Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, mclein² είπε

ε, ναι. προσωπο πρεπει να ερχεται. το ιδανικο μεγεθος ειναι 90 ή 100 για να μην εξεχει πουθενα.

φανταζομαι οτιδηποτε modular, κανει τη δουλεια.

abloy protec², evva eps, evva ics, ap3s & ap4s υπο συνθηκες, 

Μάλιστα Ναι ξέρω έτσι είναι πιο ασφαλές αλλά είναι εντελώς αντιαισθητικο. Ήθελα να εξέχει μισό ποντακι για να βάλω μια ροζετα πχ τελοσπαντων θα δω αν μπορώ να βρω κάτι να το "ομορφινω". Από κύλινδρο σκέφτομαι για evva eps.. Είναι και επαρχία το σπίτι θα ήταν too much κάτι ανώτερο εφόσον μπορεί να πλακώσει με κάνα σφυρί ο άλλος και να μπει, σιγά μην ασχοληθεί με κύλινδρο. Απλά προσπαθώ να την κάνω όσο πιο ενισχυμένη γίνεται την κουζινοπορτα ( triplex τζάμια , ενισχυμένες λαμαρίνες στο πάνελ κλπ) γιατί είναι το εβαλωτο σημείο του σπιτιού, η κ είσοδος θα είναι ασφαλείας με cisa Rev, 4ks και molonito rock

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, woshigou είπε

Καλημέρα.

Σε πόρτα με Cisa Revolution pro και Scudo 9000 βάζοντας το κλειδί απ'έξω για να μπω στο σπίτι, παρατήρησα οτι ο κύλινδρος δεν γυρνούσε. Συνήθως δεν ασκώ δύναμη στην περιστροφή και γυρνούσε πολύ χαλαρά. Πίεσα λιγάκι περιστροφικά το κλειδί και άνοιξε κανονικά αλλά σε κάθε περιστροφή έκανε ένα μικρό "κλικ" σαν να ζοριζόταν λίγο σε κάποιο pin. Όταν μπήκα σπίτι πήρα ένα από τα αχρησιμοποίητα κλειδιά του κυλίνδρου και το δοκίμασα και δούλευε μια χαρά και απ'έξω και από μέσα.

Παρατήρησα οτι το κλειδί που χρησιμοποιώ, στις λακκούβες που πατάνε τα pin έχει πιάσει μαύρη βρωμιά. Πήρα μια καρφίτσα και χαρτί και τις καθάρισα μια μια ( 17 λακουβες) και τώρα δουλεύει άψογα ξανά. Φαντάζομαι πως αυτό ήταν το πρόβλημα αλλά με έβαλε σε σκέψεις. Υπάρχει ενδεδειγμένος τρόπος να καθαρίζουμε τα κλειδιά αν πιάνουν σκόνες - ιζήματα και τον κύλινδρο ? Βάζοντας μερικές φορές το κλειδί μέσα έξω, παρατηρώ οτι το κλειδί πιάνει βρωμιά σιγά σιγά η οποία μάλλον βρίσκεται και μέσα στον κύλινδρο. 

Εγω με Scudo DCK, καμια φορα στο βγαλσιμο του κλειδιου μου μαγκωνε ενω εβγαινε το μισο εξω και επρεπε να το ξαναβαλω μεσα για να βγει κανονικα.Εκανα δόκιμες βάζοντας διάφορα λιπαντικά. Δοκίμασα λαδι σιλικόνης, επειτα τεφλον, και στο τελος γραφιτη. Με τον γραφιτη ειδα μεγαλη διαφορα στην λειτουργεια του κυλινδρου, λειτουργει τελεια και δεν παρατηρησα κανενα προβλημα. Δεν ειναι τυχαιο που το προτείνουν για τους εξελιγμενους κυλινδρους. Δοκιμασε το αν θες απλα προσοχή στο ψεκασμα γιατι ο γραφιτης λερωνει. Ψεκασε το κλειδι και οχι απευθειας στον κύλινδρο. Για την καθαριότητα οινοπνευμα και μπατονετα και αν εχει βρωμια που δεν φευγει με μια βελονα το καθαρίζεις.

Δες εδω ενα βιντεο

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/6/2020 στις 2:46 ΜΜ, woshigou είπε

Καλημέρα.

