Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γνωρίζει η μπορεί να προτείνει κανείς κάποιον στην Αθηνα που να κάνει ΣΩΣΤΑ συντήρηση του ηλιακού εκτός από το να αλλάζει μονο αντίσταση και ανοδιο?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 ώρες πριν, SkyNet είπε

Γνωρίζει η μπορεί να προτείνει κανείς κάποιον στην Αθηνα που να κάνει ΣΩΣΤΑ συντήρηση του ηλιακού εκτός από το να αλλάζει μονο αντίσταση και ανοδιο?

βρες κάποιον και πεστου να  κανει οτι βλεπεις στο βιντεο  https://youtu.be/rUU7tgZ1Ifg?t=188

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, hp8 είπε

βρες κάποιον και πεστου να  κανει οτι βλεπεις στο βιντεο  https://youtu.be/rUU7tgZ1Ifg?t=188

 

Αυτό ακριβώς ειναι το πρόβλημα. Κανείς δεν ασχολείται ή δεν θέλει να ασχοληθεί. Recommendations are welcomed!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kozanitis1 είπε

Αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου, γιατί δε κάνεις συντήρηση μόνος σου;

Γιατί δεν πιάνουν. Αλλιώς δεν θα είχα καν μπει στον κόπο να ρωτήσω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας, 

ψάχνω για ηλιακό για 2-3 άτομα (οπότε πιστεύω με 150-160 lt θα ειμαι οκ).

Μου προτάθηκε ένας RIVO ST 150lt. 

Δεν τον βρισκω ομως ουτε στο skroutz ούτε στον Κωτσόβολο.

Σε καποιες αλλες σελίδες είδα οτι κανεις κοντα στα  900 με 1000 ευρω. 
(ST -150S Τριπλής Ενέργειας 1 x 2,40 m² (151L)    1.020,00 €

   

Έχετε καποια αλλη πρόταση; 

Περίπου ποσα λεφτά λέτε να διαθέσω για ηλιακό; 1000 ευρώ πιστεύεται είναι οκ?

ευχαριστω

Επεξ/σία από maniac89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, SkyNet είπε

Αυτό ακριβώς ειναι το πρόβλημα. Κανείς δεν ασχολείται ή δεν θέλει να ασχοληθεί. Recommendations are welcomed!

Το συγκεκριμένο βίντεο που αναφέρθηκε διαρκεί 25 λεπτά, αφορά καινούργιο ηλιακό (1-2 ετών) και "τρέχει" τις διαδικασίες. Που σημαίνει ότι σε ένα λίγο πολυκαιρισμένο σύστημα με την αναμενόμενη δυσκολία σε βίδωμα/ξεβίδωμα και κανονικό χρόνο για όλες αυτές τις εργασίες θα χρειαστεί κάνα 2ωρο. Πόσο να σου ζητήσει κάποιος (υλικά και εργασία) χωρίς να ανοίγεις μετά (δεν το λέω για σένα προσωπικά) άλλο θέμα εδώ και να λες "ζητάνε 100 ευρώ για απλό service ηλιακού"; 

Επίσης το βίντεο αν και στις γενικές αρχές του είναι σωστό έχει αρκετά "θέματα" (κατά τη γνώμη μου πάντα). Δεν θα ξεκινήσω να τα αναλύω ένα προς ένα άλλα όταν κάνει εσωτερικό καθάρισμα καζανιού (κι εδώ σηκώνει συζήτηση η κοντή κουτάλα και το vetex) και δεν αλλάζει αντίσταση γιατί" αν χρειαστεί αλλάζει εύκολα" (εύκολα ναι αλλά ποιος θα πληρώσει την έξτρα επίσκεψη;) τι να πει κανείς. Για την ιστορία το κόστος μιας αντίστασης είναι 10-15 ευρώ, σίγουρα χαμηλότερο από εκ νέου επίσκεψη υδραυλικού (εξαιρούνται "ειδικές" αντιστάσεις γνωστής εταιρείας με όχι απόλυτα στρογγυλή φλάντζα ;)

Σημ. Ο μαλακός χαλκός της αντίστασης μια χαρά μπορεί να "τραυματιστεί" οδηγώντας σε πιθανό βραχυκύκλωμα όταν προσπαθούμε να τον καθαρίσουμε από άλατα με συρματόβουρτσες, κατσαβίδια, κλπ

 

Επεξ/σία από haris_216
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, haris_216 είπε

