Προς το περιεχόμενο

Έξοδα του να μένεις μόνος


simplemaths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, panther_512 είπε

Πάντως η οικογένεια με παιδιά που βγάζει 3000, πάλι στα επίπεδα της οικογένειας των 1500 ζούνε, απλά μπορούν και έχουν και μία καλή ιδιωτική ασφάλεια υγείας και αποταμιεύουν για τους εαυτούς τους και το παιδί τους (σπουδές).

Για να είσαι άρχοντας θες 6-7 χιλιάρικα και δικό σου σπίτι απαραίτητα. 

Είτε βγάζεις 1700 είτε 3000 θα περάσεις δύσκολα γιατί αν βγάζεις 3 χιλιάρικα θα έχεις και κάνα 2 suv... Έξοδα περιττά. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 572
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, panther_512 είπε

Πάντως η οικογένεια με παιδιά που βγάζει 3000, πάλι στα επίπεδα της οικογένειας των 1500 ζούνε, απλά μπορούν και έχουν και μία καλή ιδιωτική ασφάλεια υγείας και αποταμιεύουν για τους εαυτούς τους και το παιδί τους (σπουδές).

Απλά?.... απλά είναι καλή ιδιωτική ασφάλεια υγείας ΚΑΙ να μπορούν να αποταμιεύουν για τα παιδιά τους; φαντάσου πόσο απλό δεν είναι να μην μπορείς να κάνεις ούτε αυτό.χαώδης διαφορά έχουν αυτα τα δύο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sphinxgr είπε

Ξέχασες κοινόχρηστα, θέρμανση, ΜΜΜ.

Με 100€ λογαριασμούς, πληρώνεις μόνο ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ και Ιντερνετ/κινητο.

Με καθαρό μισθό 1200*14 πάντως, μια χαρά ζεις.

ΔΕΗ σε 55τμ που ειμαι τωρα μου βγαίνει κανα 30αρι το μηνα και περιπου 20 το νερο. Ενα 20αρι μια γραμμη ιντερνετ δε την βρισκεις? Γενικα με θέρμανση εχω θέμα, Κοζανη που είναι πάμφθηνα η τηλεθερμανση το ειχα μαξιμουμ ατο 19 δεν μπορω καθολου τη ζεστη. Θεωρω οτι αλλους μηνες θα βγαινει λιγοτερο απο 100 και αλλες περισσότερα, οποτε ενας ΜΟ να παει τοσο. 

Φαγητό 90% θα ειναι μαγειρική που εχω κόλλημα και 10% απο εξω. Πιο πολυ το ενοικιο με αγχωνει αν μπορω να βρω σε αυτη την τιμη κατι ενα εως 50τμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, countass είπε

Απλά?.... απλά είναι καλή ιδιωτική ασφάλεια υγείας ΚΑΙ να μπορούν να αποταμιεύουν για τα παιδιά τους; φαντάσου πόσο απλό δεν είναι να μην μπορείς να κάνεις ούτε αυτό.χαώδης διαφορά έχουν αυτα τα δύο.

Συμφωνώ.

Αυτό που ήθελα να εννοήσω είναι ότι η καθημερινότητα των μέ και των δέ δεν έχει ουσιαστικές διαφορές. Ίδιες καταναλωτικές δυνατότητες έχουν (ενοίκια, υπεραγορές, οικιακές συσκευές, αυτοκίνητο κλπ).

Επεξ/σία από panther_512
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Rpanagos είπε

Να κανω μια ερωτηση;

Aς πουμε οτι αυτο το ατομο ειναι εργατικο και καλος στην δουλεια του..
Στα ποσα χρονια μπορει να πιασει αυτα τα λεφτα αν πουμε οτι ξεκινησε με τον βασικο μισθο?

Δηλαδη σε ποια ηλικία ειχε ξεκινησει να δουλευει εκει πχ?

Δεν ξεκινας στην πληροφορικη με τον βασικο, αυτο ειναι το θεμα.

