Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, vaggooss είπε

Thermit. Το εργοστάσιο είναι στην Αθήνα οπότε παρήγγειλε τον απευθείας.

 

Από ψαχτικη που έκανα στην αγορά στο Κερατσινι (σε συμμαθητή με μεγάλο κατάστημα με υδραυλικά που εμπορεύεται και τέτοιους), ακούω ότι τα μποιλερ ερχονται βράδυ από Σκόπια. Αλήθεια/ψέματα, δεν μπορώ να γνωρίζω, λέω ότι μου είπε.🤷🏼‍♂️

Εγώ έψαχνα για τον 200αρη inox τους και προβληματίστηκα με αυτό που μου ειπε. Κοιτάω και Skyland τώρα. 

Επεξ/σία από _Biohazard_
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

 

42 λεπτά πριν, vaggooss είπε

Thermit. Το εργοστάσιο είναι στην Αθήνα οπότε παρήγγειλε τον απευθείας.

Θα βάλεις μικρο συλλέκτη εφόσον είστε 2 άτομα για να μην έχεις υπερθέρμανση και το καλοκαίρι θα σκεπάζεις την μισή πλάκα ΟΠΩΣΔΉΠΟΤΕ και έτσι θα τον έχεις για μια ζωή.

160 λίτρα σε υπερκαλύπτουν και με το παραπάνω.

Ο ηλιακός θα σου κοστίσει στα 550 ευρώ και αν χρειάζεσαι βάση κεραμοσκεπής αλλά 50 ευρώ. Μετά σωληνώσεις και μάστορας υπολόγιζε κάνα 250 ευρώ το λιγότερο εφόσον είσαι 5 όροφο.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

2 άτομα είμαστε τώρα, αλλά ελπίζω να αυξηθούμε.. όπως και να χει 160 λίτρα υπολογίζω το ελάχιστο. 

βλέπω ότι υπάρχουν διπλής και τριπλής ενέργειας. έχοντας ήδη τον καυστήρα του φυσικού αερίου, έχει νόημα η επιλογή διπλής ενέργειας? ακόμα και με τις αυξήσεις που αναμένονται στο φυσικό αέριο, δε θα είναι ακριβότερη η χρήση του ρεύματος από τη χρήση του φυσικού αερίου? 

επίσης, διαβάζω για ηλιακούς με χαλκό και άλλους με τιτάνιο. υπάρχει κάποια πρόταση στο τι να επιλέξω? διαβάζω ότι με το τιτάνιο είναι αποδοτικότεροι, όμως άλλοι μου λένε για χαλκό..

τέλος, υπάρχει η σωλήνωση για να κατεβάσω το νερό από την ταράτσα στον 1ο όροφο, οπότε η εγκατάσταση δεν πρέπει να είναι ιδιαίτερα δύσκολη. σε αυτή τη περίπτωση, τι κόστος να υπολογίζω?

ευχαριστώ πολύ παιδιά! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, _Biohazard_ είπε

Από ψαχτικη που έκανα στην αγορά στο Κερατσινι (σε συμμαθητή με μεγάλο κατάστημα με υδραυλικά που εμπορεύεται και τέτοιους), ακούω ότι τα μποιλερ ερχονται βράδυ από Σκόπια. Αλήθεια/ψέματα, δεν μπορώ να γνωρίζω, λέω ότι μου είπε.🤷🏼‍♂️

Εγώ έψαχνα για τον 200αρη inox τους και προβληματίστηκα με αυτό που μου ειπε. Κοιτάω και Skyland τώρα. 

Δεν το ξέρω σίγουρα αλλά όταν είχαμε πάρει θυμάμαι ότι ήταν εξολοκλήρου η κατασκευή Ελλάδα.

3 ώρες πριν, johnieXoX είπε

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

2 άτομα είμαστε τώρα, αλλά ελπίζω να αυξηθούμε.. όπως και να χει 160 λίτρα υπολογίζω το ελάχιστο. 

βλέπω ότι υπάρχουν διπλής και τριπλής ενέργειας. έχοντας ήδη τον καυστήρα του φυσικού αερίου, έχει νόημα η επιλογή διπλής ενέργειας? ακόμα και με τις αυξήσεις που αναμένονται στο φυσικό αέριο, δε θα είναι ακριβότερη η χρήση του ρεύματος από τη χρήση του φυσικού αερίου? 

επίσης, διαβάζω για ηλιακούς με χαλκό και άλλους με τιτάνιο. υπάρχει κάποια πρόταση στο τι να επιλέξω? διαβάζω ότι με το τιτάνιο είναι αποδοτικότεροι, όμως άλλοι μου λένε για χαλκό..

