Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

54 λεπτά πριν, n_kout είπε

Καταρχην να σας ευχαριστησω που ασχολειστε, γιατι οντως θεωρω πως ειναι πιο πολυ ιδεα μου παρα αντικειμενικο προβλημα.

Αυτο που παρατηρησα εξαρχης ειναι πως μονο στη μεσα πλευρα της μιας μονο πορτας, το κλειδι βρισκει καποιες φορες λιγο στο βγαλσιμο (εκτος αν το βγαλεις τελέιως καθετα, αλφαδιά που λεμε). Μετα παρατηρησα πως η ιδια εσωτερικη πλευρα κανει κλακ κλακ στο κλειδωμα ξεκλειδωμα, ενω απο εξω ειναι τελειως smooth.

ΥΓ: θα χαρω να μου πειτε πως ολα ειναι μια χαρα κ ας με κυνηγησετε :D

50 χρονια θα σου δωσω εγγυηση ρε μπαγασα...και ανησυχησα οτι κατι σοβαρο συμβαινει.

το μεσα διακοσμητικο μαλλον ακουμπαει περισσοτερο στον κυλινδρο κ δημιουργει μια ανεπαισθητη τριβη αλλα δε θα εχεις προβλημα για 100 χρονια.

μην ασχολεισαι θα πω εκτος αν σε προβληματιζει παρα πολυ οποτε θα μου στειλεις στο κιν κ θα περασουμε να το δουμε.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

33 λεπτά πριν, n_kout είπε

Αν για σενα ειναι οκ, το ξεχασα ηδη :)

δεν εχει σημασια τι ειναι οκ για μενα, εαν εσυ δε νιωθεις καλα ή θες να το δουμε σου ειπα : εχεις το κιν μου :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/12/2021 στις 5:12 ΜΜ, mclein² είπε

ο p12 ειναι διαφορετικη κατηγορια.

οι ICS & Nw5 ειναι παρομοια κατηγορια, γνωμη μου ο nw5 ειναι ελαφρως καλυτερος σε ασφαλεια & ο evva ποιοτικα.

ο ap4s ειναι ενας κακος ICS.

====

τι ακριβως θελεις να μαθεις ως πληροφορια περαν απο την προσωπικη μας αποψη ;

Καλησπέρα.

Άρα αν βάλω cisa revo pro, disec sferic roc και abus Ρ12 είμαι σε ένα καλό επίπεδο ασφαλείας? Ή θα πρέπει να κάνω την υπέρβαση και να πάω σε ICS, NW5, κλπ.?

Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από vassilis71
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, mclein² είπε

αν το πληρωνεις 150 με 170 ευρω και θεωρεις οτι καλυπτει τα θελω & τα πρεπει του σπιτιου σου = προχωρας.

Αν είχα άποψη ξεκάθαρη, θα το έκανα, αλλά για να είμαι ειλικρινής δεν γνωρίζω τα μυστικά της κλειθροποιίας.

Για παράδειγμα, πέραν των αφαλών για τους οποίους συζητάμε, εντοπίζω και κάποια άλλα πράγματα που μπορεί να είναι σημαντικά, όπως π.χ. η πατέντες των κυλίνδρων ασφαλείας. Διαβάζω σε ελληνικό site για τον ABUS P12RPS και αναφέρονται σε πατέντα μέχρι το 2023. Μπαίνω σε γαλλικό site (όπου εκεί εκθειάζουν οι χρήστες το συγκεκριμένο κύλινδρο) και αναφέρονται -επισήμως- σε πατέντα μέχρι το 2030. Τι ισχύει τελικά και πόσο αυτό παίζει ρόλο? Το ίδιο προϊόν έχει άλλο προφίλ σε άλλες χώρες, με διαφορετική ημ/νία λήξης της πατέντας, ή απλά είναι θέμα νομικό, π.χ. για το ίδιο ακριβώς προϊόν στην Ελλάδα η πατέντα έληξε ενώ στη Γαλλία συνεχίζει λίγο ακόμα?