Σε πόρτα με Cisa Revolution pro και Scudo 9000 βάζοντας το κλειδί απ'έξω για να μπω στο σπίτι, παρατήρησα οτι ο κύλινδρος δεν γυρνούσε. Συνήθως δεν ασκώ δύναμη στην περιστροφή και γυρνούσε πολύ χαλαρά. Πίεσα λιγάκι περιστροφικά το κλειδί και άνοιξε κανονικά αλλά σε κάθε περιστροφή έκανε ένα μικρό "κλικ" σαν να ζοριζόταν λίγο σε κάποιο pin. Όταν μπήκα σπίτι πήρα ένα από τα αχρησιμοποίητα κλειδιά του κυλίνδρου και το δοκίμασα και δούλευε μια χαρά και απ'έξω και από μέσα.

Παρατήρησα οτι το κλειδί που χρησιμοποιώ, στις λακκούβες που πατάνε τα pin έχει πιάσει μαύρη βρωμιά. Πήρα μια καρφίτσα και χαρτί και τις καθάρισα μια μια ( 17 λακουβες) και τώρα δουλεύει άψογα ξανά. Φαντάζομαι πως αυτό ήταν το πρόβλημα αλλά με έβαλε σε σκέψεις. Υπάρχει ενδεδειγμένος τρόπος να καθαρίζουμε τα κλειδιά αν πιάνουν σκόνες - ιζήματα και τον κύλινδρο ? Βάζοντας μερικές φορές το κλειδί μέσα έξω, παρατηρώ οτι το κλειδί πιάνει βρωμιά σιγά σιγά η οποία μάλλον βρίσκεται και μέσα στον κύλινδρο. 

τα κλειδια μεταφερουν τη βρωμια μεσα στον κυλινδρο και στ'αυτοκινητα ακομη περισσοτερη...

γενικα αν υπαρχουν αχρησιμοποιητα καποια κλειδια, καλο ειναι να δουλευονται κι αυτα...2-3 μηνες το α, 2-3 μηνες το β...και παει λεγοντας..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και συγγνώμη αν έχει ξαναγίνει αντίστοιχο ερώτημα, αλλά παρόλο που διάβασα το μεγαλύτερο κομμάτι του νήματος μου έχει διαφύγει. Μένω σε 7ώροφη πολυκατοικία του 70 στη Θεσσαλονίκη και το τελευταίο διάστημα λόγω κρουσμάτων εισόδου άσχετων/επικίνδυνων ατόμων στην οικοδομή σκεφτόμαστε να αλλάξουμε την αλουμινένια πόρτα εισόδου η οποία είναι 25ετίας και συνήθως παραμένει ανοικτή, με καινούργια κατά προτίμηση ασφαλείας. Η πολυκατοικία έχει 28 διαμερίσματα, ιδιόκτητα και νοικιασμένα, με υψηλό μέσο όρο ηλικίας ενοίκων καθώς και 4-5 επαγγελματικούς χώρους (ιατρεία κλπ). Μέχρι στιγμής έχουμε πάρει 4-5 προσφορές για πόρτες ασφαλείας laminate από 1700-2300 ευρώ περίπου τελική τιμή περασμένες. Η πόρτα έχει περιμετρικά υαλοπίνακες (δεξιά, αριστερά και επάνω). Στους διάφορους παρτίδες που έχουμε επισκεφτεί μέχρι τώρα έχουμε ακούσει διάφορα. Άλλος μας είπε ότι δεν προτείνει ασφαλείας, αλλά πάλι αλουμινένια επειδή η ασφαλείας θα "κάτσει" σε 2-3 χρόνια, άλλος προτείνει περιμετρικά τζάμια ασφαλείας και άλλος μας λέει πως απαγορεύονται για να μπορούμε να τα σπάσουμε σε περίπτωση ανάγκης (σεισμός, πυρκαγιά). Άλλος προτείνει κλειδαριά με αυτόματο κλείδωμα του ενός πυρού με το κλείσιμο της πόρτας και άλλος μας λέει πως επειδή ανοιγοκλείνει συχνά λόγω επαγγελματικών χώρων θα χαλάσει αμέσως. Θα ήθελα να ρωτήσω τους ειδικούς αν μπορούν να μου προτείνουν σύμφωνα με την εμπειρία τους , δηλαδή αξίζει η πόρτα ασφαλείας για κεντρική είσοδο ή να προτιμήσουμε αλουμινίου; Τι να προσέξουμε σε κλειδαριές και αφαλούς; Ο μηχανισμός επαναφοράς είναι σημαντικός και αν ναι υπάρχει κάποιος που είναι προτιμότερος (Yale, Cisa, άλλος; ρύθμιση ανάλογα με τη θερμοκρασία;) 

