Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Θα ήθελα τη συμβουλή σας, παρακαλώ:

Σε αυτή την πόρτα, τι θα μπορούσε να τοποθετηθεί για περισσότερη ασφάλεια;

1626682177696.jpg.7b4bc77ec0a4141bd71c705337b13b55.jpg1626682177684.jpg.ad36019b182c536e55427b2761178823.jpg

Επειδή δεν ξέρω από τέτοια θέματα, αν χρειάζεται κάποια άλλη φωτογραφία, πείτε μου να εστιάσω εκεί που πρέπει.

Φαντάζομαι θα χρειαστείτε και διαστάσεις, οπότε πάλι θα πρέπει, καθότι άσχετος, να μου πείτε ποια σημεία πρέπει να μετρήσω.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Snoob είπε

Θα ήθελα τη συμβουλή σας, παρακαλώ:

Σε αυτή την πόρτα, τι θα μπορούσε να τοποθετηθεί για περισσότερη ασφάλεια;

Επειδή δεν ξέρω από τέτοια θέματα, αν χρειάζεται κάποια άλλη φωτογραφία, πείτε μου να εστιάσω εκεί που πρέπει.

Φαντάζομαι θα χρειαστείτε και διαστάσεις, οπότε πάλι θα πρέπει, καθότι άσχετος, να μου πείτε ποια σημεία πρέπει να μετρήσω.

Ευχαριστώ.

αρχικα νεα κλειδαρια γιατι η atra που εχει (ή καποια cisa / potent τυπου χρηματοκιβωτιου) ειναι ξεπερασμενη.

η κλειδαρια που υπαρχει επανω ειναι 70mm (70αρα που λεμε σε γενικη ομιλια).

ακομη και ενα σετ με 120 ~ 130 ευρω να παρεις (τοποθετημενο απο επαγγελματια) ειναι καλυτερο απ'αυτο που εχεις και σε καλυπτει στο 80 ~ 90% των περιπτωσεων οταν βρισκεσαι μεσα κ ενα 50% για οταν λειπεις.

φυσικα αυτο το σετ μπορει να τροποποιηθει εως περιπου τα 500 ~ 600 ευρω οποτε καταλαβαινεις οτι το ευρος ειναι τεραστιο ΟΜΩΣ το θεμα ειναι τι ακριβως σου χρειαζεται.

εαν μιλαμε για ενα τυπικο σπιτι ή εστω ενα - δυο σκαλια επανω απ'το μεσο (με ενα τυπικο χρηματοκιβωτιο/οπλοκιβωτιο μεσα) τοτε με 185 ~ 250 ευρω παιρνεις κατι καλο εως πολυ καλο για την προσωπικη σου ασφαλεια οταν εισαι μεσα αλλα κυριως οταν εισαι εκτος.

εαν μιλαμε για καλυτερο προσωπικο χωρο με περισσοτερα πραγματα αξιας ξεκινας να βλεπεις σετακια με 250 εως 400 ευρω και 400 εως 600 για να καλυψεις καθε ψυχολογικο φοβο που μπορει να εχεις.

Επεξ/σία από mclein²
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν είναι θέμα φόβου, νομίζω, η περιοχή είναι αρκετά καλή, θεωρώ, απλά μου φαίνεται κι εμένα τελείως ξεπερασμένη η κλειδαριά και έλεγα να προγραμματίσω μια αναβάθμιση.

Δεν νομίζω να μπορώ να φτάσω στην υψηλή κλίμακα, οπότε μάλλον κάπου στα 250-300 λέω να κινηθώ.

Και, προφανώς, σε επαγγελματία θα απευθυνθώ, δεν είμαι για πειραματισμούς σε τέτοια θέματα :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Snoob είπε

Δεν είναι θέμα φόβου, νομίζω, η περιοχή είναι αρκετά καλή, θεωρώ, απλά μου φαίνεται κι εμένα τελείως ξεπερασμένη η κλειδαριά και έλεγα να προγραμματίσω μια αναβάθμιση.

Δεν νομίζω να μπορώ να φτάσω στην υψηλή κλίμακα, οπότε μάλλον κάπου στα 250-300 λέω να κινηθώ.

