Προς το περιεχόμενο

Elden Ring [PS4][PS5][Xbox One][Xbox Series S|X]


ilos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2ο run απλά σφαγή.Μάλλον τα αρχικά boss κλασσικά δεν κάνουν ιδιαίτερο scale.
Σκέφτομαι για build με μαστίγιο και spells.Έχει δοκιμάσει κανείς ; Δεν υπάρχει τρελή γκάμα σε αυτά τα όπλα βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Chocobo είπε

2ο run απλά σφαγή.Μάλλον τα αρχικά boss κλασσικά δεν κάνουν ιδιαίτερο scale.
Σκέφτομαι για build με μαστίγιο και spells.Έχει δοκιμάσει κανείς ; Δεν υπάρχει τρελή γκάμα σε αυτά τα όπλα βέβαια.

dex/int 50-50 με cold infusion Thorned Whip powerstance, για bleed/freeze. Βεβαια εχουν μικρο drop rate..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, zeke είπε

dex/int 50-50 με cold infusion Thorned Whip powerstance, για bleed/freeze. Βεβαια εχουν μικρο drop rate..

Δοκίμασα μόνο bleed με ένα άλλο build online.Δεν ήταν κακό.Τα αρνητικά το range(είναι μικρότερο απο οσο νόμιζα) και δυστυχώς αργό.Το άφησα για να δοκιμάσω το Eleonora Poleblade μιας και το skill του φαινόταν πανέμορφο.Ξαφνιάστηκα όταν κατάλαβα πως σε αντίθεση πχ με της Malenia , αυτό το combo δεν σπάει εύκολα και κατά τη διάρκεια του ούτε σε πετυχαίνουν εύκολα.

Έφαγα Radhan σε 1μιση λεπτό solo.Παίζει με bleed βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνησα και εγώ επιτέλους το παιχνίδι. Day 1 αγορά εν τω μεταξύ. 

Δεν ξέρω αν έχει μείνει κανείς που δεν έχει παίξει ώστε να πω εντυπώσεις ενώ έχω παίξει και μόλις 7-8 ώρες οπότε θα κάνω απλά μια ερώτηση. 

Είμαι 21 level και μόλις μπήκα στο Stormveil Castle. Από ότι καταλαβαίνω το παιχνίδι περιμένει να πας εκεί σε μεγαλύτερο level. Έχει νόημα να το προχωρήσω ή να επιστρέψω αργότερα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, NickTG είπε

Ξεκίνησα και εγώ επιτέλους το παιχνίδι. Day 1 αγορά εν τω μεταξύ. 

Δεν ξέρω αν έχει μείνει κανείς που δεν έχει παίξει ώστε να πω εντυπώσεις ενώ έχω παίξει και μόλις 7-8 ώρες οπότε θα κάνω απλά μια ερώτηση. 

Είμαι 21 level και μόλις μπήκα στο Stormveil Castle. Από ότι καταλαβαίνω το παιχνίδι περιμένει να πας εκεί σε μεγαλύτερο level. Έχει νόημα να το προχωρήσω ή να επιστρέψω αργότερα? 

Δεν είσαι τραγικά μικρός, αλλά τα bosses θα είναι real challenges σε αυτά τα level, όπως προβλέπεται βέβαια. Εγώ το είχα βγάλει στα 30 σαν wretch με Colossal Sword.

Εξαρτάται από εσένα και πόσο θέλεις να παιδευτείς (ή πόσο το κατέχεις) και από το build σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, NickTG είπε

Ξεκίνησα και εγώ επιτέλους το παιχνίδι. Day 1 αγορά εν τω μεταξύ. 

Δεν ξέρω αν έχει μείνει κανείς που δεν έχει παίξει ώστε να πω εντυπώσεις ενώ έχω παίξει και μόλις 7-8 ώρες οπότε θα κάνω απλά μια ερώτηση. 

Είμαι 21 level και μόλις μπήκα στο Stormveil Castle. Από ότι καταλαβαίνω το παιχνίδι περιμένει να πας εκεί σε μεγαλύτερο level. Έχει νόημα να το προχωρήσω ή να επιστρέψω αργότερα? 

Όπως και ο φίλος πάνω και εγώ 30+ πήγα στο boss.Πρώτη φορά έφτασα 18 αν θυμάμαι , έφαγα τα μούτρα μου άσχημα μιας και προσπαθούσα και για solo και το άφησα.Ανέβα 30κάτι για solo ή χρησιμοποίησε τα εργαλεία που δίνει το παιχνίδι.Έχεις και summon npc και λογικά 3-4 ashes summons.Για αρχή(και γενικά δηλαδή η μέδουσα είναι tank και κρατάει καλά)

Αν βέβαια κατά τύχη έχεις κάνει teleport κάπου και έχεις το κοπρόσκυλο summon που κάνει rot buildup τότε μπορείς να το καλέσεις και να κάνει solo το boss. 

