Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και καλές γιορτές και από εμένα. Ενώ έχω διαβάσει το thread ακομα δεν έχω καταλήξει σε κάποια επιλογή. Έχω μια ξύλινη πόρτα (30 χρόνων) με διπλή κλειδαριά πάνω και κάτω τις κλασσικές παλιές. Δεδομένου ότι μένω σε πολυκατοικία και δεν νομίζω να έρθει κάποιος με τροχό, τι μου προτείνετε για καλύτερη ασφάλεια: να βάλω στην ίδια πόρτα 2 καλές κλειδαριές με defenders ή να αλλάξω ολόκληρη την πόρτα? Προφανώς εξαρτάται από το κόστος αλλά έχει νόημα αντί για 300€ για 2 καλές κλειδαριές να δώσω 800€ για άλλη πόρτα ίσως με μόνη κλειδαριά? Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 ώρες πριν, John366 είπε

Καλησπέρα και καλές γιορτές και από εμένα. Ενώ έχω διαβάσει το thread ακομα δεν έχω καταλήξει σε κάποια επιλογή. Έχω μια ξύλινη πόρτα (30 χρόνων) με διπλή κλειδαριά πάνω και κάτω τις κλασσικές παλιές. Δεδομένου ότι μένω σε πολυκατοικία και δεν νομίζω να έρθει κάποιος με τροχό, τι μου προτείνετε για καλύτερη ασφάλεια: να βάλω στην ίδια πόρτα 2 καλές κλειδαριές με defenders ή να αλλάξω ολόκληρη την πόρτα? Προφανώς εξαρτάται από το κόστος αλλά έχει νόημα αντί για 300€ για 2 καλές κλειδαριές να δώσω 800€ για άλλη πόρτα ίσως με μόνη κλειδαριά? Ευχαριστώ

Αν ψάξεις θα βρεις κι άλλες

force.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, John366 είπε

Καλησπέρα και καλές γιορτές και από εμένα. Ενώ έχω διαβάσει το thread ακομα δεν έχω καταλήξει σε κάποια επιλογή. Έχω μια ξύλινη πόρτα (30 χρόνων) με διπλή κλειδαριά πάνω και κάτω τις κλασσικές παλιές. Δεδομένου ότι μένω σε πολυκατοικία και δεν νομίζω να έρθει κάποιος με τροχό, τι μου προτείνετε για καλύτερη ασφάλεια: να βάλω στην ίδια πόρτα 2 καλές κλειδαριές με defenders ή να αλλάξω ολόκληρη την πόρτα? Προφανώς εξαρτάται από το κόστος αλλά έχει νόημα αντί για 300€ για 2 καλές κλειδαριές να δώσω 800€ για άλλη πόρτα ίσως με μόνη κλειδαριά? Ευχαριστώ

Καλύτερα πόρτα ασφαλείας κ ας είναι από τις φθηνές (έχει με 300-350€ τοποθετημένες) κ αφού στη τοποθετήσουν  βάζεις έναν καλύτερο κύλινδρο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποια πρόταση για κλειδαρά στην Αθήνα (Κάτω Πατήσια ή κοντά) για να προχωρήσω με το σενάριο Cisa Revolution Pro + Evva 4ks + Disec Monolito Defender  (bd200)?

Εστω και με προσωπικό μήνυμα για να μην υπάρξει πρόβλημα.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/12/2021 στις 7:42 ΠΜ, mclein² είπε

1. ειναι παρομοιας φιλοσοφιας.

2. ο 9000 δεν εχει πατενταρισμενο κλειδι και ποιοτικα το εργοστασιο agb δεν εχει καμια σχεση με mottura.

3. ο evva eps με 5 κλειδια + διπλη ενεργεια + break secure βγαινει στα ιδια λεφτα για να μην πω ακριβοτερα και εδω το εργοστασιο των αυστριακων δεν εχει καμια σχεση με των ιταλων...(ουτε ολων μαζι ταυτοχρονα)

να μην αλλαξεις τιποτα εισαι παραπανω απο μια χαρα !

δεν ειναι ανωτερος ο ap4s...και με δεδομενο οτι ειναι παραβιασμενος απο τον πρωτο μηνα κυκλοφοριας δειχνει οτι δεν αλλαξαν τιποτα απο τον ap3s !

Καλημέρα και πάλι, 

Ο c48 βλέπω έχει παραβιαστεί στο εξωτερικό και θα ήθελα να τον αλλάξω! 

Γνωρίζει κάποιος τι είναι αυτός ο Στελθ και αν αξίζει ; Μου είπαν ότι αλλάζουν και το ντιφεντερ μαζί..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, USER123321 είπε

Καλημέρα και πάλι, 

Ο c48 βλέπω έχει παραβιαστεί στο εξωτερικό και θα ήθελα να τον αλλάξω! 

Γνωρίζει κάποιος τι είναι αυτός ο Στελθ και αν αξίζει ; Μου είπαν ότι αλλάζουν και το ντιφεντερ μαζί..

