Προς το περιεχόμενο

Έξοδα του να μένεις μόνος


simplemaths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

27 λεπτά πριν, merkon είπε

Σε τι περιοχές βρίσκεις με 200 και για τι σπίτι μιλάμε;

Τσαντίρι λογικά 

42 λεπτά πριν, merkon είπε

Για να πάρεις όμως 1000 μισθό...

Εγώ με 2 δουλειές βγάζω 1.000 με το ζόρι 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 572
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι διαβάζουμε θεέ μου...

1500 minimum λέει ο ένας, να βρεις κοπέλα που να βγάζει πάνω από 700 ο άλλος, δεν πάμε καλά. Εδώ η μητέρα μου σε θέση διευθύντριας σε δημόσια υπηρεσία και στις καλές εποχές δεν έβγαζε 1500 καθαρά ξέρω γω.


Στις μέρες μας είναι σύνηθες κόσμος να ζει οικογένειες με 1000Ε και κάτω (Στο ανδρόγυνο όχι ο καθένας ξεχωριστά). Εγώ ζούσα με κατώτατο μισθό και έβαζα και στην άκρη για ταξίδια/διασκέδαση που και που. Ναι θα έχεις καρτοκινητό, 24άρα γραμμή, Ιατρικά σε ΙΚΑ και δε θα κάνεις λογαριασμό 30Ε μέρα παρά μέρα στα κοκτειλάδικα (in fact, 30Ε ήταν όλο το budget διασκέδασής μου το μήνα, και έβγαινα 1-2 φορές τη βδομάδα) και γενικά θα είσαι με το excel στο χέρι, αλλά σιγά, αν περιμένεις τους παχυλούς μισθούς και τη φραγκάτη γκόμενα να κάνεις σχέση, οικογένεια κλπ, θα ασπρίσουν τα μαλλιά σου πριν το πάρεις χαμπάρι. Ε τώρα αν είσαι σαν ένα ξαδέρφι μου που απ τα 500Ε τα 300 πηγαίνουν σε έτοιμους καφέδες, σφολιάτες και τσιγάρα και τα υπόλοιπα σε εξόδους, ε τι να γίνει, δε βγαίνεις έτσι!

Τέλος, γαμάει το δυάρι στα Πετράλωνα 😁 Και μόνο που έχεις το ιστορικό κέντρο/το κέντρο γενικά και άρα τον κύριο όγκο των δουλειών/μερών για διασκέδαση σε αποστάσεις που άνετα τις κάνεις και με τα πόδια + μετρό/ηλεκτρικό σε απόσταση max 10λεπτο ανάλογα και το που μένεις ακριβώς, αρκεί.

Επεξ/σία από Adrastus
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

Τσαντίρι λογικά 

Εγώ με 2 δουλειές βγάζω 1.000 με το ζόρι 

Σιγουρα παιζει ρολο και το τι δουλεια κανει ο καθενας, αλλα απο οσο βλεπω απο τον κυκλο μου απο ατομα που απασχολουνται σε διαφορετικα αντικειμενα (δικηγοροι, hr, finance και auditing, λογιστικα, μηχανικος, πληροφορικη), μονο το IT / software κλπ κομματι πληρωνει καλα οσο ανεβαινεις - 1200 - 1500 ξερω γω καθαρα... Οι υπολοιποι ειναι στους γνωστους μισθους που ολοι ξερουμε, φυσικα χωρις ωραριο κλπ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βγω για λιγο οφ τοπικ αλλα δν αντεχω να μην το πω βλεπω καποιοι να λετε την εξης ατακα να βρεις ενα καλο κοριτσι να το μοιραζεστε.Ποιο καλο κοριτσι θα βρεις με το που δει οτι τα βγαζεις δυσκολα η οτι ακομα μενεις μεε τους δικους σου ? να μου βρειτε και σε μενα μια τετοια. Αυτο συνεχιστε.

  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ειναι απλο..

Εαν πραγματικα θες να μεινεις μονος κανεις τα απλα μαθηματικα.

Ενοικιο + Εξοδα (ρευμα,νερο,κοινοχρηστα,ιντερνετ) + Φαγητο + Ρουχα + Μετακίνηση (σε περίπτωση που δεν εχεις αμαξι) + εξοδα σουπερ μαρκετ(εκτος φαγητου) + καποια χρηματα που θες για να σου μενουν στην ακρη(η για περιπτωσεις γιατρων κλπ).

