Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

57 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

EVVA 2KS ?. Μήπως θέλεις να πεις ICS?, 2KS δεν βλέπω πάρα μόνο 3KS και 4KS.

Βαλε Link.

Προτιμώ το Mottura Champions PRO και σε αυτα τα λεφτα βρίσκεις και τον AGB scudo dck επισης αξιόλογο.Αν επιλέξεις τον δεύτερο απέφυγε τον στο να ειναι διπλής ενεργείας γιατι έβγαλαν καποια προβλήματα καποια παρτίδα που έφεραν.

 

 

σόρρυ τον EVVA 4KS ήθελα να γράψω

Μάλλον αύριο π[αω για ton mottura

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, kosloh είπε

σόρρυ τον EVVA 4KS ήθελα να γράψω

Μάλλον αύριο π[αω για ton mottura

Μια χαρα!. Αξιολογος κυλινδρος ο mottura.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Προσπαθώ να καταλάβω από αναρτήσεις τι μπορώ να επιλέξω για αναβάθμιση όμως δεν γνωρίζω καθόλου τι «φοράει» η πόρτα μου. Μπορείτε να καταλάβετε με μια μάτια από φωτογραφίες; Θα εκτιμούσα προτάσεις για budget κοντά στα 200€. Στο ματάκι της πόρτας γράφει securemme και στο κλειδί «MG». Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Επίσης πριν καιρό έδειξα τυχαία σε έναν κλειδαρά το κλειδί μου και μου απάντησε «σε 10’ την ανοίγω».

8C20D231-63FE-4616-9C7D-12B78FDF82E5.png

32AF0B23-FE29-4DB2-BC15-B8D0B32EC3C3.png

Επεξ/σία από Baliannnn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, kosloh είπε

Τελικά ει[μαι ανάμεσα σε δύο...

Mottura Champions PRO

EVVA 2KS

τι μου προτείνεις?

δε γινεται να συγκρινεις ενα προιον των 100€ με ενα προιον των 180€.

επισης εαν η κλειδαρια σου χαλασει κ μπλοκαρει τοτε -με μεγαλη πιθανοτητα- ο κυλινδρος θα πρεπει να καταστραφει για ν'ανοιχθει η πορτα.

8 ώρες πριν, Baliannnn είπε

Καλησπέρα. Προσπαθώ να καταλάβω από αναρτήσεις τι μπορώ να επιλέξω για αναβάθμιση όμως δεν γνωρίζω καθόλου τι «φοράει» η πόρτα μου. Μπορείτε να καταλάβετε με μια μάτια από φωτογραφίες; Θα εκτιμούσα προτάσεις για budget κοντά στα 200€. Στο ματάκι της πόρτας γράφει securemme και στο κλειδί «MG». Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Επίσης πριν καιρό έδειξα τυχαία σε έναν κλειδαρά το κλειδί μου και μου απάντησε «σε 10’ την ανοίγω».

8C20D231-63FE-4616-9C7D-12B78FDF82E5.png

32AF0B23-FE29-4DB2-BC15-B8D0B32EC3C3.png

ο κυλινδρος λογικα δεν ειναι κατι σοβαρο γιατι απο τους MG σε οσους δεν μπαινουν καθετα τα κλειδια δεν ανηκουν στη σοβαρη κατηγορια. το ντιφεντερ ειναι απο τα πιο φθηνα. 

ενα προβλημα εχεις (λογικα & με βαση τη φωτο) --> τη διασταση του κυλινδρου.

νομιζω οτι μ'ενα καλυτερο defender & εναν καλυτερο κυλινδρο θα εισαι μια χαρα

19 ώρες πριν, stavros3564 είπε

Καλησπέρα σας, επειδή χθες μπήκαν από την κεντρική είσοδο της πολυκατοικίας (ήταν ξεκλειδωτη) , θα ήθελα τη γνώμη σας για κλειδαριά που να κλειδώνει αυτόματα με το κλείσιμο και να ανοίγει από μέσα με το χερούλι καθώς δεν δέχονται όλοι να κλειδώνουν την πόρτα κατά τη διάρκεια της ημέρας. Το μπάτζετ είναι 300-400€. 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

IMG_20211017_131352.jpg

IMG_20211017_131400.jpg

IMG_20211017_131429.jpg

μονο ηλεκτροπυρος σ'αυτα τα χρηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, mclein² είπε

ο κυλινδρος λογικα δεν ειναι κατι σοβαρο γιατι απο τους MG σε οσους δεν μπαινουν καθετα τα κλειδια δεν ανηκουν στη σοβαρη κατηγορια. το ντιφεντερ ειναι απο τα πιο φθηνα. 