Επεξ/σία από Chocobo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Charismo said:

Δεν είσαι τραγικά μικρός, αλλά τα bosses θα είναι real challenges σε αυτά τα level, όπως προβλέπεται βέβαια. Εγώ το είχα βγάλει στα 30 σαν wretch με Colossal Sword.

Εξαρτάται από εσένα και πόσο θέλεις να παιδευτείς (ή πόσο το κατέχεις) και από το build σου.

Θα κάνω τότε την προσπάθεια μου. 

Ούτως ή άλλως με το fast travel όποτε θέλω φεύγω ή επιστρέφω άρα δεν χάνω και τίποτα να δοκιμάσω. 

 

2 minutes ago, Chocobo said:

Όπως και ο φίλος πάνω και εγώ 30+ πήγα στο boss.Πρώτη φορά έφτασα 18 αν θυμάμαι , έφαγα τα μούτρα μου άσχημα μιας και προσπαθούσα και για solo και το άφησα.Ανέβα 30κάτι για solo ή χρησιμοποίησε τα εργαλεία που δίνει το παιχνίδι.Έχεις και summon npc και λογικά 3-4 ashes summons.Για αρχή(και γενικά δηλαδή η μέδουσα είναι tank και κρατάει καλά)

Αν βέβαια κατά τύχη έχεις κάνει teleport κάπου και έχεις το κοπρόσκυλο summon που κάνει bleed  τότε μπορείς να το καλέσεις και να κάνει solo το boss. 

Χρησιμοποιώ τους λύκους. 

Στο Margit έκαναν δουλειά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χτές, πέρα από τον εορτασμό των Ορθοδόξων Χριστιανών για την Ανάσταση του Κυρίου, γίορτασαν και τα Lands Between για τον ερχομό του νέου Elden Lord.

Στις 160 ώρες τελείωσα κι εγω το πρώτο μου playthrough.

Έχοντας παίξει σχεδόν όλα τα From Software games (το μόνο που δεν έχω ολοκληρώσει είναι το DS2), είχα θέσει στον εαυτό μου τους εξής κανόνες: No Summons/No Spirit Ashes/No Shield/No Magic*/Ελάχιστη χρήση Ashes of War (Weapon Arts)/150 Level max.

*Αρχικά ειχα ξεκινήσει με το σκεπτικό να παίξω spellsword που μου είχε αρέσει βάσει αυτού του οδηγού. Στα μέσα της διαδρομής, άλλαξα πλάνα αλλά μέχρι εκείνο το σημείο, χρησιμοποιούσα Carian Slicer/Glintstone Pebble/Rock Sling.

Το τελικό build μου ήταν INT/DEX (52/50) με Moonveil στο δεξι και Cold Uchigatana στο αριστερό (dual katana powerstance). Moonveil χρησιμοποιούσα για το τρομερό scaling σε INT/DEX, οχι για το weapon art.

Από ένα σημείο και μετά έκανα τρομερά πολυ damage, με μόνο πρόβλημα, ουσιαστικά το stamina management. 

Φυσικά, όπως οι περισσότεροι - υποθέτω - γνωρίζουν μέχρι τώρα, το δυσκολότερο boss ηταν η Malenia... Δεν έχω αντιμετωπίσει δυσκολότερο boss στη ζωή μου.
Μου πήρε τουλάχιστον 8 ώρες (game time) και.... 250 (και ολογράφως: διακόσιες πενήντα) προσπάθειες μέχρι να καταφέρω να τη σκοτώσω. Δε θέλω να την ξανασκοτώσω ποτέ, ήταν ένα βασανιστήριο.
Αν έχει κάποιος όρεξη να αναλύσω περαιτέρω, να μου πει, δε γράφω παραπάνω τώρα για να μην κουράσω.

Όλα τα επόμενα boss μετά τη Malenia έφυγαν πρώτο try (με εξαίρεση δυο που έφυγαν με το 2ο).

Θεωρώ πως μάλλον η μάχη που απήλαυσα περισσότερο ήταν με το Mohg, Lord of Blood.

Το παιχνίδι μπαίνει στο Hall of Fame μου για ένα από τα καλύτερα όλων των εποχών. Στη δεύτερη θέση, ωστόσο. Πρώτο ήταν και παραμένει το Witcher 3.

