Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, agnostos13 είπε

Το κυάθιο για το σένσορα μπαίνει σε οποιοδήποτε ηλιακό ή πρέπει να ζητήσεις συμβατότητα κατά την παραγγελία;

Γι αυτό μου έκανε και εμένα εντύπωση, γιατί δίνει 3,4τμ στα 160lt αλλά και στα 200lt.

Και λέω έχει καλύτερο συλλέκτη από τους άλλους που δίνουν 4τμ στα 200lt ή απλά είναι ιδιαίτερα αισιόδοξοι;

Εν ολίγοις αξίζει να πάω στο συγκεκριμένο ή να δω κάποια εναλλακτική με 4τμ να έχω το κεφάλι μου (πιό) ήσυχο;

Νομίζω παίζει ρόλο και πόσο νερό χαλάς. Θεωρητικά θα μπορεί να ζεστάνει αν μπει κρύο νερό και προς το απόγευμα. Αν κάνεις μπάνιο 1 φορά τη βδομάδα πχ είναι περιττό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η επιλογη μεγεθους συλλεκτη ειναι συμβιβασμος. Και μισο τμ συλλεκτη να εχεις το καλοκαιρι, θα εχεις καυτο νερο. Και 20τμ συλλεκτη να εχεις μια συνεφιασμενη μερα το χειμωνα δε θα εχεις. Οι εταιρειες προσπαθουν να βρουν ενα συμβιβασμο αναμεσα στο να μη σκανε τα ασφαλιστικα καθε μιση ωρα το καλοκαιρι, αλλα και να επιμηκυνθει η σαιζον που ο ηλιακος παρεχει αξιοπιστα ζεστο νερο

Στην πραγματικοτητα ξερω ανθρωπο με καλπακ 200ρι που αν δε κανω λαθος εχει 3τμ συλλεκτη και ορκιζεται οτι θερμοσιφωνα ανοιγει 20 μερες το χρονο, και ξερω ανθρωπο με oversize ηλιοακμη (5+ τμ συλλεκτες) που απο οκτωβρη μεχρι απριλη ο ηλιακος απλα προθερμαινει το νερο και δουλευει αβερτα θερμοσιφωνο.

Αυτο δε σημαινει οτι καλπακ ειναι best ever και ηλιοακμη για πεταμα. Εχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ σημασια η θεση, ποσο σκιαζεται, ΠΟΤΕ σκιαζεται, το προφιλ καταναλωσης (πχ αν το χειμωνα κανουν 2 μπανιο 3 το μεσημερι και μπει στον ηλιακο 100 λτ παγωμενο νερο δικτυου, το βραδυ δε θα μπορει να κανει τριτος μπανιο) κλπ.

Επεξ/σία από fredd0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, agnostos13 είπε

Το κυάθιο για το σένσορα μπαίνει σε οποιοδήποτε ηλιακό ή πρέπει να ζητήσεις συμβατότητα κατά την παραγγελία;

Γι αυτό μου έκανε και εμένα εντύπωση, γιατί δίνει 3,4τμ στα 160lt αλλά και στα 200lt!

Και λέω έχει καλύτερο συλλέκτη από τους άλλους που δίνουν 4τμ στα 200lt ή απλά είναι ιδιαίτερα αισιόδοξοι;

Εν ολίγοις αξίζει να πάω στο συγκεκριμένο ή να δω κάποια εναλλακτική με 4τμ να έχω το κεφάλι μου (πιό) ήσυχο;

Υπάρχουν ηλιακοι με έτοιμη αναμονή, αλλοιως το ζητάς εφόσον γίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, agnostos13 είπε

Το κυάθιο για το σένσορα μπαίνει σε οποιοδήποτε ηλιακό ή πρέπει να ζητήσεις συμβατότητα κατά την παραγγελία;

Γι αυτό μου έκανε και εμένα εντύπωση, γιατί δίνει 3,4τμ στα 160lt αλλά και στα 200lt!

