Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

42 λεπτά πριν, mclein² είπε

βρες 3 μοντελα που σου κανουν κ θα στα βαλω σε σειρα γιατι αναμεσα σε 20 κυλινδρους μου ειναι καπως δυσκολο

αρκετοι.

evva eps / evva ics, winkhaus o-ntra, Scudo DCK

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, niCk_eleCtro είπε

Εχει δοκιμάσει κάποιος να αλλάξει την παλιά κλειδαριά σε θωρακισμένη πόρτα ΜΟΝΟΣ του?

Το σκεφτόμουν και εγω για μια πορτα dierre που εχω στο βοδιου το κερατο, δεν ειναι ιδιαιτερα εύκολο αλλα ούτε και ακατόρθωτο. Τα κυριότερα προβληματα που πρεπει να αντιμετωπίσεις (θεωρώντας φυσικα οτι εχεις μια τιμια συλλογή εργαλείων) ειναι τα εξης:

α) αναγνώριση και αγορά των σωστών εξαρτημάτων (σωστη κλειδαριά κατα βαση)

β) σωστή τρύπα για το defender

γ) το ενδεχόμενο να ειναι κολλημένες οι ντίζες και οχι βιδωμένες στην κλειδαριά οποτε θα πρεπει να δουλεψει τροχος και πατέντες

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλο ειναι αν αποφασίσει κάποιος να κάνει την αλλαγή μόνος του να λύσει την πόρτα απο την πισω μερια για να δει πως ειναι "κουμπωμένη" η υπάρχον κλειδαριά.

Ετσι θα ξέρει απο πριν τι θα αντιμετωπίσει. Κάποιες έχουν κολλημένες τις ντιζες, κάποιες αλλες εχουν λαμαρίνα μπροστά και πρεπει να κοπει και διάφορα αλλα θέματα που ισως προκύψουν.

Εγω στην δικια μου αποφάσισα να κανω αλλαγη απο securemme σε cisa rev pro γιατι την ειχα μια τετραετια και δεν ηθελα να μου μπλοκάρει ξαφνικά και επίσης δεν ειχε και καταπέλτη οπως η Cisa. Ενω ηταν σχετικά εύκολη η αλλαγή προτίμησα να το κανει μάστορας γιατι κατα την  αλλαγή βγηκε και ενα μικρο προβληματάκι που ισως εγω να μην έπαιρνα χαμπάρι ο έμπειρος μάστορας ομως το κατάλαβε και το διόρθωσε. 

Οποτε κανει κάποιος εναν οπτικο ελεγχο, αν δει οτι θελει πατέντες και εργαλεία που δεν εχει φωνάζει εναν μαστορα, για να εχει το κεφαλι του ήσυχο οτι η νεα κλειδαριά θα μπει σωστά ετσι ωστε να μην εχει κίνδυνο να μπλοκάρει η πόρτα, γιατι μετα θα θελει και χρημα παραπανω και θα γινει ενδεχόμενος και ζημια στην πορτα

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, ThanosL είπε

evva eps / evva ics, winkhaus o-ntra, Scudo DCK

ποιοτητα : ICS, O-Ntra, EPS, DCK

ασφαλεια : ICS, DCK, O-Ntra, EPS

το balance ειναι πολυ οριακο, θεωρω οτι για τα επομενα 5 χρονια καποιος με αυτους του κυλινδρους δε θα εχει κανενα προβλημα. ο eps μπορει να φαινεται οτι εχει ενα απλο κλειδι αλλα δεν ειναι & ο dck φαινεται να εχει διαστημικο σε σχεση με τον ICS αλλα παλι δεν ειναι ετσι ακριβως τα πραγματα :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mclein² είπε

ποιοτητα : ICS, O-Ntra, EPS, DCK

ασφαλεια : ICS, DCK, O-Ntra, EPS

το balance ειναι πολυ οριακο, θεωρω οτι για τα επομενα 5 χρονια καποιος με αυτους του κυλινδρους δε θα εχει κανενα προβλημα. ο eps μπορει να φαινεται οτι εχει ενα απλο κλειδι αλλα δεν ειναι & ο dck φαινεται να εχει διαστημικο σε σχεση με τον ICS αλλα παλι δεν ειναι ετσι ακριβως τα πραγματα :)

Μια διευκρίνιση, η σειρά που τους έχεις βάλει είναι από "καλύτερο" προς "χειρότερο" ή το αντίστροφο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, _Biohazard_ είπε

Μια διευκρίνιση, η σειρά που τους έχεις βάλει είναι από "καλύτερο" προς "χειρότερο" ή το αντίστροφο;

απο καλυτερο προς χειροτερο. 

κατα τη γνωμη μου ειναι αυτο παντα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο DCK σε τι πασχει σε ποιότητα?. Σε εμενα μετα απο 2 χρονιά χρήσης λειτουργεί άψογα. Επισης το κλειδί δεν εχει παθει τίποτα.

