Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εαν δεν είναι ανάγκη να βαφτεί σε χρώμα προτίμησης μπορεί να κοστίσει κάτι λιγότερο από τα €400, αλλά σίγουρα εαν δεν μπει αλουμίνιο και μπει μια σκέτη μελαμίνη που συνήθως έχουν οι πόρτες ασφαλείας τότε πολύ σύντομα θα καταλάβεις ότι η επένδυση MDF/μελαμίνης είναι κατάλληλη μόνο για εσωτερικούς χώρους (πόρτα διαμερίσματος κλπ). Για εκτεθημένη πόρτα σε ανεμο-βρόχι θες φύλο αλουμινίου

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

22 λεπτά πριν, Silenzio είπε

400€ επιπλέον για φύλο αλουμινίου ?? πωω μαρέσει που ήθελα και κλειδαρια καλή

γυρω στα 200 μου ειχε παει εμενα κ το θεωρησα αρκετά, εαν θες και περβαζια περιμετρικά ισως φτασεις τα 400 δε ξερω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι πολλά τα 400 ευρώ για μια επένδυση αλουμινίου. Πήρα ένα κομμάτι αλουμίνιο φυλλαράκι πέρσι και έβαλα στο πάτωμα του ασανσέρ της πολυκατοικίας, είναι χοντρό γύρω στα 3mm αν θυμάμαι καλά και βαρύ και το πλήρωσα 50 ευρώ και μου περίσσεψε το μισό να ξαναβάλω αν χρειαστεί... Πατέντα δεν παίζει? Να το βάλεις μόνος σου? Θα θέλει βέβαια τρύπες για τις κλειδαριές κλπ.

Επεξ/σία από gpapadakis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω γραπτή προσφορά με αναγραφόμενη τιμή για φ. αλουμινίου + πρεβάζια στα €400. Εαν υπάρχει κάποια άλλη πηγή να πάρω φ.αλουμινίου και να το βάλω και μόνος μου, με ενδιαφέρει. Παρακαλώ δώστε πληροφορίες 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gpapadakis είπε

Είναι πολλά τα 400 ευρώ για μια επένδυση αλουμινίου. Πήρα ένα κομμάτι αλουμίνιο φυλλαράκι πέρσι και έβαλα στο πάτωμα του ασανσέρ της πολυκατοικίας, είναι χοντρό γύρω στα 3mm αν θυμάμαι καλά και βαρύ και το πλήρωσα 50 ευρώ και μου περίσσεψε το μισό να ξαναβάλω αν χρειαστεί... Πατέντα δεν παίζει? Να το βάλεις μόνος σου?

Δυστυχώς δε το έχω για να το βάλω εγώ το φύλο, θα ζητήσω προσφορά και βλέπω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, gpapadakis είπε

Είναι πολλά τα 400 ευρώ για μια επένδυση αλουμινίου. Πήρα ένα κομμάτι αλουμίνιο φυλλαράκι πέρσι και έβαλα στο πάτωμα του ασανσέρ της πολυκατοικίας, είναι χοντρό γύρω στα 3mm αν θυμάμαι καλά και βαρύ και το πλήρωσα 50 ευρώ και μου περίσσεψε το μισό να ξαναβάλω αν χρειαστεί... Πατέντα δεν παίζει? Να το βάλεις μόνος σου?

Αυτο λεω και εγω, βγαζει το mdf και το κάνει πατρον πανω σε ενα φύλο αλ/νιου  που θα του έχουν ζητήσει να κοπεί ακριβός στις διαστάσεις του mdf. Έπειτα κανει τις τρυπες του defender ματάκι και οτι αλλο ειναι και το βαζει. Θελει να εχει μερικά εργαλεία ομως τρυπάνι και ποτυροτρυπανο(α)

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, mclein² said:

παρε ΚΑ EPS αν σου βγαινει οικονομικα και ζητα να εχουν προστασια για το σπασιμο.

υγ - ο κλειδαρας προτεινε c10 για να βγαζει μονο εκεινος αντιγραφα...

 

240€ ανα κύλινδρο μου ειπαν για ΚΑ και προστασία για το σπάσιμο. Αναγκαστικά παραγγελία απο το εργοστάσιο.

 

Θα στείλω και αλλου να ρωτησω γιατί μου φάνηκε εξωφρενικό.

 

Σε ευχαριστώ πολυ και παλι για την βοήθεια!