τέλος, υπάρχει η σωλήνωση για να κατεβάσω το νερό από την ταράτσα στον 1ο όροφο, οπότε η εγκατάσταση δεν πρέπει να είναι ιδιαίτερα δύσκολη. σε αυτή τη περίπτωση, τι κόστος να υπολογίζω?

ευχαριστώ πολύ παιδιά! 

Τα 160 λίτρα είναι για 3-4 άτομα.

Του χαλκού είναι ποιο ανθεκτικοί και δεν θέλουν και καθάρισμα αλλά ποιο ακριβός.

Για μένα δεν αξίζει τριπλής εφόσον έχεις τόσους ορόφους διαφορά.

Για το κόστος δεν ξέρω αλλά εφόσον έχεις της σωληνώσεις είσαι καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας, είμαι σε φάση σχεδιασμού ολικής ανακαίνισης και ήρθε η ώρα τως επιλογής του ηλιακού θερμοσίφωνα. Η πολυκατοικία έχει 5 ορόφους και το διαμέρισμα βρίσκεται στον δεύτερο.

Το συνεργείο που συνεργάζομαι μου έχει προτείνει τον Calpak Mark 4 160 λίτρων με 2.6 τετραγωνικά συλλέκτη.

https://www.skroutz.gr/s/3776109/Calpak-Mark-4-160lt-2-6m-Glass-Επιλεκτικός-Διπλής-Ενέργειας.html

Επειδή η τιμή του από ότι βλέπω είναι τσιμπημένη, θεωρείτε ότι αξίζει τα χρήματα του; Θα μπορούσα μήπως να πάρω κάτι καλύτερο σε αυτό το εύρος τιμής;

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, featherbrain είπε

Καλημέρα σας, είμαι σε φάση σχεδιασμού ολικής ανακαίνισης και ήρθε η ώρα τως επιλογής του ηλιακού θερμοσίφωνα. Η πολυκατοικία έχει 5 ορόφους και το διαμέρισμα βρίσκεται στον δεύτερο.

Το συνεργείο που συνεργάζομαι μου έχει προτείνει τον Calpak Mark 4 160 λίτρων με 2.6 τετραγωνικά συλλέκτη.

https://www.skroutz.gr/s/3776109/Calpak-Mark-4-160lt-2-6m-Glass-Επιλεκτικός-Διπλής-Ενέργειας.html

Επειδή η τιμή του από ότι βλέπω είναι τσιμπημένη, θεωρείτε ότι αξίζει τα χρήματα του; Θα μπορούσα μήπως να πάρω κάτι καλύτερο σε αυτό το εύρος τιμής;

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

Καλημέρα, αρχικά δε μας λες πόσα άτομα είστε, τι χρήση κάνετε (ντουζ ή βασιλικό μπάνιο) ή αν έχεις 2-3 κόρες που θέλουν να λουστούν η μία μετά την άλλη..

Προσωπικά θα σου πρότεινα, αν το αντέχει η τσέπη σου να πας σε ανοξείδωτο ή ακόμα καλύτερα χάλκινο.

Το πλεονέκτημα του τελευταίου είναι πως δεν έχει ανόδιο μαγνησίου, οπότε δε θέλει συντήρηση κάθε 2 χρόνια..

Επίσης 2ος μέχρι "6ο" ας πούμε που είναι η ταράτσα είναι αρκετά μέτρα, άρα θα πρέπει να ανέβεις λίγο σε λίτρα, αντισταθμίζοντας τις απώλειες..

Επεξ/σία από Kozanitis1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kozanitis1 είπε

Καλημέρα, αρχικά δε μας λες πόσα άτομα είστε, τι χρήση κάνετε (ντουζ ή βασιλικό μπάνιο) ή αν έχεις 2-3 κόρες που θέλουν να λουστούν η μία μετά την άλλη..

Προσωπικά θα σου πρότεινα, αν το αντέχει η τσέπη σου να πας σε ανοξείδωτο ή ακόμα καλύτερα χάλκινο.

Το πλεονέκτημα του τελευταίου είναι πως δεν έχει ανόδιο μαγνησίου, οπότε δε θέλει συντήρηση κάθε 2 χρόνια..

Επίσης 2ος μέχρι "6ο" ας πούμε που είναι η ταράτσα είναι αρκετά μέτρα, άρα θα πρέπει να ανέβεις λίγο σε λίτρα, αντισταθμίζοντας τις απώλειες..