Και, προφανώς, σε επαγγελματία θα απευθυνθώ, δεν είμαι για πειραματισμούς σε τέτοια θέματα :) 

μεχρι τα 300€ παιρνεις σουπερ πραγματα, σε οποιον απευθυνθεις να εχεις κ το εξωτερικο σημειο (φωτο) που βαζεις το κλειδακι ωστε να τσεκαρει αν το διακοσμητικο ειναι μεγαλο ολοσωμο ή οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Snoob είπε

Αυτό, δηλαδή;

1626685130327.jpg.cffffa26bc82bd9e8a0a6f0a7307c316.jpg

Και σε ποια κατεύθυνση να κινηθώ, ας πούμε στα 300 ευρώ; Τι να ζητήσω;

κουκλος.

να ζητησεις προστατευτικό τουλαχιστον bd200 (Monolito) για την εξωτερικη μερια μιας κ μπορεις να το εκμεταλευτεις πληρως.

ενδεικτικα :

Revo / Los + Agb DCK + MRM29 = 265€ + φπα

Revo / Los + Evva 4ks + Monolito Rok = 280€ + φπα

Revo / Los + Evva ICS + MRM29 = 295€ + φπα

 

επεξηγηση :

Revo / Los = δυο μαρκες κλειδαριων, η πρωτη ειναι cisa & η δευτερη mul-t-lock.

Agb DCK / Evva 4ks / Evva ICS = κυλινδροι με πατενταρισμενα κλειδια, 5 σε καθε περιπτωση

MRM29 = εξωτερικο προστατευτικο με μαγνητες, σε επιλογη του λαμβανεις 3 κλειδια & θα πρεπει να θυμασαι οτι θα εχεις δυο κλειδια για να μπεις στο σπιτι οποτε ειναι λιγο αβολο κ το πλεονεκτημα που εχει η ταλαιπωρια ειναι οτι θα κλειδωνει εντελως η κλειδαροτρυπα με αγνωστο το τι κρυβεται πισω απ'αυτο.

Monolito Rok = μεσαια κατηγορια εξωτερικου προστατευτικου με ατσαλι κ μαγγανιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fouros είπε

Eχω μια πόρτα siamos με ενα κύλινδρο keso 2000. Η περιοχή δεν ειναι ασφαλής (κέντρο Αθήνας) θα με συμβουλεύατε να να προβώ σε αλλαγή;

με βαση οσα εχω διαβασει εδω μεσα θα τον αλλαζα χθες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fouros είπε

Eχω μια πόρτα siamos με ενα κύλινδρο keso 2000. Η περιοχή δεν ειναι ασφαλής (κέντρο Αθήνας) θα με συμβουλεύατε να να προβώ σε αλλαγή;

δεν ειναι κακη ιδεα. 

εχει χρονια προβλημα στο κεντρο & τη νεα σμυρνη ο συγκεκριμενος κυλινδρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, mclein² είπε

δεν ειναι κακη ιδεα. 

εχει χρονια προβλημα στο κεντρο & τη νεα σμυρνη ο συγκεκριμενος κυλινδρος.

Τα 'χουνε μοιράσει τα βιλαέτια ε;

😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας . Έχω μια κλειδαριά Iseo και δεν αισθάνομαι καμία ασφάλεια, καθώς σήμερα άνοιξαν κανονικότατα ξεκλειδώνοντας και κλειδώνοντας στη συνέχεια το σπιτι συγγενή μου με την ίδια κλειδαριά . Μπορείτε να μου προτείνετε τι μπορώ βάλω επιπλέον ή να κάνω γενικά για να είμαι εντάξει εγώ και π συγγενής; Σας ευχαριστώ παρά πολύ. έχουμε φοβηθεί παρά πολύ γιατί είδαμε και την όλη φάση σε βίντεο . 

14 λεπτά πριν, Angelika24 είπε

Καλημέρα σας . Έχω μια κλειδαριά Iseo και δεν αισθάνομαι καμία ασφάλεια, καθώς σήμερα άνοιξαν κανονικότατα ξεκλειδώνοντας και κλειδώνοντας στη συνέχεια το σπιτι συγγενή μου με την ίδια κλειδαριά . Μπορείτε να μου προτείνετε τι μπορώ βάλω επιπλέον ή να κάνω γενικά για να είμαι εντάξει εγώ και π συγγενής; Σας ευχαριστώ παρά πολύ. έχουμε φοβηθεί παρά πολύ γιατί είδαμε και την όλη φάση σε βίντεο . 

