Προς το περιεχόμενο

Το καλύτερο σουβλατζιδικο στην Αθήνα


26ska

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, unforgiven είπε

Πού είναι ο Λευτέρης;
Θα ψηφίσω και εγώ στην περιοχή το "Χειροποίητο της Ανάληψης", την "Αράχωβα" (μετακόμισε απέναντι από εκεί που ήταν, πολύ καλές πίτες και με καυτερή σάλτσα, αλλά μικρές) και φυσικά ο "Καυτερός", η Λίλα (μετά τον Σκλαβενίτη στο Ν. Ψυχικό, προς Πεντάγωνο)

Έχω απαντήσει και μια σελίδα πιο πίσω, Κώστα Βάρναλη 40, ανοίγει από τις 17:00 και μετά. Καλαμάκια, κεμπάμπ, μπιφτέκι γεμιστό να προτιμηθούν άφοβα. Επίσης και για όσους δε τρώνε κρέας (ή θέλουν να δοκιμάσουν κάτι διαφορετικό) φτιάχνει και πράσινο σουβλάκι με αβοκάντο ως αλοιφή αντί για τζατζίκι, μαρούλι, αγγούρι, σύκο και μανιτάρια (ελπίζω να μη ξεχνάω κάτι).

Από τα σουβλάκια της Λίλας έχω περάσει απ' έξω άπειρες φορές, αλλά ποτέ δε βρέθηκε η αφορμή να σταματήσω. Έχω ακούσει για πίτα κοντοσούβλι με κόκκινη σάλτσα.

Επεξ/σία από cjs13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 417
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 ώρες πριν, mic2mic είπε

Βασικά υπάρχει κάποιος που να έχει τα παρακάτω;

1) Πολύ καλό κρέας (προϋπόθεση η οποία μάλλον αποκλείει τον γύρο)

2) Πίτα δικής του παρασκευής

3) Πατάτες χειροποίητες κομμένες την ίδια μέρα

4) Να τα ψήνει ΟΛΑ στα κάρβουνα;

Αν υπάρχει κάτι τέτοιο να το προτιμήσω ασχέτως τιμής.

Νοτης στην Πευκη.

https://goo.gl/maps/bd2SmAWwVbDPoVT38

1 ώρα πριν, cjs13 είπε

Έχω απαντήσει και μια σελίδα πιο πίσω, Κώστα Βάρναλη 40, ανοίγει από τις 17:00 και μετά. Καλαμάκια, κεμπάμπ, μπιφτέκι γεμιστό να προτιμηθούν άφοβα.

Επειδη βλεπω οτι εχει καλη τιμη στο πιτα χοιρινο 2ε! Απο ποσοτητα πως παει???

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gia_nnis είπε

Επειδη βλεπω οτι εχει καλη τιμη στο πιτα χοιρινο 2ε! Απο ποσοτητα πως παει???

Γενναίες ποσότητες στο πιτόγυρο. Θα πρότεινα μόνο με τζατζίκι και προεραιτικά φρέσκιες τηγανιτές πατάτες.Γενικά σε όλα τα σουβλάκια θα έλεγα ότι οι ποσότητες είναι λίγο παραπάνω από το συνιθησμένο.
Άσχετο, αν κάποιος θέλει μπορεί να βάλει και μελιτζάνα στο σουβλάκι, πράγμα που δεν έχω συναντήσει κάπου αλλού. Δε το έχω δοκιμάσει δυστυχώς (βρίσκομαι σε διατροφή πλέον :P ) αλλά πιστεύω ένας συνδιασμός κεμπάμπ-γιαούρτι-μελιτζάνα φαντάζει ιδανικός.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, cjs13 είπε

Γενναίες ποσότητες στο πιτόγυρο. Θα πρότεινα μόνο με τζατζίκι και προεραιτικά φρέσκιες τηγανιτές πατάτες.Γενικά σε όλα τα σουβλάκια θα έλεγα ότι οι ποσότητες είναι λίγο παραπάνω από το συνιθησμένο.
Άσχετο, αν κάποιος θέλει μπορεί να βάλει και μελιτζάνα στο σουβλάκι, πράγμα που δεν έχω συναντήσει κάπου αλλού. Δε το έχω δοκιμάσει δυστυχώς (βρίσκομαι σε διατροφή πλέον :P ) αλλά πιστεύω ένας συνδιασμός κεμπάμπ-γιαούρτι-μελιτζάνα φαντάζει ιδανικός.

