Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 minutes ago, unreal_steve said:

Καλημέρα παιδιά, χρειάζομαι και εγώ τις γνώσεις σας.

Έχω πάνω σε μια πόρτα ασφαλείας έναν αφαλό DIAMOND K3 SECURA ο οποίος εδώ και λίγο καιρό έχει πρόβλημα το κλειδί δεν μπαίνει εύκολα από την εξωτερική πλευρά. Θέλω να τον αλλάξω και είχα καταλήξει στον hugo 5s που τον έχω βάλει και σε μια άλλη πόρτα και λειτουργεί καλά 2 χρόνια τώρα αλλά διαβάζοντας το thread με προβληματίσατε …  κάποιες επιλογές που βλέπω ότι προτείνετε σαν αξιόπιστες είναι οι AGB 9000 , EVVA eps ποιος είναι καλύτερος από τους 2 αυτούς γιατί είναι σχεδόν στα ίδια λεφτά?

Υπάρχει μήπως κανένας άλλος καλύτερος με λίγο παραπάνω χρήματα η μετά πρέπει να πάμε στο 100euro σε AGB SCUDO DCK ?

Δυστυχώς δεν ξέρω τι κλειδαριά έχει μέσα η πόρτα ο παλιός αφαλός είναι 32x50.

Ευχαριστώ!

Καλημέρα και χρόνια πολλά.

Με κάποιες φωτογραφίες της κλειδαριάς από το πλάι, εσωτερικά, εξωτερικά κτλ, μόλις τις δουν οι ειδικοί θα έχεις τις πληροφορίες που χρειάζεσαι και για την κλειδαριά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

15 ώρες πριν, paylidis είπε

Σε αυτόν αναφερόμουν κ εγώ ότι είναι οικονομικός (στα υλικά τουλάχιστον είναι-για εργασία δε ξέρω δεν τον είχαμε ρωτήσει τελικά μιας κ είδαμε τι παίζει)

Οικονομικός, απόδειξη κανονικά. Απλά αμίλητος - αγέλαστος (δεν θα γίνουμε φίλοι αλλά δεν του έβρισα και το σόι...)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, thodoris1985 είπε

Καλημέρα και χρόνια πολλά.

Με κάποιες φωτογραφίες της κλειδαριάς από το πλάι, εσωτερικά, εξωτερικά κτλ, μόλις τις δουν οι ειδικοί θα έχεις τις πληροφορίες που χρειάζεσαι και για την κλειδαριά

Στις προδιάγραφες τις πόρτας έγραφε τύπου securemme. 

Περισσότερο με ενδιαφέρει τι αφαλό να βάλω, έτσι κι αλλιώς δεν σκοπεύω να αλλάξω κλειδαριά ακόμα. 

Aπλά αφού αναγκάζομαι να αλλάξω κύλινδρο τουλάχιστον να βάλω κάτι καλό. Τώρα 10-20 ευρώ πάνω κάτω δεν θα χαθεί και ο κόσμος. Γι΄ αυτό ρωτάω σε τι να κινηθώ…και αν είναι τόσο μεγάλη η διαφορά σε ασφάλεια του dck πχ με τον 9000 ή τον eps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, unreal_steve είπε

Στις προδιάγραφες τις πόρτας έγραφε τύπου securemme. 

Περισσότερο με ενδιαφέρει τι αφαλό να βάλω, έτσι κι αλλιώς δεν σκοπεύω να αλλάξω κλειδαριά ακόμα. 

Aπλά αφού αναγκάζομαι να αλλάξω κύλινδρο τουλάχιστον να βάλω κάτι καλό. Τώρα 10-20 ευρώ πάνω κάτω δεν θα χαθεί και ο κόσμος. Γι΄ αυτό ρωτάω σε τι να κινηθώ…και αν είναι τόσο μεγάλη η διαφορά σε ασφάλεια του dck πχ με τον 9000 ή τον eps.