 

25C15E63-F384-4311-B4CF-525A0B24AC5F.jpeg

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Angelika24 είπε

Καλημέρα σας . Έχω μια κλειδαριά Iseo και δεν αισθάνομαι καμία ασφάλεια, καθώς σήμερα άνοιξαν κανονικότατα ξεκλειδώνοντας και κλειδώνοντας στη συνέχεια το σπιτι συγγενή μου με την ίδια κλειδαριά . Μπορείτε να μου προτείνετε τι μπορώ βάλω επιπλέον ή να κάνω γενικά για να είμαι εντάξει εγώ και π συγγενής; Σας ευχαριστώ παρά πολύ. έχουμε φοβηθεί παρά πολύ γιατί είδαμε και την όλη φάση σε βίντεο . 

 

25C15E63-F384-4311-B4CF-525A0B24AC5F.jpeg

εχετε Iseo gera F9 και σας ανοιξαν την πορτα χωρις προσπαθεια ; 

περιοχη ; το βιντεο μπορουμε να το δουμε ; 

υγ - ειστε σιγουρη οτι δε σας εχουν αντιγραψει τα κλειδια ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mclein² είπε

εχετε Iseo gera F9 και σας ανοιξαν την πορτα χωρις προσπαθεια ; 

περιοχη ; το βιντεο μπορουμε να το δουμε ; 

υγ - ειστε σιγουρη οτι δε σας εχουν αντιγραψει τα κλειδια ;

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και τη βοήθεια . 
 

για να είμαι ακριβής η πόρτα τπυ συγγενή είναι διαφορετική απλά τοποθετήθηκε από τον ίδιο επαγγελματία . Σας επισυνάπτω τις σωστές φωτό παρακάτω . 
 

περιοχη Καλλιθέα 

οσως μπορώ να βρω φωτό από το βίντεο αν σας ενδιαφέρει . Κλειδώνει κ ξεκλειδώνει κανονικά πάντως ακούγεται ξεκαθαρα. Κ τη βρήκαμε κλειδωμένη την πόρτα μετά . 

FADC3751-DFFA-4DE3-9F0E-FEA15958300A.jpeg

F1FDE3F6-A9C7-4EF5-8373-3BEE920D7750.jpeg

ABE95225-C523-436E-AF06-5461C20DAF83.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Angelika24 είπε

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και τη βοήθεια . 
 

για να είμαι ακριβής η πόρτα τπυ συγγενή είναι διαφορετική απλά τοποθετήθηκε από τον ίδιο επαγγελματία . Σας επισυνάπτω τις σωστές φωτό παρακάτω . 
 

περιοχη Καλλιθέα 

οσως μπορώ να βρω φωτό από το βίντεο αν σας ενδιαφέρει . Κλειδώνει κ ξεκλειδώνει κανονικά πάντως ακούγεται ξεκαθαρα. Κ τη βρήκαμε κλειδωμένη την πόρτα μετά . 

 

 

αυτη η κλειδαρια ειναι γνωστη ως περιπτωση "σκουπιδια" κ κλειδωνει/ξεκλειδωνει με τα ματια...οποτε δε χρειαζεται βιντεο για επιβεβαιωση.

η αλλη περιπτωση που ειχατε το κλειδι επανω θεωρητικα ειναι ο κυλινδρος του συλλογου των κλειθροποιων, ο iseo gera f9 ο οποιος ειναι τυπου πατενταρισμενος ΑΛΛΑ δεν ειναι κακος κυλινδρος ουτε ποιοτικα - ουτε απο θεμα ασφαλειας. φυσικα γνωριζοντας οτι καποιος εχει πληρωσει 35 ~ 50 ευρω για τον κυλινδρο και συνολικα 140 ~ 160 ευρω για την αναβαθμιση με ολοκληρη κλειδαρια. εαν εχει πληρωθει ως τοπ και με 200 ~ 250 ευρω, τοτε δεν ειμαστε σε καλο δρομο.

ο διαμαντενιος που δειχνετε σε αυτη τη τη φωτο πρεπει να αλλαχθει χθες. ο f9 δε νομιζω πως χριζει αλλαγης και δεν υπαρχει λογος για δαπανη χρηματων με αυτο τον προσανατολισμο. θα μπορουσε να μπει καλυτερο defender, ειτε καποιο monolito bd200 - ειτε καποιο μαγνητικο που θα κλεινει την κλειδαροτρυπα εντελως. ολα εξαρτωνται απο το ποσο της δαπανης που εχετε στο μυαλο σας.

Επεξ/σία από mclein²
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...