Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/12/2021 στις 10:53 ΜΜ, denisun είπε

Αρχικά λοιπόν...

1. μπορώ να αλλάξω μόνο τον κύλινδρο πχ με αυτούς της mottura ή θα πρέπει να αλλάξει όλη η κλειδαριά (μου είπαν ότι μπορεί να γίνει μόνο αλλαγή κυλίνδρου αλλά όχι με omega γιατί δεν έχει κυλίνδρους);

2. Από τα παραπάνω μοντέλα υπάρχει μεταξύ τους κάποια ουσιαστική διαφορά που να κάνει κάποιο να υπερέχει σημαντικά; Θα με βοηθούσε αν μου τα ταξινομούσατε σε σειρά από θέμα ασφάλειας.

3. Στην Omega με ενοχλεί το μέγεθος του κλειδιού αλλά προέχει πάντα η ασφάλεια.

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων.

Δεκτή και οποιαδήποτε άλλη πρόταση.

 

1) Η omega ειναι ολα σε 1 νοικοκυρεμενα. Εχει μεσα και πλακα μαγγανιου αρα αν δεν εχεις μαγγανιο ηδη στην πορτα βαζεις αυτο και μπορεις να μην βαλεις defender αν θες να εξοικονομησεις χρηματα (κανοντας μια μικρη εκπτωση στην ασφαλεια). Αν θες μελλοντικα να την αλλαξεις ομως πρεπει να πας σε πληρες σετ κλειδαρια-κυλινδρος-defender καθως η omega δεν ειναι modular. Αν επιλεξεις την λυση ανεξαρτητη κλειδαρια-κυλινδρος-defender εχεις μεγαλυτερη ευελιξια στο μελλον να αλλαξεις πχ μονο τον κυλινδρο κρατωντας τα υπολοιπα.

2) θα απαντησουν οι ειδικοι αν και οπως τα παραθετεις σε modular λυση θα προτιμουσα την 4KS. Αν ηταν να δωσω τα λεφτα της RS3S ίσως να κοιταγα και προς Abloy Protec 2, NW4 ή NW5, Multilock MT5+, Kaba experT κτλ.

3) Παλια θυμαμαι ειχε και σπαστο κλειδι η Omega οποτε το μεγεθος δεν ηταν θεμα.

Επεξ/σία από Sebu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 4/12/2021 στις 10:53 ΜΜ, denisun είπε

Καλησπέρα σε όλους.

Έψαχνα γενικά για το θεωρητικό ερώτημα "ποια είναι η καλύτερη κλειδαριά ασφαλείας".

Μετά από πολύ ψάξιμο έπεσα στο συγκεκριμένο θέμα.

Καταπληκτική δουλειά έχετε κάνει.

Πιστεύω ότι έχει καλυφθεί πολύ μεγάλο μέρος του θέματος.

Να με συγχωρέσετε όμως δεν είναι δυνατόν να το διαβάσω όλο το θέμα, αν και πιστεύω ότι μπορούσα να το κάνω θα είχα βρει την απάντηση στο ερώτησή μου.

Θα μου επιτρέψετε λοιπόν να ρωτήσω:

Προφανώς και δεν υπάρχει η τέλεια κλειδαριά ασφαλείας.

Αυτό που θέλω είναι να αντικαταστήσω την απλή securemme K2, με δύο κλειδώματα προ 7 χρόνων που έχω με κάτι αρκετά καλό.

Διαθέτω έως 300ε.

Ψάχνοντας λοιπόν κατέληξα στα μοντέλα:

Omega Plus Multi-T-Lock

Mottura C55/C48/C28

Cisa RS3S

EVVA 4KS

Με έναν μαγνητικό defender DISEC.

Αρχικά λοιπόν...

1. μπορώ να αλλάξω μόνο τον κύλινδρο πχ με αυτούς της mottura ή θα πρέπει να αλλάξει όλη η κλειδαριά (μου είπαν ότι μπορεί να γίνει μόνο αλλαγή κυλίνδρου αλλά όχι με omega γιατί δεν έχει κυλίνδρους);

2. Από τα παραπάνω μοντέλα υπάρχει μεταξύ τους κάποια ουσιαστική διαφορά που να κάνει κάποιο να υπερέχει σημαντικά; Θα με βοηθούσε αν μου τα ταξινομούσατε σε σειρά από θέμα ασφάλειας.

