Προς το περιεχόμενο

Απορίες - Ερωτήσεις


tososda

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα! Εβαλα προσφατα  pay μεσω revolut και επειδη ειναι βολικο λεω να το καθιερωσω ως τροπο πληρωμης. Διαβασα ολες τις απαντησεις αλλα μπερδευτηκα και ηθελα να ρωτησω: οταν περνας χρηματα στην revolut καρτα σου απο αλλη τραπεζα (πχ aplha) υπαρχει χρεωση ή οχι; Και εαν ναι, υπαρχει τροπος να «φορτιζεις» με χρηματα την καρτα σου χωρις εξοδα; Οταν λεω περνας, εχω στο app βαλει την καρτα της ελληνικης τραπεζας και σκοπευω να φορτιζω την revolut απο εκει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 257
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, chris222 είπε

Καλημερα! Εβαλα προσφατα  pay μεσω revolut και επειδη ειναι βολικο λεω να το καθιερωσω ως τροπο πληρωμης. Διαβασα ολες τις απαντησεις αλλα μπερδευτηκα και ηθελα να ρωτησω: οταν περνας χρηματα στην revolut καρτα σου απο αλλη τραπεζα (πχ aplha) υπαρχει χρεωση ή οχι; Και εαν ναι, υπαρχει τροπος να «φορτιζεις» με χρηματα την καρτα σου χωρις εξοδα; Οταν λεω περνας, εχω στο app βαλει την καρτα της ελληνικης τραπεζας και σκοπευω να φορτιζω την revolut απο εκει. 

Καλημέρα, δεν υπάρχει κάποια χρέωση όταν φορτίζεις απευθείας από άλλη κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/11/2019 στις 12:09 ΜΜ, george1807 είπε

Καλημέρα, δεν υπάρχει κάποια χρέωση όταν φορτίζεις απευθείας από άλλη κάρτα.

Ευχαριστω πολυ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κι απο εμένα, επειδη εχω πελαγωσει λίγο θα ήθελα ννα μου λθσετε κάποιες απορίες παρακαλω

1.Εαν βαλω σε ενα μηχανημα της Πειραιώς μεσα στην τραπεζα 100 ευρω περιπου στη revo θα χρεωθω κατι?

2.Επειδη θελω να τη χρησιμοποιήσω στην Πράγα, καλο θα ειναι τα χρηματα μεσα να ειναι σε Τσεχικες Κορώνες

3.Στην Τσεχία στην επιλογη στο pos επιλεγω κορώνες?

4.Εαν μου μεινουν κάποια χρηματα σε κορωνες (αν τα εχω σε κορωνες) οταν επιστρεψω Ελλάδα καλο θα ειναι να τα μετατρεψω σε ευρω? 

και κατι ασχετο και συγνωμη αλλα στην Αυστρια που εχουν ευρώ, με την καρτα της τράπεζας που εχω μπορω να κανω συναλλαγες σαν να ειμαι στην Ελλαδα?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pipis_vidas είπε

Καλησπέρα κι απο εμένα, επειδη εχω πελαγωσει λίγο θα ήθελα ννα μου λθσετε κάποιες απορίες παρακαλω

1.Εαν βαλω σε ενα μηχανημα της Πειραιώς μεσα στην τραπεζα 100 ευρω περιπου στη revo θα χρεωθω κατι?

2.Επειδη θελω να τη χρησιμοποιήσω στην Πράγα, καλο θα ειναι τα χρηματα μεσα να ειναι σε Τσεχικες Κορώνες

3.Στην Τσεχία στην επιλογη στο pos επιλεγω κορώνες?

4.Εαν μου μεινουν κάποια χρηματα σε κορωνες (αν τα εχω σε κορωνες) οταν επιστρεψω Ελλάδα καλο θα ειναι να τα μετατρεψω σε ευρω? 

και κατι ασχετο και συγνωμη αλλα στην Αυστρια που εχουν ευρώ, με την καρτα της τράπεζας που εχω μπορω να κανω συναλλαγες σαν να ειμαι στην Ελλαδα?

Ευχαριστώ

Καλησπέρα, 

1. Καλύτερα να μεταφέρεις απευθείας από την κάρτα της Πειραιώς στη ρεβο τα λεφτά. Δεν υπάρχει καμία προμήθεια μέσα από το top up της revolut

2. Έτσι και αλλιώς θα σου κάνει αυτόματα συνάλλαγμα από το νόμισμα που έχεις μέσα στο λογαριασμό. Δεν χρειάζεται να το σκέφτεσαι καν. Η ισοτιμία είναι άριστη. Αν θέλεις πάλι μπορείς να κάνεις exchange στο τοπικό νόμισμα που σε ενδιαφέρει.