ενα προβλημα εχεις (λογικα & με βαση τη φωτο) --> τη διασταση του κυλινδρου.

νομιζω οτι μ'ενα καλυτερο defender & εναν καλυτερο κυλινδρο θα εισαι μια χαρα

Απορίες.

1) Όλοι οι κύλινδροι κάνουν για την πόρτα μου ή υπάρχει κάτι που με περιορίζει σε ποικιλία από μάρκες και ποιότητα;

2) Το defender επίσης μπαίνει σε όλα και είναι ένα μέγεθος ή το κάθε ένα έχει προδιαγραφές και μπαίνει σε ορισμένες (ανάλογα πχ τις διαστάσεις).

3) Ο μηχανισμός στον οποίο κουμπώνει ο κύλινδρος παίζει μικρότερο ρόλο από αυτόν; Κ πως μπορώ να καταλάβω τι μάρκα-ποιότητα είναι αυτός; Μήπως πρέπει να αλλαχτεί και ο εσωτερικός μηχανισμός μαζί με τον κύλινδρο;

Σορι για τις πολλές ερωτήσεις αλλά μόλις «ανακάλυψα» ότι δεν αλλάζω μια κλειδαριά και τέλος όπως νομιζα 😬

978DCAF1-F504-43CE-8B1A-EE930AE9A047.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Baliannnn είπε

Απορίες.

1) Όλοι οι κύλινδροι κάνουν για την πόρτα μου ή υπάρχει κάτι που με περιορίζει σε ποικιλία από μάρκες και ποιότητα;

2) Το defender επίσης μπαίνει σε όλα και είναι ένα μέγεθος ή το κάθε ένα έχει προδιαγραφές και μπαίνει σε ορισμένες (ανάλογα πχ τις διαστάσεις).

3) Ο μηχανισμός στον οποίο κουμπώνει ο κύλινδρος παίζει μικρότερο ρόλο από αυτόν; Κ πως μπορώ να καταλάβω τι μάρκα-ποιότητα είναι αυτός; Μήπως πρέπει να αλλαχτεί και ο εσωτερικός μηχανισμός μαζί με τον κύλινδρο;

Σορι για τις πολλές ερωτήσεις αλλά μόλις «ανακάλυψα» ότι δεν αλλάζω μια κλειδαριά και τέλος όπως νομιζα 😬

 

1. μπαινουν ολοι οι κυλινδροι (το 99%) χωρις καμια μετατροπη, ελεγξε το μεγεθος ομως πριν παρεις νεο.

2. το defender εφοσον εχεις το πιο απλο, θα πρεπει να τροποποιηθει η τρυπα εξωτερικα και ακολουθως βαζεις οτι θελεις.

3. ο μηχανισμος παιζει τεραστιο ρολο αλλα κατα 80% αφορα το ποιοτικο κομματι και οχι της ασφαλειας.

γενικα σε μια νεα πορτα οπως αυτη που βλεπω κανονικα θα επρεπε να αλλαχθει μονο ο κυλινδρος.

θεωρω πως εχει γραναζωτη κλειδαρια οπου λογικα δε θα θελει αλλαγη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, mclein² είπε

1. μπαινουν ολοι οι κυλινδροι (το 99%) χωρις καμια μετατροπη, ελεγξε το μεγεθος ομως πριν παρεις νεο.

2. το defender εφοσον εχεις το πιο απλο, θα πρεπει να τροποποιηθει η τρυπα εξωτερικα και ακολουθως βαζεις οτι θελεις.

