Προς το περιεχόμενο

Elden Ring [PS4][PS5][Xbox One][Xbox Series S|X]


ilos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Se7en92 είπε

υπαρχει καποιος οδηγος για αρχαριους?

με ποιον χαρακτηρα να ξεκινησω?

 Εγω δεν επαιζα ποτε souls ,όσα και να δοκιμασα δεν μου έκαναν κλικ.το συγκεκριμενο ομως είναι μαγεία.. παιζω 20 ωρες και είναι επος.οι τυποι είναι τρελοί μαυτο που έχουν φτιάξει.φοβερη δουλειά. 

Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με σπαθί και ασπίδα για να μάθεις το game. Να μάθεις δηλαδη το close battle.φυσικα παρακάτω φτιαχνεις τον παιχτη όπως γουσταρεις. Πχ εγώ έφτιαξα warrior αλλά μπορείς να τον κάνεις να κρατάει hammer 100 κιλα η να πετάει μαγικά.δεν έχεις limits για τίποτα. Αν φτιάξεις range χαρακτήρα από αρχή, πχ μάγο δεν θα μάθεις καλά πως δουλεύει το game.

Και προτείνω να ανεβάσεις πρώτα το vigor (hp,resist ktlp) όπου θα σου συνχωρει λάθη. Διαφορετικα καπου θα φεύγεις μονοχιτος.στην αρχή είναι λίγο πιο ζορικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είμαι στην αρχή

Έχω πεθάνει πιο πολλές φορές κ από τον Dean Winchester

Μια εμφανίζεται ξαφνικά μια αρκούδα

Άλλη φορά ένας δράκος

Τι να κάνω?

Που να πάω να αναβαθμίσω τον χαρακτήρα μ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Se7en92 είπε

Είμαι στην αρχή

Έχω πεθάνει πιο πολλές φορές κ από τον Dean Winchester

Μια εμφανίζεται ξαφνικά μια αρκούδα

Άλλη φορά ένας δράκος

Τι να κάνω?

Που να πάω να αναβαθμίσω τον χαρακτήρα μ

Δεν χρειαζεται να αντιμετωπίσεις τους πάντες και ειδικά στην αρχή. Παρόλα αυτα αν εισαι σε PS πλατφορμα μπορώ το ΣΚ να σου ρίξω αρκετα rune stacks να πάρεις λίγο τα πάνω σου. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Se7en92 είπε

Είμαι στην αρχή

Έχω πεθάνει πιο πολλές φορές κ από τον Dean Winchester

Μια εμφανίζεται ξαφνικά μια αρκούδα

Άλλη φορά ένας δράκος

Τι να κάνω?

Που να πάω να αναβαθμίσω τον χαρακτήρα μ

Ακολουθας για αρχη την προτεινομενη πορεια που σου δειχνει ο χαρτης για να μπορεις να κανεις level up και upgrade. Απο κει και περα,οτι σου φαινεται δυσκολο το μαρκαρεις στον χαρτη και το αφηνεις για αργοτερα,το παιχνιδι σε καθοδηγει μονο του που μπορεις να πας και ποιες ζωνες ειναι ευκολοτερες και ποιες δυσκολοτερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προχώρησα αρκετά

Τώρα θέλω μια συμβουλή

Αγορά το skill storm blade

Ποιο είναι το κατάλληλο σπαθί πού το ενεργοποιεί κ που το βρίσκω

Είμαι πριν τόν πρώτο demi god 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Se7en92 είπε

Προχώρησα αρκετά

Τώρα θέλω μια συμβουλή

Αγορά το skill storm blade

Ποιο είναι το κατάλληλο σπαθί πού το ενεργοποιεί κ που το βρίσκω

Είμαι πριν τόν πρώτο demi god 

Δεν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο. Μπορείς να το βάλεις σε όποιο σπαθί, μαχαίρι θες.

