Προς το περιεχόμενο

Elden Ring [PS4][PS5][Xbox One][Xbox Series S|X]


ilos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

30 λεπτά πριν, skiabox είπε

Παιδιά τι να ανεβάσω για να σηκώνω πιο άνετα μια πανοπλία που κέρδισα σκοτώνοντας έναν αντίπαλο;

Τώρα μου βγάζει κόκκινα νούμερα, οπότε μάλλον πρέπει να ανεβάσω κάποια χαρακτηριστικά του χαρακτήρα.

Το Endurance που ανεβάζει τη stamina, ανεβάζει επίσης και το equip load. Αν θέλεις να φοράς heavy armour πρέπει να έχεις υψηλό endurance.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, skiabox είπε

Παιδιά τι να ανεβάσω για να σηκώνω πιο άνετα μια πανοπλία που κέρδισα σκοτώνοντας έναν αντίπαλο;

Τώρα μου βγάζει κόκκινα νούμερα, οπότε μάλλον πρέπει να ανεβάσω κάποια χαρακτηριστικά του χαρακτήρα.

Αν δείς στα στατιστικά σου κάτω δεξιά δείχνει το load.Έχει low - medium - heavy και overloaded.Το πιο εύκολο είναι το medium.

Για να αναβάσεις το load κάνεις level uo stamina.Υπάρχουν και μερικά καλά talisman με το καλύτερο απο αυτά να είναι στο γιγάντιο βάζο στο caelid.

p.s τελικά το easy mode του παιχνιδιού είναι να παίζεις ασπίδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο 40κατι ωρες εφτασα στο τελευταιο boss level 1 με τη βοηθεια της Lhutel και αρκετων npc summons αλλα τωρα βρηκα το δασκαλο μου. Μπορω να βγαλω σχετικα γρηγορα τη 1η φαση   με τη βοηθεια των greatshield solders αν κ οχι παντα μιας κ μια συγκεκριμενη κινηση που κανει σε μικρο health με παιδευει . Ειναι δυσκολο να μαθω ετσι τη 2η φαση μιας κ οταν σε εχουν με 1-2 hit κ δε μπορεις να κανεις tank damage πρεπει να μαθεια να παζεις σχεδον απο την αρχη .

 

Εχω μερικες ιδεες βεβαια ακομα κ βασικα ειμαι στο τελευταιο μεγαλο boss του quest της ranni μπας κ η Tiche με βοηθησει καλυτερα 

Ναι θα μπορουσα να κατσω κ 5ωρα - 6ωρα μεχρι να μαθω να αποφευγω ολες τις επιθεσεις του τελευταιου boss αλλα αυτο θα ηταν αγγαρεια :P δε θα το κανω . Αμα δε βγαινει με λογικη προσπαθεια θα το αφησω 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω σαν σπαθί ένα Great Epee, αλλά νομίζω ότι τώρα που έφτασα και στα χιόνια δεν είναι πλέον αρκετό.

Τι προτείνετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

 

Οντως μπορουσες να σκοτωσεις τα chariots??mindblown

Παντως επαιξα λιγο ng+ και οπως περιμενα απλα το παρατησα μετα απο κανα διωρο.Βεβαια το ειχα λιωσει στο 1ο playthrough οπου ειχα δει σχεδον τα παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, skiabox είπε

Εχω σαν σπαθί ένα Great Epee, αλλά νομίζω ότι τώρα που έφτασα και στα χιόνια δεν είναι πλέον αρκετό.

Τι προτείνετε;

Να φανταστώ το έχεις αναβαθμίσει και έχεις βάλει κάποιο ash of war. Το great epee είναι μεγάλο rapier και αργό. 

Προσωπικά είμαι υπέρ των γρήγορων όπλων.

Αν θες κάτι πιο γρήγορο το απλό κατάνα(uchikatana) με κάποιο frost ή bleed ash θα σου βγάλει πολύ καλό damage. Aνάλογα που έχεις περάσει και τα level σου μπορείς να το κάνεις keen, quality κλπ για να εκμεταλλευτείς καλύτερα.

Αν έχει συνηθίσει μεγάλα αργά όπλα το blasphemus greatsword το οποίο έχει και καλό ash.

Γενικά θα βοηθούσε να μας πεις που έχεις βάλει πολλά level. strength, dexterity , arcane, intelligence ; 

 

Επεξ/σία από CarbonFibre
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@CarbonFibre Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Είμαι Level 96.

Vigor: 45

Mind: 10

Endurance: 30

Strength: 40

Dexterity: 25

Intelligence: 9

Faith: 9

Arcane: 7

To eppe θεωρείται αργό;

Είχα την εντύπωση ότι είναι από τα γρήγορα.

Τα stats του είναι : Great Epee+18

Physical 253 +   154

Critical 100

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@skiabox

Τα heavy thrusting weapons όπως το great epee είναι αργά. Παρόμοια ταχύτητα με τα greatswords.