Δυστυχώς δεν έχω κάποια φωτογραφία της υπάρχουσας πόρτας (λείπω για μερικές ημέρες), αλλά αν είναι απαραίτητο θα βγάλω

Ευχαριστώ προκαταβολικά

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η Ελληνική εταιρεία DOMUS έχει κάμποσα προϊόντα, οι κύλινδροί της με ποιούς είναι (περίπου) αντίστοιχοι και τι φήμη έχουν?
Ο Proton φαίνεται ότι είναι το top model.
Ο DOMUS Alfa νομίζω ότι θυμίζει CISA Astral S, τουλάχιστον εξωτερικα.
.
Θέλω να αντικαταστήσω έναν κύλινδρο Domus (dimple, κλειδί με βαθουλώματα) σε ξύλινη πόρτα, ο λόγος είναι ότι πρέπει να δώσω το κλειδί σε τρίτους, πχ μαστόρους.
Για σιγουριά, ακόμα και για στην περίπτωση που το κλειδί αντιγραφεί, νομίζω ότι η αλλαγή κυλίνδρου είναι καλή κίνηση.
Αν και ο νέος κύλινδρος είναι και αυτός Domus (ή άλλος Ελληνικός) τόσο το καλύτερο.

Επεξ/σία από eyw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, eyw είπε

Η Ελληνική εταιρεία DOMUS έχει κάμποσα προϊόντα, οι κύλινδροί της με ποιούς είναι (περίπου) αντίστοιχοι και τι φήμη έχουν?
Ο Proton φαίνεται ότι είναι το top model.
Ο DOMUS Alfa νομίζω ότι θυμίζει CISA Astral S, τουλάχιστον εξωτερικα.
.
Θέλω να αντικαταστήσω έναν κύλινδρο Domus (dimple, κλειδί με βαθουλώματα) σε ξύλινη πόρτα, ο λόγος είναι ότι πρέπει να δώσω το κλειδί σε τρίτους, πχ μαστόρους.
Για σιγουριά, ακόμα και για στην περίπτωση που το κλειδί αντιγραφεί, νομίζω ότι η αλλαγή κυλίνδρου είναι καλή κίνηση.
Αν και ο νέος κύλινδρος είναι και αυτός Domus (ή άλλος Ελληνικός) τόσο το καλύτερο.

Πάρε εναν hugo Gr3.5s που εχει 15ευρω και οταν φύγουν οι μαστοροι βάλε έναν AGB9000. Γιατι να βάλεις τον domus που εχει ποιο πολλά λεφτά αφου μετα θα τον αλλάξεις ?

Ακυρο. Δεν διάβασα σωστα το μήνυμα.  Αν θες κατι καλο βαλε εναν AGB9000. Αλιως κατι με break secure πχ κατι σε Mauer.

Πχ και ο MAUER Red Line GM ειναι καλος γιατι εχει μακρυ κλειδι και δεν φτάνουν σε μακρος τα συμβατικα εργαλεια για lock piking. Ο Mauer GM έχει μπίλιες και πίσω από το ωστήριο. Δες εχει και σχετικο βιντεο στο Youtube. 

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, έχει κανείς άποψη για την sabadoor στην Θεσσαλονίκη; Αν θέλετε και με πμ για να μην θεωρηθεί διαφήμιση.

Είμαι σε αναζήτηση θωρακισμένης και θέλω έναν αξιόπιστο επαγγελματία.

Επεξ/σία από CaMp3on
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας,

Πόρτα ασφαλείας έχει AGB Scudo DCK με BD200. Δεν ξέρω αν το περιγράφω σωστά, αλλά από την εξωτερική πλευρά της πόρτας το εξωτερικό δακτυλίδι/κάλυμμα του defender δεν εφάπτεται στην πόρτα. Έχει έναν αέρα 2-3 εκατοστά με αποτέλεσμα να μπορείς να το σπρώξεις προς την πόρτα αλλά με το άνοιξε κλείσε ξαναβγαίνει προς τα έξω. Αυτός που το τοποθέτησε λέει ότι είναι έτσι επειδή είναι κατασκευασμένο να ταιριάζει σε πόρτες διαφορετικού πάχους. Είναι κάτι διακοσμητικό και δεν χρειάζεται να με ανησυχεί ή αυτό το κενό που δημιουργεί είναι πρόβλημα ασφαλείας? Δυστυχώς δεν έχω φωτό αλλά ελπίζω να καταλάβετε...

