Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, agnostos13 είπε

https://www.skroutz.gr/s/4867234/Sonne-Phaethon-Ηλιακός-Θερμοσίφωνας-200lt-3-4m-Glass-Διπλής-Ενέργειας-με-Επιλεκτικό-Συλλέκτη.html?utm_source=ios&utm_campaign=skroutz_share
 

αυτός που στα 200lt δίνει 3,4τμ συλλέκτη (δεν βάζουν μεγαλύτερο) θα ζεσταίνει το χειμώνα ή να πάω σε άλλη μάρκα με 4τμ;

για αυτον τον λογο εκανα παραγγελια 200 sol violaris με 5 navi και κυαθιο σενσορα θερμοκρασιας 

τα 3.4 τα θεωρω λιγα για χειμωνα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

21 λεπτά πριν, takis1964 είπε

για αυτον τον λογο εκανα παραγγελια 200 sol violaris με 5 navi και κυαθιο σενσορα θερμοκρασιας 

τα 3.4 τα θεωρω λιγα για χειμωνα 

Πες μας εντυπωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντυπωσεις την αλλη Παρασκευη που θα τον βαλω 

Μετα τα οσα εχω διαβασει εδω ,εχω παρει θερμοστατικη τριοδη ανάμιξης ,σολαρ βαλβιδα και μονωση σωληνα solar pipe 13mm

Aπo ανοιξη εως και φθινοπωρο θα σκεπαζω τον ενα συλλεκτη

Αναλογα της θερμοκρασιας ισως και μερος του δευτερου 

Εχω ηδη παραγγειλει τον σενσορα και το ΤΗ16 της sonoff για ελεγχο οnline της θερμοκρασιας !

Για σκεπασμα ειμαι αναμεσα σε τεντοπανο solar η dow

Ποιο ευκολο το τεντοπανο ,αλλα σε γηρανση μαζι με το μειον της αποθηκευσης το dow

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, takis1964 είπε

Εντυπωσεις την αλλη Παρασκευη που θα τον βαλω 

Μετα τα οσα εχω διαβασει εδω ,εχω παρει θερμοστατικη τριοδη ανάμιξης ,σολαρ βαλβιδα και μονωση σωληνα solar pipe 13mm

Aπo ανοιξη εως και φθινοπωρο θα σκεπαζω τον ενα συλλεκτη

Αναλογα της θερμοκρασιας ισως και μερος του δευτερου 

Εχω ηδη παραγγειλει τον σενσορα και το ΤΗ16 της sonoff για ελεγχο οnline της θερμοκρασιας !

Για σκεπασμα ειμαι αναμεσα σε τεντοπανο solar η dow

Ποιο ευκολο το τεντοπανο ,αλλα σε γηρανση μαζι με το μειον της αποθηκευσης το dow

ΠΩΠΩ εισαι πολυ μπροστα!!! Το επιασες το νοημα!!! Σε τεντοπανο ρεταλι κοιτα..

Στις 18/5/2022 στις 12:36 ΜΜ, yiannis_1 είπε

Χτές το μεσημέρι που είχε 30+ γύρω στις 15:00 είχα 80άρια.

Ακόμα δεν εχω σκεπάσει.

Φαντάζομαι πως θα πρέπει να το κάνω.

Εσείς (όσοι έχετε ενδείξεις) θερμοκρασίας απο τι θερμοκρασίες και πάνω ξεκινάτε το σκέπασμα?

To σύστημα έχει 2 συλλέκτες και δοχείο 160l

 

Εισαι σε φθορα! Κοιτα μετα απο μια ηλιοφανεια να μην ξεπερνας τους 70β! Εγω παιζω και πιο κατω γιατι τωρα ειναι δυσκολο να με αφησει απο ζεστο..!  Το χειμωνα ειναι διαφορετικα τα πραγματα γιατι ειναι δυσκολο να φτασει τετοιες θερμοκρασιας και αν θα φτασει θα τις ριξουμε γρηγορα!  Αρα το προβλημα ειναι το παρατεταμενο που τραβανε τα ηλιακα τους καλοκαιρινους μηνες!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, takis1964 είπε

Εντυπωσεις την αλλη Παρασκευη που θα τον βαλω 

Μετα τα οσα εχω διαβασει εδω ,εχω παρει θερμοστατικη τριοδη ανάμιξης ,σολαρ βαλβιδα και μονωση σωληνα solar pipe 13mm

Aπo ανοιξη εως και φθινοπωρο θα σκεπαζω τον ενα συλλεκτη

Αναλογα της θερμοκρασιας ισως και μερος του δευτερου 

Εχω ηδη παραγγειλει τον σενσορα και το ΤΗ16 της sonoff για ελεγχο οnline της θερμοκρασιας !

Για σκεπασμα ειμαι αναμεσα σε τεντοπανο solar η dow

Ποιο ευκολο το τεντοπανο ,αλλα σε γηρανση μαζι με το μειον της αποθηκευσης το dow

Τι σωληνα θα βαλεις;

Με τη μονωση συνηθως δε μπαινει uv και διαλυεται σε λιγο καιρο. Βεβαια ολοι οι επαγγελματιες λενε πως ειναι ψεματα οι solar κτλ και δε δεχονται να βαλουν.

Εγω ειμαι μεταξυ full plate navi η  nobel classic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, jaguar13 είπε

Ζεσταίνει φουλ.