Εαν εισαι ικανοποιημενος με αυτο που θα σου βγαλει το αποτελεσμα και εχεις βρει δουλεια τοτε το κανεις :P .
Δεν εχω βαλει καπου εξοδα για τσιγαρα και ποτα γιατι δεν ειναι για ολους το ιδιο.

Χωρις να εχω βαλει καποια επιπλα η και συσκευες που θα χρειαστεις απο την αρχη για να μπορεσεις να ανοιξεις σπιτι.(αυτα τα χρηματα θα ειναι απο αυτα που εχεις μαζεψει μεχρι τωρα και οχι απο την νεα σου δουλεια...οποτε αμεσως εισαι - καποια χρηματα τα οποια θα βγαλεις σε βαθος χρονου).

Και για να σε διευκολύνω φιλε αναγνωστη :P ψαξε σε αγγελιες για να δεις τι παιζει απο ενοικια και σε τι σπιτι θα μενεις και υπολογισε με τα τωρινα σου δεδομενα τι εξοδα θα εκανες αν τα αγοραζες ολα εσυ (σε περιπτωση που μενεις με γονεις...που λογικα μενεις για να κανουμε αυτην την κουβεντα :P ).

Eμενα παντος με τρομαζει η ιδεα να παιρνω στην καλύτερη 700 καθαρα στην δουλεια και να μενουν 150 περιπου στην ακρη για αποταμίευση.
Γιατι για να μου μείνει ενας μισθος στην ακρη θα κανω περιπου 7 μηνες :P  

Πιστευω ο μονος λογος για να ανοιξεις νεο σπιτι ειναι η προοπτική για οικογενεια η εχεις φτασει σε μια ηλικία που δεν σε "παιρνει" αλλο να μενεις με γονεις...(ναι υπαρχει αυτη η ηλικια...και ο καθενας εχει την δικη του).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Vigilante1319 είπε

Θα βγω για λιγο οφ τοπικ αλλα δν αντεχω να μην το πω βλεπω καποιοι να λετε την εξης ατακα να βρεις ενα καλο κοριτσι να το μοιραζεστε.Ποιο καλο κοριτσι θα βρεις με το που δει οτι τα βγαζεις δυσκολα η οτι ακομα μενεις μεε τους δικους σου ? να μου βρειτε και σε μενα μια τετοια. Αυτο συνεχιστε.

Άμα μαμας καλά θα βρεις όσα κορίτσια θες... 

Απλά θέλει να κάνεις τον καμπου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Vigilante1319 είπε

Θα βγω για λιγο οφ τοπικ αλλα δν αντεχω να μην το πω βλεπω καποιοι να λετε την εξης ατακα να βρεις ενα καλο κοριτσι να το μοιραζεστε.Ποιο καλο κοριτσι θα βρεις με το που δει οτι τα βγαζεις δυσκολα η οτι ακομα μενεις μεε τους δικους σου ? να μου βρειτε και σε μενα μια τετοια. Αυτο συνεχιστε.

Κυριολεκτικά οι 9/10 κοπέλες που έχω βγει/γνωρίζω είναι σε τέτοια φάση και είναι κουλ με αυτό το ενδεχόμενο και δεν είχαν κανένα θέμα η έξοδος μας να ήταν μπύρα στην Πλατεία/σε κανά λόφο (Που μπορεί και να μοιραζόμασταν κιόλας!) Βέβαια στο δίνω πως το να έχεις δικό σου χώρο είναι σημαντικό ατού και για πρακτικούς και μόνο λόγους.

Το να σε κρίνει μια κοπέλα για τη φορολογική σου δήλωση πρακτικά είναι τρελό red flag για εμένα και υποδηλώνει επιφανειακό/τοξικό άτομο, πόσο μάλλον αν το ίδιο είναι χαμηλόμισθο/μένει με τους δικούς του (Το πιο σύνηθες σε κοπέλες). Γιατί να θες να ζεις με ένα τέτοιο άτομο? Αλλά ναι φύγαμε off topic!

