Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Να πω την αλήθεια και εγώ το θεωρούσα περιττό να βλέπω τη θερμοκρασία του ηλιακού, αλλά τελικά είναι πολύ χρήσιμο το χειμώνα, γιατί καταλαβαίνεις πότε και για πόσο να ανάψεις την αντίσταση. Και από τη στιγμή που το κόστος ήταν αμελητέο, νομίζω άξιζε τον κόπο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/2/2020 στις 1:58 ΜΜ, gia_nnis είπε

Εχουν τον καλο απορροφητη..! και εχουν καλη αποδοση..! Η διαφορα ειναι οτι σε χ χρονια θα ξεκινησει το φαινομενο της υγρασιας..

Προσωπικα μεχρι στιγμης σε συλλεκτες αελιος δεν εχω δει υγρασια..  Το φαινομενο αυτο το εχω δει σε αρκετους σχετικα καινουργιους sonne και σε Μαλτεζο!

Για μενα δινεις κατι παραπανω και βαζεις τους apollon! Εγγυηση!!!

Η διαφορα ειναι στο πλαισιο; οι ηλιακοι δεν εχουν αθτο το θεμα υγρασιας που λες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, ParhsG είπε

Η διαφορα ειναι στο πλαισιο; οι ηλιακοι δεν εχουν αθτο το θεμα υγρασιας που λες;

Ναι. Λενε συλλεκτες με ενιαιο κασωμα πρεσαριστο δεν εχουν τετοια θεματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όλο το χειμώνα δεν έχω ανάψει ούτε μια φορά την αντίσταση με Μαλτέζο 160 lt ΙΝΟΧ 2" συλλέκτη, Θεσσαλονίκη, παραλία.

Επεξ/σία από kstgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kstgr είπε

Όλο το χειμώνα δεν έχω ανάψει ούτε μια φορά την αντίσταση με Μαλτέζο 160 lt ΙΝΟΧ 2" συλλέκτη, Θεσσαλονίκη, παραλία.

Και? Δεν λεει απολύτως τιποτα!!!!

Και δω Μαλτεζος με υγρασια!

 

IMG_20200213_160832.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/2/2020 στις 3:18 ΜΜ, gia_nnis είπε

Ποσα τμ συλλεκτη???  Η λογικη λεει πληρωνεις παραπανω τον ηλιακο για την αξιοπιστια του αρα άτυπα θα πω τα εξτρα δεν τα χρειαζεται!

Για ποσα ατομα τον θες και ποσο θα σου κοστισει???

Βαση προγραμματος 1100 αλλα θα βαλω και αλλα 180  απο την τσεπη για τον τριπλης 200 με 3 τετραγωνικα συλλεκτη.ισως να βαλω ενα στο κλειστο κυκλωμα.Να σας ρωτησω επειδη θα μπει τωρα οπως ειναι αλλα λογω μονωσης αργοτερα θα πρεπει να αδειασω νερα και να το σηκωσω ωστε να μπει πανω απο την μονωση.υπαρχει θεμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, kstgr είπε

Όλο το χειμώνα δεν έχω ανάψει ούτε μια φορά την αντίσταση με Μαλτέζο 160 lt ΙΝΟΧ 2" συλλέκτη, Θεσσαλονίκη, παραλία.

Ένα άτομο είσαι;Τι φάση Σαλονικη,όλο ήλιο έχετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, ANTONIO202 είπε

Βαση προγραμματος 1100 αλλα θα βαλω και αλλα 180  απο την τσεπη για τον τριπλης 200 με 3 τετραγωνικα συλλεκτη.ισως να βαλω ενα στο κλειστο κυκλωμα.Να σας ρωτησω επειδη θα μπει τωρα οπως ειναι αλλα λογω μονωσης αργοτερα θα πρεπει να αδειασω νερα και να το σηκωσω ωστε να μπει πανω απο την μονωση.υπαρχει θεμα;

Υποθετω θα βαλεις τον mark4! Εχει καλο συλλεκτη διπλο κασωμα για στεγανοποιηση-μονωση!!! Αν εχεις μεγαλη αποσταση θα το μετανιωσεις για τριπλης...  απωλειες...

Μπορει να κατσει πανω σε 4 πλακες και αργοτερα δεν θα εχεις θεμα με την μονωση...!

Αφου εχεις το προγραμμα και γω μεσα.. Βαλε αυτον!!!

4 ώρες πριν, 26ska είπε

Ένα άτομο είσαι;Τι φάση Σαλονικη,όλο ήλιο έχετε;

Δεν ειναι λιγοι με παραπονο απο Μαλτεζο 2τμ! Γενικα οσοι εμπιστευτηκαν τους πωλητες για τα 2τμ την πατησαν!

Οπως η αλλη παραπληροφορηση που λενε σε συμφερει να ζεσταινεις το νερο με την αντισταση του ηλιακου..

Και για μας  μεχρι και την Τεταρτη δειχνει 100% ηλιοφανεια!!!

 

Επεξ/σία από gia_nnis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, gia_nnis είπε

Υποθετω θα βαλεις τον mark4! Εχει καλο συλλεκτη διπλο κασωμα για στεγανοποιηση-μονωση!!! Αν εχεις μεγαλη αποσταση θα το μετανιωσεις για τριπλης...  απωλειες...

Μπορει να κατσει πανω σε 4 πλακες και αργοτερα δεν θα εχεις θεμα με την μονωση...!

