Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

41 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Με 3 κλειδιά τον δίνουν αυτόν?

Πόσο κοστίζουν 2 ακόμη?

5 keys, εαν ηταν με 3 δε θα ηταν προσφορα ;) 

μεσω ελληνα αντιπροσωπου καθε κλειδακι θα βγαινει στα 45 ~ 50 ευρω.

εαν καποιος παρακαμψει τον αντιπροσωπο, θα βγει καπου στα 99 + μεταφορικα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9.7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 ώρες πριν, Sebu είπε

Ή αγκαθωτο συρμαγοπλεγμα μερικα μετρα πριν φτασει το διαμερισμα να γινουν τα χερακια του σαγρε και να πιαστουν τα ρουχαλακια του

Θέλει άδεια γι' αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, jimis_vts είπε

Θέλει άδεια γι' αυτό.

Αν το βαλεις στο τελευταιο 1 μετρο προς το διαμερισμα σου ποια αδεια, δις ιζ Ελλαδισταν 😀

Εδω επιτρεπουν πορτες ασφαλειας ως εξωπορτες που τις κλειδωνουν κιολας το βραδυ, χωρις αυτοματο μηχανισμο απεμπλοκης απο μεσα και αν γινει σεισμος/φωτια θα πεθανουν ολοι σαν τα ποντικια, αδειες για συρματοπλεγματα μας μαραναν.

Η Ελλαδα ηταν ηδη ουγκαδισταν και πλεον γινεται ολοταχως Αφγανισταν με οτι αυτο συνεπαγεται, ο καθενας προστατευεται και προστατευει την περιουσια του και αυτους που αγαπαει με τον καλυτερο δυνατο νομιμο τροπο (δεν λεω να παρει οπλα και να αφαιρει ζωες, δεν γιναμε ΗΠΑ ακομα να επιτρεπεται η οπλοφορια, οπλοχρησια και αυτοαμυνα ή/και η προστασια εναντι εσωτερικων ή εξωτερικων εχθρων).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Sebu είπε

Η Ελλαδα ηταν ηδη ουγκαδισταν και πλεον γινεται ολοταχως Αφγανισταν με οτι αυτο συνεπαγεται, ο καθενας προστατευεται και προστατευει την περιουσια του και αυτους που αγαπαει με τον καλυτερο δυνατο νομιμο τροπο

Αυτό έγραψε..

Χωρίς άδεια δεν είναι νόμιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερωτηση προς Mclein ή οποιον αλλο γνωριζει.

Omega Plus μιας Α παλαιοτητας χωρις ομως λοιπα θεματα, αξιζει να αντικατασταθει με κατι καλυτερο/νεοτερο πρωτιστως προς το ψυχολογικο σκελος και δευτερευόντως ως προς το επίπεδο ασφάλειας? Λ.χ. με ενα EVVA MCS ή Abloy Protec 2 ή EVVA 4KS ή Urban Alps Stealth?

10 λεπτά πριν, Doubt είπε

Αυτό έγραψε..

Χωρίς άδεια δεν είναι νόμιμο.

Και αυτο εγραψα, υπαρχουν "αδειες" και "αδειες" 😉

Οταν η αστυνομια δεν ερχεται οταν τη φωναζεις θα κανεις οτι κρινεις καλυτερο στα πλαισια του νομου και εννοω δεν θα αφαιρεσεις ζωη και δεν θα βιαιοπραγησεις.

Και το να βαλεις καμερες απαγορευεται γιατι θες ειδικη αδεια απο την ΑΠΔΠΧ, δεν πρεπει να γραφει εξωτερικους χωρους κοινοχρηστους, δεν πρεπει να γραφει προσωπα, δεν πρεπει να κραταει αρχειο πανω απο Χ μερες ή να εχει ηχο κτλ. Στην πραξη αν ειναι να προστατεψω την περιουσια μου δεν θα ρωτησω ποτε καμια ΑΠΔΠΧ και θα γεμισω τον τοπο καμερες και ασε τους μπαχαλακηδες να καταστρεφουν να κλεβουν και να φωναζουν για προσωπικα δεδομενα.

Υπαρχει ενα λεπτο οριο ανοχης του νομοτυπου πολιτη σε μια χωρα που εχει υπερβολικους νομους αλλα το 90% δεν εφαρμοζεται. Οπως οι Αρχες δεν εφαρμοζουν τους νομους, οπως οι Αρχες δεν τιμωρουν και δεν επιβαλουν τους νομους κανοντας τα στραβα ματια ή/και επιβαλλοντας μικροτερες ποινες, ετσι και ο πολιτης καποια στιγμη λεει αη σιχτιρ και κανει bend the rules εκει που τον παιρνει και μπορει χωρις να θιγει τη ζωη και την ασφαλεια των γυρω του.

Οταν καποιος περναει με κοκκινο, ή στοπ, ή τρεχει στην Εθνικη με 150 και η Τροχαια του δινει κληση για υπερβαση οριου 10χλμ για να μην τον τρεχει με αυτοφορα και αφαιρεση διπλωματος, οταν καποις συλλαμβανεται για διαρρηξεις και Χ μηνες μετα ειναι ελευθερος, οταν καποιος συλλαμβανεται για εμπρησμο και Χ μηνες μετα ειναι ελευθερος, το να κανεις το σπιτι σου οχυρο ειναι οχι απλα πταισμα, δεν υπαρχει καν στο χαρτη ως "αδικημα" που να θελει και ειδικη αδεια.