Ριξε μια ματια στον Mottura Champions Pro για τα λεφτα του ειναι πολυ καλος... Στα ιδια πανω κατω παιζει και ο AP4S. Και με τους 2 ειμαι απολυτα ικανοποιημενος, ο AP4 μου φαίνεται (ισως ειναι ιδεα μου) ενα κλικ ανωτερος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, paylidis είπε

Ριξε μια ματια στον Mottura Champions Pro για τα λεφτα του ειναι πολυ καλος... Στα ιδια πανω κατω παιζει και ο AP4S. Και με τους 2 ειμαι απολυτα ικανοποιημενος, ο AP4 μου φαίνεται (ισως ειναι ιδεα μου) ενα κλικ ανωτερος...

o Mottura Champions Pro είναι καλύτερος από τον AGB AGB SCUDO DCK ?

Αξίζει τα σχεδόν διπλά λεφτά που εχει σε σχέση με τον AGB 9000 ή τον EVVA eps?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, unreal_steve είπε

o Mottura Champions Pro είναι καλύτερος από τον AGB AGB SCUDO DCK ?

Αξίζει τα σχεδόν διπλά λεφτά που εχει σε σχέση με τον AGB 9000 ή τον EVVA eps?

Απο όσο ειχα δει πριν 1.5 χρόνο που έκανα τη σχετικη ερευνα αγοράς μου, Ναι... Ηταν για την ακριβεια μαζι με τον AP4S οτι καλυτερο απο 70 εως 100€. Τελευταια φορα που κοιταξα ο Champions ειχε 78€ (με 5 κλειδια)

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, acomaedo είπε

Οικονομικός, απόδειξη κανονικά. Απλά αμίλητος - αγέλαστος (δεν θα γίνουμε φίλοι αλλά δεν του έβρισα και το σόι...)

Είναι έτσι ο χαρακτήρας του, πολύ κλειστός, το ίδιο είχα παρατηρήσει και εγώ, αλλά όπως σωστά είπες δεν θα γίνουμε φιλαράκια, καλύτερα έτσι και τίμιος πάρα κλεφτοκοτας

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από μένα ! 

Ήρθε και η σειρά μου να ζητήσω μερικές συμβουλές από το φόρουμ.

Έχω γυρίσει πολλές σελίδες πίσω στο διάβασμα και δεν έχω καταλήξει τι θα έπρεπε να αλλάξω στην πόρτα μου. Όπως βλέπετε είναι μια παλιά Extra 1 με την κλειδαριά και τον αφαλό που βλέπετε ως προϊόν αναβάθμισης πριν από 5 χρόνια. 

Τι θα μπορούσα να βάλω για να διατηρήσω την πιο υψηλή προστασία ; 

Διάβασα κάπου για αφαλούς στελθ, θα μπορούσε να μου δώσετε μερικές συμβουλές τι κυκλοφορεί αυτόν τον καιρό ; Δεν με ενδιαφέρει το κόστος για την ασφάλεια αν αυτό βοηθά λιγάκι 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την οποία συμβουλή, είμαι Αθήνα κέντρο 

IMG_20211220_080429.jpg

IMG_20211220_080433.jpg

IMG_20211220_080438.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να ευχαριστήσω και εδώ το μέλος @paylidisγια την πολύτιμη βοήθεια του . 
Με τις οδηγίες του άλλαξα τον παλιό μύλο SECUREMME με Cisa AP4S .
Πολυ απλή η αλλαγή απλά να πιάνουν τα χέρια σας . Η SECUREMME έχει άλλη μια ιδιαιτερότητα στην αφαίρεση , πρέπει να ξεκλειδώσεις ώστε να γυρίσει το έλασμα και μετά να αφαιρεθεί . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, unreal_steve είπε

o Mottura Champions Pro είναι καλύτερος από τον AGB AGB SCUDO DCK ?

Αξίζει τα σχεδόν διπλά λεφτά που εχει σε σχέση με τον AGB 9000 ή τον EVVA eps?

1. ειναι παρομοιας φιλοσοφιας.

2. ο 9000 δεν εχει πατενταρισμενο κλειδι και ποιοτικα το εργοστασιο agb δεν εχει καμια σχεση με mottura.

3. ο evva eps με 5 κλειδια + διπλη ενεργεια + break secure βγαινει στα ιδια λεφτα για να μην πω ακριβοτερα και εδω το εργοστασιο των αυστριακων δεν εχει καμια σχεση με των ιταλων...(ουτε ολων μαζι ταυτοχρονα)

14 ώρες πριν, USER123321 είπε

Καλησπέρα και από μένα ! 