Επεξ/σία από Adrastus
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχεις οικονομικο αποθεμα ή πολυ καλο μισθο, ναι μπορεις να φυγεις απο το πατρικο. Απο πληθος γνωστων, εχουν ανεξαρτητοποιηθει μονο οσοι εχουν μισθο ανω του χιλιαρικου ή εχουν απο πισω οικογενεια με μεγαλους μισθους, συνταξεις και αποταμιευσεις να στηριζουν. Επισης παιρνεις πιο ανετα το ρισκο να νοικιασεις οταν εχεις ενα τετοιο οικονομικο backup, ενω οποιος ειναι οριακα, ειναι πολυ πιο φειδωλος στο να κανει το βημα.
Επιπλεον, η ανεξαρτησια μεσω συγκατοικησης για να φυγει καποιος απο το πατρικο, αλλα να εχει αλλον συγκατοικο, οποιος κι αν ειναι αυτος, ειναι σχετικη αντιφαση.
Νοικιαζω μονος σε αλλη πολη με μισθο κατω του χιλιαρικου, καλη η ανεξαρτησια, αλλα τα εξοδα ειναι πολλα. Οταν δεν υπαρχει επιλογη λογω οικονομικων, μια χαρα ειναι το πατρικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Adrastus είπε

...(in fact, 30Ε ήταν όλο το budget διασκέδασής μου το μήνα, και έβγαινα 1-2 φορές τη βδομάδα) και γενικά θα είσαι με το excel στο χέρι, αλλά σιγά, αν περιμένεις τους παχυλούς μισθούς και τη φραγκάτη γκόμενα να κάνεις σχέση, οικογένεια κλπ, θα ασπρίσουν τα μαλλιά σου πριν το πάρεις χαμπάρι.

Εμένα άσπρισαν τα μαλλιά μου μόνο που το φαντάστηκα αυτό.  Άμα είναι να είμαι με το excel στο χέρι για τις εξόδους μου άστο καλύτερα ας μη βγω καθόλου. Πως γίνεται να βγαίνεις 8 φορές τον μήνα με 30 ευρώ; Ούτε εγώ κάνω χαιλίκια αλλα και μόνο 1 ποτό την φορά να πίνεις δεν βγαίνει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/4/2020 στις 5:14 ΜΜ, merkon είπε

Σε τι είδους θέσεις και επαγγέλματα αναφέρεσαι δηλαδη;

Στον χωρο της πληροφορικής τα 1400+ ειναι ανετα λεφτα για καποιον με 3-4 προυπηρεσιας ή και νωριτερα αν παιξεις εξυπνα. Φανταζομαι και σε αλλους τομεις θα ειναι επιτευξιμο.  

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kimimaro_ είπε

Εμένα άσπρισαν τα μαλλιά μου μόνο που το φαντάστηκα αυτό.  Άμα είναι να είμαι με το excel στο χέρι για τις εξόδους μου άστο καλύτερα ας μη βγω καθόλου. Πως γίνεται να βγαίνεις 8 φορές τον μήνα με 30 ευρώ; Ούτε εγώ κάνω χαιλίκια αλλα και μόνο 1 ποτό την φορά να πίνεις δεν βγαίνει.

Σίγουρα δεν είναι ιδανικό, αλλά λέξη κλειδί: Προτεραιότητες.
Θεωρώ απείρως καλύτερο/προτιμότερο να είμαι με το εξελ στο χέρι παρά να περιμένω από τη μάνα μου να μου σιδερώσει τα σώβρακα, να φύγει από το σπίτι για να δω μια τσόντα ή να πάει διακοπές για να έχω το σπίτι ελεύθερο να φέρω καμιά κοπέλα να πηδηχτούμε !

Μέσος όρος ήταν. Μια χαρά μαγαζιά υπάρχουν που έχουν ξέρω γω μπύρες και από 2-3Ε (Να κάτσεις εννοώ) Και φυσικά μπορείς και να πας και σε κάτι πιο ακριβό προσαρμόζοντας ανάλογα και το budget σου.

