Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, van62 είπε

μηπως κυκλοφορει κανενα video με ακριβεις πληροφοριες πως κανω συντηρηση μονος μου?? Δηλαδη καθαρισμα αλατα,αλλαγη ανοδιο, φλαντζα,πληρωση υγρου.

το παρακάτω είναι ένα  καλο βίντεο με οδηγίες για μένα Θα πρόσθετα επιπλέον ότι αν δεν είναι πρωί με συννεφια θα έπρεπε να είχε σκεπάσει τον συλλέκτη αφ ενός και αφ ετέρου πριν συνδέσει την έξοδο του συλλέκτη έπρεπε να είχε βάλει μια ποσότητα αντιπαγωτικου για να πετύχει καλύτερη εξαέρωση

https://youtu.be/eB_b5TzGsTA?t=47

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημέρα στην παρέα,
παρακαλώ για τα φώτα σας, καθώς μου τρύπησε το μπόιλερ και έχω δύο επιλογές: 1) Να αλλάξω μόνο το μπόιλερ και τις μονώσεις στις σωλήνες, η οποία είναι και μια φθηνή λύση, αν δεν πάω στις γνωστές ακριβές μάρκες 2) Να αλλάξω και τους συλλέκτες ίσως και σωληνώσεις που έχουν διαβρωθεί, οπότε θα ξεπεράσω τα 1100€. Εσείς τι προτείνετε? 

Πρόκειται για ηλιακό τριπλής ενέργειας 200λίτρα, το χειμώνα παίρνει ζεστό νερό από τον λέβητα φυσικού αερίου, σε πολυκατοικία στην Αθήνα. Η μόνη συντήρηση που γινόταν ήταν πλήρωση με αντιψυκτικό υγρό και είναι πλέον 15 ετών. Για επισκευή νομίζω δεν υπάρχει λόγος.

IMG_αα.jpg

IMG_ββ.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, Sotis153 είπε

Καλημέρα στην παρέα,
παρακαλώ για τα φώτα σας, καθώς μου τρύπησε το μπόιλερ και έχω δύο επιλογές: 1) Να αλλάξω μόνο το μπόιλερ και τις μονώσεις στις σωλήνες, η οποία είναι και μια φθηνή λύση, αν δεν πάω στις γνωστές ακριβές μάρκες 2) Να αλλάξω και τους συλλέκτες ίσως και σωληνώσεις που έχουν διαβρωθεί, οπότε θα ξεπεράσω τα 1100€. Εσείς τι προτείνετε? 

Πρόκειται για ηλιακό τριπλής ενέργειας 200λίτρα, το χειμώνα παίρνει ζεστό νερό από τον λέβητα φυσικού αερίου, σε πολυκατοικία στην Αθήνα. Η μόνη συντήρηση που γινόταν ήταν πλήρωση με αντιψυκτικό υγρό και είναι πλέον 15 ετών. Για επισκευή νομίζω δεν υπάρχει λόγος.

IMG_αα.jpg

IMG_ββ.jpg

Ακομα και να εισαι ευχαριστημενος απο την αποδοση των συλλεκτων αξιζει να αλλαξεις μονο το μποιλερ και στο αμεσο μελλον να σου βγαλουν θεμα και οι συλλεκτες? Πρεπει να σου πιανουν μεσα υγρασια.. Ε ετσι δεν ειναι?

Εγω προτεινω σε nobel classic για ολο το πακετο..! Ψαξε για deal πιστευω στα 900ευρω μπορουν να στον αφησουν.  Εχει απο τον καλυτερο συλλεκτη της αγορας που θα συνεχισεις και με 2ο μποιλερ! 

Ειναι με τα 3τμ θα εχει και καλυτερη αξιοπιστια το μποιλερ..

https://www.airconenergy.gr/gr/el/products/iliakos-thermosifonas-glass-200lit3m-epilektikos-seira-classic-triplis-energeias-10-atokes-doseis?skr_prm=WyI1ODQ1NjE5My1lMmM4LTRkZWYtYmQyYS1jOTBhYzA4YjcxNDgiLDE2NDI0MTc3OTcxOTgseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

Επεξ/σία από PLACEBO_89
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προτείνω να τον ξηλώσεις και να χρησιμοποιείς μόνο τον λέβητα αερίου για ζεστό νερό χρήσης.

Η παραγωγή ΖΝΧ από τον εναλλάκτη του λέβητα αερίου έχει σχετικά χαμηλό κόστος και οικονομία νερού σε σχέση με τον ηλιακό.

Μια αγορά νέου ηλιακού μαζί με το κόστος εγκατάστασης, εκτιμώ ότι θα χρειαστεί μια πενταετία τουλάχιστον για να γίνει απόσβεση. Αυτά βέβαια για normal απαιτήσεις νερού από μικρή οικογένεια. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, stelakis1914 είπε

Εγώ προτείνω να τον ξηλώσεις και να χρησιμοποιείς μόνο τον λέβητα αερίου για ζεστό νερό χρήσης.