εννοεις οτι ειδες βιντεο ή διαβασες για καποια τεχνικη που σε φοβιζει ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, unreal_steve είπε

Αυτό το πράγμα που όποιον αφαλό και να ψάξεις ακόμα και τους πολύ ακριβούς υπάρχουν βίντεο που τους ανοίγουν σε 3-4 λεπτά….

Καλησπέρα αυτα τα βιντεο μην τα πιστεύεις. Και για την ομεγα πλας εχει βιντεο τι σημαινει οτι ισχυει??. Μουφα ειναι..

Μερικοί βγάζουν τις μπίλιες απο τον αφαλό και φαίνεται ευκολο μετα το πικαρισμα, επίσης αλλο στον παγκο με φως και ηρεμία και με ησυχία για να ακούς τα "κλικ" και αλλο πανω στην πορτα και πισω απο ενα defender χωρίς πολυ φως και φασαρία.

Αν θέλεις αφαλό που δεν εχει κυκλοφορήσει κανένα βίντεο αληθινό η ψεύτικο πάρε τον AGB DCK, η κάποιον αλλο που δεν υπάρχει ουτε βίντεο ουτε decoder tool. 

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mclein² είπε

εννοεις οτι ειδες βιντεο ή διαβασες για καποια τεχνικη που σε φοβιζει ; 

Είδα βίντεο που κυκλοφορούν όπως και διάφορες εργαλεία για τον συγκεκριμένο κύλινδρο

1 ώρα πριν, unreal_steve είπε

Αυτό το πράγμα που όποιον αφαλό και να ψάξεις ακόμα και τους πολύ ακριβούς υπάρχουν βίντεο που τους ανοίγουν σε 3-4 λεπτά….

Για αυτό ακριβώς ψάχνω να μάθω για τον Στελθ

Επεξ/σία από USER123321
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, USER123321 είπε

Είδα βίντεο που κυκλοφορούν όπως και διάφορες εργαλεία για τον συγκεκριμένο κύλινδρο

Βίντεο κυκλοφορούν για τους περισσότερους κυλίνδρους, δεν σημαίνει κάτι αυτό, εκτως αν γνωρίζει ο @mclein² κάτι νεότερο για τον c48 

Επεξ/σία από Violator1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, USER123321 είπε

Είδα βίντεο που κυκλοφορούν όπως και διάφορες εργαλεία για τον συγκεκριμένο κύλινδρο

Για αυτό ακριβώς ψάχνω να μάθω για τον Στελθ

Ειδικα για τον Στελθ που δεν φαινονται καν τα πατηματα του κλειδιου καθως ειναι θηλυκωμενα εσωτερικα στη ραχη του κλειδιου, το θεωρω δυσκολο να βρεις βιντεο που καποιος θα τον ανοιγει ξαπλα στον παγκο σε λιγα λεπτα. Πιστευω οτι εκτος του οτι τους ξεκοιλιαζουν πρωτα και μετα κανουν το βιντεο να φαινεται ευκολο, σιγουρα παρατηρουν εξονυχιστικα και το κλειδι για να καταλαβουν που ειναι τι μεσα στον κυλινδρο και με τη σειρα.

Για υπερβολικα μεγαλη ασφαλεια αν ηθελα να το τερματισω θα εβαζα αυτοσχεδια κατασκευη με ενα Stealth ως κυριο στις ντιζες και μια δευτερη ανεξαρτητη EVVA MCS μαγνητικη. Ολα πισω απο βαρβατο defender.

Προφανως ειναι η απολυτη υπερβολη και προφανως οποιος το δει αυτο θα θελησει να σου ξηλωσει την πορτα γιατι θα πιστεψει οτι εχεις κατι φοβερα πολυτιμο να κρυψεις μεσα.

Ακομα και αν το μονο πολυτιμο που εχεις ειναι αυτοι που αγαπας.

λ.χ. εδω και καλα αργησε λογω προβληματος αλλα νομιζω οτι πραγματικα τοσο θα του επαιρνε. Στην ανεση του παγκου του με καλο φωτισμο, ηρεμια, χωρις defender, χωρις αγχος και σιγουρα εχει δοκιμασει αλλες Χ φορες πριν το βιντεο του πηρε 20 λεπτα.

Πιστευει καποιος οτι πισω απο defender, με κακο φωτισμο, με θορυβο και το αγχος να σε κανουν τσακωτο θα του επαιρνε εστω και 20 λεπτα? Ή οτι θα εμπαινε καν στον κοπο?

 

Επεξ/σία από Sebu
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα βάρεσε η πόρτα δυνατά στον τοίχο και έπεσε το ματάκι, από ότι είδα έχε σπάσει ένας πλαστικός κύλινδρος που έμπαινε μέσα σε έναν μεταλλικό.

Ψάχνοντας έπεσα πάνω σε αυτό που μοιάζει με αυτά που βάζει ο Siam σε μερικές πόρτες.