Ξαναλέω πως δεν είναι ιδανικό, αλλά προσωπικά το θεωρώ απαραίτητο ως διαδικασία, μιας και είναι μια διαδικασία που θα σε αναγκάσει να εξελιχθείς και ωριμάσεις ως άτομο, σε αντίθεση με το να ζείς με τους δικούς σου ξέρω γω μέχρι τα 30-35+ και να τα έχεις όλα στο χέρι περιμένοντας πότε όλες οι συνθήκες θα είναι 100% ιδανικές για να κάνεις το βήμα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/4/2020 στις 5:23 ΜΜ, Βασίλης_29 είπε

Ελάχιστοι λαμβάνουν τέτοιους μισθούς και είναι τίποτα διευθυντές η στελέχη πολυεθνικών και τραπεζών, η συντριπτική πλειοψηφία υπαλλήλων λαμβάνουν πολύ κάτω από 1400. Επίσης δεν λες αν μιλάς για καθαρά η μεικτά, προφανώς θα λες καθαρά, αλλά ο εργοδότης που αποφασίζει δεν ενδιαφέρεται πόσα θα σου μείνουν αλλά πόσα δίνει συνολικά μαζί με εισφορες. 

Κανενας διευθυντης ή στελεχος μεγαλης εταιρειας δεν πληρωνεται μονο 1400. ισως το 15ημερο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει μια προοπτική για μετακόμιση στην Αθήνα για εργασία. Έχω κάνει ένα μικρό πλάνο στο μυαλό μου, αλλά θα ήθελα κάποιοι που έχετε μεγαλύτερη εμπειρία απο την περιοχή να με βοηθήσετε. 

Αρχικά η δουλειά θα είναι πολύ κοντά στον σταθμό Συγγρού Φιξ. Σκέφτομαι οτι μια καλή τοποθεσία για να είμαι και κοντά είναι ο Νέος Κόσμος (θα ήθελα να προτείνετε και κάποια άλλη). Τα μηνιαία έξοδα τα έχω οργανώσει ως εξής:

Ενοίκιο - 400€ (μαξ)

Λογαριασμοί - 100€

Σουπερμαρκετ τουμπανιο - 300€

και απο εκεί και πέρα με την προοπτική οτι ο καθαρός μισθός θα είναι στα 1200€ πιστεύετε οτι μπορεί να ζήσει κομπλέ κάποιος? (δεν καπνίζω)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο μόνος αξιόπιστος τρόπος πάντως να βγάλει κάποιος έξοδα ανά μήνα, είναι να το κάνει σε επίπεδο έτους συμπληρώνοντας ένα excel όπως το ακόλουθο:

image.png.56857385317b16be5ad086221a6ce9da.png

 

Το ΚΤΕΟ πχ είναι ανά 2 έτη. Οπότε βάζεις το μισό κόστος για 1 χρόνο. Η συντήρηση αυτοκινήτου πάει ανά 4-5 χρόνια. Οπότε το αθροίζεις και το διαιρείς με τα χρόνια που απαιτούνται. Σε κάθε περίπτωση ο ισολογισμός γίνεται σε επίπεδο έτους και όχι μηνα.

Δεν σήμαίνει επειδή ένα μηνα δεν έχω έξοδα, θα τα φάω όλα και τον επόμενο μήνα που θα έρθουν οι λογαριασμοί θα γκρινιάζω οτι δεν έχω να φάω.

Επίπεδο έτους πάντα λοιπόν

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, conkal είπε

Στον χωρο της πληροφορικής τα 1400+ ειναι ανετα λεφτα για καποιον με 3-4 προυπηρεσιας ή και νωριτερα αν παιξεις εξυπνα. Φανταζομαι και σε αλλους τομεις θα ειναι επιτευξιμο.  

Το βλέπω δύσκολο αυτό το ποσό έχοντας αλλάξει 4 εταιρείες στο χώρο.

Εκτός και αν είσαι το τρελό ταλέντο και πολύ εξελίξιμος σαν άνθρωπος αλλά απέχει πολύ από το τι παίζει ο μέσος όρος.
Εκτός και αν μιλάς για μεικτά.

Σίγουρα παίζει ρόλο ο πρώτος μισθός.
Γνωρίζω άτομο με πρώτο μισθό τα 800 που πήγε μετά από 5 χρόνια στα 1000 και άτομο με πρώτο μισθό στα 1100 που μετά από 5 χρόνια ειναι στα 1400.
Ίδιο πεδίο, αντίστοιχες (μηδενικές γνώσεις), άλλο πλασάρισμα του εαυτού τους και άλλα επίπεδα δουλειάς από το 2ο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...