Η παραγωγή ΖΝΧ από τον εναλλάκτη του λέβητα αερίου έχει σχετικά χαμηλό κόστος και οικονομία νερού σε σχέση με τον ηλιακό.

Μια αγορά νέου ηλιακού μαζί με το κόστος εγκατάστασης, εκτιμώ ότι θα χρειαστεί μια πενταετία τουλάχιστον για να γίνει απόσβεση. Αυτά βέβαια για normal απαιτήσεις νερού από μικρή οικογένεια. 

Ζεστό νερό από τον λέβητα έχουμε όταν είναι σε λειτουργία ο καυστήρας δηλαδή από Νοέμβρη μέχρι 15 Απριλίου. Μετά θα πρέπει να έχω από τον ήλιο/ρεύμα. Οι συλλέκτες όντως έχουν κάποια υγρασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Sotis153 είπε

Ζεστό νερό από τον λέβητα έχουμε όταν είναι σε λειτουργία ο καυστήρας δηλαδή από Νοέμβρη μέχρι 15 Απριλίου. Μετά θα πρέπει να έχω από τον ήλιο/ρεύμα. Οι συλλέκτες όντως έχουν κάποια υγρασία.

Από την τελευταία απάντηση σου συμπεραίνω ότι έχεις εγκατάσταση κεντρικής θέρμανσης. Συνεπώς δεν έχουν εφαρμογή όσα έγραψα.

Σε κάθε περίπτωση τσέκαρε αν όντως σε συμφέρει να λειτουργείς ηλιακό τριπλής ενέργειας (με την σερπαντίνα) καθώς χρειάζεται πάρα πολλές θερμίδες για να θερμάνει ένα δοχείο 200 λίτρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Sotis153 είπε

1) Να αλλάξω μόνο το μπόιλερ και τις μονώσεις στις σωλήνες, η οποία είναι και μια φθηνή λύση, αν δεν πάω στις γνωστές ακριβές μάρκες

εγώ θα άλλαζα μόνο μποιλερ και θα έκανα ένα καλό πλύσιμο στον υδροσκελετο των συλλεκτών αλλαγή σωλήνων και μόνωσης  και αν εχει χαλάσει και το λάστιχο στο τζάμι φλατζοκολα υψηλων θερμοκρασιών  

2 ώρες πριν, Sotis153 είπε

Πρόκειται για ηλιακό τριπλής ενέργειας 200λίτρα, το χειμώνα παίρνει ζεστό νερό από τον λέβητα φυσικού αερίου, σε πολυκατοικία στην Αθήνα.

αυτό ήταν απο κατασκευής της πολυκατικοιας η το έκανες μετά ? Για να γίνει εκ των υστέρων θέλει παρέμβαση και κυκλοφορητή με μεγάλο μανομετρικο  Είναι νόμιμο ως προς τα χιλιοστά της θέρμανσης του διαμερισματος  ? 

 

 

Επεξ/σία από hp8
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, hp8 είπε

εγώ θα άλλαζα μόνο μποιλερ και θα έκανα ένα καλό πλύσιμο στον υδροσκελετο των συλλεκτών αλλαγή σωλήνων και μόνωσης  και αν εχει χαλάσει και το λάστιχο στο τζάμι φλατζοκολα υψηλων θερμοκρασιών  

αυτό ήταν απο κατασκευής της πολυκατικοιας η το έκανες μετά ? Για να γίνει εκ των υστέρων θέλει παρέμβαση και κυκλοφορητή με μεγάλο μανομετρικο  Είναι νόμιμο ως προς τα χιλιοστά της θέρμανσης του διαμερισματος  ? 

 

 

Ναι ήταν από κατασκευής της πολυκατοικίας. Το ίδιο έχουν (τριπλής ενέργειας) και οι υπόλοιποι συνιδιοκτήτες Οι περισσότεροι Skyland 200lt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, μετά από τόσα χρόνια, αν δε κάνω και λάθος οι  συλλέκτες ΔΕΝ είναι επιλεκτικοί, αλλά οι παλαιότερου τύπου, μήπως ιδανικά να κοιτούσες για έναν ολόκληρο νέο ηλιακό;

Χρειάζεσαι τα 200 λίτρα, ή μήπως να κοιτούσες για κάτι μικρότερο; Οι 160ρηδες με 2.4-2.5m2 συλλέκτη, ίσως βγαίνουν και φθηνότερα..

Επίσης Ποτέ δε συμπληρώνουμε σκέτο αντιπηκτικό, αλλά αραιωμένο ή έτοιμο για χρήση..

Από απόδοση πως ήταν πριν τρυπήσει;

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Καλησπέρα, μετά από τόσα χρόνια, αν δε κάνω και λάθος οι  συλλέκτες ΔΕΝ είναι επιλεκτικοί, αλλά οι παλαιότερου τύπου, μήπως ιδανικά να κοιτούσες για έναν ολόκληρο νέο ηλιακό;

Χρειάζεσαι τα 200 λίτρα, ή μήπως να κοιτούσες για κάτι μικρότερο; Οι 160ρηδες με 2.4-2.5m2 συλλέκτη, ίσως βγαίνουν και φθηνότερα..

