Προς το περιεχόμενο

Elden Ring [PS4][PS5][Xbox One][Xbox Series S|X]


ilos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3o playthrough στο  level 1 με την βοηθεια ομως spirit ashes / npc summons . Ως το 1ο demigod το εβγαλα χωρις summon το 2ο δε παλευοταν . Τωρα ειμαι fire giant αλλα θελω πρωτα να βρω πετρες για το οπλο . Ειπαμε level 1 αλλα με 20 level + οπλο , τα σωστα talisman, πανοπλιες , mixed physics potios ε δεν εισαι ακριβως level 1 το παιχνιδι δινει παρα πολλα πραγματα για οσους θελουν να δοκιμασουν . Φοβερη εμπειρια

 Το παρακατω forum του reddit εχει πολλες χρησιμες πληροφοριες για οποιον θελει να δει τι παιζει

 

https://www.reddit.com/r/onebros?utm_medium=android_app&utm_source=share

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Τέλος κι από εμένα, στις 99 ώρες με level 145 char.

Πήγα για το καλό ending (το οποίο παρα-ήταν αισιόδοξο για τα δεδομένα του Miyazaki :P), το τελευταίο boss πολύ καλό και in-par με το lore του game (επειδή κάποιος πιο πριν είπε ότι δεν κατάλαβε που κόλλαγε το τελευταίο boss). Γενικά lore-wise κόλλησαν όλα πολύ καλά, μάλλον από τα πιο εύπεπτα games της From. Τρομερό το score εντωμεταξύ, ειδικά στο τελευταίο boss χαιρόμουν να πεθαίνω για να το ξανακούω.

Άφησα την Malenia, με κούρασε πολύ. Είναι λίγο random με πόση ζωή θα μπει στο δεύτερο phase το μιμικάκι και από εκεί κρίνεται το αν θα την βγάλεις ή όχι. Αφού στα 150 deaths την έφτασα πέντε φορές στα δυο hits για να την ρίξω, τελικά την παράτησα και πήγα για τερματισμό. Θα την προσπαθήσω πάλι στο NG+.

Πολύ καλό game, μάλλον το καλύτερο της From, μετά το Demon's Souls (με το δικό μου γούστο πάντα).

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω το ειχα γραψει για το τελευταιο Boss.Ειδα video στο youtube για να καταλαβω τι ειναι και που κολλαει.Αναφερομαι στο beast παντα.

Παντως για την Malenia oπως μου ειχαν προτεινει τα παιδια με την tiche βγαινει πιο ευκολα.

Επεξ/σία από dekulinkgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω απο θεμα lore δε καταλαβαινω για το παρακατω boss τι ρολο βαραει 

Spoiler

Gofrey golden shadow . Αφου ο gofrey ειναι ζωντανος (για λιγο :P) . Πιο νοημα θα ειχε να ηταν η shade του δολοφονημενου godwyn αν και απο την αλλη πλευρα η ψυχη του χαθηκε για παντα . Γενικα filler boss αν κ οχι αδιαφορο απο θεμα gameplay τη στιγμη που τον συναντας 

 

Επεξ/σία από nickk0kkav
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, nickk0kkav είπε

Εγω απο θεμα lore δε καταλαβαινω για το παρακατω boss τι ρολο βαραει 

  Απόκρυψη περιεχομένων

Gofrey golden shadow . Αφου ο gofrey ειναι ζωντανος (για λιγο :P) . Πιο νοημα θα ειχε να ηταν η shade του δολοφονημενου godwyn αν και απο την αλλη πλευρα η ψυχη του χαθηκε για παντα . Γενικα filler boss αν κ οχι αδιαφορο απο θεμα gameplay τη στιγμη που τον συναντας 

 

Από το παρακάτω 

Spoiler

A golden shade of Godfrey, before his exile from the Lands Between. Though powerful, it is a mere imitation, but still holds great power with its axe strikes and ground slams