3. Στην Omega με ενοχλεί το μέγεθος του κλειδιού αλλά προέχει πάντα η ασφάλεια.

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων.

Δεκτή και οποιαδήποτε άλλη πρόταση.

 

κλειδαρια (cisa, iseo, mottura, mul-t-lock) γραναζωτη.

evva 4ks ή evva mcs 

mottura c55 ή c48

εφοσον η πορτα ειναι της σειρας και εχει ηδη κλειδαρια κυλινδρου μην ασχοληθεις με omega plus.

τελος, εξαιτιας της παραπανω σειρας...αλλαξε την κλειδαρια και μην αφησεις την μη-γραναζωτη κλειδαρια επανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στην ομάδα και καλώς σας βρήκα. Εξαιρετικό thread! Σας βρήκα ψάχνοντας πληροφορίες για πόρτες ασφαλείας και αυτόματες κλειδαριές.

Πρόσφατα ανέλαβα διαχειριστής και ένα από τα πράγματα που θέλουμε να αλλάξουμε είναι η κεντρική είσοδος της πολυκατοικίας. Η πολυκατοικία είναι του 1988 και αυτή τη στιγμή υπάρχει μια πόρτα ξύλινη 30+ χρόνων με απλή κλειδαριά/αφαλό που ανοίγει για πλάκα (καμια φορά που φυσάει δεν κλείνει καν). Πριν 5 μήνες μπήκαν από την πόρτα και μας άνοιξαν όλες τις αποθήκες του υπογείου.

Είμαι στη φάση αναζήτησης καλύτερου πακέτου (πόρτα + κλειδαριά + αλουμίνιο/ξύλο επένδυση) και έχω πάρει προσφορές από αρκετούς επαγγελματίες του χώρου (siamo, golden doors, μικρους περιφερειακους) και ο καθένας μου λέει τα δικά σε θέματα κλειδαριάς.

Πριν όμως σας ρωτήσω για τις κλειδαριές αυτόματου κλειδώματος που με ενδιαφέρουν θα ήθελα τη γνώμη σας για τις θωρακισμένες πόρτες σε περίπτωση σεισμού ή γενικά σε περιπτώσεις έκτακτης εκκένωσης του κτιρίου.

Ένας από τους τελευταίους επαγγελματίες που ήρθαν να μου δώσουν προσφορά (είμαι πολύ κοντά να κλείσω με αυτόν) και ο οποίος εμπορεύεται Dierre και Eldoor πόρτες, σε ερώτηση μου για την κλειδαριά Iseo X1R easy σε περίπτωση σεισμού/διακοπής ρεύματος πως ξεκλειδώνει, μου ανέφερε ότι σε περίπτωση σεισμού με μικρή μετατόπιση του κτιρίου η πόρτα ασφαλείας μπλοκάρει και δεν ανοίγει με τιποτα γιατί έχει περιθώριο/κενό 2mm πάνω και 2mm κάτω. Από τη στιγμή που μου το έχει πει αυτό έχω τρελαθεί γιατί έχω κάνει εικόνα το σκηνικό να προσπαθούμε να βγούμε σε περίπτωηση έκτατης ανάγκης και να μην μπορούμε. Και εδώ έρχεται η ερώτηση μου για το πόσο ανησυχητικό είναι αυτό που μου ανέφερε. Όντως ισχύει κάτι τέτοιο? Πως μπορώ να εξασφαλίσω μια διέξοδο σε extreme κατάσταση ? Να αναφέρω ότι η πόρτα αυτή είναι και η μοναδική είσοδος - έξοδος στην πολυκατοικία και δεν υπάρχει άλλη δίοδος διαφυγής. Το άνοιγμα όλης της εισόδου είναι κοντα στα 3 μέτρα οπότε σκέφτομαι πόρτα φυσιολογικού μεγέθους και σταθερά πλαινά τζάμια ενός μέτρου (στο περίπου) έκαστο δεξιά και αριστερά. Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω στα τζάμια έτσι ώστε σε περίπτωση μπλοκαρίσματος της πόρτας να σπάσουμε ένα από τα τζαμια και να φύγουμε? Αν ισχύουν αυτά που μου είπε για τη θωρακισμένη πόρτα έχει νοημα να κοιτάξω πόρτα άλλου τύπου πχ. μη θωρακισμένη αλουμινίου ?

