Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικος τουρισμος


Kritsina

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας αστέρια!

Το κορίτσι μου ανέφερε το συγκεκριμένο πρόγραμμα, και εγώ προσωπικά δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με τον ΟΑΕΔ!

 

Διάβασα όσα μπορούσα για να μην ρωτάω εσάς, αλλά παρατηρώ πως για να κάνω Account στο site του ΟΑΕΔ χρειάζεται η φυσική μου παρουσία σε όποιον ΟΑΕΔ εντάσσομαι. Σωστό;

Τι πρέπει να προσέξω γενικότερα; Αξίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 672
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, JiovanniGeorgeo είπε

Καλημέρα σας αστέρια!

Το κορίτσι μου ανέφερε το συγκεκριμένο πρόγραμμα, και εγώ προσωπικά δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με τον ΟΑΕΔ!

Διάβασα όσα μπορούσα για να μην ρωτάω εσάς, αλλά παρατηρώ πως για να κάνω Account στο site του ΟΑΕΔ χρειάζεται η φυσική μου παρουσία σε όποιον ΟΑΕΔ εντάσσομαι. Σωστό;

Τι πρέπει να προσέξω γενικότερα; Αξίζει;

Νομίζω ότι μπορείς να μπεις με τους κωδικούς τους Taxisnet. Τώρα που το κοιτάω έχει επιλογή για "Σύνδεση στο Σύστημα μέσω πιστοποίησης από την ΓΓΠΣ". Αν είναι η 1η φορά που μπαίνεις τότε θα σου ζητήσει να κάνεις κανονικό λογαριασμό.

Επεξ/σία από gokuthelegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

Εκανα και εγω εγραφη εχθες αλλα δεν βλεπω πουθενα να κανουμε αιτηση .

Υποθετω πως οντως δεν εχουν ξεκινησει ακομα οι αιτησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πέρυσι είχα κερδίσει στο διαγωνισμό 😛 του ΟΑΕΔ για τις διακοπές αλλά δε το αξιοποίησα.

Λογικά φέτος δεν έχει νόημα να κάνω αίτηση, σωστά; Είχα διαβάσει ότι δε μπορείς να πάρεις 2 συνεχόμενες χρονιές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, _chris_ είπε

πέρυσι είχα κερδίσει στο διαγωνισμό 😛 του ΟΑΕΔ για τις διακοπές αλλά δε το αξιοποίησα.

Λογικά φέτος δεν έχει νόημα να κάνω αίτηση, σωστά; Είχα διαβάσει ότι δε μπορείς να πάρεις 2 συνεχόμενες χρονιές

 την αίτηση που έχεις από πέρυσι μπορείς να την χρησιμοποιήσεις μέχρι τέλη Οκτωβρίου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, mihanikos1 είπε

 την αίτηση που έχεις από πέρυσι μπορείς να την χρησιμοποιήσεις μέχρι τέλη Οκτωβρίου. 

Αυτό.

2 ώρες πριν, _chris_ είπε

πέρυσι είχα κερδίσει στο διαγωνισμό 😛 του ΟΑΕΔ για τις διακοπές αλλά δε το αξιοποίησα.

Λογικά φέτος δεν έχει νόημα να κάνω αίτηση, σωστά; Είχα διαβάσει ότι δε μπορείς να πάρεις 2 συνεχόμενες χρονιές

Και ναι, αν είχες "κερδίσει" πέρσι τότε δεν μπορείς να ξανακάνεις αίτηση φέτος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mihanikos1 είπε

 την αίτηση που έχεις από πέρυσι μπορείς να την χρησιμοποιήσεις μέχρι τέλη Οκτωβρίου. 

Πήρε παράταση ; Μέχρι 31/7 δεν ήταν ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα πρώτη φορά πέρσι ήμουν ένα άτομο και στο ξενοδοχείο που πήγα μου είπαν ότι επειδή έχουνε μόνο δίκλινο πρέπει να πληρώσω τη διαφορά από την τσέπη μου, θέλω να ρωτήσω ποιος ξέρει ΟΑΕΔ τι ακριβώς καλύπτει το άτομο ή το δωμάτιο. δηλαδή όντως έδωσα εγώ τα λεφτά της διαφοράς για το δωμάτιο ή απλά με κλέψανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mindreader είπε

Σημερα ανακοινωθηκαν περισσοτερες λεπτομερειες

https://www.aftodioikisi.gr/ipourgeia/toyrismos-gia-oloys-dimosieytike-i-prosklisi-oi-proypotheseis-kai-ta-dikaiologitika-eggrafo/

Φίλε μου, επειδή βλέπω ότι ψάχνεσαι με την ιστορία αυτή και ρωτούσες πριν λίγο καιρό...