Ειναι αυτο που λεμε, ο αναμαρτητος πρωτος το λιθο να βαλει. Σε μια χωρα που θα ηταν σωστη και αυτη και οι Αρχες και οι πολιτες της θα συμφωνουσα πληρως. Σε μια χωρα μπανανια, καποια στιγμη enough is enough δεν μπορεις να κανεις για παντα τον μακακα και να εισαι σε μια μειοψηφια του 5% που θα ειναι απολυτα νομοταγης και το υπολοιπο 95% θα τρωει και θα πινει στην υγεια του κοροιδου.

Και κατι σχετικο και επικαιρο.

https://www.euro2day.gr/specials/dr_money/article/2093011/h-ora-toy-logariasmoy-tha-elthei-arga-h-grhgora.html

Η ωρα του λογαριασμου ερχεται, συνηθως αργα, και ο νεοΕλλην παντα ειχε και εχει μνημη χρυσοψαρου.

Αληθεια ποσοι ασφαλιζουν τα σπιτια τους κατα κινδυνων πχ φωτια, σεισμο, κλοπη και γιατι να επιβαρυνεται καποιος αλλος ή το κοινωνικο συνολο ή οι πελατες μιας ασφαλιστικης την αβλεψια ή ακομα χειροτερα την αδιαφορια ορισμενων?

Επεξ/σία από Sebu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερώτηση. 

Στην πόρτα ασφαλείας που είχαμε τοποθετήσει στο διαμέρισμα της μητέρας μου πριν 6 έτη, εκτός από τα κανονικά κλειδιά που ήταν 5 στον αριθμό, υπήρχε και ένα μαύρο κλειδί.

Μου είχανε πει ότι κάνει ρυθμίσεις στην κλειδαριά αυτό, κάποια αλλαγή, αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς. Γνωρίζει κάποιος που έχει τέτοιο κλειδί τι δουλειά κάνει αυτό; 

Επίσης μαζι με αυτά υπάρχει και μια security card που δεν ξέρω σε τι χρησιμεύει. 

Όλα αυτά είναι της εταιρείας MOIA. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Ερώτηση. 

Στην πόρτα ασφαλείας που είχαμε τοποθετήσει στο διαμέρισμα της μητέρας μου πριν 6 έτη, εκτός από τα κανονικά κλειδιά που ήταν 5 στον αριθμό, υπήρχε και ένα μαύρο κλειδί.

Μου είχανε πει ότι κάνει ρυθμίσεις στην κλειδαριά αυτό, κάποια αλλαγή, αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς. Γνωρίζει κάποιος που έχει τέτοιο κλειδί τι δουλειά κάνει αυτό; 

Επίσης μαζι με αυτά υπάρχει και μια security card που δεν ξέρω σε τι χρησιμεύει. 

Όλα αυτά είναι της εταιρείας MOIA. 

Μόνο που ανέφερες moia άλλαξε την χθες. Τα υπόλοιπα για το κλειδί περιμένεις απάντηση από τους γνώστες... 

Επεξ/σία από jimis_vts
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Sebu είπε

Ερωτηση προς Mclein ή οποιον αλλο γνωριζει.

Omega Plus μιας Α παλαιοτητας χωρις ομως λοιπα θεματα, αξιζει να αντικατασταθει με κατι καλυτερο/νεοτερο πρωτιστως προς το ψυχολογικο σκελος και δευτερευόντως ως προς το επίπεδο ασφάλειας? Λ.χ. με ενα EVVA MCS ή Abloy Protec 2 ή EVVA 4KS ή Urban Alps Stealth?

οχι, γιατι ν'αλλαξεις κατι που δεν εχει προβλημα ποιοτικο ή/και ασφαλειας ; 

προσωπικα δεν ειμαι της λογικης δαπανω χρηματα για να καλυπτω το ψυχολογικο γιατι τοτε θα εμενα σε παγκακι αγοραζοντας αμαξια, λεγκο κ οτι αλλο μου αρεσει :D 

μπορεις να τοποθετησεις mrm10800 να σου φυγει το ψυχολογικο οτι καποιος μπορει να προσπαθησει ειτε γνωστης - ειτε βλακας να βαλει κατι μεσα στην κλειδαροτρυπα.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα .Είμαι φοιτητής και πρόσφατα μετακόμισα σε ένα καινούριο σπίτι .Η πόρτα που έχω είναι ξύλινη και μετά από ένα συμβάν νιώθω πολύ ανασφαλής τα βράδια .Υπάρχει κάποια οικονομική λύση (μέχρι 500€)ώστε να αισθάνομαι ασφάλεια κυρίως όταν βρίσκομαι μέσα στο σπίτι ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Andre20 είπε

Καλησπέρα .Είμαι φοιτητής και πρόσφατα μετακόμισα σε ένα καινούριο σπίτι .Η πόρτα που έχω είναι ξύλινη και μετά από ένα συμβάν νιώθω πολύ ανασφαλής τα βράδια .Υπάρχει κάποια οικονομική λύση (μέχρι 500€)ώστε να αισθάνομαι ασφάλεια κυρίως όταν βρίσκομαι μέσα στο σπίτι ;

Νοικιασμένο; Πρέπει να συνεννοηθείς με τον ιδιοκτήτη για να βάλετε ασφαλείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Doubt είπε

Νοικιασμένο; Πρέπει να συνεννοηθείς με τον ιδιοκτήτη για να βάλετε ασφαλείας.

Ναι νοικιασμένο .Αν τοποθετήσω μια με δικιά μου έξοδα ,μπορώ να την πάρω φεύγοντας και να ξανά εγκαταστήσω την παλιά ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...