καταλαβαίνω πως τη συγκεκριμένη σκιά ελέγχει η Greater Will (Εξού και το Golden) και δρα ως φύλακας της πρωτεύουσας Lyndell. Δεν έχει άμεση σχέση με τον ίδιο το Godfrey, απλά χρησιμοποιούν τη δύναμη των glory days του σαν μια μορφή puppet. Φυσικά ξέρουμε πως στο τέλος εμφανίζεται ο πραγματικός πρώτος Elden Lord και μας δείχνει πως η shade ήταν γατάκι μπροστά του.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Charismo είπε

Από το παρακάτω 

  Απόκρυψη περιεχομένων

A golden shade of Godfrey, before his exile from the Lands Between. Though powerful, it is a mere imitation, but still holds great power with its axe strikes and ground slams

καταλαβαίνω πως τη συγκεκριμένη σκιά ελέγχει η Greater Will (Εξού και το Golden) και δρα ως φύλακας της πρωτεύουσας Lyndell. Δεν έχει άμεση σχέση με τον ίδιο το Godfrey, απλά χρησιμοποιούν τη δύναμη των glory days του σαν μια μορφή puppet. Φυσικά ξέρουμε πως στο τέλος εμφανίζεται ο πραγματικός πρώτος Elden Lord και μας δείχνει πως η shade ήταν γατάκι μπροστά του.

 

Ναι βγαζει νοημα τωρα. Επισης αν κ δε το προσεξα το ιδιος αλλα το διαβασα στη φαση αυτη το τσεκουρι του ειναι ολοκληρο 

 

Επισης 

Και αλλο θεματακι που με χαλαει λιγο απο θεμα συνεπειας του lore

Spoiler

Οκ εχει νοημα οτι ο morgott εμφανιζεται κ νωριτερα ως margit . Δε με πειραζει που συστηθηκε με αλλο ονομα αν κ δεν το καταλαβαινω . Αλλα γιατι ειναι ΤΟΣΟ ΑΔΥΝΑΜΟΣ τη 1η φορα ενω εχει τοσα οπλα στη διαθεση του . Θα μπορουσαν να δωσουν μια εξηγηση γιατι στην Leyndell ειναι τοσο δυνατοτερος 

 

Επισης αν πας πρωτα capital τον φας κ μετα καστρο ... στη θεση του margit θα βρεια απλα το site of grace

Επεξ/σία από nickk0kkav
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nickk0kkav είπε

Ναι βγαζει νοημα τωρα. Επισης αν κ δε το προσεξα το ιδιος αλλα το διαβασα στη φαση αυτη το τσεκουρι του ειναι ολοκληρο 

Σωστά. Όπως γράφει η περιγραφή του weapon,

Spoiler

το τσεκούρι έσπασε σε μια μάχη όπου ο Godfrey ηγούταν των Tarnished στο Long March, αφού η Marika τους εξόρισε από τις Lands Between.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ξεκινήσει και εγώ εδώ και μερικές ημέρες το Elden Ring (επιτέλους!) σε PS5. Πρώτη φορά Souls-like και από θανάτους αβέρτα. Αλλά πολύ καλό!

Αν θα σχολιάσω κάτι;

Πόσο επικό με την αφήγηση και τη μουσική και τις στατικές εικόνες το intro; Ούτε video, ούτε CGI, ούτε τίποτα. Μόνο ωραία ειπωμένη αφήγηση και φοβερή μουσική!

Arise now, ye Tarnished! Ye dead, who yet live! The call of long-lost grace speaks to us all!

Goosebumps...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ποια η γνώμη σας για την μετάβαση quest τύπου Millicent σε ένα open world παιχνίδι ?

Το βλέπω κάπως απίθανο να ολοκληρώσεις  μερικά quest σε τέτοιο map και με την επιλογή να μπορείς να πάς όπου θές(την ώρα που οι npc είναι σε συγκεκρημένα χρονικά διαστήματα σε συγκεκρημένα σποτ) 

Ακόμα και με κοντά 200 ώρες στο πρώτο run στο οποίο δεν έβλεπα τίποτα online παρά μόνο 1-2 συμβουλές απο εδώ όσον αφορά τις μάχες , διαβάζοντας κάθε item description , κάθε διάλογο κλπ έχω χάσει αρκετά quests.Λέγοντας χάσει εννοώ κυριολεκτικά καθώς δεν ήξερα που τελικά πήγε ο Χ npc.