Κατα προτίμηση για να κάνεις το ζωή σου πιο εύκολη βρες κάποιο όπλο με bleed ή frost ή όταν βρεις ash of war αντίστοιχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Se7en92 είπε

Πως ενεργοποιω το skill?

 

Πρέπει να έχει βρει το whetstone knife.

Διάβασε λίγο στο link για λεπτομέρειες. https://eldenring.wiki.fextralife.com/Ashes+of+War

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Se7en92 είπε

δεν υπαρχει μια ταξη σε αυτο το παιχνιδι

μια σειρα.

εντελως χαοτικο

δεν ξερεις που πρεπει να πας

τι πρεπει να κανεις

Αν βλέπεις τα sites of grace σε κατευθύνουν οπτικά προς τα main objectives. Επίσης το κάνουν και στο χάρτι.

Από εκεί και πέρα πας όπου θες. Αν δεις κάπου ότι τρως τρελό ξύλο φεύγεις.  Το παιχνίδι έχει την έννοια του ελεύθερου open world και μπορεί να είναι λίγο πρωτόγνωρο για άτομα που έχουν συνηθίσει τη συνταγή Ubisoft όπου σου λένε συνέχεια που να πας και τι να κάνεις.

Γενικά ξεκίνα limgrave και προς τα κάτω σαν περιοχές. Το wiki που σου έβαλα παραπάνω link έχει ότι πληροφορία θες για βοήθεια. Θα σου λύσει όλες τις απορίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Se7en92 είπε

δεν υπαρχει μια ταξη σε αυτο το παιχνιδι

μια σειρα.

εντελως χαοτικο

δεν ξερεις που πρεπει να πας

τι πρεπει να κανεις

Δεν είναι καθόλου χαοτικό. Απλά σου δίνεται η ελευθερία να διαλέξεις εσύ με ποια σειρά θα προχωρήσεις. Θα δεις ότι όσο προχωράς όμως και ανοίγει ο χάρτης, τόσο θα καταλαβαίνεις ποιες περιοχές είναι για το level σου και ποιες όχι.

Γενικά πρέπει να έχεις λίγο και την όρεξη για εξερεύνηση. Είναι ένα παιχνίδι που κατά τη γνώμη μου παίζεται καλύτερα όταν το ανακαλύπτεις μόνος σου. Τα wiki είναι καλά για συμβουλές leveling, farming spots και όπλα.

Το main path όπως είπε ο φίλος επάνω, απεικονίζεται στα sites of grace. Από κει και πέρα είναι στο χέρι σου που θα πας. Εγώ θα σου πρότεινα να προσπαθήσεις να ξεκλειδώσεις το χάρτη όσο περισσότερο μπορείς ώστε να έχεις μια καλή οπτική επαφή με τον κόσμο και να ξέρεις που βρίσκονται τα προσωρινά αδιέξοδα. Ψάξε λοιπόν να βρεις sites of grace για fast travel και βάζε markers στο χάρτη για τα σημεία ενδιαφέροντος.

Το παιχνίδι είναι τεράστιο αλλά πολύ καλά δομημένο και θα το δεις αυτό στη συνέχεια. Απλά η αρχή είναι λίγο ασυνήθιστη επειδή δεν σε παίρνει από το χέρι με βελάκια, checklists με κουτάκια και μουρμουρίσματα του χαρακτήρα τύπου "hmmm, I should investigate this" κλπ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ επειδή δεν έχω άπειρο χρόνο. Έχω το παιχνίδι από τον Αύγουστο και ακόμα είμαι στις 70 ώρες κάπου στη μέση του παιχνιδιού. Οπότε ακολουθώ κάποιο progress guide route για να μου κάνει τη ζωή λίγο πιο εύκολη μπας και καταφέρω να το τερματίσω πριν το 2023.

Ακολουθώ αυτό το guide

https://eldenring.wiki.fextralife.com/Game+Progress+Route

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...