Αφου εχεις το προγραμμα και γω μεσα.. Βαλε αυτον!!!

Δεν ειναι λιγοι με παραπονο απο Μαλτεζο 2τμ! Γενικα οσοι εμπιστευτηκαν τους πωλητες για τα 2τμ την πατησαν!

Οπως η αλλη παραπληροφορηση που λενε σε συμφερει να ζεσταινεις το νερο με την αντισταση του ηλιακου..

Και για μας  μεχρι και την Τεταρτη δειχνει 100% ηλιοφανεια!!!

Επρεπε να εβαζα διπλης;οι αποστασεις δεν ειναι μεγαλες βεβαια δεν ξερω ποση αποσταση ειναι λιγη η πολυ!!βασικα στο προγραμμα ειχα βαλει διπλης αλλα λογω του οτι εχω και λεβητα πετρελαιου ειπα να βαλω τριπλης καθως δεν ξερω τι συμφερει περισσοτερο να αναβω την αντισταση η το πετρελαιο.βεβαια απο την αλλη αφου θα δουλευουν τα καλοριφερ μου ειπε ο υδραυλικος θα εχω και ζεστο νερο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, katbo είπε

Οι θερμομικτικές αξίζουν τελικά? Έχουν κάποιο αρνητικό? Σε τι θερμοκρασία τις ρυθμίζετε συνήθως? Έχετε να προτείνετε κάποια?

Αν έχεις μικρά παιδιά κατά τη γνώμη μου επιβάλλεται η θερμομικτική. 

Πέρα από τον κίνδυνο του ζεματίσματος, βοηθάνε στην προστασία των σωληνώσεων και των μπαταριών το καλοκαίρι που το νερό μπορεί να κατεβαίνει βραστό.

Μεταξύ  50 και 55 βαθμών είναι μια συνιστώμενη οικιακή ρύθμιση, για να μπορεί να γίνει και η απαραίτητη απολύμανση στην κουζίνα και το μπάνιο.

Πλέον θα βρεις αρκετά εύκολα σε καταστήματα, 40-60€ είναι μια καλή τιμή να την πάρεις, μη δώσεις καμιά 100ρα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ANTONIO202 είπε

Επρεπε να εβαζα διπλης;οι αποστασεις δεν ειναι μεγαλες βεβαια δεν ξερω ποση αποσταση ειναι λιγη η πολυ!!βασικα στο προγραμμα ειχα βαλει διπλης αλλα λογω του οτι εχω και λεβητα πετρελαιου ειπα να βαλω τριπλης καθως δεν ξερω τι συμφερει περισσοτερο να αναβω την αντισταση η το πετρελαιο.βεβαια απο την αλλη αφου θα δουλευουν τα καλοριφερ μου ειπε ο υδραυλικος θα εχω και ζεστο νερο..

Δες εάν ο τριπλής είναι με εσωτερικη σερπαντινα , εάν ναι , τότε παρε τριπλής , και στη χειρότερη περίπτωση μη το συνδέσεις , προφανώς δεν είναι τόσο μεγάλη η διαφορά στην τιμή, εάν όμως τον κάνει τριπλής με τη σερπαντινα στην αντίσταση , τότε πάρε διπλής και όποτε θες τον κάνεις τριπλής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ANTONIO202 είπε

Επρεπε να εβαζα διπλης;οι αποστασεις δεν ειναι μεγαλες βεβαια δεν ξερω ποση αποσταση ειναι λιγη η πολυ!!βασικα στο προγραμμα ειχα βαλει διπλης αλλα λογω του οτι εχω και λεβητα πετρελαιου ειπα να βαλω τριπλης καθως δεν ξερω τι συμφερει περισσοτερο να αναβω την αντισταση η το πετρελαιο.βεβαια απο την αλλη αφου θα δουλευουν τα καλοριφερ μου ειπε ο υδραυλικος θα εχω και ζεστο νερο..

Δικη μου εκτιμηση οχι πανω απο 6-7μ!  Παρτον διπλης και να σου βαλουν μια βανα για να παιρνεις απο τον ηλεκτρικο σου οταν παγωνει ο ηλιακος..! Μπορεις να βαλεις και ηλεκτρικη και την αλλαγη να την κανεις απο τον πινακα!

Ναι αλλα αν οι απωλειες δεν ειναι νορμαλ θα δουλευει περισσοτερο ο λεβητας για να φτασει στην επιθυμητη! Συν η καθυστερηση για να σου ζεστανει το νερο!!!

Επισης θελει και ψαξιμο στα τεχνικα.. Δηλαδη η σερπατινα να εχει τα καταλληλα χαρακτηριστικα ωστε να ζεσταινει οσο το δυνατον πιο γρηγορα! Ενταξει calpak ειναι αλλα καλα θα ειναι να ξερουμε και μεις γιατι καμια φορα ποτε δεν ξερεις...!

Αυτα τα δουλευει που δουλευει ειναι σκιτζηδικα..! Δηλαδη και το αμαξι παει που παει να βαλω γαντζους να τραβαω κι αλλα! Το κλιματιστικο καιει που καιει ανοιγω πορτες να ζεστανω ολο το σπιτι!  

Αν του πω ομως του μαγαζατορα λειτουργει που λειτουργει η επιχειρηση σου με παιρνεις για υπαλληλο.. Δεν θα του αρεσει καθολου!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...