Το εργο το εχω ξαναδει.. Ειναι μεχρι να πιασει για τα καλα και μετα ανατιμηση! Το χρημα ειναι γλυκο..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Α ρε παιδιά τι μου κάνετε βραδιάτικα με αυτό το τοπικ!! Δεν ξέρω για τους  άλλους άλλα εμένα στην ξενιτιά μετά την οικογένεια λείπει το σουβλάκι!!Ναι το σουβλάκι! Έχω να φάω 8 μήνες σουβλάκι! Καληνύχτα!😅

Επεξ/σία από taramas
  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δοκίμασα το σουβλάκι του Λεφτέρη στο Χαλάνδρι και έχω να πω τα εξής:

Πρώτα απ'όλα θέλει λίγο υπομονή για την προετοιμασία γιατί, εκτός από τον γύρο, δεν έχει τίποτα έτοιμο. Σουβλάκια, μπιφτέκι, πατάτες όλα ετοιμάζονται με την παραγγελία.

Γύρος χειροποίητος, νόστιμος, σε γενναία μερίδα, με φρέσκα συνοδευτικά στην πίτα.

Σουβλάκι επίσης χειροποίητο, ποιοτικό, καμιά σχέση με τα προκατ. Παρ'όλα αυτά το χειροποίητο της ανάληψης έχει καλύτερο σουβλάκι.

Τέλος το highlight του μαγαζιού, το μπιφτέκι! Εντάξει... Δεν υπάρχει... Γεμιστό με γραβιέρα Νάξου και τοματίνια, εξαιρετικό, νοστιμότατο. Συνοδεύεται από φρέσκια σαλάτα (μαρούλι, αγγούρι, μανιτάρια, τοματίνια). Για την τιμή του (7€) θα ήθελα λίγο πιο πλούσια τα συνοδευτικά, ίσως μια πίτα ψημένη, λίγες πατάτες κλπ.

Επεξ/σία από kakofonixx
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα σουβλάκια ωραία είναι. +1 για μπιφτεκοπωλειο και Ρωσίδες καλλιθεα επίσης στη χαροκοπου για καλαμάκι χοιρινό. Όταν μιλάμε για σουβλάκι κλασικό εννοούμε κρέας, τομάτα, κρεμμύδι, μαϊντανός όχι κηπουρου και Ουγγαρέζες μέσα έτσι!? 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τώρα τελευταία παίρνω απ τον Σάββα στο Μοναστηράκι.

2πιτο με γύρο κοτόπουλο στα 2.80 και αρκετά μεγάλο σε σχέση με κάτι άλλα.

Ποιότητα αρκετά καλή.

Αν ξέρετε εκεί τριγύρω κανα άλλο καλό, πείτε :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kakofonixx είπε

Δοκίμασα το σουβλάκι του Λεφτέρη στο Χαλάνδρι και έχω να πω τα εξής:

Πρώτα απ'όλα θέλει λίγο υπομονή για την προετοιμασία γιατί, εκτός από τον γύρο, δεν έχει τίποτα έτοιμο. Σουβλάκια, μπιφτέκι, πατάτες όλα ετοιμάζονται με την παραγγελία.

Γύρος χειροποίητος, νόστιμος, σε γενναία μερίδα, με φρέσκα συνοδευτικά στην πίτα.

Σουβλάκι επίσης χειροποίητο, ποιοτικό, καμιά σχέση με τα προκατ. Παρ'όλα αυτά το χειροποίητο της ανάληψης έχει καλύτερο σουβλάκι.