Αυτό που πόσταρες δεν είναι το πρόγραμμα Κοινωνικού τουρισμού του ΟΑΕΔ. Είναι ένα άλλο πρόγραμμα που θα τρέξει η κυβέρνηση, το οποίο μοιάζει με τον Κοινωνικό τουρισμό του ΟΑΕΔ (έχει παρόμοιες παροχές ας πούμε), αλλά δεν είναι το ίδιο. Το κομβικό σημείο στο οποίο διαφέρουν αυτά τα προγράμματα μεταξύ τους είναι προφανώς οι δικαιούχοι. Οι δικαιούχοι του κοινωνικού τουρισμού του ΟΑΕΔ είναι αποκλειστικά αυτοί που αναφέρει αυτό το link. Χονδρικά, οι δικαιούχοι είχαν ή έχουν κάποια σχέση με τον ΟΑΕΔ, από αυτές που περιγράφονται στο link (π.χ. δε φτάνει να έχει απλά κάποιος κάρτα ανεργίας σε ισχύ). Από την άλλη, στο "Τουρισμός για Όλους" που πόσταρες, οι δικαιούχοι κρίνονται με άλλα, άσχετα με τον ΟΑΕΔ κριτήρια. Τα κριτήρια εδώ είναι εισοδηματικά, όπως θα διαβάσεις στην αντίστοιχη παράγραφο του link σου. Π.χ. σύμφωνα με το πινακάκι εκεί, αν είσαι άγαμος, κάνεις φορολογική δήλωση μόνος σου και η δήλωσή σου είναι κάτω από 16.000, τότε είσαι δικαιούχος.

 

Κι επίσης, όπως σου έχουν πει και σε προηγούμενες σελίδες, υπάρχει και ο Κοινωνικός τουρισμός του ΟΓΑ, που αφορά ασφαλισμένους ή συνταξιούχους του ΟΓΑ (πρώην ΟΓΑ τέλος πάντων), το οποίο είναι επίσης διαφορετικό πρόγραμμα σε σχέση με τα παραπάνω, αλλά με το ίδιο αντικείμενο και παροχές.

 

Τέσπα, σου τα είπα μία όλα μαζί, γιατί μου δίνεις την εντύπωση ότι δεν τα έχεις ξεμπερδέψει ακόμα.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1. Για μια οικογένεια με παιδί πρέπει να κάνουν αίτηση και οι δύο γονείς; 
2. Εκτός απο τον Τουρισμό για όλους μπορούμε να κάνουμε αίτηση παράλληλα και στον κοινωνικό τουρισμό του ΟΑΕΔ;

 

Επεξ/σία από BluEDr4g0n
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά όταν πάω να κάνω την αίτηση στο πρώτο στάδιο μου λέει να επιλέξω υπηρεσία του ΟΑΕΔ στην οποία απευθύνεται η αίτηση και δεν μπορώ.

Με λίγο ψάξιμο είδα πως πρέπει να πάει κάποιος στην υπηρεσία που ανήκει και να κάνει επικαιροποίηση των στοιχείων του. 

Γνωρίζει κάποιος τι δικαιολογητικά πρέπει να έχω μαζί;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/6/2020 στις 2:51 ΠΜ, BluEDr4g0n είπε

1. Για μια οικογένεια με παιδί πρέπει να κάνουν αίτηση και οι δύο γονείς; 
2. Εκτός απο τον Τουρισμό για όλους μπορούμε να κάνουμε αίτηση παράλληλα και στον κοινωνικό τουρισμό του ΟΑΕΔ;

Όχι.

Εάν είχες επιδοτηθεί πέρισυ από τον ΟΑΕΔ, δεν έχεις δικαίωμα υποβολής αίτησης στο tourism4all. Αντίστοιχα για φέτος μπορείς να επιλέξεις μεταξύ ΟΑΕΔ και tourism4all. Ένα από τα δύο.

1 ώρα πριν, Dimitra_93 είπε

Ρε παιδιά όταν πάω να κάνω την αίτηση στο πρώτο στάδιο μου λέει να επιλέξω υπηρεσία του ΟΑΕΔ στην οποία απευθύνεται η αίτηση και δεν μπορώ.

Με λίγο ψάξιμο είδα πως πρέπει να πάει κάποιος στην υπηρεσία που ανήκει και να κάνει επικαιροποίηση των στοιχείων του. 

Γνωρίζει κάποιος τι δικαιολογητικά πρέπει να έχω μαζί;

Ευχαριστώ.

Είσαι εγγεγραμμένη στα μητρώα του ΟΑΕΔ; Αν όχι μπορείς να κάνεις εγγραφή με χρήση κωδικών taxisnet.

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...