3. ο μηχανισμος παιζει τεραστιο ρολο αλλα κατα 80% αφορα το ποιοτικο κομματι και οχι της ασφαλειας.

γενικα σε μια νεα πορτα οπως αυτη που βλεπω κανονικα θα επρεπε να αλλαχθει μονο ο κυλινδρος.

θεωρω πως εχει γραναζωτη κλειδαρια οπου λογικα δε θα θελει αλλαγη. 

Πολυ χρήσιμα όλα αυτά. Μόλις εχθες έμαθα τι σημαίνει γραναζωτή κλειδαριά. Θα το τσεκάρω μόλις επιστρέψω σπίτι. Να καταχραστώ το χρόνο σου και να ρωτήσω για κύλινδρο και defender μαγνητικό? Άρα μπορώ να ασχοληθώ αργότερα με τον μηχανισμό και να εστιάσω αρχικά στα 2 παραπάνω. Ευχαριστω πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Baliannnn είπε

Πολυ χρήσιμα όλα αυτά. Μόλις εχθες έμαθα τι σημαίνει γραναζωτή κλειδαριά. Θα το τσεκάρω μόλις επιστρέψω σπίτι. Να καταχραστώ το χρόνο σου και να ρωτήσω για κύλινδρο και defender μαγνητικό? Άρα μπορώ να ασχοληθώ αργότερα με τον μηχανισμό και να εστιάσω αρχικά στα 2 παραπάνω. Ευχαριστω πολύ!

τσεκαρε το μηχανισμο που στηριζονται ολα και συζητας για ολα τα υπολοιπα.

γιατι αν εχεις καμια κλακ - κλουκ που εχει κ ο συμφορουμιτης παραπανω, εαν κολλησει τοτε θα ειναι ολα αχρηστα μαλλον...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/10/2021 στις 1:29 ΜΜ, stavros3564 είπε

Καλησπέρα σας, επειδή χθες μπήκαν από την κεντρική είσοδο της πολυκατοικίας (ήταν ξεκλειδωτη) , θα ήθελα τη γνώμη σας για κλειδαριά που να κλειδώνει αυτόματα με το κλείσιμο και να ανοίγει από μέσα με το χερούλι καθώς δεν δέχονται όλοι να κλειδώνουν την πόρτα κατά τη διάρκεια της ημέρας. Το μπάτζετ είναι 300-400€. 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

IMG_20211017_131352.jpg

IMG_20211017_131400.jpg

IMG_20211017_131429.jpg

Πηρα προσφορά 310+ΦΠΑ για Ηλεκτρική κλειδαριά mottura δίγλωσση (με τοποθέτηση)  Ποια είναι η γνώμη σας; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stavros3564 είπε

Πηρα προσφορά 310+ΦΠΑ για Ηλεκτρική κλειδαριά mottura δίγλωσση (με τοποθέτηση)  Ποια είναι η γνώμη σας; 

οπως σας ανοιξαν την προηγουμενη φορα, με τον ιδιο τροπο θα σας ανοιγουν και στο μελλον.

καταλαβα πως θελεις αυτοματο κλειδωμα γι'αυτο ανεφερα τον ηλεκτροπυρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, mclein² είπε

οπως σας ανοιξαν την προηγουμενη φορα, με τον ιδιο τροπο θα σας ανοιγουν και στο μελλον.

καταλαβα πως θελεις αυτοματο κλειδωμα γι'αυτο ανεφερα τον ηλεκτροπυρο.

Για αυτόματο κλείδωμα μου το πρότειναν αλλά αποτι καταλαβαίνω δεν προσφέρει ασφάλεια. 

 

Οπότε να δω καλύτερα για ηλεκτροπυρο. Υπάρχει κάποιος αξιόπιστος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, stavros3564 είπε

Για αυτόματο κλείδωμα μου το πρότειναν αλλά αποτι καταλαβαίνω δεν προσφέρει ασφάλεια. 

 

Οπότε να δω καλύτερα για ηλεκτροπυρο. Υπάρχει κάποιος αξιόπιστος;

αυτοματο κλειδωμα που δεν κλειδωνει ;

η αξιοπιστια με τους κινεζους ειναι μια δυσκολο-ερμηνευτη λεξη.