*edit: βρήκα εικόνα από το ιντερνετ, αυτό που είναι σε κύκλο εννοώ

MONOLITO.jpg.727a61e9b120601ca6dc765c88725c4d.jpg

Επεξ/σία από tsafou
Προσθήκη φωτογραφίας
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsafou είπε

Γεια σας,

Πόρτα ασφαλείας έχει AGB Scudo DCK με BD200. Δεν ξέρω αν το περιγράφω σωστά, αλλά από την εξωτερική πλευρά της πόρτας το εξωτερικό δακτυλίδι/κάλυμμα του defender δεν εφάπτεται στην πόρτα. Έχει έναν αέρα 2-3 εκατοστά με αποτέλεσμα να μπορείς να το σπρώξεις προς την πόρτα αλλά με το άνοιξε κλείσε ξαναβγαίνει προς τα έξω. Αυτός που το τοποθέτησε λέει ότι είναι έτσι επειδή είναι κατασκευασμένο να ταιριάζει σε πόρτες διαφορετικού πάχους. Είναι κάτι διακοσμητικό και δεν χρειάζεται να με ανησυχεί ή αυτό το κενό που δημιουργεί είναι πρόβλημα ασφαλείας? Δυστυχώς δεν έχω φωτό αλλά ελπίζω να καταλάβετε...

*edit: βρήκα εικόνα από το ιντερνετ, αυτό που είναι σε κύκλο εννοώ

MONOLITO.jpg.727a61e9b120601ca6dc765c88725c4d.jpg

μηπως ειναι καμια εγκατασταση 7-10 ετων ; 

μηπως ο μαστορας δεν εχει βαλει bd200...αλλα εκεινη την εκδοση με το ελατηριο που υποτιθεται προσφερει μεγαλυτερη προστασια ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mclein² είπε

μηπως ειναι καμια εγκατασταση 7-10 ετων ; 

μηπως ο μαστορας δεν εχει βαλει bd200...αλλα εκεινη την εκδοση με το ελατηριο που υποτιθεται προσφερει μεγαλυτερη προστασια ;

Η εγκατάσταση είναι περυσινή. Πρέπει να μπορώ να βρω την συσκευασία του defender αν αυτό βοηθάει...δεν πιστεύω να έχει ελατήριο για να είμαι ειλικρινής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, tsafou είπε

Η εγκατάσταση είναι περυσινή. Πρέπει να μπορώ να βρω την συσκευασία του defender αν αυτό βοηθάει...δεν πιστεύω να έχει ελατήριο για να είμαι ειλικρινής.

τοτε ειναι ξεβιδωτες οι βιδες του defender ή απλά πολυ χαλαρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, mclein² είπε

τοτε ειναι ξεβιδωτες οι βιδες του defender ή απλά πολυ χαλαρες.

Το ξεβίδωσε και το βίδωσε μπροστά μου και η απάντησή του ήταν ότι έτσι είναι, γιατί είναι κατασκευασμένο να ταιριάζει σε πόρτες με διαφορετικό πάχος......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, tsafou είπε

Το ξεβίδωσε και το βίδωσε μπροστά μου και η απάντησή του ήταν ότι έτσι είναι, γιατί είναι κατασκευασμένο να ταιριάζει σε πόρτες με διαφορετικό πάχος......

το σιγουρο ειναι οτι το defender ειναι λαθος τοποθετημενο / εφοσον δεν ειναι αυτο με το ελατηριο.

ειτε φταιει ο κυλινδρος, ειτε το defender...κατι δεν παει καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, mclein² είπε

το σιγουρο ειναι οτι το defender ειναι λαθος τοποθετημενο / εφοσον δεν ειναι αυτο με το ελατηριο.

ειτε φταιει ο κυλινδρος, ειτε το defender...κατι δεν παει καλα.

Θα δω την συσκευασία όταν μπορέσω, ίσως βγάλω και κάποια φωτό. Τί μπορώ να κάνω εφόσον μου λέει ότι ειναι ΟΚ? Μόνο να φωνάξω άλλο "επαγγελματία" και να χάσω την ας το πούμε εγγύση του προϊόντος που αυτός τοποθέτησε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, tsafou είπε

Θα δω την συσκευασία όταν μπορέσω, ίσως βγάλω και κάποια φωτό. Τί μπορώ να κάνω εφόσον μου λέει ότι ειναι ΟΚ? Μόνο να φωνάξω άλλο "επαγγελματία" και να χάσω την ας το πούμε εγγύση του προϊόντος που αυτός τοποθέτησε?

ποια εγγυηση ; ενος μη λειτουργικου ή λαθος τοποθετημενου προϊοντος ; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...