Το συγκεκριμένο βίντεο που αναφέρθηκε διαρκεί 25 λεπτά, αφορά καινούργιο ηλιακό (1-2 ετών) και "τρέχει" τις διαδικασίες. Που σημαίνει ότι σε ένα λίγο πολυκαιρισμένο σύστημα με την αναμενόμενη δυσκολία σε βίδωμα/ξεβίδωμα και κανονικό χρόνο για όλες αυτές τις εργασίες θα χρειαστεί κάνα 2ωρο. Πόσο να σου ζητήσει κάποιος (υλικά και εργασία) χωρίς να ανοίγεις μετά (δεν το λέω για σένα προσωπικά) άλλο θέμα εδώ και να λες "ζητάνε 100 ευρώ για απλό service ηλιακού"; 

Επίσης το βίντεο αν και στις γενικές αρχές του είναι σωστό έχει αρκετά "θέματα" (κατά τη γνώμη μου πάντα). Δεν θα ξεκινήσω να τα αναλύω ένα προς ένα άλλα όταν κάνει εσωτερικό καθάρισμα καζανιού (κι εδώ σηκώνει συζήτηση η κοντή κουτάλα και το vetex) και δεν αλλάζει αντίσταση γιατί" αν χρειαστεί αλλάζει εύκολα" (εύκολα ναι αλλά ποιος θα πληρώσει την έξτρα επίσκεψη;) τι να πει κανείς. Για την ιστορία το κόστος μιας αντίστασης είναι 10-15 ευρώ, σίγουρα χαμηλότερο από εκ νέου επίσκεψη υδραυλικού (εξαιρούνται "ειδικές" αντιστάσεις γνωστής εταιρείας με όχι απόλυτα στρογγυλή φλάντζα ;)

Σημ. Ο μαλακός χαλκός της αντίστασης μια χαρά μπορεί να "τραυματιστεί" οδηγώντας σε πιθανό βραχυκύκλωμα όταν προσπαθούμε να τον καθαρίσουμε από άλατα με συρματόβουρτσες, κατσαβίδια, κλπ

 

Θα απαντήσω στο πρώτο σκέλος και θα αναρωτηθώ για την κακή πρόθεση η οποία προεξοφλείται όσο αναμένω ακόμα προτάσεις (αν υπάρχουν).

Ο ηλιακός μου είναι 10 ετών και κάνει τακτικό service - πάντα αλλαγή αντίστασης, ανοδίου, προσθήκη υγρού - ανά 2 ή 3 έτη. 

Δεν έχει γίνει όμως ποτέ σωστή αντικατάσταση των υγρών καθώς και καλό καθαρισμα από τα άλατα. Πάντα υπήρχαν υπεκφυγές και "δεν αλλάζουν ποτέ αυτά".

Όσο για το πόσο εκτιμά και τιμολογεί ο καθένας τη δουλειά του καθώς και την τελική απόφαση αν τελικά θα πληρώσω το αντίστοιχο τίμημα θα προτιμούσα να πάρω ο ίδιος την απόφαση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ πως μια τιμή εργασίας 40-50Ε από επαγγελματία είναι μια πολύ νορμάλ τιμή για τα εργατικά 1,30-2 ωρών. + τα ανταλλακτικά που πάνω από 20 (χωρίς αντίσταση) δεν θα πάνε συνήθως.  Άρα σύνολο 60-70Ε που ζητάνε συνήθως. 


Από εκεί και πέρα, είναι θέμα αρχικής συμφωνίας, ο κλασσικός μαστοράτζας εφόσον δει ότι ο πελάτης δεν είναι περίεργος και δεν ξέρει, θα κάνει τσακ μπαμ τα βασικά και θα φύγει για τον επόμενο, ώστε όταν και αν χαλάσει να έχει ξανά δουλειά. Αν τα έκανε όλα τέλεια δε θα χρειαζόταν τόσο πολύ!! Σκεφτείτε ΠΟΛΛΟΙ δεν κάνουν καν συντήρηση οπότε θεωρούν ότι και μόνο που αλλάζουν ανόδιο και βάζουν υγρά, είναι κομπλέ.


Η αντίσταση σε θερμοσίφωνα που συντηρείται και καθαρίζεται, άνετα θα βγάλει 10ετία+, οπότε η περιοδική αντικατάστασή της είναι ασύμφορη μακροπρόθεσμα και δεν αποσβαίνει το κόστος έκτακτης επίσκεψης υδραυλικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, SkyNet είπε

Θα απαντήσω στο πρώτο σκέλος και θα αναρωτηθώ για την κακή πρόθεση η οποία προεξοφλείται όσο αναμένω ακόμα προτάσεις (αν υπάρχουν).

