Προς το περιεχόμενο

Έξοδα του να μένεις μόνος


simplemaths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

Από ζωή τι λέει το Λιντς; 

Εχει πολλες επιλογες, εστιατορια, εμπορικα κεντρα και μεγαλη αγορα, στο κομματι της νυχτερινης ζωης θεωρειται απο τις τοπ πολεις στο UK νομιζω...

Καλα ειναι! Οχι σαν Ελλαδα φυσικα ετσι, μη ξεχνιομαστε! Αλλα για τα UK δεδομενα εγω προσωπικα εχοντας ζησει και στον νοτο (κοντα στο Λονδινο) ειμαι πολυ ευχαριστημενος και βλεπω φοβερη διαφορα, θεωρω πως ηταν η καλυτερη αποφαση που πηρα να ερθω εδω πανω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 572
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 λεπτά πριν, merkon είπε

Εχει πολλες επιλογες, εστιατορια, εμπορικα κεντρα και μεγαλη αγορα, στο κομματι της νυχτερινης ζωης θεωρειται απο τις τοπ πολεις στο UK νομιζω...

Καλα ειναι! Οχι σαν Ελλαδα φυσικα ετσι, μη ξεχνιομαστε! Αλλα για τα UK δεδομενα εγω προσωπικα εχοντας ζησει και στον νοτο (κοντα στο Λονδινο) ειμαι πολυ ευχαριστημενος και βλεπω φοβερη διαφορα, θεωρω πως ηταν η καλυτερη αποφαση που πηρα να ερθω εδω πανω.

Αν είναι έτσι αξίζει πολύ κιόλας. Αν βάζεις και λεφτά στην άκρη αξίζει πιο πολύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Boubis1411 είπε

Αν είναι έτσι αξίζει πολύ κιόλας. Αν βάζεις και λεφτά στην άκρη αξίζει πιο πολύ. 

Σε καμια περιπτωση βεβαια δεν ειναι οπως Ελλαδα, ερχομενος εδω πρεπει να συνηθισεις / συμβιβαστεις / συνειδητοποιησεις οτι τα πραγματα και η ζωη ειναι διαφορετικη.

Καφεδες, ποτα, ταβερνουλες, μπουζουκια, παραλιες, καλος καιρος κλπ δε παιζουν. Δυσκολη η κατασταση, αλλα ειναι ολα θεμα προτεραιοτητων, εκει εχω καταληξει.

Δε μπορεις να τα εχεις ολα δυστυχως, παντα κατι θα σου λειπει... Ειτε αυτο είναι στην μια περίπτωση σοβαρή δουλειά, υγιές εργασιακό περιβάλλον και αξιοπρεπής μισθός, είτε στην άλλη περίπτωση είναι οικογένεια, διασκέδαση, ήλιος κλπ.

Επεξ/σία από merkon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, merkon είπε

Να δωσω και εγω μια αλλη εικονα απο την εμπειρια μου στο Leeds της βορειας Αγγλιας:

- Με £400-£500 λιρες το μηνα βρισκεις πολυ ευκολα ωραιο 1 bedroom house, με £600 βρισκεις 2 bedroom house με θεση παρκινγκ, κηπο κλπ. 
Φυσικα μπορεις με mortgage (δανειο) να αγορασεις πολυ μεγαλυτερο σπιτι ( 4 υπνοδωματια, 4 μπανια, κλειστο γκαραζ, κηπο κλπ) με περιπου £600 λιρες το μηνα.

- Δημοτικα τελη (council tax) κυμαινεται απο £90 - £130 το μηνα αναλογως περιοχης και σπιτιου

- Λογαριασμοι ρευματος και φυσικου αεριου (μαζι) καλοκαιρι βλεπω £30 το μηνα και χειμωνα φτανει μαξιμουμ £45 - £50 

- Internet 100mbps δινω £27 το μηνα.