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Είμαστε 2 άτομα με πρόθεση να γίνουμε 3 στο μέλλον. Τι θα προτείνατε σε αυτό το εύρος τιμής πάνω κάτω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε τα 160 λίτρα είναι καλά θεωρώ, αν θέλεις απόδοση και το χειμώνα, να έχει τουλάχιστον 2.4+ την συλλέκτη..

Αν μπορείς και θες να δώσεις γύρω στα 1000€ ή και λίγο παραπάνω, δες για ανοξείδωτο ή χάλκινο δοχείο..

Χάλκινο δες σε sonne

Inox Μαλτέζο και άλλες εταιρείες, δε θυμάμαι τώρα ποιοι βγάζουν..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, featherbrain είπε

Καλημέρα σας, είμαι σε φάση σχεδιασμού ολικής ανακαίνισης και ήρθε η ώρα τως επιλογής του ηλιακού θερμοσίφωνα. Η πολυκατοικία έχει 5 ορόφους και το διαμέρισμα βρίσκεται στον δεύτερο.

Το συνεργείο που συνεργάζομαι μου έχει προτείνει τον Calpak Mark 4 160 λίτρων με 2.6 τετραγωνικά συλλέκτη.

https://www.skroutz.gr/s/3776109/Calpak-Mark-4-160lt-2-6m-Glass-Επιλεκτικός-Διπλής-Ενέργειας.html

Επειδή η τιμή του από ότι βλέπω είναι τσιμπημένη, θεωρείτε ότι αξίζει τα χρήματα του; Θα μπορούσα μήπως να πάρω κάτι καλύτερο σε αυτό το εύρος τιμής;

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

Ένας καλός τύπου glass δηλαδή χαλύβδινος με επισμαλτωμενο δοχείο, όπως ο calpak , δεν έχει να φοβηθεί κάτι. Ήμουν σε παρόμοιο προβληματισμό πριν 11 χρόνια και δεν μετάνιωσα. Κατά τη γνώμη μου είναι κορυφαίοι. Η συγκεκριμένη εταιρεία παράγει μόνο τέτοιου τύπου εδώ και δεκαετίες και αν έβγαιναν προβληματικά τα δοχεία θα είχε αλλάξει υλικά κατασκευής ή θα είχε κλείσει. Επίσης είναι από τις ελάχιστες ελληνικές εταιρείες που έχουν την παραγωγή εδώ αλλά κατασκευάζει η ίδια τους συλλέκτες της πλην των σωλήνων κενού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Ένας καλός τύπου glass δηλαδή χαλύβδινος με επισμαλτωμενο δοχείο, όπως ο calpak , δεν έχει να φοβηθεί κάτι. Ήμουν σε παρόμοιο προβληματισμό πριν 11 χρόνια και δεν μετάνιωσα. Κατά τη γνώμη μου είναι κορυφαίοι. Η συγκεκριμένη εταιρεία παράγει μόνο τέτοιου τύπου εδώ και δεκαετίες και αν έβγαιναν προβληματικά τα δοχεία θα είχε αλλάξει υλικά κατασκευής ή θα είχε κλείσει. Επίσης είναι από τις ελάχιστες ελληνικές εταιρείες που έχουν την παραγωγή εδώ αλλά κατασκευάζει η ίδια τους συλλέκτες της πλην των σωλήνων κενού.

από το 1985 που τον έχω απορώ με τις αντοχές του....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απόψεις σας. Θα μιλήσω και με το μηχανικό μου για το θέμα glass ή χάλκινο και βλέπουμε. 

Πάντως ο Calpak που μου έχει προτείνει είναι 2.6 οπότε και από μέγεθος συλλέκτη καλά μάλλον είμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι παλιες εταιρειες πολλες εχουν κλεισει και ξανανοιξει, εχουν αλλαξει διοικησεις, παραγουν αλλου με αλλα στανταρντ για ποιο οικονομικα προιοντα κοκ. Και εγω εχω ηλιακο που πλησιαζει τα 30 χρονια, αλλα την εταιρεια του ηλιακου μου την εχει αλλος και βγαζει φασον ηλιακα που δεν εχουν σχεση με τα παλια (εχει εξαγοραστει το ονομα). Οποτε αφηστε τα ονοματα και κοιτατε τα χαρακτηριστικα π.χ. ο inox εχει σαφες πλεονεκτημα, ιδιως σε περιοχες με χαλια νερο, παραθαλασσιες, αν δεν ειστε τακτικοι στα service, αν τον δουλευετε και σα ηλεκτρικο θερμοσιφωνα κοκ.

Επεξ/σία από gpapadakis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, featherbrain είπε

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απόψεις σας. Θα μιλήσω και με το μηχανικό μου για το θέμα glass ή χάλκινο και βλέπουμε. 