Ήρθε και η σειρά μου να ζητήσω μερικές συμβουλές από το φόρουμ.

Έχω γυρίσει πολλές σελίδες πίσω στο διάβασμα και δεν έχω καταλήξει τι θα έπρεπε να αλλάξω στην πόρτα μου. Όπως βλέπετε είναι μια παλιά Extra 1 με την κλειδαριά και τον αφαλό που βλέπετε ως προϊόν αναβάθμισης πριν από 5 χρόνια. 

Τι θα μπορούσα να βάλω για να διατηρήσω την πιο υψηλή προστασία ; 

Διάβασα κάπου για αφαλούς στελθ, θα μπορούσε να μου δώσετε μερικές συμβουλές τι κυκλοφορεί αυτόν τον καιρό ; Δεν με ενδιαφέρει το κόστος για την ασφάλεια αν αυτό βοηθά λιγάκι 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την οποία συμβουλή, είμαι Αθήνα κέντρο 

IMG_20211220_080429.jpg

IMG_20211220_080433.jpg

IMG_20211220_080438.jpg

να μην αλλαξεις τιποτα εισαι παραπανω απο μια χαρα !

20 ώρες πριν, paylidis είπε

Ριξε μια ματια στον Mottura Champions Pro για τα λεφτα του ειναι πολυ καλος... Στα ιδια πανω κατω παιζει και ο AP4S. Και με τους 2 ειμαι απολυτα ικανοποιημενος, ο AP4 μου φαίνεται (ισως ειναι ιδεα μου) ενα κλικ ανωτερος...

δεν ειναι ανωτερος ο ap4s...και με δεδομενο οτι ειναι παραβιασμενος απο τον πρωτο μηνα κυκλοφοριας δειχνει οτι δεν αλλαξαν τιποτα απο τον ap3s !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι με ενημέρωσε κλειδαράς τελικά ο Mottura Champions Pro και ο AP4S  δεν είναι και πολύ «καλές» επιλογές για δυο λόγους.

  1. παραβιάζονται σχετικά εύκολα…(ο ίδιος τον mottura σε 3 λεπτά τον ανοίγει)
  2. επειδή είναι αρκετά γνωστοί και κινήσιμοι οι επιτήδειοι τους γνωρίζουν καλά…
1 ώρα πριν, mclein² είπε

3. ο evva eps με 5 κλειδια + διπλη ενεργεια + break secure βγαινει στα ιδια λεφτα για να μην πω ακριβοτερα και εδω το εργοστασιο των αυστριακων δεν εχει καμια σχεση με των ιταλων...(ουτε ολων μαζι ταυτοχρονα)

Τι εννοείς διπλή ενέργεια + break secure ? δεν βρισκω πουθενά να υπάρχουν διαφορετικές εκδόσεις του eps.

ο 30-50 με 3 κλειδιά είναι στα 65 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, unreal_steve είπε

Από ότι με ενημέρωσε κλειδαράς τελικά ο Mottura Champions Pro και ο AP4S  δεν είναι και πολύ «καλές» επιλογές για δυο λόγους.

  1. παραβιάζονται σχετικά εύκολα…(ο ίδιος τον mottura σε 3 λεπτά τον ανοίγει)
  2. επειδή είναι αρκετά γνωστοί και κινήσιμοι οι επιτήδειοι τους γνωρίζουν καλά…

1. ποιος κλειδαρας ειναι, μπορουμε να μαθουμε το ονομα του ; 

2. αυτο εχει μια βαση αλλα πρεπει να πεσεις στην περιπτωση. (οπως προανεφερα, ο ap4s εχει παραβιαστει απο την πρωτη μερα κυκλοφοριας...ειδικα βικτωρια - παγκρατι - βυρωνα εχει αρκετα κρουσματα & σε διαφορετικα προφιλ).

3 λεπτά πριν, unreal_steve είπε

Τι εννοείς διπλή ενέργεια + break secure ? δεν βρισκω πουθενά να υπάρχουν διαφορετικές εκδόσεις του eps.

ο 30-50 με 3 κλειδιά είναι στα 65 ευρώ.