- £10 κινητο το μηνα (χωρις συμβολαιο) και εχω απεριοριστες κλησεις, μηνυματα και GB για social media apps συν 8GB για other browsing 

Συνολικα πολυ πιο φθηνο κοστος ζωης απο Αθηνα και απο Λονδινο και αν παιρνεις ενα μισθο της ταξης των £2500 - £3000 των μηνα οπως αναφερεις και εσυ εδω πανω εισαι αρχοντας στην κυριολεξια, μιλαμε για αποταμιευση γυρω στις £1500 καθε μηνα πολυ ευκολα στην ακρη (εφοσον συγκατοικεις).

Αυτο που περιγραφεις συμβαινει φουλ εδω στην Αγγλια μεσω του LinkedIn, τουλαχιστον στον δικο μου τομεα, δε γνωριζω γαι το ΙΤ αλλα θεωρω πως θα ισχυει και εκει το ιδιο σε γενικες γραμμες. Δυστυχως στην Ελλαδα ομως μονο στο IT παιζει κατι τετοιο.

Συμφωνω σε ολα.

Πως θα βρεις δικο σου σπιτι ομως; Εννοεις σπιτι που στο αφηνουν οι γονεις προφανως γιατι αυτοδημιουργητος στην Ελλαδα του 2020 δυστυχως ειναι απιθανο να γινεις...

Αυτό ακριβώς φιλε να το αφήσουν οι γονείς  το σπιτι πάλι ώσπου να βρεις δουλειά να ορθοποδήσεις τα έξοδα τρέχουν κοινόχρηστα νερά τηλέφωνα ρεύμα και εφορια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα σας πω και εγώ και από τον μακρινό βορρά, Όσλο. 

Μισθός 2400 [λόγω της περίεργης φορολογίας και με τις επιστροφές φόρων βγαίνει αρκετά πιο πάνω, αλλά budgetάρω με βασή αυτό το ποσό για έξτρα οικονομία]. Είναι τίμιος μισθός αλλά για την ηλικία μου -28- έχω μείνει πίσω. 

Υπέρκομπλε δωμάτιο (ουσιαστικά σαλονάκι + υπνοδωμάτιο) με συγκατοίκηση (3 σύνολο) = 750 με λογαριασμούς. Το σπίτι είναι 5' από τη δουλειά και 15-20 από το κέντρο. Ίσως στο μέλλον να θυσιάσω την άνεση του δωματίου και να πάω σε κάποιο πιο μικρό, στη καλύτερη στα 600.  Για τρύπα γκαρσονιέρα εδώ κοιτάμε στο χιλιάρικο μίνιμουμ. 

Σουπερμάρκετ: 350, αν και νομίζω 300 ξοδεύω. Κάνω οικονομία μόνο στα φρούτα κ λαχανικά γιατί με 1,80 το αγγούρι δε πας πουθενά. 

Μεταφορικά: Μέχρις ώρας 0. Για τη δουλειά και σουπερμαρκετ έχω ποδήλατο. Για κέντρο επειδή δεν έχει ελέγχους (καλοκαίρι, κορονοιος, νορβηγία) μπαίνω χύμα. Αλλιώς είναι 80Ε το μηνιαίο  (40ε για τους διδακτορικούς που υποτίθεται θα γίνω από το '21), ή 4ε η διαδρομή.

Από τα υπόλοιπα προς ώρας τα 500ε πάνε σε λογαριασμό ειδικό για αποταμιεύσεις για αγορά σπιτιού, αλλά μαξάρει στα 2500/έτος, μέχρι τα 36. 3% επιτόκιο και 500Ε φοροελάφρυνση το χρόνο. 

 

Άλλα 500 πάνε για αποταμίευση γενικότερα και μένει κανα 300άρι για το μήνα για ξόδεμα.

 

 

 

 

  

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, BILL5 είπε

Αυτό ακριβώς φιλε να το αφήσουν οι γονείς  το σπιτι πάλι ώσπου να βρεις δουλειά να ορθοποδήσεις τα έξοδα τρέχουν κοινόχρηστα νερά τηλέφωνα ρεύμα και εφορια 

Πολυ δυσκολο φιλε κατι τετοιο, δηλαδη θα ζεις μαζι με γονεις μεχρι τα 30 φευγα σου...

