεται και στη μεριά των μεντεσέδων. Ρίξτε μια ματιά στο γαλλικό λινκ. Θεωρώ πως η cisa πέντε σημείων από τον παραπάνω κατάλογο κάνει καλή δουλειά και εκεί (αλλά βέβαια έχεις ένα σωρό σίδερα εκτεθειμένα πάνω στην πόρτα).

 

Ξανά το disclaimer: δεν είμαι επαγγελματίας του χώρου ( και θα με ενδιέφερε η γνώμη των επαγγελματιών)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Theban είπε

Για τις ξύλινες πόρτες, λίγα πράγματα από έναν μη ειδικό που αναγκάστηκε να ασχοληθει. 

Είναι αλήθεια πως ό,τι και να κάνεις ούτε πλησιάζεις καν το επίπεδο μιας πόρτας ασφαλείας. Οι λύσεις που ανεβάζουν την ασφάλεια κάπως, στοιχίζουν σχεδόν όσο μια φθηνή πόρτα σφαλείας. Η συνηθισμένη συμβουλή είναι να μήν ξοδέψεις πολλά γιατί θα φτάσεις στο κόστος μιας πόρτας ασφαλείας.

ΑΛΛΑ :

Υπάρχουν περιπτώσεις που ΔΕΝ μπορείς να ξεφορτωθείς την παλιά ξύλινη πόρτα. Παλιές όμορφες πόρτες σε διατηρητέα κτίρια συνήθως. 

Για μια τέτοια περίπτωση έψαξα πολύ στο Ίντερνετ. Το αποτέλεσμα που κατέληξα είναι πως λύσεις τέτοιες βρίσκεις σε ευρωπαϊκές χώρες όπου το πρόβλημα είναι διαδεδομένο σε παλιά κτίρια. Η αναζήτηση στα αγγλικά δεν οδηγεί πουθενά αλλά στα γαλλικά στα γερμανικά και στα ιταλικά εμφανίζεται ένας ολόκληρος κόσμος.

Να ξαναπώ με έμφαση πως επίπεδο ασφαλείας θωρακισμένης δεν φτάνεις. Γι αυτό και μια λύση εξαιρετικά τραβηγμένη για την οποία βρίσκω διαφημίσεις πχ στη Γαλλία είναι η τοποθέτηση πόρτας ασφαλείας από μέσα όπου η παλιά πόρτα φοριέται εξωτερικά, ολόκληρη σαν «διακοσμητικό»! Απ’ έξω δεν φαίνεται σχεδόν τίποτα. (Σχεδόν γιατί συνήθως αντικαθιστούν διπλές πόρτες με μονή, και φαίνεται η νέα κλειδαριά σε θέση δίπλα στους μεντεσέδες του παλιού φύλλου.)

Φεύγοντας από αυτό το επόμενο στάδιο είναι η χρήση διαφόρων ειδών κουτιαστών κλειδαριών πολλών σημείων (όπου συμπεριλαμβάνω και τις  μπάρες με εξωτερικό κλείδωμα).  

Εδώ ένα γαλλικό λίνκ με συμβουλές 

http://protectvol.online.fr/effraction-portes.html

Στη Γαλλία υπάρχει τεράστια ποικιλία κουτιαστών πολλών σημείων. Ακόμα και στο γαλλικό λιρόυ να δείτε θα εκπλαγείτε.

Από αυτά που μπορεί να βρει κάποιος στην Ελλάδα, νομίζω πως αξίζει κάποιος να εξετάσει μια κουτιαστή όπως αυτή εδώ:

https://www.cisa.com/content/dam/cisa/Pagine/Header/Download/Serrature/Serrature porte in legno/Serratura doppia mappa applicare/Brochures/PDE708 Brochure Legno Applicare Low.pdf

Προσοχή χρειάζεται και στη μεριά των μεντεσέδων. Ρίξτε μια ματιά στο γαλλικό λινκ. Θεωρώ πως η cisa πέντε σημείων από τον παραπάνω κατάλογο κάνει καλή δουλειά και εκεί (αλλά βέβαια έχεις ένα σωρό σίδερα εκτεθειμένα πάνω στην πόρτα).

