Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και εγώ για απαλλαγή πηγαίνω με τα σωματικά και εσωτερικά πρόβληματα που έχω, για Ι5 δηλαδή. Άρα για Ι5 με πηγαίνει, έτσι? Με βάση του Φεκ που είδες και εσύ εννοώ. Αυτό ήθελα να ρωτήσω, όχι για Ι4, για Ι5 πηγαίνω. Σωστά φίλε Μανώλη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ερωτηση: Ξερεται για ερευνας και πληροφορικης ποσο καιρο μετα την βασικη εκπαιδευση μπορουμε να μπουμε στην θεση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους!

Σόρρυ αν η απορία μου έχει ήδη απαντηθεί προηγουμένως! 

Πρόκεται να καταταγώ με την 2023 Β'ΕΣΣΟ του Μαρτίου. Θέλω να κάνω όλη την θητεία μου στην παραμεθόριο για να κάνω 9μηνο, αλλά στον σύνδεσμο που συμπληρώνεις τα στοιχεία της κατάταξης σου δεν δίνεται αυτή η επιλογή (όπως αντίστοιχα δίνεται για Ε.Δ. ή ΕΛΔΥΚ ) και στην επιλογή των Σημείων Υποδοχής Οπλιτών δεν υπάρχει κάποιο στην παραμεθόριο.

Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει κάποια άλλη διαδικασία/αίτηση που μπορείς να κάνεις πριν την κατάταξη σου ή το δηλώνεις όταν παρουσιαστείς;;

Ευχαριστώ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Jimaras3 είπε

Ερωτηση: Ξερεται για ερευνας και πληροφορικης ποσο καιρο μετα την βασικη εκπαιδευση μπορουμε να μπουμε στην θεση;

Λίγο πριν την λήξη των ΣΒΕΝ βγαίνουν οι μεταθέσεις για το που θα πάτε, αλλά αμέσως μετά την λήξη των ΣΠΕΝ γίνεται η αλλαγή μονάδας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/1/2023 στις 11:29 ΜΜ, Lolaiko είπε

Και εγώ για απαλλαγή πηγαίνω με τα σωματικά και εσωτερικά πρόβληματα που έχω, για Ι5 δηλαδή. Άρα για Ι5 με πηγαίνει, έτσι? Με βάση του Φεκ που είδες και εσύ εννοώ. Αυτό ήθελα να ρωτήσω, όχι για Ι4, για Ι5 πηγαίνω. Σωστά φίλε Μανώλη?

Δεν ξέρω απ' έξω την περίπτωση σου, αλλά αν η κατάσταση σου είναι ίδια με πριν δεν θα σε πάνε I4. Πες ακριβώς ότι είπες και την προηγούμενη, δείξε τα ίδια χαρτιά με πριν. Θεωρώ δεν έχεις κάτι να φοβάσαι. Προφανώς βέβαια μην δείχνεις άνετος και χαρούμενος που θα πάρεις απαλλαγή.

Στις 25/1/2023 στις 1:57 ΜΜ, MarkSpan είπε

Καλησπέρα σε όλους!

Σόρρυ αν η απορία μου έχει ήδη απαντηθεί προηγουμένως! 

Πρόκεται να καταταγώ με την 2023 Β'ΕΣΣΟ του Μαρτίου. Θέλω να κάνω όλη την θητεία μου στην παραμεθόριο για να κάνω 9μηνο, αλλά στον σύνδεσμο που συμπληρώνεις τα στοιχεία της κατάταξης σου δεν δίνεται αυτή η επιλογή (όπως αντίστοιχα δίνεται για Ε.Δ. ή ΕΛΔΥΚ ) και στην επιλογή των Σημείων Υποδοχής Οπλιτών δεν υπάρχει κάποιο στην παραμεθόριο.

Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει κάποια άλλη διαδικασία/αίτηση που μπορείς να κάνεις πριν την κατάταξη σου ή το δηλώνεις όταν παρουσιαστείς;;

Ευχαριστώ! 