Τα βλεπω απο τους φιλους, γνωστους κλπ που μενουν Ελλαδα, πολυ δυσκολη η κατασταση δυστυχως και τωρα με τον κορονοιο κιολας οι οποιες ελπιδες για καλυτερευση των συνθηκων νομιζω πως χαθηκαν και αυτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, merkon είπε

Σε καμια περιπτωση βεβαια δεν ειναι οπως Ελλαδα, ερχομενος εδω πρεπει να συνηθισεις / συμβιβαστεις / συνειδητοποιησεις οτι τα πραγματα και η ζωη ειναι διαφορετικη.

Καφεδες, ποτα, ταβερνουλες, μπουζουκια, παραλιες, καλος καιρος κλπ δε παιζουν. Δυσκολη η κατασταση, αλλα ειναι ολα θεμα προτεραιοτητων, εκει εχω καταληξει.

Δε μπορεις να τα εχεις ολα δυστυχως, παντα κατι θα σου λειπει... Ειτε αυτο είναι στην μια περίπτωση σοβαρή δουλειά, υγιές εργασιακό περιβάλλον και αξιοπρεπής μισθός, είτε στην άλλη περίπτωση είναι οικογένεια, διασκέδαση, ήλιος κλπ.

Ελλάδα αυτά όλα τα βλέπεις μόνο σε όνειρο με τον μισθό των 600 ευρώ φίλε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

Ελλάδα αυτά όλα τα βλέπεις μόνο σε όνειρο με τον μισθό των 600 ευρώ φίλε 

Κοιταξε να δεις, φιλοι μου που μενουν ακομα με γονεις και ειναι στην κλιμακα των 600-700 ευρω παντως μια χαρα περνανε - κατα τα λεγομενα τους.
Καφεδακια μετα τη δουλεια και τα σαββατοκυριακα ποτα και παραλιες, ταβερνες κλπ.
Φυσικα δε μενει και τιποτα στην ακρη και ολη αυτη η καλοπεραση ειναι βραχυπροθεσμη, μιας που μακροπροθεσμα πλανα δε μπορουν να κανουν για να ανεξαρτητοποιηθουν δηλαδη, πχ να μεινουν μονοι τους, να αγορασουν αυτοκινητο, σοβαρη αποταμιευση, αγορα σπιτιου κλπ.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε μην το πολυ-ψειρίζετε! Δοκιμάστε να μείνετε μόνοι σας. Στη χειρότερη να μην πετύχει και να γυρίσετε στους γονείς. Κάθε αρχή είναι και δύσκολη και σε αυτά καλό είναι να γίνεται όταν υπάρχει στήριγμα από γονείς. Μέχρι να στρώσουν τα πράγματα κάτι θα βοηθήσουν και αυτοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην τολμήσεις να μείνεις μόνος σου και 750 ευρο να παίρνεις δενθα σου μένει φράγκο θα είσαι μπατιρακι δεν θα μπορείς να μαζέψεις φράγκα για τίποτα ενοίκιο ρευμα νερο τηλέφωνο- ίντερνετ τι θα τρως ποιος θα σου μαγειρεύει οταν γυρνάς κομμάτια απο την δουλειά ποιος θα αου πλένει τα ρούχα,βενζίνες? Δεν θα κάνεις λεφτά έτσι, μεινε με τους δικούς σου όσο μπορείς να τους χαρείς και να σε χαρούνε ,να τρως και τις μαμάς το φαγητό να βοηθάς δίνοντας τα μισά λεφτά απο το ενοίκιο πουθα πληρωνες και  δουλευε σαν τον σκύλο 2 δουλειές την ημερα μάζευε λεφτά να γουστάρεις και όποτε θες να ξεσκασεις πηγενε και  τα 2ημέρα σου ,ξαφνικά ο Έλληνας έμαθε να μένει μόνος απο τα 18....απομονωμένος....έλεος Χαρείτε τους γονείς σας οσο μπορείτε μην είστε απόμακροι ...αν δεν κανεις οικογένεια δεν χρειάζεται να μείνεις μόνος ....Εκτός αν θες να σαλιαριζεις ολη μερα.....

