Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, εδώ και 3 χρονια εχω τον kezo 4000 (κεντρο αθηνα) και λεω να πάω σε scudo dck, αξιξει η αλλαγη ή να περιμενω κανα δυο χρονια ακομα? αν γινει η αλλαγη αυτη, o kezo θα αντικαταστησει ενα Κ2 στο εξοχικο. Καθε απαντηση δεκτή.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 λεπτά πριν, pblithis είπε

Καλησπέρα, εδώ και 3 χρονια εχω τον kezo 4000 (κεντρο αθηνα) και λεω να πάω σε scudo dck, αξιξει η αλλαγη ή να περιμενω κανα δυο χρονια ακομα? αν γινει η αλλαγη αυτη, o kezo θα αντικαταστησει ενα Κ2 στο εξοχικο. Καθε απαντηση δεκτή.

Ευχαριστώ.

ναι, αξιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα μπήκε η πόρτα ασφαλείας στην είσοδο της πολυκατοικίας.

Η κλειδαριά είναι η abloy certa και κύλινδρος είναι ο mottura champios pro. Το defender είναι του κατασκευαστή της πόρτας. 

Τι λέει ο συνδυασμός που επιλέχθηκε? Να κοιμάμαι ήσυχος ή καλά έκανα και έβαλα τον συναγερμό? :P

IMG_20200611_231423_copy_1200x1600.jpg

IMG_20200611_231411_copy_1200x1600.jpg

IMG_20200611_231434_copy_1200x1600.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, johnieXoX είπε

Σήμερα μπήκε η πόρτα ασφαλείας στην είσοδο της πολυκατοικίας.

Η κλειδαριά είναι η abloy certa και κύλινδρος είναι ο mottura champios pro. Το defender είναι του κατασκευαστή της πόρτας. 

Τι λέει ο συνδυασμός που επιλέχθηκε? Να κοιμάμαι ήσυχος ή καλά έκανα και έβαλα τον συναγερμό? :P

IMG_20200611_231423_copy_1200x1600.jpg

IMG_20200611_231411_copy_1200x1600.jpg

IMG_20200611_231434_copy_1200x1600.jpg

Εντάξει η πόρτα σαφώς είναι καλή. Η ηλεκτρομηχανική της Abloy είναι πολύ καλή και νομίζω και πιο αξιόπιστη από τις συνηθισμένες ηλεκτρομηχανικές από Ιταλία. Και πιο βολική/πρακτική στη χρήση.

Το μόνο «μείον» με την ηλεκτρομηχανική της Abloy, είναι ότι κλειδώνει μόνο σε ένα σημείο. Αλλά ντάξει, δεδομένου ότι μιλάμε για πόρτα με καλή θωράκιση και κεντρική είσοδο πολυκατοικίας, είναι μια χαρά. Πιο σημαντική για μένα η αξιοπιστία. Πιθανότατα την ίδια επιλογή θα έκανα σε αντίστοιχη περίπτωση.

 

Και ο κύλινδρος είναι σχετικά οκ, για τώρα.

 

Καλορίζικη. 👍

Επεξ/σία από swayback
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θελω να αλλαξω κλειδαρια σε τυπικη πορτα ασφαλειας διαμερισματος, εχω κλειδαρια 15ετιας Potent που ολοι λενε οτι πλεον ανοιγει σε δευτερολεπτα με "εξοπλισμο" απο το eBay.

Διαβασα αρκετες σελιδες του νηματος και πηρα μια μικρη ιδεα (τι ειναι κυλινδρος, τι ειναι defender κλπ) αλλα πολλα απο οσα γραφονται μου φαινονται κινεζικα...

 

Πηγα χθες σε δυο καταστηματα με κλειδαριες ασφαλειας και οι δυο μου προτειναν σωμα κλειδαριας ISEO.

Ο ενας ηταν πιο αναλυτικος και μου προτεινε κυλινδρο Mauer NW4.

Ο αλλος μου εδειξε δυο-τρεις κυλινδρους, λεγοντας μου οτι η μόνη διαφορα ειναι αν αντιγραφεται ευκολα το κλειδι ή οχι, αν τυχον το δωσω σε καθαριστρια κλπ.

Για τα defender, μου ειπαν οτι ολα λιγο-πολυ ειναι ιδια.

 

Θα ηθελα να ακουσω τις συμβουλες σας, τοσο για αυτα που μου ειπαν οσο και για το τι θα επρεπε να διαλεξω τελικα.