Ο ηλιακός μου είναι 10 ετών και κάνει τακτικό service - πάντα αλλαγή αντίστασης, ανοδίου, προσθήκη υγρού - ανά 2 ή 3 έτη. 

Δεν έχει γίνει όμως ποτέ σωστή αντικατάσταση των υγρών καθώς και καλό καθαρισμα από τα άλατα. Πάντα υπήρχαν υπεκφυγές και "δεν αλλάζουν ποτέ αυτά".

Όσο για το πόσο εκτιμά και τιμολογεί ο καθένας τη δουλειά του καθώς και την τελική απόφαση αν τελικά θα πληρώσω το αντίστοιχο τίμημα θα προτιμούσα να πάρω ο ίδιος την απόφαση.

Με δεδομένο ότι δεν είμαι υδραυλικός και άρα δεν έχω το όποιο όφελος να επισημάνω αυτά που έγραψα (ούτε καν να ποσταρω στο παρόν νήμα) θα θεωρήσω ότι η "κακή πρόθεση" δεν αναφέρεται σε μένα. 

Αν παρ' ελπίδα απευθύνεται, θα παρακαλέσω να μου το εξηγήσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στην ομήγυρη,

Είμαι σε έρευνα για εγκατάσταση ηλιακού θερμοσίφωνα σε 1ον όροφο στο Περιστέρι. Το θέμα είναι ότι η πολυκατοικία είναι 5όροφη και δε ξέρω τι απώλειες θα έχω μέχρι να φτάσει το νερό στον 1ο. Είμαστε 2 άτομα, αλλά εντάξει, να καλύπτει ανάγκες 4 ατόμων.. Με μια γρήγορη ματιά, και χωρίς να έχω ιδέα, σκέφτομαι για 160 λίτρα αλλά δε ξέρω πόσα τμ κατόπτρου θα χρειαστούν.. 

Τώρα, για τη θέρμανση του νερού χρησιμοποιείται φυσικό αέριο, αλλά δε ξέρω μέχρι πότε θα με συμφέρει..

Αξίζει λέτε? Έχετε κάτι να προτείνετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, dimitris_st13 είπε

Θεωρώ πως μια τιμή εργασίας 40-50Ε από επαγγελματία είναι μια πολύ νορμάλ τιμή για τα εργατικά 1,30-2 ωρών. + τα ανταλλακτικά που πάνω από 20 (χωρίς αντίσταση) δεν θα πάνε συνήθως.  Άρα σύνολο 60-70Ε που ζητάνε συνήθως. 

θα συμφωνήσω μαζί σου εάν τα 60-70Ε που ζητάνε συνήθως είναι με απόδειξη και πληρωμή με  pos γιατι τα << μαστορια >> έχουν ξεφύγει με αυτά που ζητούν και μαύρα αφ ετερου δεν σου δίνουν την απόδειξη των υλικών για να παίρνουν την επιστροφξ=η ΦΠΑ  Γιαυτό ο καθένας πρέπει ότι μπορεί να το κάνει μόνος του η με φίλους και το κόστος σε μπυρονια  :)

2 λεπτά πριν, johnieXoX είπε

χωρίς να έχω ιδέα, σκέφτομαι για 160 λίτρα

καλά είναι

3 λεπτά πριν, johnieXoX είπε

αλλά δε ξέρω πόσα τμ κατόπτρου θα χρειαστούν.. 

θα έπαιρνα  με 3 τμ συλλέκτη και θα σκέπαζα το καλοκαίρι αν χρειαζόταν

3 λεπτά πριν, johnieXoX είπε

Τώρα, για τη θέρμανση του νερού χρησιμοποιείται φυσικό αέριο, αλλά δε ξέρω μέχρι πότε θα με συμφέρει..

αφού έχεις μήπως να περίμενες λίγο να δεις πως θα πάνε τα πράγματα μην πετάξεις κανα 1000ρικο?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, johnieXoX είπε

Καλημέρα στην ομήγυρη,

Είμαι σε έρευνα για εγκατάσταση ηλιακού θερμοσίφωνα σε 1ον όροφο στο Περιστέρι. Το θέμα είναι ότι η πολυκατοικία είναι 5όροφη και δε ξέρω τι απώλειες θα έχω μέχρι να φτάσει το νερό στον 1ο. Είμαστε 2 άτομα, αλλά εντάξει, να καλύπτει ανάγκες 4 ατόμων.. Με μια γρήγορη ματιά, και χωρίς να έχω ιδέα, σκέφτομαι για 160 λίτρα αλλά δε ξέρω πόσα τμ κατόπτρου θα χρειαστούν.. 