Επεξ/σία από CharalampisCrete
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, CharalampisCrete είπε

Μην τολμήσεις να μείνεις μόνος σου και 750 ευρο να παίρνεις δενθα σου μένει φράγκο θα είσαι μπατιρακι δεν θα μπορείς να μαζέψεις φράγκα για τίποτα ενοίκιο ρευμα νερο τηλέφωνο- ίντερνετ τι θα τρως ,βενζίνες? Δεν θα κάνεις λεφτά έτσι, μεινε με τους δικούς σου όσο μπορείς να τους χαρείς και να σε χαρούνε ,να τρως και τις μαμάς το φαγητό να βοηθάς δίνοντας τα μισά λεφτά απο το ενοίκιο πουθα πληρωνες και  δουλευε σαν τον σκύλο 2 δουλειές την ημερα μάζευε λεφτά να γουστάρεις και όποτε θες να ξεσκασεις πηγενε και  τα 2ημέρα σου ,ξαφνικά ο Έλληνας έμαθε να μένει μόνος απο τα 18....απομονωμένος....έλεος Χαρείτε τους γονείς σας οσο μπορείτε μην είστε απόμακροι ...αν δεν κανεις οικογένεια δεν χρειάζεται να μείνεις μόνος ....Εκτός αν θες να σαλιαριζεις ολη μερα.....

Μάνα εσύ? 😂😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το έχω δει στην πράξη με φίλη που μένει με τους γονείς και βάζει το βασικό όλο στο παντελόνι της να περνάει καλύτερα στην πράξη από μένα με ενοίκιο και όλα τα έξοδα δικά μου.

Ο οποίος εγώ μετά από καλές σπουδές και 6 χρόνια εργασίας στον τομέα μου, περνάω οριακά καλύτερα ή χειρότερα (ανάλογα τον καιρό) από την εποχή που ήμουν φοιτητής και με ζούσαν οι δικοί μου (300ε για να περάσω εκτός του ενοικίου - λογαριασμών). Δεν το λες και ιδιαίτερη πρόοδο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πως με κατάλαβες βρε βρομόπαιδο ???

Επεξ/σία από CharalampisCrete
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, majnun είπε

Πάντως το έχω δει στην πράξη με φίλη που μένει με τους γονείς και βάζει το βασικό όλο στο παντελόνι της να περνάει καλύτερα στην πράξη από μένα με ενοίκιο και όλα τα έξοδα δικά μου.

Ο οποίος εγώ μετά από καλές σπουδές και 6 χρόνια εργασίας στον τομέα μου, περνάω οριακά καλύτερα ή χειρότερα (ανάλογα τον καιρό) από την εποχή που ήμουν φοιτητής και με ζούσαν οι δικοί μου (300ε για να περάσω εκτός του ενοικίου - λογαριασμών). Δεν το λες και ιδιαίτερη πρόοδο.

Μην περιμένεις πρόοδο στην Ελλάδα φίλε, σήκω φύγε αν έχεις σπουδές άμεσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, spectaculator είπε

Βρε μην το πολυ-ψειρίζετε! Δοκιμάστε να μείνετε μόνοι σας. Στη χειρότερη να μην πετύχει και να γυρίσετε στους γονείς. Κάθε αρχή είναι και δύσκολη και σε αυτά καλό είναι να γίνεται όταν υπάρχει στήριγμα από γονείς. Μέχρι να στρώσουν τα πράγματα κάτι θα βοηθήσουν και αυτοί.

Αυτό.

Αν έχεις δουλειά 600-700 ευρώ και δικαιολογημένα ανησυχείς, μην πας να μείνεις μόνος τον Σεπτέμβρη, πήγαινε τον Οκτώβρη αφού βάλεις στην άκρη τα 600.

Κυριακή να πηγαίνεις να τρως στους δικούς σου, και λεφτά γλιτώνεις και δείχνεις ότι δε ξεχνάς πως υπάρχουν. Και οικονομικό πρόβλημα να μην έχεις, δεν είναι κακή συνήθεια.

Και στη χειρότερη, αν βρεθείς στη μεγάλη ανάγκη μπορούν τότε να σε βοηθήσουν. Και 95% ανεξάρτητος να είσαι, βελτίωση είναι.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...