 

Επεξ/σία από SupaCoopa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, SupaCoopa είπε

Θελω να αλλαξω κλειδαρια σε τυπικη πορτα ασφαλειας διαμερισματος, εχω κλειδαρια 15ετιας Potent που ολοι λενε οτι πλεον ανοιγει σε δευτερολεπτα με "εξοπλισμο" απο το eBay.

οχι, δεν ισχυει ο εξοπλισμος απο τα lidl.

32 λεπτά πριν, SupaCoopa είπε

Πηγα χθες σε δυο καταστηματα με κλειδαριες ασφαλειας και οι δυο μου προτειναν σωμα κλειδαριας ISEO.

SLS Iseo ή καποια αλλη ; (οποια γραναζωτη κι αν παρεις απο τις γνωστες, ειναι το ιδιο πραγμα κατα 90% )

34 λεπτά πριν, SupaCoopa είπε

Ο ενας ηταν πιο αναλυτικος και μου προτεινε κυλινδρο Mauer NW4.

καλος κυλινδρος ο nw4 αλλα υπηρξε καποια αιτιολογηση γιατι οχι για παραδειγμα ο nw5 απο την ιδια μαρκα ή καποιος αλλος καλυτερος διαφορετικου brand ;

35 λεπτά πριν, SupaCoopa είπε

Ο αλλος μου εδειξε δυο-τρεις κυλινδρους, λεγοντας μου οτι η μόνη διαφορα ειναι αν αντιγραφεται ευκολα το κλειδι ή οχι, αν τυχον το δωσω σε καθαριστρια κλπ.

μαζι με την αντιγραφη, ευκολη ή οχι - παει κ η ποιοτητα. ειτε ανεβαινει - ειτε κατεβαινει. ο καθε κυλινδρος ειναι μοναδικος & προσφερει καποια Χ πλεονεκτηματα.

42 λεπτά πριν, SupaCoopa είπε

Για τα defender, μου ειπαν οτι ολα λιγο-πολυ ειναι ιδια.

αν ηταν ιδια, λιγο ή πολυ, δε θα εβγαζαν οι εταιρειες τοσα διαφορετικα. σιγουρα οι διαφορες μπορει να ειναι ειτε μικρες - ειτε μεγαλες αλλα 100% υπαρχουν. 

δε μπορει να ειναι των 10€ ιδιο με των 80€. οπως ενα μαγνητικο που κλεινει την κλειδαροτρυπα δεν μπορει να ειναι ιδιο με καποιο που δεν ειναι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@mclein² ευχαριστώ για την απαντηση.

Προσωπικα ειχα ακουσει οτι οι παλαιου τυπου κλειδαριες σαν την δικη μου ανοιγουν με "πασπαρτου" που κυκλοφορουν ευρεως.
Ομως και οι δυο επαγγελματιες μου ειπαν οτι δεν ισχυει αυτο, απλα τα "εργαλεια" που χρειαζονται για να ανοιξουν ειναι πλεον πολυ κοινα και πολυ ευκολα προσβασιμα. Μαλιστα ο ενας μου ειπε οτι με την κλειδαρια που εχω τωρα, ειτε την κλειδωνω ειτε την αφηνω ξεκλειδωτη ειναι το ιδιο - με την εννοια οτι η παραβιαση της ειναι "παιχνιδακι".

 

Σχετικα με το σωμα:
Δεν διευκρινησα αν ειναι SLS Iseo. Επειδη πασχω απο βαρια ασχετοσυνη, αλλο το σωμα SLS Iseo και αλλο το Iseo σκετο;

 

Για κυλινδρο, μου εδειξαν 3-4 ο καθενας, με διαφορες κλιμακουμενες τιμες, χωρις δυστυχως να θυμαμαι ολους τους τυπους/μαρκες.
Ο ενας σιγουρα μου προτεινε ως πολυ καλο (για την τιμη του) τον Mauer NW4, λογω κλειδιου με "διαμορφωση" και στο πλαϊ.
Δεν μου ειπε κατι για NW5. Κατα την γνωμη σου αξιζει το επιπλεον κοστος (που φανταζομαι θα εχει) σε σχεση με NW4;

 

Τελος, για τα defender θα εκτιμουσα να μου περιγραψεις τι χαρακτηριστικα θα πρεπει να ζητησω να εχει ενα καλο defender ή καποιο συγκεκριμενο τυπο/μαρκα με καλη σχεση κοστους/αποτελεσματος.

 

Και παλι ευχαριστω!

