Προς το περιεχόμενο

Ενδοδαπέδια θέρμανση ή καλοριφέρ;


xronis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 375
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 26/5/2020 στις 4:58 ΜΜ, glenngould είπε

ΟΚ, απ' ό,τι καταλαβαίνω είσαι μηχανισμός (Mech-panos), οπότε θεωρώ τον εαυτό μου τυχερό που σε γνώρισα και μου απαντάς τις απορίες. Ευχαριστώ.

Έχω πολλές απορίες, αλλά είσαι γνώστης, επομένως "θα σε εκμεταλλευθώ" λίγο ακόμα:

1. Θα συνέστηνες να έκανα πρώτα επαύξηση ισχύος του υπάρχοντος ρεύματος από μονοφασικό σε τριφασικό και μετά να πάρω μια τριφασική αντλία θερμότητας. Ή να κουμπώσω κατευθείαν μια μονοφασική αντλία θερμότητας στο υπάρχον μονοφασικό ρεύμα που έχω;

2. Τι ιδιαίτερο έχει η ενδοδαπέδια ξηράς δόμησης (τι ιδιαίτερο πράγμα βάζουν ή δεν βάζουν) για να ξέρω. Συστήνεις όλοι που βάζουν ενδοδαπέδια να βάζουν "ξηράς δόμησης" πλέον, ώστε να αντιδρά γρήγορα το σύστημα;

3. Πόσο περίπου είναι το κόστος της γεωθερμίας, Πάνω από €5000 ; Αν είναι μέχρι εκεί το συζητάω. Υπάρχει περίπτωση να είναι περισσότερο;

4. Επειδή όπως λες δεν μπορεί να κουμπώσει ΜΙΑ ΜΟΝΟ αντλία θερμότητας σε δύο διαμερίσματα (που το ένα διαμέρισμα λειτουργεί με καλοριφέρ + λέβητα πετρελαίου και το άλλο διαμέρισμα λειτουργεί με ενδοδαπέδια) σκέφτομαι να αγοράσω δύο αντλίες θερμότητας μία χαμηλής θερμοκρασίας νερού (για την ενδοδαπέδια) και μια υψηλής θερμοκρασίας νερού (για το διαμέρισμα με τα καλοριφέρ).

5. Οι γεωθερμικές αντλίες παρέχουν καυτό νερό (υψηλών θερμοκρασιών) που χρειάζονται τα σώματα καλοριφέρ (που μέχρι σήμερα λειτουργούσαν με λέβητα πετρελαίου) ή μόνο νερό χλιαρό (αυτό που χρησιμοποιούν οι ενδοδαπέδιες); Μπορείς δηλαδή με γεωθερμίες να παράξεις καυτό νερό για καλοριφέρ (υψηλών θερμοκρασιών) ή όχι;

6. Εάν το διαμέρισμα του πρώτου ορόφου  θα λειτουργεί με ενδοδαπέδια, θα εισπράττει καθόλου θέρμανση αυτός που είναι στο κάτω όροφο (έστω και λίγο). Δηλαδή η ενδοδαπέδια βοηθάει καθόλου να θερμανθεί και αυτός που μένει από κάτω σου ή όχι;

Και πάλι thanks

Με 5000 μη το σκεφτεσαι καν. Τοσο θες για λεβητα πετρελαιου και σωματα σε ενα μεγαλο σπιτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, glenngould είπε

Ποιες πιστεύετε είναι καλές μάρκες αντιλίας θερμότητας σε συνδυασμό με ενδοδαπέδια;

δε θέλω να κάνω διαφήμιση, αλλά ψάξου λιγο στο εξής: υπάρχουν ελληνικες εταιρίες με τεχνογνωσία που κατασκευάζουν αντλίες θερμότητας! σου δίνω ενα hint. Μια ειναι Κρήτη :)

Χρησιμοποιουν υλικά που βρίσκεις εύκολα στην Ελληνική αγορά, επώνυμα και "κοινά" κομπρέσορ του εμπορίου και γενικα ΟΛΗ η φιλοσοφία κατασκευής ειναι ζημια-friendly! Με την έννοια πως ΟΤΙ κια να πάθει-αν πάθει-θα υπάρχει ανταλλακτικο σε "λαϊκή" τιμή στο δικό μας εμπόριο...και οχι χάλασε η πλακετα, θα ερθει σε ενα μήνα, ή ειναι εκτος εγγύησης και κοστίζει 1000ε.

Επίσης, μπορεις να βαλεις τον μηχναολογο σου, να τους πάρει τηλέφωνο και να μιλήσουν στην ιδια γλώσσα. Με τα πιστοποιητικα τους, αναρτημένα και τέστ σε διαφορες θερμοκρασίες περιβάλλοντος καθως και τις αποδόσεις τους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kanesaxo είπε

υπάρχουν ελληνικες εταιρίες με τεχνογνωσία που κατασκευάζουν αντλίες θερμότητας!