Επεξ/σία από YiannisPj
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@YiannisPj χαχαχαχαχαχαχ θεός για το πείσμα να μην χρησιμοποιήσεις βοήθεια στη Malenia.Πάλι καλά που σχεδόν ολα τα boss έχουν save απέξω.Όχι σαν κάτι άλλα fromsoft games που τρέχεις το μισό level απλά για να χάσεις 20 φορές….

Αυτά είναι πάντως τα ωραία με αυτά τα games.Κάποιος μπορεί να βγάλει Mohgwyn με τη μία αλλά Malenia με πολλές προσπάθειες και άλλος το αντίθετο.Τον Mohg και εγώ τον απόλαυσα…οκ δεν έχασα 250 φορές αλλά και πάλι μου πήρε ΠΟΛΥ να μάθω τη χορογραφία του.

P.S Witcher έπος και προσωπικό αγαπημένο.Διαφορετική φιλοσοφία πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Chocobo Σκέφτηκα κάποια στιγμη να ενδώσω και να κάνω summon κανά Mimic Tear που έχω ακούσει πως είναι καλά, αλλά δεν τα έχω αναβαθμίσει (καθότι δεν τα χρησιμοποιώ) και κατάφερα να απομακρύνω τον πειρασμό απο το μυαλό μου.

Witcher 3 είναι σίγουρα εντελώς διαφορετική φιλοσοφία απο το Elden Ring. Το ένα ειναι combat based (Elden Ring) το αλλο τείνει πιο πολύ στο story (με τις συνέπειες των επιλογών σου κ.ο.κ). Το combat του είναι λιγάκι underwhelming (σε συγκριση με From Soft εννοω, γιατι γενικα μια χαρά ειναι), αλλά κατέχει ειδική θέση στην καρδιά μου. Περιμένω πως και πως το Current-Gen upgrade να το ξαναπαιξω εκ νεου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δευτερο playthrough, Faith/Strength build mimic ash. 183 level 63 faith 60 str  τα υπολοιπα γυρω στα 30 εκτος int  και arcane καθως σε αυτο το build δεν προσδιδουν κατι. Οπλο Blasphemy sword +10 ασπιδα στο αλλο οπoια θέλετε και οτιδηποτε κανει boost fire/faith απο talismans. Εχω φτασει μεχρι το Manor, με κλειστα ματια. Ολα τα boss με 3-4 χτυπηματα χρησιμοποιοντας τη special ability του σπαθιου ( πλην αυτων που ειναι resist σε fire). Επίσης με σωστη τακτική δεν χρειαζονται πολλα health Potions καθως το blaspemy sword οταν σκοτωνεις εχθρο  σου επιστρέφει ενεργεια. Το build ειναι overpower και δεν ειναι ιδιαιτερα αργο.  Σε pvp θελει λιγο προσοχη καθως τα bleed builds εξακολουθουν και εχουν τα πρωτία. Ομως  με σωστο timing σχεδον one shot τους invaders, ή one shot τους hosts 😈

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, TitanX είπε

Δευτερο playthrough, Faith/Strength build mimic ash. 183 level 63 faith 60 str  τα υπολοιπα γυρω στα 30 εκτος int  και arcane καθως σε αυτο το build δεν προσδιδουν κατι. Οπλο Blasphemy sword +10 ασπιδα στο αλλο οπoια θέλετε και οτιδηποτε κανει boost fire/faith απο talismans. Εχω φτασει μεχρι το Manor, με κλειστα ματια. Ολα τα boss με 3-4 χτυπηματα χρησιμοποιοντας τη special ability του σπαθιου ( πλην αυτων που ειναι resist σε fire). Επίσης με σωστη τακτική δεν χρειαζονται πολλα health Potions καθως το blaspemy sword οταν σκοτωνεις εχθρο  σου επιστρέφει ενεργεια. Το build ειναι overpower και δεν ειναι ιδιαιτερα αργο.  Σε pvp θελει λιγο προσοχη καθως τα bleed builds εξακολουθουν και εχουν τα πρωτία. Ομως  με σωστο timing σχεδον one shot τους invaders, ή one shot τους hosts 😈

 

Το NG+ το πέρασα σχεδόν όλο με blasphemous, πάρα πολύ δυνατό αλλά το βαρέθηκα σε μια φάση γιατί μόνο το art χρησιμοποιούσα. 

Τώρα έκανα rebirth σε str/arc και χρησιμοποιω Marais Executioner μαζί με sword of milos για debuff. Το dmg που σκαει το art του Marais δεν υπάρχει πραγματικά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...