Επεξ/σία από SupaCoopa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, SupaCoopa είπε

@mclein² ευχαριστώ για την απαντηση.

Προσωπικα ειχα ακουσει οτι οι παλαιου τυπου κλειδαριες σαν την δικη μου ανοιγουν με "πασπαρτου" που κυκλοφορουν ευρεως.
Ομως και οι δυο επαγγελματιες μου ειπαν οτι δεν ισχυει αυτο, απλα τα "εργαλεια" που χρειαζονται για να ανοιξουν ειναι πλεον πολυ κοινα και πολυ ευκολα προσβασιμα. Μαλιστα ο ενας μου ειπε οτι με την κλειδαρια που εχω τωρα, ειτε την κλειδωνω ειτε την αφηνω ξεκλειδωτη ειναι το ιδιο - με την εννοια οτι η παραβιαση της ειναι "παιχνιδακι".

Σχετικα με το σωμα:
Δεν διευκρινησα αν ειναι SLS Iseo. Επειδη πασχω απο βαρια ασχετοσυνη, αλλο το σωμα SLS Iseo και αλλο το Iseo σκετο;

Για κυλινδρο, μου εδειξαν 3-4 ο καθενας, με διαφορες κλιμακουμενες τιμες, χωρις δυστυχως να θυμαμαι ολους τους τυπους/μαρκες.
Ο ενας σιγουρα μου προτεινε ως πολυ καλο (για την τιμη του) τον Mauer NW4, λογω κλειδιου με "διαμορφωση" και στο πλαϊ.
Δεν μου ειπε κατι για NW5. Κατα την γνωμη σου αξιζει το επιπλεον κοστος (που φανταζομαι θα εχει) σε σχεση με NW4;

Τελος, για τα defender θα εκτιμουσα να μου περιγραψεις τι χαρακτηριστικα θα πρεπει να ζητησω να εχει ενα καλο defender ή καποιο συγκεκριμενο τυπο/μαρκα με καλη σχεση κοστους/αποτελεσματος.

Και παλι ευχαριστω!

βαλε μερικες φωτογραφιες της πορτας σου & γραψε που περιπου βρισκεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ενοικιαζόμενο εξωχικό σπίτι, ξύλινη πόρτα (3 στο σύνολο). Τι αφαλό θα ήταν καλό να βάλω; Είναι πιο ακριβό να είναι 3 αφαλοί με ίδιο κλειδί (αν και δε ξέρω κατά πόσο συμφέρει αν χαθεί κάποιο κλεδί, μετά θα τέλουν όλοι αλλαγή.

Δεδομένου ότι όπως είπα είναι ενοικιαζόμενο εξωχικό, δε νομίζω ότι έχει νόημα να μπει κάτι ακριβό.

Δεν είμαι και πολύ σίγουρος, αλλά αυτό που θα ήθελα είναι να έχει αντιδιαρρηκτικότητα ή ούτε αυτό θα είχε πολύ νόημα;

Γενικότερα, έχει κάποιο νόημα να το ψάξω ή να πάρω ότι βρω μπροστά μου;

 

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, thodoris1985 είπε

Για ενοικιαζόμενο εξωχικό σπίτι, ξύλινη πόρτα (3 στο σύνολο). Τι αφαλό θα ήταν καλό να βάλω; Είναι πιο ακριβό να είναι 3 αφαλοί με ίδιο κλειδί (αν και δε ξέρω κατά πόσο συμφέρει αν χαθεί κάποιο κλεδί, μετά θα τέλουν όλοι αλλαγή.

Δεδομένου ότι όπως είπα είναι ενοικιαζόμενο εξωχικό, δε νομίζω ότι έχει νόημα να μπει κάτι ακριβό.

Δεν είμαι και πολύ σίγουρος, αλλά αυτό που θα ήθελα είναι να έχει αντιδιαρρηκτικότητα ή ούτε αυτό θα είχε πολύ νόημα;

Γενικότερα, έχει κάποιο νόημα να το ψάξω ή να πάρω ότι βρω μπροστά μου;

Ευχαριστώ πολύ

βαλε προσθετες κλειδαριες κ οχι κυλινδρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 hours ago, mclein² said:

βαλε προσθετες κλειδαριες κ οχι κυλινδρους.

Θα έρθει μαραγκός έτσι κι αλλιώς. Άρα του λέω να σκάψει και να βάλουμε άλλη μια κλειδαριά που θα έχω μόνο εγώ κλειδί ας πούμε ε; καλά κατάλαβα;

Κλειδαριά + αφαλό, κλασσική λύση έτσι;

Περιοχή ξέχασα. Κυκλάδες.