Κάθε γνώμη σεβαστή, πραγματικά έχω μπερδευτεί απίστευτα.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διάρρηξη πριν λιγες μέρες χωρις να γινει παραβίαση, πιθανόν κύλινδρος της πλάκας οπου τον ξεκλείδωσαν.

Δεν ήμουν εκεί για να ρωτήσω τον παθών τι κύλινδρο είχε επανω. Η φώτο είναι μετά την επίσκεψη της σήμανσης για δακτυλικά αποτυπώματα (μου την έστειλαν).

 

261814829_1145202662680795_8719912307791077988_n.jpg

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Διάρρηξη πριν λιγες μέρες χωρις να γινει παραβίαση, πιθανόν κύλινδρος της πλάκας οπου τον ξεκλείδωσαν.

Δεν ήμουν εκεί για να ρωτήσω τον παθών τι κύλινδρο είχε επανω. Η φώτο είναι μετά την επίσκεψη της σήμανσης για δακτυλικά αποτυπώματα (μου την έστειλαν).

 

261814829_1145202662680795_8719912307791077988_n.jpg

μαθαμε κύλινδρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, paylidis είπε

μαθαμε κύλινδρο;

Οχι δυστυχώς γιατι λείπω (δεν ειμαι εντός). Θα μαθω λογικα οταν γυρισω και τον ρωτησω. (τον ιδιοκτήτη).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Doubt είπε

Τον παθόντα

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

1178760.jpg

 

😅 Σωστος!. Λιγο σωστη γραμματική δεν βλάπτει, τι να κανω σε ξενη χωρα ειμαι και ξεχνάω και τα Ελληνικα σιγα σιγα 😪

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, sup2018 είπε

Καλημέρα στην ομάδα και καλώς σας βρήκα. Εξαιρετικό thread! Σας βρήκα ψάχνοντας πληροφορίες για πόρτες ασφαλείας και αυτόματες κλειδαριές.

Πρόσφατα ανέλαβα διαχειριστής και ένα από τα πράγματα που θέλουμε να αλλάξουμε είναι η κεντρική είσοδος της πολυκατοικίας. Η πολυκατοικία είναι του 1988 και αυτή τη στιγμή υπάρχει μια πόρτα ξύλινη 30+ χρόνων με απλή κλειδαριά/αφαλό που ανοίγει για πλάκα (καμια φορά που φυσάει δεν κλείνει καν). Πριν 5 μήνες μπήκαν από την πόρτα και μας άνοιξαν όλες τις αποθήκες του υπογείου.

Είμαι στη φάση αναζήτησης καλύτερου πακέτου (πόρτα + κλειδαριά + αλουμίνιο/ξύλο επένδυση) και έχω πάρει προσφορές από αρκετούς επαγγελματίες του χώρου (siamo, golden doors, μικρους περιφερειακους) και ο καθένας μου λέει τα δικά σε θέματα κλειδαριάς.

Πριν όμως σας ρωτήσω για τις κλειδαριές αυτόματου κλειδώματος που με ενδιαφέρουν θα ήθελα τη γνώμη σας για τις θωρακισμένες πόρτες σε περίπτωση σεισμού ή γενικά σε περιπτώσεις έκτακτης εκκένωσης του κτιρίου.

Ένας από τους τελευταίους επαγγελματίες που ήρθαν να μου δώσουν προσφορά (είμαι πολύ κοντά να κλείσω με αυτόν) και ο οποίος εμπορεύεται Dierre και Eldoor πόρτες, σε ερώτηση μου για την κλειδαριά Iseo X1R easy σε περίπτωση σεισμού/διακοπής ρεύματος πως ξεκλειδώνει, μου ανέφερε ότι σε περίπτωση σεισμού με μικρή μετατόπιση του κτιρίου η πόρτα ασφαλείας μπλοκάρει και δεν ανοίγει με τιποτα γιατί έχει περιθώριο/κενό 2mm πάνω και 2mm κάτω. Από τη στιγμή που μου το έχει πει αυτό έχω τρελαθεί γιατί έχω κάνει εικόνα το σκηνικό να προσπαθούμε να βγούμε σε περίπτωηση έκτατης ανάγκης και να μην μπορούμε. Και εδώ έρχεται η ερώτηση μου για το πόσο ανησυχητικό είναι αυτό που μου ανέφερε. Όντως ισχύει κάτι τέτοιο? Πως μπορώ να εξασφαλίσω μια διέξοδο σε extreme κατάσταση ? Να αναφέρω ότι η πόρτα αυτή είναι και η μοναδική είσοδος - έξοδος στην πολυκατοικία και δεν υπάρχει άλλη δίοδος διαφυγής. Το άνοιγμα όλης της εισόδου είναι κοντα στα 3 μέτρα οπότε σκέφτομαι πόρτα φυσιολογικού μεγέθους και σταθερά πλαινά τζάμια ενός μέτρου (στο περίπου) έκαστο δεξιά και αριστερά. Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω στα τζάμια έτσι ώστε σε περίπτωση μπλοκαρίσματος της πόρτας να σπάσουμε ένα από τα τζαμια και να φύγουμε? Αν ισχύουν αυτά που μου είπε για τη θωρακισμένη πόρτα έχει νοημα να κοιτάξω πόρτα άλλου τύπου πχ. μη θωρακισμένη αλουμινίου ?