Τα πράγματα γίνονται ακόμα πιο περίεργα και δύσκολα σε κονσόλα όπου δεν είναι θέμα δευτερολέπτων να κάνεις ένα save state.To να κάτσεις να περάσεισ κάθε τρείς και λίγο save σε usb είναι τρομερό χάσιμο χρόνου.

Όταν είδα που ήταν εν τέλη η Millicent μιας και ξεκίνησα το παράδειγμα μου με αυτήν , καράφλιασα.Άντε στη τελική πές οκ βρέθηκε σε 1 τοποθεσία εντελώς random , αλλά αυτή πήγαινε σε 3-4.Μετά το shack λέει πάει σε ένα ταξίδι καιιιι τέλος τα στοιχεία απο την ίδια και οποιοδήποτε άλλο npc(Gowry) Tέτοια quest σε προιγούμενα παιχνίδια ήταν βατά καθώς το map ήταν περιορισμένο και κατά βάση η σειρά της κάθε περιοχής ήταν πιο γραμμική.Eδώ όμως θεωρώ πως θα έπρεπε έστω λίγα hints θα έπρεπε να δίνονται.Δεν μπορείς να κάνεις roam όλο το map και τα dungeon όποτε ένας npc δεν δίνει κανένα hint.

Καταλαβαίνω πως όλο αυτό ''δένει'' την κοινότητα η οποία προφανώς πέρνει φωτιά , αλλά για κάποιον που θέλει να βρεί όσο δυνατόν περισσότερα μόνος του κόβει λίγο τη φόρα.

Επίσης κάτι άλλο περίεργο άσχετο με τα παραπάνω είναι το quest του Varre.Θεωρούσα πως θα είναι εφικτό offline αλλά παραδόξος όχι.Πολύ περίεργη επιλογή να κλειδώσουν το quest online.Πόσο μάλλον για ένα npc που οι περισσότεροι θα συναντήσουν πρώτο στο παιχνίδι και πόσο μάλλον όταν το quest του σε πάει στο καλύτερο farming μέρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Chocobo είπε

Παιδιά ποια η γνώμη σας για την μετάβαση quest τύπου Millicent σε ένα open world παιχνίδι ?

Το βλέπω κάπως απίθανο να ολοκληρώσεις  μερικά quest σε τέτοιο map και με την επιλογή να μπορείς να πάς όπου θές(την ώρα που οι npc είναι σε συγκεκρημένα χρονικά διαστήματα σε συγκεκρημένα σποτ) 

Ακόμα και με κοντά 200 ώρες στο πρώτο run στο οποίο δεν έβλεπα τίποτα online παρά μόνο 1-2 συμβουλές απο εδώ όσον αφορά τις μάχες , διαβάζοντας κάθε item description , κάθε διάλογο κλπ έχω χάσει αρκετά quests.Λέγοντας χάσει εννοώ κυριολεκτικά καθώς δεν ήξερα που τελικά πήγε ο Χ npc.

Τα πράγματα γίνονται ακόμα πιο περίεργα και δύσκολα σε κονσόλα όπου δεν είναι θέμα δευτερολέπτων να κάνεις ένα save state.To να κάτσεις να περάσεισ κάθε τρείς και λίγο save σε usb είναι τρομερό χάσιμο χρόνου.

Όταν είδα που ήταν εν τέλη η Millicent μιας και ξεκίνησα το παράδειγμα μου με αυτήν , καράφλιασα.Άντε στη τελική πές οκ βρέθηκε σε 1 τοποθεσία εντελώς random , αλλά αυτή πήγαινε σε 3-4.Μετά το shack λέει πάει σε ένα ταξίδι καιιιι τέλος τα στοιχεία απο την ίδια και οποιοδήποτε άλλο npc(Gowry) Tέτοια quest σε προιγούμενα παιχνίδια ήταν βατά καθώς το map ήταν περιορισμένο και κατά βάση η σειρά της κάθε περιοχής ήταν πιο γραμμική.Eδώ όμως θεωρώ πως θα έπρεπε έστω λίγα hints θα έπρεπε να δίνονται.Δεν μπορείς να κάνεις roam όλο το map και τα dungeon όποτε ένας npc δεν δίνει κανένα hint.