Θα ανοίξουν τα κέντρα τελικά; Μπορείς να μας δείξεις τι σου εμφανίζει; Με έχει φάει η περιέργεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ παιδιά σήμερα πήγα για την απαλλαγή μου και είδε τα χαρτιά μου λέγοντας σε έναν χρόνο θα σε ξανά φωνάξουμε. Τι παίζει, πως, δεν με ρώτησε τίποτα μόνο τα χαρτιά είδε μόνο τυπικά, ούτε καν τα διάβασε, τα πήρε και με έδιωξε. Για απαλλαγή πήγαινα. Ένας καραφλος στα 45 με 55 ήταν, δεν γίνεται να πάρω τρίτο χρόνο για αναβολή με τα ψυχολογικά αίτια και σωματικά που έχω, γίνεται τρίτος χρόνος?

Επεξ/σία από Lolaiko
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παίδες, είμαι παραμεθόριο μαζί με τον αδερφό μου. Μπήκαμε και οι δύο Α' ΕΣΣΟ. Ξέρετε αν πρέπει αναγκαστικά να γυρίσει ο ένας πίσω στον τόπο του; Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, snipergr1997 είπε

Καλησπέρα παίδες, είμαι παραμεθόριο μαζί με τον αδερφό μου. Μπήκαμε και οι δύο Α' ΕΣΣΟ. Ξέρετε αν πρέπει αναγκαστικά να γυρίσει ο ένας πίσω στον τόπο του; Ευχαριστώ!

Δεν ξέρω να απαντήσω βάση νόμου, στην σειρά μου ήξερα 2 τέτοιες περιπτώσεις όπου έμειναν παραμεθόριο

6 ώρες πριν, Lolaiko είπε

Εγώ παιδιά σήμερα πήγα για την απαλλαγή μου και είδε τα χαρτιά μου λέγοντας σε έναν χρόνο θα σε ξανά φωνάξουμε. Τι παίζει, πως, δεν με ρώτησε τίποτα μόνο τα χαρτιά είδε μόνο τυπικά, ούτε καν τα διάβασε, τα πήρε και με έδιωξε. Για απαλλαγή πήγαινα. Ένας καραφλος στα 45 με 55 ήταν, δεν γίνεται να πάρω τρίτο χρόνο για αναβολή με τα ψυχολογικά αίτια και σωματικά που έχω, γίνεται τρίτος χρόνος?

Τα χαρτιά σου μέσα είχαν το ιστορικό των αναβολών σου. Μην περιμένεις στον ΕΣ να μπει ο αξιοματικός σε κανένα πληροφοριακό σύστημα και να τα βρει όλα αυτά.

Δεν ξέρω αν απευθυνθείς στην στρατολογία, μήπως βγάλεις άκρη.

Επεξ/σία από manolis940
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά ! Κοντεύει να έρθει η θητεία μου και θέλω για την εμπειρία να πάω στα εδ αλεξίπτωτα ! Όποιος έχει πάει και πρόσφατα πρώτον πόσα άλματα είναι πλέον και δεύτερο η ασφάλεια τους ! Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν σου λένε ότι σε πάνε ΓΕΕΘΑ με μετάθεση και ότι θα βγει αρχές Φλεβάρη και δεν ξέρουν σε ποια μονάδα, οι πιθανότητες να βρεθώ ΕΤΑΦ, πόσες είναι; 😄 Καλά θα πάει αυτό....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/12/2022 στις 5:57 ΜΜ, pogchamp είπε

ΔΣΕ Γ'ΣΣ καποτε ηταν η απόλυτη λελα. ΔΕ-ΠΑ 7-15:00 καθολου υπηρεσίες και καθε βδομαδα το ΣΚ σπιτακι σου. Με το νεο στρατηγο εχω ακουσει δεν ειναι καλα πουθενα στο ΓΣΣ. 

 

Στο Γραφείο Έρευνας Πληροφορικής του Γ σώματος στρατού ξέρει κάποιος πως πάνε οι υπηρεσίες; Έχει τρέξιμο;

Επεξ/σία από mitsos130
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας παιδιά, Β εσσο πάω να υπηρετήσω κι εγώ την πατρίδα...

Γνωρίζετε αν ισχύουν οι μειωμένες θητείες για τέκνα πολυτέκνων; Εμείς είμαστε τέσσερα αλλά τα άλλα τα χαμένα είναι όλα κορίτσια...

Επίσης στη σελίδα που συμπληρώνουμε την αίτηση, στο parousiasi.army, εκεί που διαλέγουμε θητεία γνωρίζει κανείς τι πρέπει να βάλουμε; Εμένα είχε 8μηνη από μόνο του.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...