Ονόματα, διευθύνσεις και τηλέφωνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Doubt είπε

Ονόματα, διευθύνσεις και τηλέφωνα.

με αυτους έχω μιλήσει ΕΚΤΕΝΩΣ, για όταν έρθει η ώρα μου.

https://ienergy.gr/en/

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 8/6/2020 στις 5:09 ΜΜ, glenngould είπε

Ποιες πιστεύετε είναι καλές μάρκες αντιλίας θερμότητας σε συνδυασμό με ενδοδαπέδια;

Το μαγαζί που ανέλαβε το έργο στο σπίτι μου, μου πρότεινε Hitachi αρχικά. Ψάχνοντας, και ενώ γλυκοίταζα και εταιρείες όπως η Mitsubishi (στα ίδια λεφτά θα έβγαινε με την Hitachi), η Nibe (πανάκριβη αλλά πολύ καλό όνομα στην "πιάτσα" και φουλ γκατζετοειδή που τα ήθελα) και η Ariston(πολύ οικονομική σε σχέση με τις προαναφερθείσες, και με τα γακτζετοειδή που είχα φαγωθεί), τελικά κατέληξα στην Hitachi γιατί έχει από πίσω την ABB,και από πλευράς τεχνικής υποστήριξης είναι άμεση, ή όπως έμαθα, πιο άμεση σε σχέση με τις άλλες. Που στην τελική, αυτό θες. Να μην βγάλει προβλήματα, αλλά αν και όταν βγάλει, να την φτιάξεις άμεσα.

Έχω 1 μήνα που έχω μπει στο σπίτι, δουλεύει για δροσισμό (προφανώς) κανονικά, για την ώρα είμαι πολύ ευχαριστημένος. Προφανώς και ένας μήνας δεν είναι δείγμα, απλά το αναφέρω. Κι επειδή το σημείο που βρίσκεται η αντλία υπάρχουν και οι μονάδες των υπόλοιπων ενοίκων, μου'χει κάνει εντύπωση το πόσο αθόρυβη είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύεις ότι μπορείς να την "βγάλεις" με δροσισμό, χωρίς κλιματισμό; Ποια είναι η εμπειρία σου; Πραγματικά δροσίζει τον χώρο σε βαθμό να μένεις ικανοποιημένος από το "κρυο" αποτέλεσμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, glenngould είπε

Πιστεύεις ότι μπορείς να την "βγάλεις" με δροσισμό, χωρίς κλιματισμό; Ποια είναι η εμπειρία σου; Πραγματικά δροσίζει τον χώρο σε βαθμό να μένεις ικανοποιημένος από το "κρυο" αποτέλεσμα;

Τα fancoil τα έβαλα γιατί πίστευα ότι δεν θα με καλύπτει η ενδοδαπέδια στο κομμάτι του δροσισμού. Οκ είναι πάρα πολύ νωρίς ακόμα, αλλά για την ώρα τα βάζω απλά για να δουλέψουν κι αυτά λίγο... Για την ώρα, με καλύπτει ο δροσισμός και δεν του το'χα. Να σημειώσω ότι το σπίτι το θέλω ψυγείο γενικά. Οκ λόγω παιδιού δεν το κάνω, αλλά κι αν δεν υπήρε το παιδί, πάλι τις λειτουργίς που σου είπα πιο πάνω, πάλι αυτό θα έκανα. Για την ώρα είναι κομπλέ. Αλλά δεν έχει κάνει και τρελές ζέστες βέβαια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, nvel είπε

μόνο με ενδοδαπέδια, ψύξη δεν μπορείς να έχεις εκτός αν σου αρέσει το πατινάζ

Ενδοδαπέδια κάνει μόνο δροσισμό. Όχι ψύξη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Εννοείτε, αν καταλαβαίνω καλά, ότι θα είναι υγρό το πάτωμα; Αυτό υποννοείτε λέγοντας πατινάζ;

2. Όταν λέμε δροσισμός, πες μου λίγο αν θες, πόσο χαμηλή θερμοκρασία επιτυγχάνεις με τον δροσισμό της ενδοδαπέδιας;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, glenngould είπε

1. Εννοείτε, αν καταλαβαίνω καλά, ότι θα είναι υγρό το πάτωμα; Αυτό υποννοείτε λέγοντας πατινάζ;

2. Όταν λέμε δροσισμός, πες μου λίγο αν θες, πόσο χαμηλή θερμοκρασία επιτυγχάνεις με τον δροσισμό της ενδοδαπέδιας;

Ευχαριστώ

1. Χαβαλε κάνει. Αλλά είναι πολύ κρύο το πάτωμα τώρα καλοκαίρι.Χειμωνα δεν ξέρω αν θα είναι ζεστό ολη μέρα.Θα δω στην πραξη και θα σου πω