εφοσον μιλαμε για champions pro & ap4s φανταζομαι για 5 κλειδια + διπλης ενεργειας + προστασια σε σπασιμο

πρεπει να μιλαμε και για το ιδιο πραγμα σε evva eps, οποτε 30/50 με 5 κλειδια + διπλη ενεργεια + bs = ιδια τιμη με champions pro.

ο ap4s με 5 κλειδια νομιζω πλεον φτανει την τιμη του abloy protec² (με 5 κλειδια επισης)...οποτε δεν υπαρχει καν συζητηση για το αν αξιζει ως επιλογη.

23 ώρες πριν, unreal_steve είπε

Καλημέρα παιδιά, χρειάζομαι και εγώ τις γνώσεις σας.

Έχω πάνω σε μια πόρτα ασφαλείας έναν αφαλό DIAMOND K3 SECURA ο οποίος εδώ και λίγο καιρό έχει πρόβλημα το κλειδί δεν μπαίνει εύκολα από την εξωτερική πλευρά.

εαν το κανει και στα 5 κλειδια που εχεις, τοτε εχει προβλημα ο κυλινδρος.

εαν το κανει μονο σε 1-2 κλειδια σου, τοτε εχουν προβλημα τα κλειδια απο τα πεσιματα.

εαν ισχυει το 1ο, μπορεις να δοκιμασεις wd40, βαζελινη ή καποιο καθαριστικο μηπως ξεκολλησει η μπιλια που κολλαει και σε δυσκολευει.

γενικα ο κυλινδρος ειναι για τα σκουπιδια...αλλα παραυτα μπορεις νομιζω να τον διορθωσεις..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mclein² είπε

ο 9000 δεν εχει πατενταρισμενο κλειδι και ποιοτικα το εργοστασιο agb δεν εχει καμια σχεση με mottura.

3. ο evva eps με 5 κλειδια + διπλη ενεργεια + break secure βγαινει στα ιδια λεφτα για να μην πω ακριβοτερα και εδω το εργοστασιο των αυστριακων δεν εχει καμια σχεση με των ιταλων...(ουτε ολων μαζι ταυτοχρονα)

Για σένα μπορεί να είναι απόλυτα σαφές, για μένα τον αδαή όχι και τόσο.

Ιεραρχικά δηλαδή τα εργοστάσια θα ήταν;;

EVVA κορυφή

AGB

Mottura

?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mclein² είπε

ap4s με 5 κλειδια νομιζω πλεον φτανει την τιμη του abloy protec² (με 5 κλειδια επισης)...οποτε δεν υπαρχει καν συζητηση για το αν αξιζει ως επιλογη.

έχω διαβάσει πολύ καλά λόγια για τον abloy αλλά εκτός του ότι πάει ψηλά (140+ με 3 κλειδιά )σε τιμή νομίζω δεν έχει προστασία κατά του drilling.

 

1 ώρα πριν, mclein² είπε

πρεπει να μιλαμε και για το ιδιο πραγμα σε evva eps, οποτε 30/50 με 5 κλειδια + διπλη ενεργεια + bs = ιδια τιμη με champions pro.

δεν βλέπω σε κανένα μαγαζί να μου δίνει την επιλογή για διπλής ενεργείας, το bs είναι στάνταρ νομίζω σε αυτό τον αφαλό αφού είναι modular με ατσάλινη μπάρα.

από ότι καταλαβαίνω αν δεν πας στα 140+ ευρώ ο eps είναι η καλύτερη επιλογή.

Το περίεργο είναι οτι κανείς δεν αναφέρει αν είναι η o eps-m ή ο eps-s .

Επεξ/σία από unreal_steve
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mclein² είπε

1. ποιος κλειδαρας ειναι, μπορουμε να μαθουμε το ονομα του ; 

2. αυτο εχει μια βαση αλλα πρεπει να πεσεις στην περιπτωση. (οπως προανεφερα, ο ap4s εχει παραβιαστει απο την πρωτη μερα κυκλοφοριας...ειδικα βικτωρια - παγκρατι - βυρωνα εχει αρκετα κρουσματα & σε διαφορετικα προφιλ).

Iσχυει και για τον Champions Pro οτι μπορει να παραβιαστει τοσο ευκολα οσο λεει?

Βασικα εχει παραβιαστει ποτε ο Champions Pro οπως ο ap4s?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...