Και λέω έχει καλύτερο συλλέκτη από τους άλλους που δίνουν 4τμ στα 200lt ή απλά είναι ιδιαίτερα αισιόδοξοι;

Εν ολίγοις αξίζει να πάω στο συγκεκριμένο ή να δω κάποια εναλλακτική με 4τμ να έχω το κεφάλι μου (πιό) ήσυχο;

Αν σου βγει μεγαλυτερος για τις αναγκες σου, μονο το κεφαλι ησυχο δεν θα εχεις! Εκτος αν εισαι διατεθειμενος να φροντιζεις για την ισορροπια των θερμοκρασιων!

Απο κρυο μποιλερ ο 200/4 θα σου δωσει περισσοτερα λιτρα επιθυμητης θερμοκρασιας! Στις καλες μερες ομως Θα ειναι πιο ευαλωτος στην υπερθερμανση! Καπου κερδιζεις καπου χανεις!

Για  3 ατομα βαζεις 200/3. Ετσι θα εχεις και καλυτερη προστασια στις καλες μερες(χρονοκαθυστερηση)

Τα 4 ατομα σιγουρα θελουν 200/4 για χειμωνα!  Δεν ειναι λιγες φορες που ο 200/3 στα 3 ατομα να προβληματιζει..!

Επεξ/σία από PLACEBO_89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, agnostos13 είπε

Το κυάθιο για το σένσορα μπαίνει σε οποιοδήποτε ηλιακό ή πρέπει να ζητήσεις συμβατότητα κατά την παραγγελία;

 

Η πιο εύκολη λύση είναι να ζητήσεις να έχει αντίσταση με 2ο κυάθιο (έχει ήδη ένα στο οποίο μπαίνει ο θερμοστάτης) για να βάλεις τον αισθητήρα.

Είναι κάτι απλό και σε μία σοβαρή εταιρία δεν θα επηρέαζε την τιμή ούτε κατά μισό ευρώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κανά καλό κιτ για θερμόμετρο ξέρουμε;

12 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

Αν σου βγει μεγαλυτερος για τις αναγκες σου, μονο το κεφαλι ησυχο δεν θα εχεις! Εκτος αν εισαι διατεθειμενος να φροντιζεις για την ισορροπια των θερμοκρασιων!

Απο κρυο μποιλερ ο 200/4 θα σου δωσει περισσοτερα λιτρα επιθυμητης θερμοκρασιας! Στις καλες μερες ομως Θα ειναι πιο ευαλωτος στην υπερθερμανση! Καπου κερδιζεις καπου χανεις!

Για  3 ατομα βαζεις 200/3. Ετσι θα εχεις και καλυτερη προστασια στις καλες μερες(χρονοκαθυστερηση)

Τα 4 ατομα σιγουρα θελουν 200/4 για χειμωνα!  Δεν ειναι λιγες φορες που ο 200/3 στα 3 ατομα να προβληματιζει..!

Θεωρούμε δεδομένο οτι το καλοκαίρι θα καλύπτεται (εν μέρη ή ολοκληρωτικά αν βρισκόμαστε εκτός σπιτιού για μέρες).

Το ερώτημα είναι το χειμώνα τι γίνεται, μην χρειαστεί να πουληθούμε πάλι στο ρεύμα για να έχουμε ζεστό νερό!

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, haris_216 είπε

Η πιο εύκολη λύση είναι να ζητήσεις να έχει αντίσταση με 2ο κυάθιο (έχει ήδη ένα στο οποίο μπαίνει ο θερμοστάτης) για να βάλεις τον αισθητήρα.

Είναι κάτι απλό και σε μία σοβαρή εταιρία δεν θα επηρέαζε την τιμή ούτε κατά μισό ευρώ.