Τι σημαινει ζεσταινει φουλ?  Δυνητικα ζεσταινει φουλ!!!  Εδω ηλιακα με μισο τμ παραπανω για το μποιλερ που διαθετουν για να φτασουν 50-52β! Δηλαδη απο τους 20 θα φτασει αναιμακτα στους 60β και με μικροτερο συλλεκτη για τα λιτρα?!?!? 

Η επιτυχια ειναι να σου βγαζει τις αναγκες σου και τελος της ημερας να περισσευει ζεστο τουλαχιστον 30β για να μπορει την επομενη μερα  αν εχει ηλιο με συννεφια να σου δωσει!

3 ώρες πριν, takis1964 είπε

για αυτον τον λογο εκανα παραγγελια 200 sol violaris με 5 navi και κυαθιο σενσορα θερμοκρασιας 

τα 3.4 τα θεωρω λιγα για χειμωνα 

Με την εγγυηση τι σου ειπε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου ειπε οτι ισχυει 

36 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Τι σωληνα θα βαλεις;

Με τη μονωση συνηθως δε μπαινει uv και διαλυεται σε λιγο καιρο. Βεβαια ολοι οι επαγγελματιες λενε πως ειναι ψεματα οι solar κτλ και δε δεχονται να βαλουν.

Εγω ειμαι μεταξυ full plate navi η  nobel classic

ISOPIPE SOLAR

pipes-image.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

Τι σημαινει ζεσταινει φουλ?  Δυνητικα ζεσταινει φουλ!!!  Εδω ηλιακα με μισο τμ παραπανω για το μποιλερ που διαθετουν για να φτασουν 50-52β! Δηλαδη απο τους 20 θα φτασει αναιμακτα στους 60β και με μικροτερο συλλεκτη για τα λιτρα?!?!? 

Η επιτυχια ειναι να σου βγαζει τις αναγκες σου και τελος της ημερας να περισσευει ζεστο τουλαχιστον 30β για να μπορει την επομενη μερα  αν εχει ηλιο με συννεφια να σου δωσει!

Με την εγγυηση τι σου ειπε?

Κοίτα δεν έχω θερμόμετρο αλλά σε μέρες με ήλιο ή ελαφριά συννεφιά το βράδυ κάνουμε μπάνιο 5 άτομα και επαρκεί, ο τελευταίος όχι με καυτό αλλά με ζεστό. Μιλάμε πάντα για χειμώνα, γιατί έδω και ένα μήνα περίπου έχω σκεπάσει τους μισούς συλλέκτες γιατί το νερο έβραζε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Εννοώ σωλήνα τι θα βάλεις όχι μονωση

οτι βαζει η εταιρια ,θα ρωτησω για ινοξ αν εχει με επιβαρυνση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

την ασημενια βαλτε οχι την ασπρη. κατω δεξια σελιδα 117 στον καταλογο του Κανελλακη

https://www.yumpu.com/xx/document/read/63385773/kanellakis-2020-low-res-editable/127

(το λινκ ειναι pdf)

Επεξ/σία από fredd0
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, fredd0 είπε

την ασημενια βαλτε οχι την ασπρη. κατω δεξια σελιδα 117 στον καταλογο του Κανελλακη

22 λεπτά πριν, fredd0 είπε

την ασημενια βαλτε οχι την ασπρη. κατω δεξια σελιδα 117 στον καταλογο του Κανελλακη

https://www.yumpu.com/xx/document/read/63385773/kanellakis-2020-low-res-editable/127

(το λινκ ειναι pdf)

(το λινκ ειναι pdf)

Παντως αν εχεις πολυστρωματικη φ20 δεν εχει για 20μμ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, takis1964 είπε

για αυτον τον λογο εκανα παραγγελια 200 sol violaris με 5 navi και κυαθιο σενσορα θερμοκρασιας 

τα 3.4 τα θεωρω λιγα για χειμωνα 

Το κυάθιο για το σένσορα μπαίνει σε οποιοδήποτε ηλιακό ή πρέπει να ζητήσεις συμβατότητα κατά την παραγγελία;

3 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

Τι σημαινει ζεσταινει φουλ?  Δυνητικα ζεσταινει φουλ!!!  Εδω ηλιακα με μισο τμ παραπανω για το μποιλερ που διαθετουν για να φτασουν 50-52β! Δηλαδη απο τους 20 θα φτασει αναιμακτα στους 60β και με μικροτερο συλλεκτη για τα λιτρα?!?!? 

Η επιτυχια ειναι να σου βγαζει τις αναγκες σου και τελος της ημερας να περισσευει ζεστο τουλαχιστον 30β για να μπορει την επομενη μερα  αν εχει ηλιο με συννεφια να σου δωσει!

Γι αυτό μου έκανε και εμένα εντύπωση, γιατί δίνει 3,4τμ στα 160lt αλλά και στα 200lt!

Και λέω έχει καλύτερο συλλέκτη από τους άλλους που δίνουν 4τμ στα 200lt ή απλά είναι ιδιαίτερα αισιόδοξοι;

Εν ολίγοις αξίζει να πάω στο συγκεκριμένο ή να δω κάποια εναλλακτική με 4τμ να έχω το κεφάλι μου (πιό) ήσυχο;

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...