Καταλαβαίνω πως όλο αυτό ''δένει'' την κοινότητα η οποία προφανώς πέρνει φωτιά , αλλά για κάποιον που θέλει να βρεί όσο δυνατόν περισσότερα μόνος του κόβει λίγο τη φόρα.

Επίσης κάτι άλλο περίεργο άσχετο με τα παραπάνω είναι το quest του Varre.Θεωρούσα πως θα είναι εφικτό offline αλλά παραδόξος όχι.Πολύ περίεργη επιλογή να κλειδώσουν το quest online.Πόσο μάλλον για ένα npc που οι περισσότεροι θα συναντήσουν πρώτο στο παιχνίδι και πόσο μάλλον όταν το quest του σε πάει στο καλύτερο farming μέρος.

Ναι αλλα στο ιδιο μερος πας κ με portal απο το concentrated snowfield. Δεν ειναι κλειδωμενο στο quest του varre. Πολυ μετα βεβαια ...

 

Γενικα θελεις υποχρεωτικα guide . Εγω βρηκα την milicent τυχαια κ συνεχισα / τελειωσα  το quest με guide . 

 

Κανω ng+ κ ψαχνω ενα ταλισμαν που δεν ειχα . Βλεπω οτι για να το παρεις οχι μονο πρεπει να κανεις το quest της milicent αλλα να σκοτωσεις τον gowry μετα το τελος του quest της milicent . Ειχα κανει το quest κ ειχα παει να του μιλησω . Που να σκεφτω οτι αν τον σκοτωσω δινει επιπλεον items που δεν τα δινει αν τον σκοτωσεις απο την αρχη με το που τον βλεπεις . Δηλαδη ...σοβαρα ???

Επεξ/σία από nickk0kkav
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, nickk0kkav είπε

Που να σκεφτω οτι αν τον σκοτωσω δινει επιπλεον items που δεν τα δινει αν τον σκοτωσεις απο την αρχη με το που τον βλεπεις . Δηλαδη ...σοβαρα ???

Πρώτον σιγά το talisman, δεύτερον γιατί να τον σκοτώσεις, τρίτον πάντα τα npcs δίνουν items ανάλογος το quest stage και τέταρτον όλα τα games έτσι ήταν, είναι εσκεμμένο design και στην τελική στα τόσα καλά που έχει το game ας υπάρχουν και μερικά που δεν αρέσουν σε όλους.

Όχι δεν θέλει guide το game, πέρα από πολύ συγκεκριμένα σημεία, όπως για παράδειγμα πως να ελευθερώσεις τον Blaidd, που και εκεί πάλι ένα hint υπάρχει. Θέλει απλά exploration, να διαβάζεις description και να δίνεις προσοχή στους διαλογους. Να μου πεις για Bloodborne ναι, εκεί ήθελε guide ακόμα και για απλά πράγματα.

Aλλωστε είναι και ένας από τους λόγους για multiple playthroughs το να μην βρίσκεις τα πάντα με την μια.

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Πρώτον σιγά το talisman, δεύτερον γιατί να τον σκοτώσεις, τρίτον πάντα τα npcs δίνουν items ανάλογος το quest stage και τέταρτον όλα τα games έτσι ήταν, είναι εσκεμμένο design και στην τελική στα τόσα καλά που έχει το game ας υπάρχουν και μερικά που δεν αρέσουν σε όλους.

Όχι δεν θέλει guide το game, πέρα από πολύ συγκεκριμένα σημεία, όπως για παράδειγμα πως να ελευθερώσεις τον Blaidd, που και εκεί πάλι ένα hint υπάρχει. Θέλει απλά exploration, να διαβάζεις description και να δίνεις προσοχή στους διαλογους. Να μου πεις για Bloodborne ναι, εκεί ήθελε guide ακόμα και για απλά πράγματα.

Aλλωστε είναι και ένας από τους λόγους για multiple playthroughs το να μην βρίσκεις τα πάντα με την μια.