Προφανώς υπάρχουν διαφορές στα προϊόντα, και αντιλαμβάνομαι αυτά που γράφεις αλλά σε μια χώρα των 10.000.000 ανθρώπων και των 11.000.000 απόψεων, είναι λίγο δύσκολο να διαμορφώσεις σοβαρή άποψη.

Εδώ στο site έχω αντιληφθεί ότι υπάρχουν άτομα - όπως νομίζω κι εσύ - που έχουν βαθιά γνώση του αντικειμένου, και την εκφέρουν και με επιχειρήματα πολλές φορές.

Γι' αυτό ρωτάω, για να μάθω. Για να πληρώσω όσα χρειάζεται για να έχω μια αξιοπρεπή λύση ασφάλειας, και όχι για να πληρώσω το marketing του κατασκευαστή.

Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από vassilis71
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vassilis71 είπε

Αν είχα άποψη ξεκάθαρη, θα το έκανα, αλλά για να είμαι ειλικρινής δεν γνωρίζω τα μυστικά της κλειθροποιίας.

Για παράδειγμα, πέραν των αφαλών για τους οποίους συζητάμε, εντοπίζω και κάποια άλλα πράγματα που μπορεί να είναι σημαντικά, όπως π.χ. η πατέντες των κυλίνδρων ασφαλείας. Διαβάζω σε ελληνικό site για τον ABUS P12RPS και αναφέρονται σε πατέντα μέχρι το 2023. Μπαίνω σε γαλλικό site (όπου εκεί εκθειάζουν οι χρήστες το συγκεκριμένο κύλινδρο) και αναφέρονται -επισήμως- σε πατέντα μέχρι το 2030. Τι ισχύει τελικά και πόσο αυτό παίζει ρόλο? Το ίδιο προϊόν έχει άλλο προφίλ σε άλλες χώρες, με διαφορετική ημ/νία λήξης της πατέντας, ή απλά είναι θέμα νομικό, π.χ. για το ίδιο ακριβώς προϊόν στην Ελλάδα η πατέντα έληξε ενώ στη Γαλλία συνεχίζει λίγο ακόμα?

Προφανώς υπάρχουν διαφορές στα προϊόντα, και αντιλαμβάνομαι αυτά που γράφεις αλλά σε μια χώρα των 10.000.000 ανθρώπων και των 11.000.000 απόψεων, είναι λίγο δύσκολο να διαμορφώσεις σοβαρή άποψη.

Εδώ στο site έχω αντιληφθεί ότι υπάρχουν άτομα - όπως νομίζω κι εσύ - που έχουν βαθιά γνώση του αντικειμένου, και την εκφέρουν και με επιχειρήματα πολλές φορές.

Γι' αυτό ρωτάω, για να μάθω. Για να πληρώσω όσα χρειάζεται για να έχω μια αξιοπρεπή λύση ασφάλειας, και όχι για να πληρώσω το marketing του κατασκευαστή.

Ευχαριστώ.

1. ο αφαλος ειναι μια χαρα και κανει εξαιρετικα τη δουλεια του.

2. ειναι αδιανοητο ο abus να κυκλοφορησε νεο προϊον και να ληγει η πατεντα το 23.

3. εαν εψαχνες ενα προϊον ή μια λυση του πιο γνωστου cisa astral tekno pro = τοτε εισαι σε καλο δρομο.

4. εαν οπως προειπα πληρωνεις μεχρι τα 170€ = τοτε εισαι παλι σε καλο δρομο.

5. θα εχεις προβλημα στο μελλον ; δυσκολο το βλεπω για συντομα αλλα μια 5ετια θα εισαι κομπλε.

6. μπορεις να παρεις καλυτερα πραγματα μεχρι 200€ ; μαλλον ναι αλλα δεν εχω δει την πορτα κ δεν ξερω τι εισαι διατεθειμενος να πληρωσεις...