Γενικά πιο πολύ strength build σε βλέπω αλλά έχεις ανεβασμένο και το dexterity.

Βάλε προς dexterity level ώστε να φτάσεις μια ισορροπία με srength.

Εκεί κοιτάς για όπλα που συνήθως έχουν D strength scaling και D ή C dexterity.

 

To blasphymus greatsword έχει καλό ash of war και δεν αλλάζει. To κακό είναι ότι έχει τόσο λίγο mind που δεν θα σου φανεί τόσο χρήσιμο το ash of war του. Με τόσο λίγο mind δεν μπορείς να καλέσεις και κανένα καλό spirit.

Καλύτερα να πας στο Bloodhound's Fang curved greatsword που έχει bleed αν θες μεγάλο αργό όπλο.

Εγώ προτίμησα το uchikatana γιατί έχει bleed αλλά μπορείς να προσθέσεις και ash of war με frost damage ώστε να κάνει στακ 2 ειδών effect damage εκτός από physical.

Εκτός από το uchikatana υπάρχει και το Nagakiba το οποίο είναι το ίδιο με το uchi αλλά έχει μεγαλύτερο μήκος άρα και μεγαλύτερο range. Range is king! :D

Γενικά πήγαινε πίσω σε μια εύκολη περιοχή και δοκίμασε όπλα με το scaling που σου είπα πιο πάνω για να δεις πιο moveset σε βολεύει πιο πολύ , αν δε βολεύει το range του όπλου , η ταχύτητά του. κλπ.

Επεξ/σία από CarbonFibre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, skiabox είπε

@CarbonFibre Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Είμαι Level 96.

Vigor: 45

Mind: 10

Endurance: 30

Strength: 40

Dexterity: 25

Intelligence: 9

Faith: 9

Arcane: 7

To eppe θεωρείται αργό;

Είχα την εντύπωση ότι είναι από τα γρήγορα.

Τα stats του είναι : Great Epee+18

Physical 253 +   154

Critical 100

Αν παίζεις strength build με rapier/heavy thrusting swords, το μόνο που χρειάζεσαι είναι η fingerprint stone shield my dude. Το πιο σπασμένο build σε όλο το game είναι imo υπό την έννοια ότι πλην από ελάχιστα grabs και elemental attacks που σε κάνουν knock down, κάνεις trade safely τα πάντα με L1+R1 και με το spear talisman και counterhit κιόλας. Το τελευταίο build μου αυτό είναι που παίζω τώρα και απλά κλαίω πόσο safe είναι. Έχω μαζί και ένα giant crusher με redmanes βέβαια για να παίξω και λίγο το game.😁

By the way η fingerprint είναι σπαμένη από μόνη της και αυτή με shield crash + blood infusion.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, ilos είπε

Αν παίζεις strength build με rapier/heavy thrusting swords, το μόνο που χρειάζεσαι είναι η fingerprint stone shield my dude. Το πιο σπασμένο build σε όλο το game είναι imo υπό την έννοια ότι πλην από ελάχιστα grabs και elemental attacks που σε κάνουν knock down, κάνεις trade safely τα πάντα με L1+R1 και με το spear talisman και counterhit κιόλας. Το τελευταίο build μου αυτό είναι που παίζω τώρα και απλά κλαίω πόσο safe είναι. Έχω μαζί και ένα giant crusher με redmanes βέβαια για να παίξω και λίγο το game.😁

By the way η fingerprint είναι σπαμένη από μόνη της και αυτή με shield crash + blood infusion.

Δεν έχεις άδικο. Το είχα δοκιμάζει με greatshied και greatspear αλλά μου φάνηκε λίγο "τσάτσικο" :D.  Θέλω παλικαρίσια πράγματα! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ αν και έχω κάνει platinum το game δε χρησιμοποίησα ποτέ ασπίδα.

Θέλω αντρικά πράγματα. Το σπαθί στην πλάτη, η ουρά στα σκέλια και γίνομαι λαγός. Ακόμα με ψάχνουν κάποια mobs στο Caelid και στο Haligtree.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ χωρίς ασπίδα παίζω και με το σπαθί κρατημένο με τα δύο χέρια για 150% boost στο damage.

@CarbonFibre Αυτό που έχω τώρα πάντως, το great epee, έχει καλύτερα στατιστικά στο wikipedia του Elden Ring από το Nagakiba.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, skiabox είπε

Και εγώ χωρίς ασπίδα παίζω και με το σπαθί κρατημένο με τα δύο χέρια για 150% boost στο damage.

@CarbonFibre Αυτό που έχω τώρα πάντως, το great epee, έχει καλύτερα στατιστικά στο wikipedia του Elden Ring από το Nagakiba.

Ναι αλλά με το Nagakiba θα έχει περάσει 2 χτυπήματα στο ίδιο χρόνο που θα κάνεις 1 με το great epee συν πιο γρήγορο στακ bleed 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...