Ισως βοηθάει οτι τον εχω "λαδώσει" 1-2 φορες με σπρει γραφίτη. Καμιά φορα μου κόλλαγε λιγο το κλειδι οταν το έβγαζα απο εξω αλλα τελικά έφταιγε η securemme με την Cisa rev pro δεν το ξανάκανε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Ο DCK σε τι πασχει σε ποιότητα?. Σε εμενα μετα απο 2 χρονιά χρήσης λειτουργεί άψογα. Επισης το κλειδί δεν εχει παθει τίποτα.

Ισως βοηθάει οτι τον εχω "λαδώσει" 1-2 φορες με σπρει γραφίτη. Καμιά φορα μου κόλλαγε λιγο το κλειδι οταν το έβγαζα απο εξω αλλα τελικά έφταιγε η securemme με την Cisa rev pro δεν το ξανάκανε..

δεν πασχει σε τιποτα απλα τα σωθικα του ειναι κατωτερης ποιοτητας απο mottura & evva.

προφανως αυτο αποτυπωνεται και στην τιμη αλλα δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα δικα μας.

το σιγουρο ειναι οτι ηταν & παραμενει ενας πολυ καλος & ασφαλης κυλινδρος

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mclein στην φώτο από το site με τους διαρρήκτες εχει και κλειδιά από ωμέγα,λες να άνοιγαν και ωμεγα κλειδαριές; έχει ακουστεί τίποτα για τις ωμέγα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Violator1978 είπε

Mclein στην φώτο από το site με τους διαρρήκτες εχει και κλειδιά από ωμέγα,λες να άνοιγαν και ωμεγα κλειδαριές; έχει ακουστεί τίποτα για τις ωμέγα; 

προσπαθειες γινονται...κλειδαριες δεν ανοιγονται...τουλαχιστον για τις omega.

τα κλειδια τα κλεβουν απο διαμμερισματα κ αυτοκινητα.

αφηνει ο αλλος ξεκλειδωτα κ εχει μεσα κλειδια, μπαινουν τον κλεβουν παιρνουν τα κλειδια & τα αντικλειδια...

γενικως ομως οι διαρρηκτες ειναι διαβαστεροι & επιμονοι + οτι προσπαθουν ν'ανοιξουν τα παντα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και καλή βδομάδα. Είναι αλήθεια αυτό που μου είπαν σε κατάστημα πώλησης θωρακισμένων πορτών , ότι σε προσπάθεια παραβίασης αν η κλειδαριά διαθέτει καταπέλτη, μετά ο κλειδαράς πρέπει να καταστρέψει την πόρτα για να την ανοίξει ; Επίσης, μετά, τι πρέπει να αντικατασταθεί σε αυτήν την πόρτα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, ThanosL είπε

Καλημέρα και καλή βδομάδα. Είναι αλήθεια αυτό που μου είπαν σε κατάστημα πώλησης θωρακισμένων πορτών , ότι σε προσπάθεια παραβίασης αν η κλειδαριά διαθέτει καταπέλτη, μετά ο κλειδαράς πρέπει να καταστρέψει την πόρτα για να την ανοίξει ; Επίσης, μετά, τι πρέπει να αντικατασταθεί σε αυτήν την πόρτα ;

μ@λακιες σου ειπαν, συγγνωμη απο το μοντερεϊσον...μονο αυτο μπορει να περιγραψει την αληθεια !

εαν σε παραβιασουν με βιαιο* τροπο (πραγμα τα 90% απιθανο πλεον) - τοτε θα πρεπει ν'αλλαχθει ολο το σετ κλειδαριας κυλινδρου ντιφεντερ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΛΗ Η ΠΟΡΤΑ

***σπασιμο του ντιφεντερ και ακολουθως του κυλινδρου = μονο αδαεις & ερασιτεχνες μπαινουν σε τετοια διαδικασια

υγ - οι διαρρηκτες δεν ειναι βλακες. σχεδον το 95% των διαρρηξεων σε θωρακισμενες περιλαμβανει :

α. τραβηχτες = ξεκλειδωτες

β. impressioning = ακοπα ή κατεργασμενα καταλληλως κλειδια που ανοιγουν 1 ή περισσοτερες κλειδαριες

γ. τρυπημα = σωστη χρηση τρυπανιου για εξωλκυση του ροτορα του ντιφεντερ + τρυπημα κυλινδρου

Επεξ/σία από mclein²
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/7/2021 στις 9:16 ΠΜ, mclein² είπε

ενημερωση για νεο nuki, εκδοσης 3.0 !

οποιος ενδιαφερεται ή σκοπευει να παρει nuki αυτη την περιοδο ας το καθυστερησει λιγακι μιας κ οσοι εχουν στοκ στην εκδοση 2.0 πιστευω / ελπιζω να κανουν προσφορες ωστε να ξεστοκαρουν.

Καλησπέρα! Υπάρχει κάποια ενημέρωση σχετικά με αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...