Πάντως ο Calpak που μου έχει προτείνει είναι 2.6 οπότε και από μέγεθος συλλέκτη καλά μάλλον είμαστε.

Τα 160 λίτρα είναι σούπερ για εσάς.

Μην βάλεις μεγαλύτερο συλλέκτη από 2,4 διότι βάση των ατόμων που είστε δηλαδή 2 θα δημιουργεί τεράστια καταπόνηση το καλοκαίρι διότι δεν θα έχετε κατανάλωση μεγάλη. Όπως και να έχει αν έχεις πρόσβαση στον ηλιακό το καλοκαίρι θα σκεπάζεις πάντα την μισή πλάκα και αν φεύγεις για μέρες θα τον σκεπάζεις εξολοκλήρου. Με αυτές τις απλές κινήσεις θα τον έχεις για πολλά χρόνια διότι εκεί είναι το πρόβλημα που δημιουργεί φθορά.

Δεν χρειάζεται να δώσεις 1.000 ευρώ για ηλιακό με 550 ευρώ θα βρεις παρά πολλούς και φουλ αξιόπιστους ελληνικούς στα ελληνικά σάιτ όπως Σκρουτζ. Έχουμε πάρει στον κύκλο μου τους εξής 1) Thermit.  2) panthermica

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Maurikycli said:

Ένας καλός τύπου glass δηλαδή χαλύβδινος με επισμαλτωμενο δοχείο, όπως ο calpak , δεν έχει να φοβηθεί κάτι. Ήμουν σε παρόμοιο προβληματισμό πριν 11 χρόνια και δεν μετάνιωσα. Κατά τη γνώμη μου είναι κορυφαίοι. Η συγκεκριμένη εταιρεία παράγει μόνο τέτοιου τύπου εδώ και δεκαετίες και αν έβγαιναν προβληματικά τα δοχεία θα είχε αλλάξει υλικά κατασκευής ή θα είχε κλείσει. Επίσης είναι από τις ελάχιστες ελληνικές εταιρείες που έχουν την παραγωγή εδώ αλλά κατασκευάζει η ίδια τους συλλέκτες της πλην των σωλήνων κενού.

άρα σε σχέση με τους μαλτέζος και πάλι θεωρούνται πιο αξιοπιστοι οι calpak; εχουμε τώρα έναν απο τους παλιούς amcor απο το 1990 και σιγά σιγά φτάνει η ώρα της αλλαγής και ο ένας μου λεει παρε μαλτέζο, ο άλλος calpak αλλά εγώ δεν εχω την τεχνική γνώση να κρίνω ποιος ειναι καλύτερος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, gpapadakis είπε

Οι παλιες εταιρειες πολλες εχουν κλεισει και ξανανοιξει, εχουν αλλαξει διοικησεις, παραγουν αλλου με αλλα στανταρντ για ποιο οικονομικα προιοντα κοκ. Και εγω εχω ηλιακο που πλησιαζει τα 30 χρονια, αλλα την εταιρεια του ηλιακου μου την εχει αλλος και βγαζει φασον ηλιακα που δεν εχουν σχεση με τα παλια (εχει εξαγοραστει το ονομα). Οποτε αφηστε τα ονοματα και κοιτατε τα χαρακτηριστικα π.χ. ο inox εχει σαφες πλεονεκτημα, ιδιως σε περιοχες με χαλια νερο, παραθαλασσιες, αν δεν ειστε τακτικοι στα service, αν τον δουλευετε και σα ηλεκτρικο θερμοσιφωνα κοκ.

Έτσι ακριβώς. Έχουν αλλάξει τα δεδομένα σε πολλές εταιρίες του παρελθόντος, χωρίς απαραίτητα τα νέα δεδομένα να είναι καλύτερα ή τουλάχιστον ίδια με το παρελθόν. Προφανώς δεν ισχύει για όλες αλλά σίγουρα θέλει ψάξιμο. 

Πχ ο calpac του σήμερα (το λέω γιατί αναφέρθηκε πιο πάνω) ουδεμία σχέση έχει με τον calpac bp των 70s, το μοντέλο που "έχτισε" το όνομα. 

 

Σημ. Ψάχνοντας λίγο "στο πόδι" τον τιμοκατάλογο service της calpac δεν τον βρήκα στο site της εταιρείας, ενώ παλιά τον είχα βρει. Θεωρώ ότι έχει σημασία να γνωρίζει ο όποιος ενδιαφερόμενος καθώς ήταν λίγο "περίεργες" οι χρεώσεις τουλάχιστον των αναλωσίμων (για τις εργασίες δεν θυμάμαι καθόλου) 

Επεξ/σία από haris_216
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...