Ξεκινας μινιμουμ 800ευρω και γρηγορα πας στα 1000που ειναι το πρωτο σκαλοπατι. Μετα με 1-2 αλλαγες δουλειας και αντιστοιχη αυξηση(τουλ. 15-20%) καθε φορα σε σχετικα συντομο χρονικο διαστημα (1-1.5 χρονο) μπορεις να ανεβεις. Στο ενδιαμεσο δουλευεις αρκετα και φτιαχνεις ενα αξιοπρεπες ονομα ώστε να εχεις την ανεση να διαλέξεις εταιρια.

πχ. ατομο κοντινο μου μολις εκλεισε δουλεια για 1300 σε ΙΤ μεγαλης τραπεζας. ~2 χρονια προυπηρεσια, κατω απο 30  και πτυχιο Πληροφορικής. Στο κυκλο μου οι μισοι παιζουν στα 1200-1600, οι περισσοτεροι πληροφορικοι ή στις τηλεπικοινωνιες. 

Στο linkedin γινεται τις κολασεως (αν εισαι λιγο δικτυωμενος) με HR τυπους (Βoom , winks, randstad κτλ)που ψαχνουν να σου βρουν δουλεια. Αρκει να κανεις τις αλλαγες στην καταλληλη στιγμη.  Δεν λεω οτι ειμαστε σε καλη οικονομικη φαση σαν κρατος αλλα η πληροφορικη (και οχι μονο) ειναι σε μια δικη της φουσκα. Δεν ισχυουν οι κανονες της υπολοιπης αγορας. 

Επεξ/σία από conkal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, conkal είπε

Δεν ξεκινας στην πληροφορικη με τον βασικο, αυτο ειναι το θεμα.

Ξεκινας μινιμουμ 800ευρω και γρηγορα πας στα 1000. Μετα με 1-2 αλλαγες δουλειας και αντιστοιχη αυξηση(τουλ. 15-20%) καθε φορα σε σχετικα συντομο χρονικο διαστημα (1-1.5 χρονο) μπορεις να ανεβεις. Στο ενδιαμεσο δουλευεις αρκετα και φτιαχνεις ενα αξιοπρεπες ονομα ώστε να εχεις την ανεση να διαλέξεις εταιρια.

πχ. ατομο κοντινο μου μολις εκλεισε δουλεια για 1300 σε ΙΤ μεγαλης τραπεζας. ~2 χρονια προυπηρεσια, κατω απο 30  και πτυχιο Πληροφορικής. Στο κυκλο μου οι μισοι παιζουν στα 1200-1600, οι περισσοτεροι πληροφορικοι ή στις τηλεπικοινωνιες. 

Στο linkedin γινεται τις κολασεως (αν εισαι λιγο δικτυωμενος) με HR τυπους που ψαχνουν να σου βρουν δουλεια. Αρκει να κανεις τις αλλαγες στην καταλληλη στιγμη.  Δεν λεω οτι ειμαστε σε καλη οικονομικη φαση σαν κρατος αλλα η πληροφορικη (και οχι μονο) ειναι σε μια δικη της φουσκα. Δεν ισχυουν οι κανονες της υπολοιπης αγορας. 

εκτός από πληροφορική δε μας νοιάζει κάτι άλλο;μιλάς για μικρή και συγκεκριμένη μερίδα κόσμου.Ξέρω πάντως κι εγώ κάποια άτομα στο χώρο που τους πήρε κάτι χρόνια να πάρουν 1000άρικο.μέχρι και χωρίς χρήματα τους λέγανε κάποιοι να δουλέψουν...να το πάμε στατιστικά,όχι με 4-5 άτομα που όλοι γνωρίζουμε...δες τα ποσοστά στο λινκ που παρέθεσα πιο πάνω για να δεις ακριβώς σε τι άθλια κατάσταση βρίσκονται οι πολίτες αυτής της φαντασμένης χώρας.
 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, countass είπε

  

τρολάρεις έτσι;...
και ένα link γιατί βλέπω πολλοί εδώ μέσα νομίζουν ότι υπάρχουν πολλά λεφτά για τους προλετάριους...not
https://www.iefimerida.gr/news/324578/kato-apo-800-eyro-oi-misthoi-gia-516-ston-idiotiko-tomea-pos-diamorfonontai-sto-dimosio
αν και εγώ θυμάμαι άλλο δημοσίευμα που έλεγε 2/3 κάτω από 800.