3. Επιλέγεις πάντα το νόμισμα που είναι στη χώρα που βρίσκεσαι. Οπότε ναι κορώνες. Μην αφήνεις ξένα atm και pos να κάνουν αυτά την ισοτιμία σε ευρώ για εσένα 

4. Με ένα κουμπί μέσα από την εφαρμογή της ρεβο τα μεταφέρεις πίσω σε ευρώ χωρίς προμήθεια, άμεσα.

Τέλος ναι κανονικά. Γενικά οποία χρέωση συναντήσεις πότε στη ρεβο θα είναι κατά κύριο λόγο από την άλλη τράπεζα που εμπλέκεται και όχι από τη ρεβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, george1807 είπε

Καλησπέρα, 

1. Καλύτερα να μεταφέρεις απευθείας από την κάρτα της Πειραιώς στη ρεβο τα λεφτά. Δεν υπάρχει καμία προμήθεια μέσα από το top up της revolut

2. Έτσι και αλλιώς θα σου κάνει αυτόματα συνάλλαγμα από το νόμισμα που έχεις μέσα στο λογαριασμό. Δεν χρειάζεται να το σκέφτεσαι καν. Η ισοτιμία είναι άριστη. Αν θέλεις πάλι μπορείς να κάνεις exchange στο τοπικό νόμισμα που σε ενδιαφέρει.

3. Επιλέγεις πάντα το νόμισμα που είναι στη χώρα που βρίσκεσαι. Οπότε ναι κορώνες. Μην αφήνεις ξένα atm και pos να κάνουν αυτά την ισοτιμία σε ευρώ για εσένα 

4. Με ένα κουμπί μέσα από την εφαρμογή της ρεβο τα μεταφέρεις πίσω σε ευρώ χωρίς προμήθεια, άμεσα.

Τέλος ναι κανονικά. Γενικά οποία χρέωση συναντήσεις πότε στη ρεβο θα είναι κατά κύριο λόγο από την άλλη τράπεζα που εμπλέκεται και όχι από τη ρεβο.

Σε ευχαριστώ πολύ για την έγκαιρη και εμπεριστατωμένη απάντηση σου. Όσο για το τελευταίο, είναι συχνό να εμφανίζονται χρεώσεις απο τράπεζες στις συναλλαγές και αν ναι, είναι σε λογικά πλαίσια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, pipis_vidas είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για την έγκαιρη και εμπεριστατωμένη απάντηση σου. Όσο για το τελευταίο, είναι συχνό να εμφανίζονται χρεώσεις απο τράπεζες στις συναλλαγές και αν ναι, είναι σε λογικά πλαίσια?

Τέτοιες χρεώσεις είναι όταν πας να μεταφέρεις για παράδειγμα 100€ από το iban της Πειραιώς στο iban της revolut. Θα χρεωθείς 104€ αν θυμάμαι καλά. Αυτά τα 4€ τα παίρνει μόνο η Πειραιώς. Αντίστοιχα άμα μεταφέρεις χρήματα με τραπεζική μεταφορά από revolut σε Πειραιώς. Θα δεις ότι θα έχουν κρατηθεί 3€ τα οποία και αυτά τα παίρνει εξ ολοκλήρου η Πειραιώς. Σε ανάληψη από ελληνικό ΑΤΜ με ρεβο έχουν βάλει οι ελληνικές τράπεζες fee 2,5€ ανα ανάληψη. Εγώ τα αποφεύγω πλέον αυτά και δεν έχω κάποια έξτρα χρέωση. Πληρώνω κανονικά με ρεβο χωρίς να τραβάω λεφτά από ατμ ή άμα θέλω να προσθέσω λεφτά στη ρεβο το κάνω με top up από την εφαρμογή της και με χρέωση σε ελληνική κάρτα, τα οποία χρήματα τα τραβάει αμέσως και δωρεάν.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα μερικά ποστ παραπάνω, έχω όμως κάποιες ερωτήσεις:

α) Το top up μέσω debit είναι δωρεάν. Μέσω credit συμφέρει όμως; (έχω από μια debit και από μια credit σε Πειραιώς και Eurobank)

β) Ποιο είναι το ανώτατο ημερήσιο όριο για κάθε μια από αυτές τις κάρτες; Ισχύει ότι ισχύει και για αγορές ή αναλήψεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, bomberb17 είπε

Διάβασα μερικά ποστ παραπάνω, έχω όμως κάποιες ερωτήσεις:

α) Το top up μέσω debit είναι δωρεάν. Μέσω credit συμφέρει όμως; (έχω από μια debit και από μια credit σε Πειραιώς και Eurobank)

β) Ποιο είναι το ανώτατο ημερήσιο όριο για κάθε μια από αυτές τις κάρτες; Ισχύει ότι ισχύει και για αγορές ή αναλήψεις;

α) Δεν κατάλαβα ακριβώς. Γιατί να μην συμφέρει; Δεν έχει κάποια εξτρα χρέωση, από τη μεριά της ρεβο τουλάχιστον.