Ξανά το disclaimer: δεν είμαι επαγγελματίας του χώρου ( και θα με ενδιέφερε η γνώμη των επαγγελματιών)

ωραια τα λες αν κ δεν ξερω γιατι μας τα εβαλες σε εντονα & τεραστια γραμματα :D

η κουτιαστη cisa κυλινδρου, με σοβαρο κυλινδρο + 2 μπαρες + cisa defender βγαινει καπου στα 300-350 ευρω...

το μονο σεναριο που παιζει στις ξυλινες ειναι αυτο που εχω ξαναπει ->

ξήλωμα -> σκουπιδια -> τοποθετηση θωρακισμενης εστω και 350€ + 50€ εναν καλυτερο κυλινδρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mclein² είπε

ωραια τα λες αν κ δεν ξερω γιατι μας τα εβαλες σε εντονα & τεραστια γραμματα :D

η κουτιαστη cisa κυλινδρου, με σοβαρο κυλινδρο + 2 μπαρες + cisa defender βγαινει καπου στα 300-350 ευρω...

το μονο σεναριο που παιζει στις ξυλινες ειναι αυτο που εχω ξαναπει ->

ξήλωμα -> σκουπιδια -> τοποθετηση θωρακισμενης εστω και 350€ + 50€ εναν καλυτερο κυλινδρο.

Τράβα στην Άρτα να βάλεις πόρτα ασφαλείας με 350 ευρώ. Άμα βρεις πες μου και μένα να βάλω δύο τρεις.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, gsf είπε

Τράβα στην Άρτα να βάλεις πόρτα ασφαλείας με 350 ευρώ. Άμα βρεις πες μου και μένα να βάλω δύο τρεις.....

ολοι πλουσιοι θελουν να γινουν, παρακολουθω τελευταια...

εμεις που δουλευουμε 15 ωρες το 24ωρο ειμαστε μ@λακες..

20 ώρες πριν, johnieXoX είπε

Εδώ και σχεδόν μια βδομάδα έχει μπει η atros με κλειδαριά mottura και κύλινδρο keso 8000.

οι φωτογραφίες όπως είχα υποσχεθεί.

door1.jpg

door2.jpg

door3.jpg

door5.jpg

door6.jpg

door7.jpg

door4.jpg

αν μπορεις, θα ηθελα μια φωτο το κασωμα απεναντι. με ενδιαφερει μονο το σημειο του κλειδωματος & της εφαρμογης της γλωσσας.

ευχαριστώ & σορρυ αν σε βαλω σε ταλαιπωρια.

Επεξ/σία από mclein²
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τεράστια γράμματα είναι από κοπυπάστε,    μετά τα είδα 🙁

όπως είπα, μιλάω μόνο για ειδικές περιπτώσεις. (Έχει κουτιαστές και με πάνω από δυο χιλιάρικα, Γαλλία Αυστρία κτλ.)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Theban είπε

Τα τεράστια γράμματα είναι από κοπυπάστε,    μετά τα είδα 🙁

όπως είπα, μιλάω μόνο για ειδικές περιπτώσεις. (Έχει κουτιαστές και με πάνω από δυο χιλιάρικα, Γαλλία Αυστρία κτλ.)

το προβλημα με ολα αυτα τα ομορφα & ταιριαστα στις πορτες του εξωτερικου, ειναι οτι εδω φανταζουν απο αλλο πλανητη & κυριως δεν προσφερουν πραγματικη λυση.

διοτι τα δεδομενα ακομη και στην ιταλια στον τομεα των διαρρηξεων ειναι πλεον καλυτερα απ'οτι της ελληνικης πραγματικοτητας.

εχουμε ξεφυγει απο το Μ.Ο. και καθε φορα που μιλαμε με ιταλους και λοιπους πωλητες τριβουν τα χερια τους με τις παραγγελιες μας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...