**Αντίστοιχες είναι οι αποστάσεις στα υψηλότερα κλιμάκια άνω των 1.300 ευρώ όπου στον ιδιωτικό τομέα το ποσοστό ανέρχεται στο 6,7%!!!!

Το αρθρο ειναι του 2016, μηνες μετα τα capital controls κτλ . Οι μισθοι στο χωρο που αναφερθηκα δεν εχουν σχεση με το 2016. Επισης δεν ξερω αν αυτοι οι μισθοι περιλαμβανουν τα κουπονια ticket restaurant, δωρεαν αυτοκινητo , ιδιωτικες ασφαλειες και διαφορες εξτρα παροχες που πολλοι απολαμβανουν. 

αναφερθηκα στην πληροφορική γιατι αυτος ειναι ο χωρος μου, εδω εχω καλυτερη εικονα. Προσωπικα στο θεμα που γραφουμε χρειαζονται περιπου 750-900 για να την παλεψεις μενοντας μονος σου και 1000-1100 αν εχεις και αυτοκινητο. 

 

Επεξ/σία από conkal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, conkal είπε

Το αρθρο ειναι του 2016, μηνες μετα τα capital controls κτλ . Οι μισθοι στο χωρο που αναφερθηκα δεν εχουν σχεση με το 2016. Επισης δεν ξερω αν αυτοι οι μισθοι περιλαμβανουν τα κουπονια ticket restaurant, δωρεαν αυτοκινητo , ιδιωτικες ασφαλειες και διαφορες εξτρα παροχες που πολλοι απολαμβανουν

χειρότερα είναι τώρα μην το ψάχνεις.τεσπα,δε θα συμφωνήσουμε είναι σίγουρο ότι είσαι δεξιός.γεια χαρά

  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, countass είπε

χειρότερα είναι τώρα μην το ψάχνεις.τεσπα,δε θα συμφωνήσουμε είναι σίγουρο ότι είσαι δεξιός.γεια χαρά

Γεια χαρα και σε σενα αλλα δεν ξερω πως κατεληξες στις πολιτικες θεσεις (οχι δεν ειμαι δεξιος, το αντιθετο, αλλα ειναι ασχετο με την κουβεντα οπως και να εχει) Εγγυημενα στο λεω, στην πληροφορικη αυτη τη στιγμη υπαρχει ελλειψη εργαζομενων γιατι πολυς κοσμος εχει φυγει εξω και γιατι ο τομεας αυξανεται διαρκως. Οσοι ειναι εδω μπορουν να παρουν αξιοπρεπη λεφτα με τις καταλληλες κινησεις.

Αν διαβασεις τα ποστ μου εξηγω πολυ χαλαρα πως μπορεις στον χωρο που δουλευω να φτασεις ευκολα σε υψηλοτερους μισθους . Δεν αντιπαρατεθηκα με κανεναν ουτε υποστηριξα οτι αυτο γινεται να το κανεις παντου ουτε αν ειναι σωστό γενικα. 

Επεξ/σία από conkal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, conkal είπε

Βασικα καταληγουμε οτι
Α. πολυς κοσμος εχει εισοδηματα μαυρα ή
Β.εισοδηματα σε υψος που δεν σου τα λεει για να μην νιωσεις(νιωσουμε) περιεργα  (πχ μπονους στο τελος της χρονιας, δωρεαν αυτοκινητο, κουπονια ticket restaurant)
Γ. Εισοδήματα απο αλλου (ενοικια κτλ) που δεν τα προσμετρα στα εισοδηματα του οταν κουβεντιαζει με φιλους. πχ 2 διαμερισματα νοικιασμενα καπου + τα 1000 ευρω του μισθου είναι ενα σεβαστο 2χιλιαρο

Ναι, αλλα ειδικα το β, και ειναι πολυ μικρο ως ποσοστο, και κυριως δεν αλλαζει τοσο εξαιρετικα πολυ το
οικονομικο τους σκηνικο... Δηλαδη δεν μπορουν, αυτα, να τους προσθεσουν ενα εξτρα χιλιαρικο το μηνα...!