εαν κατι μου ξεφυγε στις απαντησεις, επανερχομαι σε απαντηση σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις γύρισα σπίτι το  οποίο είχα αφήσει καιρό κλείστο. Έχω μια omega κλειδαριά.

Από τη μέσα πλευρά του σπιτιού διέκρινα αυτή τη κατασταση. Και είμαι σε φάση, το έκανα εγώ και δεν θυμάμαι η έγινε καμία απόπειρα να την ανοίξουν αλλά πήραν τα @@ τους ?

 

PXL_20211217_213124223.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, CptBill είπε

Μόλις γύρισα σπίτι το  οποίο είχα αφήσει καιρό κλείστο. Έχω μια omega κλειδαριά.

Από τη μέσα πλευρά του σπιτιού διέκρινα αυτή τη κατασταση. Και είμαι σε φάση, το έκανα εγώ και δεν θυμάμαι η έγινε καμία απόπειρα να την ανοίξουν αλλά πήραν τα @@ τους ?

 

PXL_20211217_213124223.jpg

οι χρηστες το κανουν αυτο κ κυριως αυτοι που εχουν τα σιδερενια κλειδια.

το κανουν κ αυτοι που εχουν αλουμινιου...

επισης, οι προσπαθειες γινονται απ'εξω κ οχι απο μεσα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους, πολύ χρήσιμο κι επιτυχημένο το παρόν νήμα.

Έχω στην πόρτα ασφαλείας μου μια κλειδαριά Keso assa abloy και μια Mottura, με πλακέ κλειδιά και οι δύο αλλά δυστυχώς δε μπορώ να ξέρω τα πιο ακριβή μοντέλα τους…

Πως τα σχολιάζετε ως επίπεδο ασφάλειας ή πως μπορώ να βρω περισσότερες πληροφορίες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλη την ομάδα και συγχαρητήρια για τις σοβαρές πληροφορίες που παρέχετε. Θα ήθελα τη βοηθειά σας σχετικά με τη θωρακισμένη πόρτα που θέλω να βάλω στο διαμέρισμά μου στη Θεσσαλονίκη.

 Στο θέμα μας λοιπόν: Θέλω πόρτα θωρακισμένη με 1 διπλή ή 2 ξεχωριστές κλειδαριές έτσι ώστε να μην ανοίγει και καλή θωράκιση - ηχομόνωση με max  budjet 700 - 1000 ευρώ. Θέλω να τοποθετηθεί και να είναι έτοιμη (με τις κλειδαριές της επάνω από την αρχή και όλα τα καλούδια defender καλή κλειδαριά κ.τ.λ.).

Παρακαλώ πολύ αν κάποιος από Θεσσαλονίκη έχει βάλει κάτι αξιόλογο από εταιρεία ας μου στείλει προσωπικό μήνυμα εδώ ή FB. Είδα επίσης ότι ο Σ από Αθήνα έχει ένα υποτυπώδες κατάστημα στη Θεσσαλονίκη αλλά έχει άσχημα reviews  στη google. Έχει βάλει κανείς πόρτα από εκεί και τι γίνεται με το after sales? H τοποθέτηση και το συνεργείο είναι της προκοπής? Μπορώ να παραγγείλω πόρτα απo  Αθήνα και να μου την τοποθετήσουν Θεσσαλονικη αφού από ότι βλέπω εδώ και οι κλειδαράδες και οι εταιρείες από επαγγελματισμό σφυρίζουν αδιάφορα?  .....

Αν οι έμπειροι του φόρουμ (mac lein -  swayback) μπορούν να βοηθήσουν θα τους είμαι υπόχρεος. Περιμένω απαντήσεις σας, ευχαριστώ πολύ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/12/2021 στις 4:43 ΜΜ, mclein² είπε

1. ο αφαλος ειναι μια χαρα και κανει εξαιρετικα τη δουλεια του.