Απλα οταν αλλαξεις πρεπει να βρεις παλι με διπλο κυαθιο. Δεν ειμαι σιγουρος εαν μπορεις να ανοιξεις τρυπα και να βαλεις κυαθιο ως DIY λυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

Τι σημαινει ζεσταινει φουλ?  Δυνητικα ζεσταινει φουλ!!!  Εδω ηλιακα με μισο τμ παραπανω για το μποιλερ που διαθετουν για να φτασουν 50-52β! Δηλαδη απο τους 20 θα φτασει αναιμακτα στους 60β και με μικροτερο συλλεκτη για τα λιτρα?!?!? 

Η επιτυχια ειναι να σου βγαζει τις αναγκες σου και τελος της ημερας να περισσευει ζεστο τουλαχιστον 30β για να μπορει την επομενη μερα  αν εχει ηλιο με συννεφια να σου δωσει!

Με την εγγυηση τι σου ειπε?

Σημερα μιλησα με τον υπευθυνο πωλησεων και μου ειπε οτι δεν μπορω να εχω εγγυηση 200/5 γιατι δεν μπορει να ξερει αν θα προστατεψω αποτελεσματικα τον ηλιακο απο τις υπερθερμανσεις 

Οποτε η παραγγελια θα γινει 200/4 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, takis1964 είπε

Σημερα μιλησα με τον υπευθυνο πωλησεων και μου ειπε οτι δεν μπορω να εχω εγγυηση 200/5 γιατι δεν μπορει να ξερει αν θα προστατεψω αποτελεσματικα τον ηλιακο απο τις υπερθερμανσεις 

Οποτε η παραγγελια θα γινει 200/4 

Εγω θα ζητουσα 2 χρονια για αστοχια υλικου..  

Κοιτα τωρα την αντιφαση. Απο την μια λενε δεν χρειαζεται σκεπασμα γιατι υπαρχει το ασφαλιστικο και τωρα που τους λες για μεγαλυτερο συλλεκτη δεν σου δινουν εγγυηση!!! Και καπου εδω απο μονοι τους καταρριπτουν το αφηγημα!!!  Γι αυτο κανείς δεν αναφερει για μερικο σκεπασμα αντε να σου πουν για ολικο οταν δεν κανεις χρηση!  Εξορισμου ειναι μια συντεχνια για να ειναι τα ηλιακα πιο κοντα στο θανατο και ετσι να παραγεται εργο!!!

Δεν αναφερομαι στην συγκεκριμενη επιχειρηση αλλα για την πλειοψηφια!!!

5 ώρες πριν, agnostos13 είπε

Κανά καλό κιτ για θερμόμετρο ξέρουμε;

Θεωρούμε δεδομένο οτι το καλοκαίρι θα καλύπτεται (εν μέρη ή ολοκληρωτικά αν βρισκόμαστε εκτός σπιτιού για μέρες).

Το ερώτημα είναι το χειμώνα τι γίνεται, μην χρειαστεί να πουληθούμε πάλι στο ρεύμα για να έχουμε ζεστό νερό!

Δεν υπαρχει περιπτωση να το μετανιωσεις ιδιως τωρα εκει που εχει φτασει η ακριβεια!!! Μαλιστα θα πεις ενα μεγαλο ''ΓΙΑΤΙ'' που τοσα χρονια δεν ειχες ηλιακο!!!

Οι sonne εχουν θεμα με εσωτερικη υγρασια στους συλλεκτες! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά πηγα σε ένα μαγαζί της γειτονιάς να πάρω ένα δοχείο διαστολής κλειστου,  μου εδωσε ένα που ήταν χυμα σε σακουλάκι,  δεν αναγράφει κάποια μάρκα, έχει εντομεταξύ και από τις δυο μεριές θηλυκό βυσμα. Τεσπα η ερώτηση μου είναι, αυτό λογικά εσωτερικά θα πιασει σκουριά, σιδερένιο πρεπει να είναι, αυτή η σκουριά μπορεί να προκαλέσει ζημιά στο μηχάνημα; ή απλά θα διαβρωθεί το δοχείο και θα χρειαστεί αλλαγή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

Εγω θα ζητουσα 2 χρονια για αστοχια υλικου..  