Τέλος το highlight του μαγαζιού, το μπιφτέκι! Εντάξει... Δεν υπάρχει... Γεμιστό με γραβιέρα Νάξου και τοματίνια, εξαιρετικό, νοστιμότατο. Συνοδεύεται από φρέσκια σαλάτα (μαρούλι, αγγούρι, μανιτάρια, τοματίνια). Για την τιμή του (7€) θα ήθελα λίγο πιο πλούσια τα συνοδευτικά, ίσως μια πίτα ψημένη, λίγες πατάτες κλπ.

 

11 ώρες πριν, cjs13 είπε

Γενναίες ποσότητες στο πιτόγυρο. Θα πρότεινα μόνο με τζατζίκι και προεραιτικά φρέσκιες τηγανιτές πατάτες.Γενικά σε όλα τα σουβλάκια θα έλεγα ότι οι ποσότητες είναι λίγο παραπάνω από το συνιθησμένο.
Άσχετο, αν κάποιος θέλει μπορεί να βάλει και μελιτζάνα στο σουβλάκι, πράγμα που δεν έχω συναντήσει κάπου αλλού. Δε το έχω δοκιμάσει δυστυχώς (βρίσκομαι σε διατροφή πλέον :P ) αλλά πιστεύω ένας συνδιασμός κεμπάμπ-γιαούρτι-μελιτζάνα φαντάζει ιδανικός.

Ενα αλλο στο Χαλανδρι(καινουργιος) που αξιζει να δοκιμασετε ειναι  ο ''Ελληναρας''  

https://goo.gl/maps/r64JBkcZDUZRK1UP8

 

ΥΓ Δεν εχει γυρους..  Παιζει με μαριναρισμα και καρβουνο!!! Σε σχεση με την ποσοτητα ειναι λιγο ακριβος...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, gia_nnis είπε

Ενα αλλο στο Χαλανδρι(καινουργιος) που αξιζει να δοκιμασετε ειναι  ο ''Ελληναρας''  

https://goo.gl/maps/r64JBkcZDUZRK1UP8

ΥΓ Δεν εχει γυρους..  Παιζει με μαριναρισμα και καρβουνο!!! Σε σχεση με την ποσοτητα ειναι λιγο ακριβος...

Ολοι οι καινουργιοι ειναι τελειοι .... Μετα χαλανε.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/9/2019 στις 10:43 ΠΜ, LASERPEWPEW είπε

Παλαιό φάληρο "Ο Λάμπρος" στη Νέστορος. Εξαιρετικός γύρος.

Ετρωγα χρονια απο κει αλλα χαλασε σε καποια φαση. 

To μικροτερο σουβλακι ειχε που εχω παρει απο μαγαζι, αθλιες πατατες, αθλια σως.. αυτα..

Αυτα πριν 2-3 χρονια.

Επεξ/σία από software_dev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, software_dev είπε

Ετρωγα χρονια απο κει αλλα χαλασε σε καποια φαση. 

To μικροτερο σουβλακι ειχε που εχω παρει απο μαγαζι, αθλιες πατατες, αθλια σως.. αυτα..

Αυτα πριν 2-3 χρονια.

Τα σουβλάκια του,  για τα δεδομένα της Αττικής είναι μεγάλα και χορταστικά με ωραία χειροποίητη πίτα (όχι λεπτή πατημένη εργοστασίου στυλ αλεξάκη).  Με δύο τυλιχτά είσαι κομπλέ, κάποιες φορές που δεν πεινάω ιδιαίτερα τρώω και ένα.

Σως δεν έχω δοκιμάσει μιας και προτιμώ τζατζίκι με τον γύρο. Στις πατάτες θα συμφωνήσω ότι είναι οι κλασσικές κατεψυγμένες.

Δοκίμασε τον ξανά για τον γύρο του, στα υπόλοιπα δεν μπορώ να εκφέρω άποψη μιας και δεν μου περνά από το νου να δοκιμάσω κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...