2. ειναι αδιανοητο ο abus να κυκλοφορησε νεο προϊον και να ληγει η πατεντα το 23.

3. εαν εψαχνες ενα προϊον ή μια λυση του πιο γνωστου cisa astral tekno pro = τοτε εισαι σε καλο δρομο.

4. εαν οπως προειπα πληρωνεις μεχρι τα 170€ = τοτε εισαι παλι σε καλο δρομο.

5. θα εχεις προβλημα στο μελλον ; δυσκολο το βλεπω για συντομα αλλα μια 5ετια θα εισαι κομπλε.

6. μπορεις να παρεις καλυτερα πραγματα μεχρι 200€ ; μαλλον ναι αλλα δεν εχω δει την πορτα κ δεν ξερω τι εισαι διατεθειμενος να πληρωσεις...

εαν κατι μου ξεφυγε στις απαντησεις, επανερχομαι σε απαντηση σου.

Kαλησπέρα και ευχαριστώ για την αναλυτική απάντηση.

Ερώτηση: Έχω δει και τον DOM ixTwido ο οποίος έχει αυτά που ψάχνω, όπως κάρτα ασφαλείας με ελεγχόμενη αντιγραφή, λειτουργία ανάγκης (emergency), πατέντα που αργεί να λήξει, και με καλές αξιολογήσεις, συν το γεγονός ότι είναι DOM. 

Είναι κάτι που θα πρότεινες ως εναλλακτική των EVVA ICS, NW5, και είναι καλύτερος από τον ABUS P12RPS? 

Ποια είναι η τιμή του? Και η τιμή για επιπλέον κλειδί?

Έχεις διαφορετική γνώμη για τον αφαλό αυτόν? Έχει παρουσιάσει προβλήματα ή κάτι άλλο?

Θα έπρεπε να πάω π.χ. στον DOM ix Twinstar ή είμαι εντάξει με τον Twido?

Eυχαριστώ.

Επεξ/σία από vassilis71
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

Χωρίς να θέλω να κουράσω και πιστεύω ότι θα έχει ειπωθεί πολλές φορές, νοίκιασα πρόσφατα σπίτι και φέρει τις παλιές κλειδαριές γραμματοκιβώτιου.

Βλεπω να κάνω αναβάθμιση σε κλειδαριά με γρανάζια + abloy protect2 + το αντίστοιχο defender.

μήπως υπάρχει κάτι καλύτερο από θέμα ασφαλείας που θα προτείνατε όσον αφορά την abloy protect 2 ?

Στα χρήματα μπορώ να ανέβω και παραπάνω. 
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, leon_ είπε

Καλησπερα,

Χωρίς να θέλω να κουράσω και πιστεύω ότι θα έχει ειπωθεί πολλές φορές, νοίκιασα πρόσφατα σπίτι και φέρει τις παλιές κλειδαριές γραμματοκιβώτιου.

Βλεπω να κάνω αναβάθμιση σε κλειδαριά με γρανάζια + abloy protect2 + το αντίστοιχο defender.

μήπως υπάρχει κάτι καλύτερο από θέμα ασφαλείας που θα προτείνατε όσον αφορά την abloy protect 2 ?

Στα χρήματα μπορώ να ανέβω και παραπάνω.

Ο Abloy παραμένει από τις ασφαλέστερες επιλογές κυλίνδρων. Αν θες κάτι καλύτερο και πιο βολικό στη χρήση, δες για EVVA MCS. Αισθητή η διαφορά στην τιμή, αλλά παίζει να τον βρεις σε καλή τιμή αυτή την περίοδο, αν το ψάξεις.

Τον κύλινδρο τον παίρνεις εύκολα μαζί όταν φύγεις, οπότε όσο και να κάνει, θα σου μείνει. Defender δεν χρειάζεσαι κάτι περισσότερο από Disec BD200.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...