Κοιτα τωρα την αντιφαση. Απο την μια λενε δεν χρειαζεται σκεπασμα γιατι υπαρχει το ασφαλιστικο και τωρα που τους λες για μεγαλυτερο συλλεκτη δεν σου δινουν εγγυηση!!! Και καπου εδω απο μονοι τους καταρριπτουν το αφηγημα!!!  Γι αυτο κανείς δεν αναφερει για μερικο σκεπασμα αντε να σου πουν για ολικο οταν δεν κανεις χρηση!  Εξορισμου ειναι μια συντεχνια για να ειναι τα ηλιακα πιο κοντα στο θανατο και ετσι να παραγεται εργο!!!

Δεν αναφερομαι στην συγκεκριμενη επιχειρηση αλλα για την πλειοψηφια!!!

Δεν υπαρχει περιπτωση να το μετανιωσεις ιδιως τωρα εκει που εχει φτασει η ακριβεια!!! Μαλιστα θα πεις ενα μεγαλο ''ΓΙΑΤΙ'' που τοσα χρονια δεν ειχες ηλιακο!!!

Οι sonne εχουν θεμα με εσωτερικη υγρασια στους συλλεκτες! 

Μου είπαν το μεσημέρι ότι θα με πάρει τηλ κάποιος τεχνικός του εργοστασίου γιατί του είπα για θερμοστατικη βαλβίδα αναμιξης και κάπου μπερδευτηκε ο υπάλληλος γιατί μου έλεγε ότι θέλει άλλη οπή κρύου ενώ εγώ του έλεγα για ταυ

Με πήρε τηλ το απόγευμα αλλά είχα κλειστό το κινητό 

Το μεσημέρι είδα ότι ο Nobel classic σε glass ειχε την ίδια τιμή με τον sol αλλά 5χρ εγγύηση μονο

Ο sol 10 γραφει για μπολερ και 25 για τους συλλεκτες

Τι λες; το πράγμα καθυστέρησε και μπήκα σε σκέψεις 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  1. Οι σμαλταρίες δίνουν 5 χρόνια εγγύηση στο σμάλτο και άρα στο καζάνι.Οτιδήποτε πάνω απ αυτό είτε δεν ισχύει στην πράξη είτε θα πληρωθεί χρυσό μέσω των απαραίτητων συντηρήσεων. 
  2. Αν παει κάποιος να αγοράσει μια μηχανή που είναι πχ 500 κυβικά η εταιρεία του δίνει 3 χρόνια εγγύηση. Αν εσύ θες την ίδια μηχανή να της αλλάξεις τη μηχανή και την κάνεις 1000 κυβικά τότε η εταιρεία θα σου δώσει πάλι 3 χρόνια εγγύηση;
  3. Οι συμβουλές μέσω φορουμ τύπου "στα 200 λίτρα βάλε 4 ή 5 ή 18 τμ" είναι η χαρά των μποιλεράδων . Τα καζάνια σπάνε πλέον από υπερθέρμανση και στην αγορά γίνεται ο κακός χαμός. Αν είστε της αγοράς το ξέρετε ήδη , αν δεν είστε μην παρασύρετε κόσμο ..στο να πληρώσει κι άλλο καζάνι πριν την ώρα του.
  4. Στις 19/5/2022 στις 11:29 ΜΜ, PLACEBO_89 είπε

    Τα 4 ατομα σιγουρα θελουν 200/4 για χειμωνα!  Δεν ειναι λιγες φορες που ο 200/3 στα 3 ατομα να προβληματιζει..!