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά.

Πήγα ρώτησα για θωρακισμένη και σας παραθέτω τις τιμές.

620 τελική με iseo γραναζωτη (δεν ήξερε το μοντέλο) securemme k22 και ένα απλό defender.

Στις διαφορετικές επιλογές έχει iseo r11 +90 ή mottura champions pro (τον ρώτησα αν είναι η c48 αλλά μου είπε ότι λέγεται champions pro σκέτο)

Μου πρότεινε την r11 γιατί είναι διπλής ενέργειας ενώ η mottura όχι

Defender mrm29(μαγνητικό) +150.

Επειδή θεωρώ Overkill να βάλω μαγνητικό μου είπε ότι μπορώ να αγοράσω οποίο θέλω και να του το πάω αρκεί να του πω την διάμετρο (Φ).

Θέλω τα φώτα σας όσων αφορά την iseo r11 και τι να επιλέξω. Λέω να πάρω disec bd 200 που το προτείνετε+την δικιά του γραναζωτη.

Δυστυχώς δεν σου δίνει επιλογές σε διαφορετικές κλειδαριές κυλίνδρους και defender.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, thodoris1985 είπε

Θα έρθει μαραγκός έτσι κι αλλιώς. Άρα του λέω να σκάψει και να βάλουμε άλλη μια κλειδαριά που θα έχω μόνο εγώ κλειδί ας πούμε ε; καλά κατάλαβα;

Κλειδαριά + αφαλό, κλασσική λύση έτσι;

Περιοχή ξέχασα. Κυκλάδες.

σκαβεις προσθετα στην καθε ξυλινη και βαζεις ειτε 2στροφη - ειτε 3στροφη κλειδαρια κυλινδρου με ενα φθηνο defender κ εναν καλουτσικο κυλινδρο κ εισαι κομπλε.

πανω απο 100€ / πορτα δε νομιζω οτι χρειαζονται κ δε πρεπει να σε χρεωσουν.

27 λεπτά πριν, CaMp3on είπε

Καλησπέρα παιδιά.

Πήγα ρώτησα για θωρακισμένη και σας παραθέτω τις τιμές.

620 τελική με iseo γραναζωτη (δεν ήξερε το μοντέλο) securemme k22 και ένα απλό defender.

Στις διαφορετικές επιλογές έχει iseo r11 +90 ή mottura champions pro (τον ρώτησα αν είναι η c48 αλλά μου είπε ότι λέγεται champions pro σκέτο)

Μου πρότεινε την r11 γιατί είναι διπλής ενέργειας ενώ η mottura όχι

Defender mrm29(μαγνητικό) +150.

Επειδή θεωρώ Overkill να βάλω μαγνητικό μου είπε ότι μπορώ να αγοράσω οποίο θέλω και να του το πάω αρκεί να του πω την διάμετρο (Φ).

Θέλω τα φώτα σας όσων αφορά την iseo r11 και τι να επιλέξω. Λέω να πάρω disec bd 200 που το προτείνετε+την δικιά του γραναζωτη.

Δυστυχώς δεν σου δίνει επιλογές σε διαφορετικές κλειδαριές κυλίνδρους και defender.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

α) με την ιζεο εισαι μια χαρα δε χρειαζεται να την αλλαξεις.

β) απο τους κυλινδρους να παρεις τον champions pro με 5 κλειδια & να σου βρει διπλης ενεργειας απο τον αντιπροσωπο του διοτι σε κοροϊδευει αν σου λεει οτι δεν εχει/υπαρχει.

γ) ο iseo r11 ειναι μαπα.

δ) με bd200 ή bks ή bkd250 εισαι σχεδον απολυτα προστατευμενος διοτι αν υπαρξει προσπαθεια εισβολης, τοτε θα πραγματοποιηθει αφου θα εχουν τρυπανια κλπ μαζι τους.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/6/2020 στις 4:15 ΜΜ, mclein² είπε

τα κλειδια μεταφερουν τη βρωμια μεσα στον κυλινδρο και στ'αυτοκινητα ακομη περισσοτερη...

γενικα αν υπαρχουν αχρησιμοποιητα καποια κλειδια, καλο ειναι να δουλευονται κι αυτα...2-3 μηνες το α, 2-3 μηνες το β...και παει λεγοντας..

Γιατί πρέπει να χρησιμοποιούνται όλα περιοδικά;

Για καθαρισμό τους τι προτείνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...