2. Κάτω από 24 δεν το έχω δει να φτάνει το θερμόμετρο μόνο με ενδοδαπεδια. Ότι και να σου πω εγώ όμως, παίζουν πολλά ρόλο όπως πχ ποσο βλέπει ο ήλιος το σπίτι.Δεν ξέρω το 24 πως σου ακούγεται, αλλά σαν αίσθηση, είναι καλή η δροσιά που δίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, glenngould είπε

1. Εννοείτε, αν καταλαβαίνω καλά, ότι θα είναι υγρό το πάτωμα; Αυτό υποννοείτε λέγοντας πατινάζ;

το δάπεδο  είναι υπολογισμένο για δροσισμό με μια ισχύ (περίπου 30W/m2). Αν θες κάτι παραπάνω από δροσισμό θα πρέπει να αυξηθεί η ισχύς (το δάπεδο μπορεί άνετα να την δώσει αφού είναι υπολογισμένο και για θέρμανση) δηλαδή να μειωθεί η θερμοκρασία προσαγωγής του νερού ώστε να μειωθεί και η θερμοκρασία του δαπέδου. Όταν η θερμοκρασία του δαπέδου φτάσει την θερμοκρασία δρόσου (που μεταβάλλεται συναρτήσει θερμοκρασίας αέρα, υγρασίας και πίεσης) του αέρα στο δωμάτιο θα αρχίσει η υγροποίηση της υγρασίας του αέρα στο δάπεδο και το πατινάζ. Το δάπεδο θα  παραλαμβάνει και τα λανθάνοντα φορτία του δωματίου αρχίζοντας να κάνει και ψύξη.

1 ώρα πριν, xronis είπε

1. Χαβαλε κάνει.

εξέτασε το ενδεχόμενο κάποιοι να γνωρίζουν λίγα περισσότερα από ένα απλό χρήστη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, nvel είπε

το δάπεδο  είναι υπολογισμένο για δροσισμό με μια ισχύ (περίπου 30W/m2). Αν θες κάτι παραπάνω από δροσισμό θα πρέπει να αυξηθεί η ισχύς (το δάπεδο μπορεί άνετα να την δώσει αφού είναι υπολογισμένο και για θέρμανση) δηλαδή να μειωθεί η θερμοκρασία προσαγωγής του νερού ώστε να μειωθεί και η θερμοκρασία του δαπέδου. Όταν η θερμοκρασία του δαπέδου φτάσει την θερμοκρασία δρόσου (που μεταβάλλεται συναρτήσει θερμοκρασίας αέρα, υγρασίας και πίεσης) του αέρα στο δωμάτιο θα αρχίσει η υγροποίηση της υγρασίας του αέρα στο δάπεδο και το πατινάζ. Το δάπεδο θα  παραλαμβάνει και τα λανθάνοντα φορτία του δωματίου αρχίζοντας να κάνει και ψύξη.

εξέτασε το ενδεχόμενο κάποιοι να γνωρίζουν λίγα περισσότερα από ένα απλό χρήστη

Την άγνοια που έχω επί του θέματος,την έχω δηλώσει από την αρχή που έκανα την ανάρτηση.Απο τότε μέχρι τώρα,εχοντας διαβασει σχετικούς και άσχετους, καλοπροαίρετους και κακοπροαίρετους που προθυμοποιήθηκαν να μου απαντήσουν και ενίοτε να με συμβουλεψουν,και έχοντας μιλήσει και με σχετικούς εκτός forum, είτε είναι ειδικοί, είτε όχι, όλοι μα όλοι μου έχουν πει 2 πράγματα (περισσότερα αλλά τώρα εστιάζω σε αυτά) για την ενδοδαπεδια σε σχέση με το καλοκαίρι.1.δεν κάνει ψύξη, κάνει δροσισμο.Ψυξη κάνουν τα κλιματιστικά 2. Υπάρχει πιθανότητα  να δημιουργηθει σαν πάχνη με τον ενδοδαπεδιο δροσισμο. Εμένα δεν μου έχει γίνει κάτι τέτοιο ως τώρα.

Επίσης,με βάση τα παραπανω, θεώρησα ότι κανεις χαβαλε,και ακόμα και τώρα που το ξαναδιαβάζω πάλι το ίδιο συμπέρασμα βγάζω. Δεν χρειάζεται να χρησιμοποιήσεις εξιδικευμενη ορολογία για να πείσεις για το αντίθετο, ούτε σε αμφισβήτησε κανείς. "Χαλαρουητα and enjoy the summer"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Για το θεμα της οικονομιας, συγκρινοντας τα συστηματα μεταφορας καλοριφερ-φανκοιλ-ενδοδαπεδια στο  θεμα της ποσοτητας νερου η ενδοδαπεδια δεν εχει το χειροτερο συντελεστη δεδομενου οτι εχει μεγαλυτερη ποσοτητα νερου να διαχειριστει το συστημα παραγωγης θερμοτητας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...