β) Δεν έχω δει κάποιο ιδιαίτερο όριο. Ότι ισχύει γενικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για το α) σαφώς και η revolut δε χρεώνει παραπάνω. Το ερώτημα όμως είναι αν χρεώνει η τράπεζα, ίσως με τον ίδιο τρόπο που σε χρεώνει αν πας και κάνεις ανάληψη μετρητών από την πιστωτική (όπου τα χρήματα που πήρες τοκίζονται με 20% από την ίδια κιόλας μέρα)

Υπάρχει βέβαια και το άλλο άκρο: Η τράπεζα να θεωρεί την συναλλαγή ως αγορά και να κερδίζεις πόντους στην πιστωτική καρτα(!)

Επεξ/σία από bomberb17
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, bomberb17 είπε

Για το α) σαφώς και η revolut δε χρεώνει παραπάνω. Το ερώτημα όμως είναι αν χρεώνει η τράπεζα, ίσως με τον ίδιο τρόπο που σε χρεώνει αν πας και κάνεις ανάληψη μετρητών από την πιστωτική (όπου τα χρήματα που πήρες τοκίζονται με 20% από την ίδια κιόλας μέρα)

Υπάρχει βέβαια και το άλλο άκρο: Η τράπεζα να θεωρεί την συναλλαγή ως αγορά και να κερδίζεις πόντους στην πιστωτική καρτα(!)

Λεπτομέρειες για την πιστωτική δεν ξέρω. Κανονικά ως αγορά πρέπει να το βλέπει. Τουλάχιστον εμένα στην αλφα μπανκ τα μετράει ως αγορά και κερδίζω bonus πόντους παράλληλα.

Πάω μια μέρα να δω τους πόντους και είχαν αυξηθεί κατά χιλιάδες ενώ δεν τη χρησιμοποιώ την κάρτα της alpha bank πια. Τελικά κατάλαβα ότι ανέβηκαν επειδή θεωρεί το top up της revolut ως μεταφορά. Μια χαρά 🤑

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, george1807 είπε

Λεπτομέρειες για την πιστωτική δεν ξέρω. Κανονικά ως αγορά πρέπει να το βλέπει. Τουλάχιστον εμένα στην αλφα μπανκ τα μετράει ως αγορά και κερδίζω bonus πόντους παράλληλα.

Πάω μια μέρα να δω τους πόντους και είχαν αυξηθεί κατά χιλιάδες ενώ δεν τη χρησιμοποιώ την κάρτα της alpha bank πια. Τελικά κατάλαβα ότι ανέβηκαν επειδή θεωρεί το top up της revolut ως μεταφορά. Μια χαρά 🤑

Εννοείς ως "αγορά", σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από μένα.

Χρησιμοποιώ την virtual Revolut κάρτα μου για ανέπαφες πληρωμές με το κινητό μου (Apple Pay) εδώ και 2 μήνες χωρία κανένα πρόβλημα. Το τελευταίο διάστημα παρατήρησα ότι στα ίδια μαγαζία που πλήρωνα με αυτόν τον τρόπο χωρίς πρόβλημα, τώρα ξεκίνησε να μου λέει ότι απορρίπτεται η συναλλαγή. Ενώ είχα χρήματα φυσικά και δεν υπήρχε κάποιο ημερήσιο όριο. Τα ίδια μηχανήματα που την περνούσαν πριν 2 βδομάδες, τώρα δεν την δέχονται. Ενώ εξακολουθώ να μπορώ να κάνω άλλες πληρωμές σε άλλα μαγαζιά γενικά.

Παρατήρησα ότι το πρόβλημα προκύπτει από POS της Εθνικής. Αφού στο μπακάλικο που είχε και δευτερο μηχάνημα της Eurobank, πέρασε κανονικά.

Δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο, αλλά είδα βγάζει επιλογή νομίσματος σε ευρώ ή δολάρια, και η πωλήτρια βάζει ευρώ και η συναλλαγή απορρίπτεται. Δεν ξέρω αν θα άλλαζε κάτι αν επιλεγόταν το δολάριο.

Επίσης πριν ένα μήνα περίπου, μου είχαν έρθει 3-4 επιστροφές χρημάτων λέγοντας ότι δεν δέχτηκε την πληρωμή ο πωλητής αλλά μετά απο 2 μέρες καταχωρήθηκαν κανονικά σαν late transactions. Μήπως από τότε έπεσε κάτι σαν ban;

Έχει συμβεί σε εσάς κάτι αντίστοιχο;

Ευχαριστώ!

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...