Κάθε γνώμη σεβαστή, πραγματικά έχω μπερδευτεί απίστευτα.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

 

 

Προμηθευσε τα μελη της πολυκατοικιας με αυτα τα μικρα σφυρακια που υπαρχουν για τα αυτοκινητα για να σπανε τα τζαμια. Σαν αυτα τα κοκκινα που μπορει να εχεις δει στα λεωφορεια. Υπαρχουν τα κλασσικα που χτυπας εσυ και υπαρχει και ενα με μπιλια μεσα που το πιεζεις και κανει ανακρουση και κανει θρυψαλα το τζαμι. Ισως να μπορει να σπασει ετσι το πλαινο τζαμι της πορτας για να βγειτε σε περιπτωση κινδυνου αν ειναι τζαμι και οχι πλαστικο που μαλλον δεν θα το σπαει.

Το κοστος ειναι μικρο ειχα παρει πριν χρονια απο το Ebay απο ενα για οικογενεια και συγγενεις, το κοστος ηταν 1 δολαριο το ενα ασημαντο για τη διαφυγη που προσφερει σε μια ωρα αναγκης.

Το ιδανικο θα ηταν να υπαρχει 2η πορτα διαφυγης οπως υπαρχει στα κτιρια γραφειων που ειναι υποχρεωτικο να υπαρχει διεξοδος διαφυγης εναλλακτικη της κυριας οπως να υπαρχει και 2ο κλιμακοστασιο διαφυγης (παλι οπως στα γραφεια). Η οποια κιολας απο μεσα θα ειναι με τη γνωστη κοκκινη μπαρα που την σπρωχνεις και ανοιγει χωρις να κλειδωνει εννοειται.

Εδω βεβαια ειναι Ελλαδισταν οποτε ολοι κανουν τα στραβα ματια αλλα κανονικα θα επρεπε να προβλεπεται υποχρεωτικα και στις κατοικιες οπως στο εξωτερικο. Ειδες λογου χαρη τι εγινε με τους ανθρωπους στη Μαρφιν που και καλα ηταν νεοκλασικο και δεν υπηρχε προβλεψη για εναλλακτικη οδευση διαφυγης και παγιδευτηκαν με την δυσαρεστη καταληξη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω θωρακισμένη από το 2008, ο πιο δυνατός σεισμός που θυμάμαι είναι αυτός. Δεν είχα κανένα πρόβλημα λόγω πόρτας, κλειδαριάς ή οτιδήποτε άλλο. Μήπως υπερβάλετε;

https://www.in.gr/2019/07/19/greece/megalos-seismos-stin-attiki/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μαλλον εισαι μικρος σε ηλικια και δεν θυμασε τη Ρικομεξ το 1999 στην Παρνηθα. Εκεινος ηταν μεγαλος σεισμος ο μεγαλυτερος που εχει νιωσει το λεκανοπεδιο οχι μονο σε ισχυ αλλα και σε χαμηλο εστιακο βαθος, σε διαρκεια δευτερολεπτων και στο ειδος της δονησης που ηταν και παλομενο δεξια αριστερα και περιστροφικο δεν μπορω να το περιγραψω ημουν σπιτι και οι τοιχοι ηταν σαν να κουνιουνται σαν εκρεμες και ταυτοχρονα να γυριζουν σαν σβουρες.

Τρομαχτικο. Ευχομαι να μην το ξαναβιωσει ανθρωπος.