Και βεβαιως και παντα @ Ελλαδα: εχεις καταρχην ο,τι εχει η ο,τι σου δινει ποικιλοτροπως η οικογενεια! 🤠

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, TheDevilMayCare είπε

Ναι, αλλα ειδικα το β, και ειναι πολυ μικρο ως ποσοστο, και κυριως δεν αλλαζει τοσο εξαιρετικα πολυ το
οικονομικο τους σκηνικο... Δηλαδη δεν μπορουν, αυτα, να τους προσθεσουν ενα εξτρα χιλιαρικο το μηνα...!

Και βεβαιως και παντα @ Ελλαδα: εχεις καταρχην ο,τι εχει η ο,τι σου δινει ποικιλοτροπως η οικογενεια! 🤠

Οχι αλλα 1-2 κατοσταρικα κουπονια το μηνα ή/και εταιρικο αμαξι + κανα μπονους στο τελος του ετους ειναι μεγαλη ενεση οικονομικη. 

επισης πολυς κοσμος εχει λεφτα και τα κανει επισης ενεση στα παιδια του οπως λες, ειτε αμεσα (πληρωνουν εξοδα ειδικα για τα εγγονια) ειτε εμμεσα (ταπερακια με φαγητο και αναβαθμισεις στο σπιτι).

Αμα ρωτησεις καποιον που τον στηριζουν οι γονεις ακομη πιστευεις θα σου πει "Ξερεις... βγαζω 15.000 το χρονο και 3.000 ακομη που μου δινουν οι δικοι μου ?" 

 

Επεξ/σία από conkal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο εξοχικο εχουμε μεσα ενοικιαζομενες γκαρσονιερες σε μια απο αυτες μενω εγω και μαλιστα το ρευμα μου το πληρωνουν.Εχουμε και λεμε σαν υπαλληλος σουπερ μαρκετ που δουλευω 600 στρογγυλα χωρις πολλα πολλα με τα βασικα ιντερνετ -σουπερμαρκετ-delivery(1-2)εβδομαδα-Καρτα κινητο και αντε και λιγο διασκεδαση σαββατοβραδο μου μενουν εκει καθε φορα 23-24 του μηνα το απολυτο μηδεν.Μπατιρης.Μια φορα ειχα σωθει ομως για ενα χρονο που ειχα γνωρισει μια μιλφ και δεν με αφηνε να χαλαω ουτε μισο σεντς!!!!!!!!!!!!!.Τελικο συμπερασμα αμα εισαι σκρουτζ και υπολογιζεις και το σεντς μια χαρα  θα την βγαλεις εαν οχι τελος του μηνος θα εισαι το απολυτο 0 στην τσεπη.

Επεξ/σία από thleorasakias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
19 λεπτά πριν, conkal είπε

Οχι αλλα 1-2 κατοσταρικα κουπονια το μηνα ή/και εταιρικο αμαξι + κανα μπονους στο τελος του ετους ειναι μεγαλη ενεση οικονομικη. 

επισης πολυς κοσμος εχει λεφτα και τα κανει επισης ενεση στα παιδια του οπως λες, ειτε αμεσα (πληρωνουν εξοδα ειδικα για τα εγγονια) ειτε εμμεσα (ταπερακια με φαγητο και αναβαθμισεις στο σπιτι).

Αμα ρωτησεις καποιον που τον στηριζουν οι γονεις ακομη πιστευεις θα σου πει "Ξερεις... βγαζω 15.000 το χρονο και 3.000 ακομη που μου δινουν οι δικοι μου ?" 

Ναι, οι περισσοτεροι αν οχι ολοι οσοι ξερω. Απορω σε τι κοσμο ζεις που ντρεπεται ο αλλος να σου πει πως δε βγαινει αμα δε δεχθει βοηθεια..

Λες και δεν ειναι πραγματικοτητα για πολλους εκει εξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλαω για το αναποδο σεναριο : να παιρνουν πολλα και να αποφευγουν να το αναφερουν για να μην νιωσεις εσυ ασχημα ή να λενε οτι ναναι. ή για κοσμο που ναι μεν λαμβανει οικογενειακα βοηθεια , την οποια ομως δεν προσμετρα οταν σου λεει "εγω την παλευω με Χ ευρω μια χαρα" και παιρνει αλλο ενα 50% εξτρα απο τους γονεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...