Τώρα, για τη θέρμανση του νερού χρησιμοποιείται φυσικό αέριο, αλλά δε ξέρω μέχρι πότε θα με συμφέρει..

Αξίζει λέτε? Έχετε κάτι να προτείνετε?

Θα αργει να ερθει το νερο. Αλλα συμφερει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, johnieXoX είπε

Καλημέρα στην ομήγυρη,

Είμαι σε έρευνα για εγκατάσταση ηλιακού θερμοσίφωνα σε 1ον όροφο στο Περιστέρι. Το θέμα είναι ότι η πολυκατοικία είναι 5όροφη και δε ξέρω τι απώλειες θα έχω μέχρι να φτάσει το νερό στον 1ο. Είμαστε 2 άτομα, αλλά εντάξει, να καλύπτει ανάγκες 4 ατόμων.. Με μια γρήγορη ματιά, και χωρίς να έχω ιδέα, σκέφτομαι για 160 λίτρα αλλά δε ξέρω πόσα τμ κατόπτρου θα χρειαστούν.. 

Τώρα, για τη θέρμανση του νερού χρησιμοποιείται φυσικό αέριο, αλλά δε ξέρω μέχρι πότε θα με συμφέρει..

Αξίζει λέτε? Έχετε κάτι να προτείνετε?

Προτεινω 200/3τμ. 

https://www.iliakoi-thermosifones.com/

http://www.iliofar.gr/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, johnieXoX είπε

Καλημέρα στην ομήγυρη,

Είμαι σε έρευνα για εγκατάσταση ηλιακού θερμοσίφωνα σε 1ον όροφο στο Περιστέρι. Το θέμα είναι ότι η πολυκατοικία είναι 5όροφη και δε ξέρω τι απώλειες θα έχω μέχρι να φτάσει το νερό στον 1ο. Είμαστε 2 άτομα, αλλά εντάξει, να καλύπτει ανάγκες 4 ατόμων.. Με μια γρήγορη ματιά, και χωρίς να έχω ιδέα, σκέφτομαι για 160 λίτρα αλλά δε ξέρω πόσα τμ κατόπτρου θα χρειαστούν.. 

Τώρα, για τη θέρμανση του νερού χρησιμοποιείται φυσικό αέριο, αλλά δε ξέρω μέχρι πότε θα με συμφέρει..

Αξίζει λέτε? Έχετε κάτι να προτείνετε?

Thermit. Το εργοστάσιο είναι στην Αθήνα οπότε παρήγγειλε τον απευθείας.

Θα βάλεις μικρο συλλέκτη εφόσον είστε 2 άτομα για να μην έχεις υπερθέρμανση και το καλοκαίρι θα σκεπάζεις την μισή πλάκα ΟΠΩΣΔΉΠΟΤΕ και έτσι θα τον έχεις για μια ζωή.

Μόλις τώρα, vaggooss είπε

Thermit. Το εργοστάσιο είναι στην Αθήνα οπότε παρήγγειλε τον απευθείας.

Θα βάλεις μικρο συλλέκτη εφόσον είστε 2 άτομα για να μην έχεις υπερθέρμανση και το καλοκαίρι θα σκεπάζεις την μισή πλάκα ΟΠΩΣΔΉΠΟΤΕ και έτσι θα τον έχεις για μια ζωή.

160 λίτρα σε υπερκαλύπτουν και με το παραπάνω.

19 ώρες πριν, maniac89 είπε

Καλησπέρα σας, 

ψάχνω για ηλιακό για 2-3 άτομα (οπότε πιστεύω με 150-160 lt θα ειμαι οκ).

Μου προτάθηκε ένας RIVO ST 150lt. 

Δεν τον βρισκω ομως ουτε στο skroutz ούτε στον Κωτσόβολο.

Σε καποιες αλλες σελίδες είδα οτι κανεις κοντα στα  900 με 1000 ευρω. 
(ST -150S Τριπλής Ενέργειας 1 x 2,40 m² (151L)    1.020,00 €

   

Έχετε καποια αλλη πρόταση; 

Περίπου ποσα λεφτά λέτε να διαθέσω για ηλιακό; 1000 ευρώ πιστεύεται είναι οκ?

ευχαριστω

Ο ηλιακός θα σου κοστίσει στα 550 ευρώ και αν χρειάζεσαι βάση κεραμοσκεπής αλλά 50 ευρώ. Μετά σωληνώσεις και μάστορας υπολόγιζε κάνα 250 ευρώ το λιγότερο εφόσον είσαι 5 όροφο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...