Προς το περιεχόμενο

Έξοδα του να μένεις μόνος


simplemaths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 22/4/2020 στις 7:13 ΠΜ, Μακιαβέλλι είπε

Το θέμα είναι ότι το να μένεις μόνος ( όχι στο σπίτι των γονιών σου δηλαδή) σε βοηθάει σαν άνθρωπο στην εξέλιξη σου. 

 

Ετσι ακριβως,ειναι απλα τα πραματα.

Θες να εχεις τη βολεψη σου,τα γουστα σου,τα  ποτα/τσιγαρα/διακοπες,φαι ετοιμο,ρουχα πλυμμενα,λεφτα στην ακρη;

Μενεις με μαμα και μπαμπα.

Θες να προχωρησεις στη ζωη σου και να γινεις ανθρωπος,να εισαι ανεξαρτητος,να στρωσεις χαρακτηρα αλλα με θυσιες;

Πιανεις σπιτακι μονος σου,μικρο για αρχη και προχωρας.

Εγω στα 18 μου επιασα σπιτι με την αδερφη μου σε αλλη πολη,μετα απο λιγα χρονια επιασα σπιτι μονος και ολα προχωρησαν οπως επρεπε.

Δε ζηλευω καν που  βλεπω κατι μαμοθρεφτα στην ηλικια μου να μενουν με μαμα μπαμπα και να τα εχουν ολα,ισα ισα που τους λυπαμαι,και ας ζοριζομαι.

Ανεκτιμητο αυτο που ζω τοσα χρονια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 572
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν ειναι κάνεις υποχρεωμένος να φύγει από το σπίτι που μεγάλωσε και τους γονείς του, ούτε λογαριασμό θα δώσει για το πως επιλέγει να περάσει την ζωη του, ούτε ενοχλεί κανέναν. Μια χαρά θα είναι ο χαρακτήρας που θα έχεις είτε στην μια είτε στην άλλη περίπτωση. Το πρόβλημα σε όσους δεν αρέσει αυτο το έχουν οι ίδιοι. 

  • Like 6
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα 18 μου έως τα 30 που είμαι τώρα μένω μόνος μου. Δεν μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου να μένει στο πατρικό σε καμία περίπτωση ειδικά τώρα που έχω συνηθίσει. Μέχρι και στα μεγάλα ζόρια το πάλευα με δεύτερη δουλειά για να μην χρειαστεί να ξενοικιασω. Είναι καθαρά στον άνθρωπο μιας και οι περισσότεροι φίλοι μου μένουν με τους γονείς τους.

Γνώμη μου είναι όποιος το σκέφτεται να το τολμήσει έστω στην αρχή με συγκάτοικο. Είναι μεγάλη υπόθεση η ελευθερία και η ανεξαρτησία παρόλες τις δυσκολίες και τα ζόρια που θα έρθουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Δεν ειναι κάνεις υποχρεωμένος να φύγει από το σπίτι που μεγάλωσε και τους γονείς του, ούτε λογαριασμό θα δώσει για το πως επιλέγει να περάσει την ζωη του, ούτε ενοχλεί κανέναν. Μια χαρά θα είναι ο χαρακτήρας που θα έχεις είτε στην μια είτε στην άλλη περίπτωση. Το πρόβλημα σε όσους δεν αρέσει αυτο το έχουν οι ίδιοι. 

Έλα να γνωρίσεις τον αδερφό μου και μετά διάβασε το πόστ σου, απλά θα γελάς :D Ωστόσο δεν διαφωνώ τόσο πόλύ γιατί όντως δεν ενοχλούν κανέναν.

όσο για το θέμα,

αν κάποιος ενοχλείτε από τους γονείς/αδέρφια/συγγενής και δεν ξέρω τί αλλο απλά αποχωρεί και θυσιάζει κάποια πράγματα. Για κάτι μισθούς που διάβασα ότι η κοπέλα θα πρέπει να παίρνει πάνω από 500€ στην επαρχεία δεν υπάρχουν αυτά τα ποσά, είναι λίγες οι περιπτώσεις και θέσεις εργασίας.