Επίσης Ποτέ δε συμπληρώνουμε σκέτο αντιπηκτικό, αλλά αραιωμένο ή έτοιμο για χρήση..

Από απόδοση πως ήταν πριν τρυπήσει;

 

Καλή απόδοση είχε. Όταν είχε συννεφιά δεν έφτανε το νερό. Τι γνώμη έχετε για Solviolaris? Είναι αξιόπιστοι? ή της esolar inox? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Sotis153 είπε

Καλημέρα στην παρέα,
παρακαλώ για τα φώτα σας, καθώς μου τρύπησε το μπόιλερ και έχω δύο επιλογές: 1) Να αλλάξω μόνο το μπόιλερ και τις μονώσεις στις σωλήνες, η οποία είναι και μια φθηνή λύση, αν δεν πάω στις γνωστές ακριβές μάρκες 2) Να αλλάξω και τους συλλέκτες ίσως και σωληνώσεις που έχουν διαβρωθεί, οπότε θα ξεπεράσω τα 1100€. Εσείς τι προτείνετε? 

Πρόκειται για ηλιακό τριπλής ενέργειας 200λίτρα, το χειμώνα παίρνει ζεστό νερό από τον λέβητα φυσικού αερίου, σε πολυκατοικία στην Αθήνα. Η μόνη συντήρηση που γινόταν ήταν πλήρωση με αντιψυκτικό υγρό και είναι πλέον 15 ετών. Για επισκευή νομίζω δεν υπάρχει λόγος.

IMG_αα.jpg

IMG_ββ.jpg

Εκεί που βλέπεις την σκουριά σημαίνει ότι έκανε συνέχεια εξαέρωση λόγω υψηλών θερμοκρασιών άρα είστε λίγα άτομα που τον χρησιμοποιείται. Όποιον και να πάρεις το καλοκαίρι να σκεπάζεις την μια πλάκα οπωσδήποτε και αν το έκανες και στον παλιό αυτό και σε συνδυασμό με ένα σέρβις ανά 4-5 χρόνια θα τον είχες ακόμη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Sotis153 είπε

Τι γνώμη έχετε για Solviolaris? Είναι αξιόπιστοι? ή της esolar inox? 

Και σενα μελος μας του ειπα τι να βαλει και αυτος εβαλε απο αυτους και του εκατσε στραβη ελαττωματικοί συλλεκτες,φθηνες μονωσεις σε μηχανημα 1500ευρω!!! Του τ αλλαξαν? Ναι οχι ομως με τον σωστο τροπο..!

Ειναι αυτο που λεμε οπως σε βρουν οπως σε πατησουν!!!

Με τον nobel classic εξορισμου εχεις καλυτερο VFM!!!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα φώτα σας Μετά από καμιά 10ρια συντηρήσεις ηλιακών πέρσι,δικών μου και φίλων, ένας με πρόδωσε Δεν λέει να στεγανοποιήσει η φλάντζα του μποιλερ με τίποτα Αλλάχτηκε 3 φορές (αγορά από διαφορετικά καταστήματα) και εξακολουθεί να στάζει Ηλιακός 11 ετών ho..t
Σκέφτομαι να βάλω λίγη φλατζοκολλα μεταξύ μετάλλου και κανονικής φλάντζας και να  βιδώσω   Διάβρωση δεν έχω προσέξει Έχει δοκιμαστεί κάτι παρόμοιο ?
Βαρέθηκα να αδειάζω και να γεμίζω εφ ενός αφετέρου χάνω και την εμπιστοσύνη Σταμάτησε να κερνάει ο φίλος  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

για να μην στεγανοποιει παει να πει οτι η τσιμουχα δεν ειναι σωστη. η εχει καποιο σκουπιδακι/χτυπημα πανω στο χειλος και δεν στεγανοποιει. το σφιγγεις σωστα? μην πιανεται η φλαντζα πουθενα και μολις βιδωνεις οι βιδες την χαλανε?

εγω θα σου ελεγα να αλλαξεις το μποιλερ και μαλιστα να το κανεις διπλης ενεργειας. επίσης να κανειςκαλες μονωσεις στους σωληνες και στα εξαρτηματα του ηλιακου.

Επεξ/σία από xsterg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xsterg είπε

για να μην στεγανοποιει παει να πει οτι η τσιμουζα δεν ειναι σωστη

3 ώρες πριν, hp8 είπε

Αλλάχτηκε 3 φορές (αγορά από διαφορετικά καταστήματα)

 

1 ώρα πριν, xsterg είπε

το σφιγγεις σωστα?

3 ώρες πριν, hp8 είπε

Μετά από καμιά 10ρια συντηρήσεις ηλιακών πέρσι,δικών μου και φίλων, ένας με πρόδωσε

 

1 ώρα πριν, xsterg είπε

εγω θα σου ελεγα να αλλαξεις το μποιλερ και μαλιστα να το κανεις διπλης ενεργειας

τα 380 €  προσπαθω να αποφυγω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...