Οντως σιγα το talisman αλλα αν δεν τον σκοτωσεις μετα το τελος του quest της milicent δε το περνεις . Μιας κ ειμαι στο 3ο playthrough οντως υπαρχουν hints για τα παντα .. εκτος απο  επομενες θεσεις των npc (τις περισσοτερες φορες δηλαδη)

Ωστοσο μιας και παιχνιδι παιζουμε συχνα κουρασμενοι απο δουλεια ε νομιζω δικαιουμαι να μη πιασω ολα τα hints . Δε λεω να παμε στο αλλο ακρο κ να στα δινει μασημενη τροφη αλλα κατι παραπανω θα το ηθελα . Πιο πολυ με χαλαει οτι μερικα quests σπανε για πλακα οπως του selvuvis που πεθαινει οταν δωσεις ενα item στη ranni 

Αλλα συμφωνω  οτι δεν χρειαζεται να τα βρουμε ολα απο το 1ο playthrough κ παρα την γκρινια μου για καποια επιμερους θεματα αν δεν ειναι το elden ring για 10/10 δε ξερω πιο παιχνιδι ειναι ... 

(Απανταω στο σχολιο σου οτι εχει τοσα θετικα που δε πειραζει αν υπαρχουν ζητηματα "αμφιλεγομενα"' θα πω - ναι συμφωνω)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, nickk0kkav είπε

Ναι αλλα στο ιδιο μερος πας κ με portal απο το concentrated snowfield. Δεν ειναι κλειδωμενο στο quest του varre. Πολυ μετα βεβαια ...

 

Γενικα θελεις υποχρεωτικα guide . Εγω βρηκα την milicent τυχαια κ συνεχισα / τελειωσα  το quest με guide . 

 

Κανω ng+ κ ψαχνω ενα ταλισμαν που δεν ειχα . Βλεπω οτι για να το παρεις οχι μονο πρεπει να κανεις το quest της milicent αλλα να σκοτωσεις τον gowry μετα το τελος του quest της milicent . Ειχα κανει το quest κ ειχα παει να του μιλησω . Που να σκεφτω οτι αν τον σκοτωσω δινει επιπλεον items που δεν τα δινει αν τον σκοτωσεις απο την αρχη με το που τον βλεπεις . Δηλαδη ...σοβαρα ???

Το ξέρω.Έτσι πήγα στο πρώτο run.Απλά μεγάλη διαφορά να μπορείς στα πρώτα στάδια με το να πας προς τέλος.Όπως και να έχει περισσότερο για το απαγορευτικό του quest το λέω που δεν είναι σύνηθες(βασικά δε θυμάμαι να εχει ξανασυμβεί)

Αυτό που λες στην ουσία αναρωτιέμαι πως το βλέπει η κοινότητα.Καθώς εγώ αυτή την “υποχρεωτικότητα” guides δεν την βλέπω ιδιαίτερα θετικά.Αν φυσικά συνεχίσουν σε open world έτσι(πράγμα που το βλέπω μονόδρομο πλέον)  

Καλά το οτι είναι 10/10 είναι στανταράκι.Χωρίς να σημαίνει πως δεν έχει αρνητικά.Το τέλειο δεν υπάρχει καθώς άλλα γούστα εχει ο καθένας.Εμένα ήρθε σαν μάνα εξ’ουρανού το παιχνίδι μετά απο κάποιους μήνες ξηρασίας μη έχοντας κάτι να παίξω.Απλά θα ήθελα λίγα hints για τοποθεσίες npcs ακόμα και με τον vague τρόπο της fromsoft.

Εγώ τελείωσα το 2ο run που στόχο είχα το solo τους demigods(περισσότερο με δυσκόλεψε ο Mohgwyn) Έκανα και το quest του patches μιας και στο πρώτο ήταν ο μόνος που σκότωσα(για το λόγο οτι μου θύμισε έναν άλλο ενοχλητικό χαρακτήρα που τα παρατάει στα μισά της μάχης στο Skyrim , τον Cicero) 

Ενα 3ο run επίσης θα κάνω χαλαρό αυτή τη φορά καθαρά για quests.Αναμονή για το dlc μετά.

Επεξ/σία από Chocobo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...