εγώ με 500€ από του χρόνου θα μένω μόνος (και πολύ άργησα, είμαι 32), θα θυσιάσω τη διασκέδαση, υποχώριση στην ταχύτητα του internet (που ήδη έκανα κινήσεις), ξεκίνησα κάποιες αγορές για το σπίτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνοψιζοντας απο αυτο το ποστ γνεται φανερο οτι για να μεινεις μονος στην Ελλαδα του 2020 πρεπει να κανεις θυσιες για να τα βγαλεις περα...
Ηθελα να ξερα ποσο πιθανο ειναι καποιος νεος σημερα που αμοιβεται με ενα μισθο της ταξης των 600-700 καθαρα να μπορεσει να μενει μονος, να συντηρει και αυτοκινητο και να αποταμιευει; 
Για αγορα σπιτιου δε το συζηταμε....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, merkon είπε

Συνοψιζοντας απο αυτο το ποστ γνεται φανερο οτι για να μεινεις μονος στην Ελλαδα του 2020 πρεπει να κανεις θυσιες για να τα βγαλεις περα...
Ηθελα να ξερα ποσο πιθανο ειναι καποιος νεος σημερα που αμοιβεται με ενα μισθο της ταξης των 600-700 καθαρα να μπορεσει να μενει μονος, να συντηρει και αυτοκινητο και να αποταμιευει; 
Για αγορα σπιτιου δε το συζηταμε....

Ούτε σε όνειρο φίλε άστο.... 

450 θες ενοίκιο μόνο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

Ούτε σε όνειρο φίλε άστο.... 

450 θες ενοίκιο μόνο 

Και με 700 πες μισθο δε βγαινει με τιποτα δυστυχως...

Πω, πολυ κριμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, merkon είπε

Και με 700 πες μισθο δε βγαινει με τιποτα δυστυχως...

Πω, πολυ κριμα

Με 1000 βγαίνει μόνο αν τρως λίγο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ το ψειρίζουν το να μείνεις μόνος. Θα μείνεις μόνος ούτως ή άλλως εκτός κι αν η μαμά κι ο μπαμπάς βρυκολακιάσουν. Κάντο τουλάχιστον νωρίς που έχεις όλο το μέλλον μπροστά και είναι όλα πιθανά. Διαφορετικά, από μια ηλικία και μετά η ανεξαρτησία απλά δεν θα είναι για σένα. Εκεί να δεις δράμα...

32 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

Ούτε σε όνειρο φίλε άστο.... 

450 θες ενοίκιο μόνο 

Βρίσκεις και με 200€ για αρχή. From 0 to hero in 10" είναι αδύνατο. Κάθε αρχή και δύσκολη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, spectaculator είπε

Πολύ το ψειρίζουν το να μείνεις μόνος. Θα μείνεις μόνος ούτως ή άλλως εκτός κι αν η μαμά κι ο μπαμπάς βρυκολακιάσουν. Κάντο τουλάχιστον νωρίς που έχεις όλο το μέλλον μπροστά και είναι όλα πιθανά. Διαφορετικά, από μια ηλικία και μετά η ανεξαρτησία απλά δεν θα είναι για σένα. Εκεί να δεις δράμα...

Βρίσκεις και με 200€ για αρχή. From 0 to hero in 10" είναι αδύνατο. Κάθε αρχή και δύσκολη.

Σε τι περιοχές βρίσκεις με 200 και για τι σπίτι μιλάμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, merkon είπε

Σε τι περιοχές βρίσκεις με 200 και για τι σπίτι μιλάμε;

Γκαρσονιέρα ή μικρό δυάρι στα Πετράλωνα. Εσύ με τι θέλεις ν' αρχίσεις, με μεζονέτα στη Κηφισιά;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, spectaculator είπε

Γκαρσονιέρα ή μικρό δυάρι στα Πετράλωνα. Εσύ με τι θέλεις ν' αρχίσεις, με μεζονέτα στη Κηφισιά;

Η ειρωνια δε νομιζω οτι χρειαζοταν, μια ερωτηση στα πλαισια του θεματος και της συζητησης εκανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...