    Το λες επειδή είσαι επαγγελματίας και ξέρεις πολλές περιπτώσεις ή απ΄ότι διάβασες στο ιντερνετ; Ο "κανόνας" σου ισχύει το ίδιο στη Θεσσαλονίκη και το ίδιο στην Κρήτη; Δεν παίζει ρόλο η απόδοση του συλλέκτη ή κοιτάμε μόνο το μέγεθος;

  5. Ο ηλιακός θέλει σκέπασμα όταν δεν χρησιμοποιείται και "μισοσκέπασμα" το καλοκαίρι. Οτιδήποτε άλλο είναι η χαρά των μποιλεράδων.

  6. Προσοχή στα φτηνά. Ήδη 2 σκρουτζοηλιακοί που πολλές έχουν εκθειαστεί εδώ μέσα έχουν πρόβλημα με τις εγγυήσεις...αλλά αυτά ο καλός "τσιγγούνης" δεν αφήνει να βγαίνουν προς τα έξω στις κριτικές.

  7. Οι τιμές των μετάλλων έχουν αυξηθεί και ο ηλιακός έχει ήδη πάρει 100 ευρώ τουλάχιστον. Έρχεται και συνέχεια από +50 εως +100 ευρώ σύντομα απ ότι φαίνεται.

  8. Μιλάω ως επαγγελματίας του χώρου πάνω απο 25 χρόνια κ έχουν περάσει απ τα χέρια μου σχεδόν όλες οι φίρμες.

 

 

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλησα με τοπικό αντιπρόσωπο Νόμπελ και μου έδωσε ίδια τιμή για glass classic apollon 200/4 με τον sol violaris 200/4 με έξτρα κυαθιο +35 € και άλλα 35 για +3 χρόνια εγγύηση  Σύνολο 8 δηλαδη

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kid είπε

Μιλάω ως επαγγελματίας του χώρου πάνω απο 25 χρόνια κ έχουν περάσει απ τα χέρια μου σχεδόν όλες οι φίρμες

οποτε καμια μαρκα θα εχεις να προτηνεις ως τιμια αγορα με καλο βαθμο αποδοσης τιμης/εγγυησης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, takis1964 είπε

Μίλησα με τοπικό αντιπρόσωπο Νόμπελ και μου έδωσε ίδια τιμή για glass classic apollon 200/4 με τον sol violaris 200/4 με έξτρα κυαθιο +35 € και άλλα 35 για +3 χρόνια εγγύηση  Σύνολο 8 δηλαδη

 

Αν σου ζητάει 35€ για κυαθιο είναι κλοπή,  εμένα ο βιολαρης το έβαλε χωρίς καμία επιβάρυνση, ήταν μέσα στην τιμή αρκεί να το ζητουσα κατά την παραγγελια.

Ακόμα να ακουσω μια γνώμη, ήρθε ο υδραυλικός σήμερα και βάλαμε αναμειξεως της Watts . Επίσης αλλάξαμε το ασφαλιστικό για έσκαγε συνέχεια και έσταζε με το παραμικρό. Μου είπε ότι έβαλε 12-14 bar , είναι εντάξει; νομίζω πριν είχε 8 ; εσεις τι έχετε;  επίσης έχει κανείς αυτήν την βαλβίδα με το πράσινο καπάκι της Watts να ρωτήσω κάτι γιατί δεν καταλαβαίνω τι σκάλες θερμοκρασίας έχει; τέλος μου περασε έναν αισθητήρα που είχα πάρει, ειβαι σαν αυτόν της sonoff αλλά χωρίς κάποιο βυσμα, απλα 3 καλώδια κίτρινο κόκκινο μαυρο. Αυτό για να δείχνει σωστά απλά το τοποθετεις στο κυαθιο ή θέλει και κάποιο άλλο υλικό για καλύτερη επαφή;

@kidθα με ενδιαφερε μια άποψη σου ως επαγγελματίες,  ευχαριστώ εκ των προτερων.

Επεξ/σία από GeG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...