Έχει δοκιμάσει κανείς, κάτι τέτοιο? Φαίνεται τπτ ή τσάμπα θα το πάρω? Περισσότερο μου κίνησε το ενδιαφέρον ότι έχει υπέρυθρες και βλέπει και στο σκοτάδι.

Επίσης, επειδή είναι πολυκατοικία, μήπως πρέπει να πάρω "άδεια" από το απέναντι διαμέρισμα?

Επεξ/σία από k_dinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, k_dinos είπε

Σήμερα βάρεσε η πόρτα δυνατά στον τοίχο και έπεσε το ματάκι, από ότι είδα έχε σπάσει ένας πλαστικός κύλινδρος που έμπαινε μέσα σε έναν μεταλλικό.

Ψάχνοντας έπεσα πάνω σε αυτό που μοιάζει με αυτά που βάζει ο Siam σε μερικές πόρτες.

Έχει δοκιμάσει κανείς, κάτι τέτοιο? Φαίνεται τπτ ή τσάμπα θα το πάρω? Περισσότερο μου κίνησε το ενδιαφέρον ότι έχει υπέρυθρες και βλέπει και στο σκοτάδι.

Επίσης, επειδή είναι πολυκατοικία, μήπως πρέπει να πάρω "άδεια" από το απέναντι διαμέρισμα?

Βάση καταστατικού (πολυκατοικίας) και νομοθεσίας απαγορεύετε η βιντεοσκόπηση. Αυτο το εμαθα και εγω οταν έγινε διάρρηξη στην δικη μας (σε διαμέρισμα) και μετα θέλανε να βάλουν κάμερες στην είσοδο. Απο εκεί και πέρα αν βλέπει το ματάκι σου την πόρτα του γείτονα θα πρέπει να τον ενημερώσεις αν συμφωνεί και "άτυπα" μπορείς να το βάλεις. Έτσι και αλλιώς δεν φαίνεται τοσο τι ειναι πχ οπως μια κάμερα που κάνει "μπαμ"

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω οτι αυτο το μαραφετι βιντεοσκοπει συνεχως. Πιο πολυ φωτογραφικη ειναι που πρεπει εσυ να πατησεις το κουμπι για να τραβηξει φωτο. Στην ουσια ειναι ενα εξελιγμενο ματακι συνδυασμενο με θυροτηλεοραση.

Δεν εμπιπτει δλδ στη λογικη της καμερας που καταγραφει συνεχεια 24/7.

Παλιοτερα που το ειχα ψαξει με την ΑΠΔΠΧ μπορουσες να βαλεις καμερα σε κτιριο αρκει να μην τραβαει εξωτερικο χωρο (δλδ δρομο) ή αν τραβαει επρεπε η εικονα να ειναι χαμηλοτερης ποιοτητας/αναλυσης ωστε να μην διακρινονται ευκρινως προσωπα αλλιως ειδικος μηχανισμος που on-the-fly θα εκανε blur τα προσωπα, να μην καταγραφει ηχο παρα μονο εικονα και καθε 7 μερες το βιντεο να σβηνεται.

Γνωριζω οτι εχουν μπλεξει εταιρειες με αυτο (λ.χ. γιατι η καμερα δεν εκανε blur προσωπα ή δεν ηταν χαμηλης αναλυσης που να μην ειναι ευδιακριτα τα προσωπα επι κοινοχρηστου χωρου) ή γιατι ειχαν αρχειο μεγαλυτερο των 7 ημερων. Ειχε τυχει σε περιπτωση ληστειας και σε τροχαιο, που ενω απο το υλικο φαινοταν ξεκαθαρα προσωπα επειδη η καμερα δεν εβλεπε μονο το κτιριο αλλα και το δρομο και το διπλανο που γινοταν η ληστεια, επειδη εγραφε ευκρινως προσωπα την εφαγε η εταιρεια απο την Αρχη. Ομοιως σε τροχαιο που κινηθηκε κατα της εταιρειας δικομανης περαστικος που ειχε σκασει μυτη για το χαβαλε και το κουτσομπολιο στο τροχαιο και επειδη ειχε καταγραφει και αυτος στο βιντεο ετρεχε μετα την εταιρεια.

Γενικα θελει αρκετο ψαξιμο και ψειρισμα και η ΑΠΔΠΧ με αυτα ειναι λιγο δεινοσαυροι, αργοκινητα καραβια και μανδαρινοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Sebu είπε

Δεν νομιζω οτι αυτο το μαραφετι βιντεοσκοπει συνεχως. Πιο πολυ φωτογραφικη ειναι που πρεπει εσυ να πατησεις το κουμπι για να τραβηξει φωτο. Στην ουσια ειναι ενα εξελιγμενο ματακι συνδυασμενο με θυροτηλεοραση.

Δεν εμπιπτει δλδ στη λογικη της καμερας που καταγραφει συνεχεια 24/7.

To συγκεκριμένο μάλλον όχι, αλλά υπάρχουν άλλα που σου στέλνουν εικόνα σε κινητό, με αναγνώριση κίνησης κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...