Επεξ/σία από sotthes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Αυτο λεω και εγω, βγαζει το mdf και το κάνει πατρον πανω σε ενα φύλο αλ/νιου  που θα του έχουν ζητήσει να κοπεί ακριβός στις διαστάσεις του mdf. Έπειτα κανει τις τρυπες του defender ματάκι και οτι αλλο ειναι και το βαζει. Θελει να εχει μερικά εργαλεία ομως τρυπάνι και ποτυροτρυπανο(α)

Το να βγάλει το MDF δεν είναι και εντελώς απλή διαδικασία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, paylidis είπε

γυρω στα 200 μου ειχε παει εμενα κ το θεωρησα αρκετά, εαν θες και περβαζια περιμετρικά ισως φτασεις τα 400 δε ξερω

Γυρω στα 200€ με κάσα είναι καλα, με βάση τις τιμές των αλουμιναδων π.χ. 

https://www.tablalumin.com/product-category/επενδύσεις-για-θωρακισμένες-πόρτες/πρεσαριστές-επενδύσεις-αλουμινίου/

Επεξ/σία από gpapadakis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Doubt είπε

Το να βγάλει το MDF δεν είναι και εντελώς απλή διαδικασία.

Φυσικα και δεν ειναι αναλογα με την πορτα, τι διακοσμητικά θα εχει, πλαίσια, ματακι,πομολα, defender πρεπει να βγουν ολα. Σε εμενα στην πορτα μου βγαίνει ευκολα. Φυσικά πρέπει να πιανουν τα χερια καποιου για να κανει μια τέτοια κινηση. Αλλιως τα "σκαει" και κανει την δουλεια του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, sotthes είπε

 

240€ ανα κύλινδρο μου ειπαν για ΚΑ και προστασία για το σπάσιμο. Αναγκαστικά παραγγελία απο το εργοστάσιο.

 

Θα στείλω και αλλου να ρωτησω γιατί μου φάνηκε εξωφρενικό.

 

Σε ευχαριστώ πολυ και παλι για την βοήθεια!

ποσοι EPS ? τι μεγεθος ? ποσα κλειδια συνολο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, gpapadakis είπε

Γυρω στα 200€ είναι καλα, με βάση τις τιμές των αλουμιναδων π.χ. 

https://www.tablalumin.com/product-category/επενδύσεις-για-θωρακισμένες-πόρτες/πρεσαριστές-επενδύσεις-αλουμινίου/

ωπ καλη φαση αυτη η σελιδα, πολυ νορμαλ τιμές.... σκεψου ότι ήθελα 2 πορτα θωρακισμένες φθηνιάρικες για εξοχικό και το πρόβλημα μου ήταν το αλουμινενιο πανελ που μου ζηταγαν 200 για τη καθεμια... παιρνω 2 και τους τα παω να τα βαλουν κατα την κατασκευη κ τελειωσε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, gpapadakis είπε

Γυρω στα 200€ με κάσα είναι καλα, με βάση τις τιμές των αλουμιναδων π.χ. 

https://www.tablalumin.com/product-category/επενδύσεις-για-θωρακισμένες-πόρτες/πρεσαριστές-επενδύσεις-αλουμινίου/

Βλπεπω στο σιτε οτι δεν ειναι μονοκόμματο φύλο αλουμινίου αλλα mdf με επένδυση αλουμινίου εξωτερικά. Αυτο δεν εχει πρόβλημα απο την υγρασία να φουσκώσει απο μεσα το mdf και να κανει κοιλιά επειτα το αλουμίνιο που θα ειναι απο εξω?. Δηλαδή να φουσκώσει ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Βλπεπω στο σιτε οτι δεν ειναι μονοκόμματο φύλο αλουμινίου αλλα mdf με επένδυση αλουμινίου εξωτερικά. Αυτο δεν εχει πρόβλημα απο την υγρασία να φουσκώσει απο μεσα το mdf και να κανει κοιλιά επειτα το αλουμίνιο που θα ειναι απο εξω?. Δηλαδή να φουσκώσει ? 

Οποτε κατι τετοιο με εσωτερικο νοβοπαν θαλασσης ειναι καλυτερο; https://www.tablalumin.com/product/επένδυση-αλουμινίου-επ-640-g/

 

ή απευθειας μονο φυλλο αλουμινιου; https://www.tablalumin.com/product-category/πάνελ-αλουμινίου/πάνελ-αλουμινίου-με-χάραξη/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυριοι, η επένδυση αλουμηνίου δεν πρέπει να έχει MDF από μέσα και μια βαφή απ'έξω, πρέπει να είναι συμπαγές φύλλο από αλουμήινιο και βαμμένο, γι αυτό και είναι ακριβή αυτή η επιλογή. Επίσης έχουν και διακοσμητικές γραμμές (είναι ταμπλάδες δηλ) που δίνουν και κάποια αισθητική, αλλιώς θα μοιάζει σαν σκέτη λαμαρίνα.  Και άντε αγοράζεις ένα πάνελ από τα sites που είδαμε ποιό πάνω. Πρέπει να κοπεί σωστά, να τρυπηθεί, να τοποθετηθεί και φυσικά να γίνουν και τα πρεβάζια απο το ίδιο υλικό ! Αρα ? Να πως φτάνει το κόστος > €350

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...