γενικα οι JEB & YLI που παιζουν απο ελληνες αντιπροσωπους εχουν καλο support.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα σας,

να ζητήσω μια  γνώμη ήθελα από τον mclein για πόρτα ασφαλείας κλιμακοστασίου με budget 750-800 με τοποθέτηση.

αξίζει η Πυράντοχη  FDS17 της metalowood ? σε αυτα τα χρήματα υπάρχει πρόταση σε κάτι καλύτερο ?

ακόμα δεν έχω ιδέα τι κλειδαριά βάζουν, βέβαια σε αυτό το budget δεν έχω απαιτήσεις, αλλά αν υπάρχει συμβουλή για κάτι το ελάχιστο τότε να το ζητήσω.

συγγνώμη είμαι άσχετος τελείως με το αντικείμενο.

ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/10/2021 στις 8:53 ΠΜ, ThanosL είπε

Εχει τοποθετήσει κανείς πρόσφατα τον παραγωγικό τύπο από Σ. ; Αν ναι, με ποιό σετ κλειδαριάς -κυλινδρου - defender , και σε τι τιμή; Θα ήθελα να αποφύγω τις "αποκλειστικότητες"  και τα "πατενταρισμένα " καλούδια του Σ. που απο οτι διαβάζω, κάνουν πολύ δύσκολη ή ακριβή την μετέπειτα αντικατάσταση - αναβάθμιση τους

Πριν από λιγότερο από ένα μήνα έβαλα παραγωγικό τύπο από Σ (χρωστάω φώτος) με τα default πράγματα που βάζει στη συγκεκριμένη πόρτα (κλειδαριά mottura, κύλινδρο champions pro και το γνωστό κωνικό defender) καθαρά για να μην κάθομαι να μπαίνω σε άσκοπες συζητήσεις μαζί τους...
Θέλω να ευχαριστήσω και πάλι ειδικά τον mclein² και τον swayback αλλά και όλους τους άλλους για τις πληροφορίες και γιατί απλά διαβάζοντας τις απορίες άλλων λύνονται και οι δικές μου χωρίς να ρωτάω τα ίδια και τα ίδια.
Όσων αφορά την πόρτα και με βάση τα όσα έχω διαβάσει εδώ (αν έχω καταλάβει κάτι λάθος με διορθώνετε)...
Στιβαρή κατασκευή, ΠΟΛΥ καλή τοποθέτηση (ήμουν παρόν και είδα), συμπαθητικό defender (με τις γνωστές ιδιαιτερότητες αν θέλει κάποιος να το αντικαταστήσει), μια χαρά κλειδαριά (με εύκολη αλλαγή κυλίνδρου - εξωτερική βίδα) και τέλος μέτριος κύλινδρος, αν και προσωπικά θα τον αντικαταστήσω και θα τον χρησιμοποιήσω σε άλλη πόρτα και σε αυτήν θα μπει ένας Evva 4KS.
Προσωπικά τα σχέδια-φινιρίσματα των πορτών του μου άρεσαν (όχι όλα, αλλά ήμουν ανάμεσα σε 3-4 που τα θεωρώ αρκετά) αν και αυτό είναι υποκειμενικό. Επίσης, πληροφοριακά, τους τελευταίους μήνες έχει και 2 καινούργια χρωματολόγια με Ματ χρώματα για επενδύσεις αλουμινίου που την πρώτη φορά που είχα πάει δεν τα είχε.

[δεν κάνω διαφήμιση, απλά καταθέτω την δική μου εμπειρία]

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, t0x1k είπε

και τέλος μέτριος κύλινδρος, αν και προσωπικά θα τον αντικαταστήσω και θα τον χρησιμοποιήσω σε άλλη πόρτα και σε αυτήν θα μπει ένας Evva 4KS.
 

Για ποιο λογο λες οτι ειναι μετριος κυλινδρος ο Champions Pro?

Στο ρωταω γιατι τον εχω και φυσικα δεν τον συγκρινω με το 4KS απλα απο περιεργεια ρωταω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...