Επεξ/σία από Sebu
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δεν κανω λαθος κάποιες παλιές πόρτες ασφάλειας έχουν και πυρο στο επανω μερος της κασας. Αυτο καταργήθηκε απο τους κατασκευαστές γιατι αυτος ηταν και ο κύριος κίνδυνος σε περίπτωση σεισμου. Επίσης αν παρατηρήσετε ολες οι θηλυκές "φωλιές" των πυρων ειναι μεγαλύτερες σε διάμετρο απο οτι αυτες των ενεργών πυρων (η μη ενεργών). Αυτο για να μπορει να μετακινηθεί λιγο η κάσα ή η πόρτα και να μην μπλοκάρει σε ενδεχόμενο σεισμο.

Τελος αν υπάρχει σιναζι (που πρέπει να υπάρχει στο επάνω μερος της πορτας) δεν υφίσταται θεμα με σεισμό. Φυσικά ολα αυτά μεχρι ενα οριο. Αν πέσει το κτίριο τοτε τι να το κανεις να ανοιγει η πορτα..

14 λεπτά πριν, Sebu είπε

Μαλλον εισαι μικρος σε ηλικια και δεν θυμασε τη Ρικομεξ το 1999 στην Παρνηθα. Εκεινος ηταν μεγαλος σεισμος ο μεγαλυτερος που εχει νιωσει το λεκανοπεδιο οχι μονο σε ισχυ αλλα και σε χαμηλο εστιακο βαθος, σε διαρκεια δευτερολεπτων και στο ειδος της δονησης που ηταν και παλομενο δεξια αριστερα και περιστροφικο δεν μπορω να το περιγραψω ημουν σπιτι και οι τοιχοι ηταν σαν να κουνιουνται σαν εκρεμες και ταυτοχρονα να γυριζουν σαν σβουρες.

Τρομαχτικο. Ευχομαι να μην το ξαναβιωσει ανθρωπος.

Ημουν στην 2η δεκαετια της ζωης μου. Όντως τρομερός σεισμός. Για καμιά βδομάδα ήμασταν ολοι στον δρομο και κοιμόμασταν στα αυτοκίνητα και οπου αλλού μπορούσαμε. Επίσης οι μετασεισμοί που εκανε μετα τον κύριο ηταν μεγάλοι και με "κροτο"

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Petros Electron είπε

Τελος αν υπάρχει σιναζι (που πρέπει να υπάρχει στο επάνω μερος της πορτας) δεν υφίσταται θεμα με σεισμό. Φυσικά ολα αυτά μεχρι ενα οριο. Αν πέσει το κτίριο τοτε τι να το κανεις να ανοιγει η πορτα..

Θεωρω τους Ελληνες μεγαλους μαστορες στον κατασκευαστικο κλαδο και την οικοδομη, οταν θελουν, ιδιως σε ποιοτητα και ασφαλεια.

Ειδα πριν 2 χρονια περιπου πολυκατοικια διαμερισματων που κατασκευαζοταν στη νεα πολη του Βελιγραδιου ουτε σεναζ ουτε τιποτα και καθολου μονωση (λχ φελιζολ) αναμεσα στις σειρες των τουβλων, δλδ ηταν εξωτερικο τουβλο, κενο, εσωτερικο τουβλο, τελος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

Έχω καιρό να ποστάρω σε αυτό το πολύ αξιόλογο thread.

Σκοπεύω σε θωρακισμένη πόρτα ασφαλείας διαμερίσματος να αλλάξω τον αφαλό.

Μου έχουν προτείνει ABUS P12 RPS, EVVA ICS, Mauer NW5, CISA AP4S. Προφανώς σε διαφορετικές τιμές ο καθένας. Θα συνδυαστούν με υφιστάμενη κλειδαριά ασφαλείας (γραναζωτή) και με defender.

Ποια όμως είναι η ουσιαστική διαφορά των αφαλών μεταξύ τους και γιατί κανείς να δώσει τα παραπάνω 50 ή 100 ευρώ, από π.χ. τον ABUS μέχρι τον ICS ή τον NW5 (από τη στιγμή που υπάρχει defender και κλειδαριά ασφαλείας)? 

Αν κάποιος με απλά λόγια μπορεί να το εξηγήσει, παρακαλώ ας το κάνει.

Ευχαριστώ.

Βασίλης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...