Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, dionisis1925 είπε

Να λήγει αναβολή για σπουδές 10/3 λίγο δύσκολο, μάλλον αναβολή για λόγους υγείας ή για κοινωνικούς λόγους θα έχει πάρει λογικά.

 

σωστά, αρα τι ισχύει; πότε να περιμένω να μπω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στο site της στρατολογίας, γνωρίζει κανείς αν κάνει αίτηση αν θα την δείχνει στην ενότητα "οι αιτήσεις μου"; Γιατί έχω υποβάλλει μια αίτηση και πέραν από έναν αριθμό πρωτοκόλλου που έχω λάβει προφορικά δεν φαίνεται πουθενά ότι έχω κάνει αίτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, haris013 είπε

σωστά, αρα τι ισχύει; πότε να περιμένω να μπω;

Θα πρέπει να διαβάσεις τις προσκλήσεις στρατεύσιμων των ΕΣΣΟ εκεί μέσα αναφέρει τα χρονικά διαστήματα που μπαίνουν όσοι λήγουν οι αναβολές που έχουν για λόγους υγείας , αν έχεις για κοινωνικούς λόγους μπαίνεις στην αμέσως επόμενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dionisis1925 είπε

Θα πρέπει να διαβάσεις τις προσκλήσεις στρατεύσιμων των ΕΣΣΟ εκεί μέσα αναφέρει τα χρονικά διαστήματα που μπαίνουν όσοι λήγουν οι αναβολές που έχουν για λόγους υγείας , αν έχεις για κοινωνικούς λόγους μπαίνεις στην αμέσως επόμενη.

που ακριβώς μπορώ να δω τις εν λόγο προσκλήσεις; αναρτώνται σε κάποια σελίδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/10/2022 στις 6:43 ΜΜ, ProponitisTouKanape είπε

ένα για λουκάνικο κι ένα για αρβύλες (μη βρεθεί κανά μαλακισμένο και τις ανακατέψει το βράδυ)

Υπάρχει εντολή τους ζυγούς λύσατε  στα άρβυλα και την αύριο ψάχνεις τα άρβυλα σου σε άλλη διμοιρία ή και Λόχο. Το κάνανε οι Ελδυκάριοι που επαναπατρίζονταν.

Επεξ/σία από ANGEL.TSIO
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ANGEL.TSIO είπε

Υπάρχει εντολή τους ζυγούς λύσατε  στα άρβυλα και την αύριο ψάχνεις τα άρβυλα σου σε άλλη διμοιρία ή και Λόχο. Το κάνανε οι Ελδυκάριοι που επαναπατρίζονταν.

Δεν κατάλαβα τίποτα. Τι ακριβώς είναι αυτό το καψώνι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, ANGEL.TSIO είπε

Υπάρχει εντολή τους ζυγούς λύσατε  στα άρβυλα και την αύριο ψάχνεις τα άρβυλα σου σε άλλη διμοιρία ή και Λόχο. Το κάνανε οι Ελδυκάριοι που επαναπατρίζονταν.

Το οτι υπαρχουν πολλοι που κανουν μ@λ@κιες δεν λεει τιποτα. Μια χαρα ειχαμε κοσμο που δεν φοραγε αρβυλα και δεν ενοχλουταν κανενας, ειτε στρατιωτες ειτε μονιμοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, JakeKaufman είπε

Δεν κατάλαβα τίποτα. Τι ακριβώς είναι αυτό το καψώνι;

Αυτό γίνεται κατά την διάρκεια της νύκτας που όλοι κοιμούνται. Ο θαλαμοφύλακας λαμβάνει εντολή να εκτελέσει το παράγγελμα. Κλωτσάει όλα τα άρβυλα προς διάφορες κατευθύνσεις. Το πρωί με το εγερτήριο γίνεται ένας πανικός. Όλοι ψάχνουν να βρουν τα άρβυλα των. Τυχεροί αυτοί που τα έχουν δεμένα ή κλειδωμένα ως ζεύγος. 

Καλημέρα. 

Μετά από χρόνια τα θυμάμαι και μου έρχονται στο μυαλό και γελώ. 

Επεξ/σία από kawavn800
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kawavn800 είπε

Αυτό γίνεται κατά την διάρκεια της νύκτας που όλοι κοιμούνται. Ο θαλαμοφυλακα λαμβάνει εντολή να εκτελέσει το παράγγελμα. Κλωτσάει όλα τα άρβυλα προς διάφορες κατευθύνσεις. Το πρωί με το εγερτήριο γίνεται ένας πανικός. Όλοι ψάχνουν να βρουν τα άρβυλα των. Τυχεροί αυτοί που τα έχουν δεμένα ή κλειδωμένα ως ζεύγος. 

Καλημέρα. 

Μετά από χρόνια τα θυμάμαι και μου έρχονται στο μυαλό και γελώ. 

Ok. Η αλήθεια είναι ότι πέρασα από διαφορά στρατόπεδα (5 αν θυμάμαι καλά) αλλά δεν συνάντησα αυτή την ομορφιά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 ώρες πριν, kawavn800 είπε

Αυτό γίνεται κατά την διάρκεια της νύκτας που όλοι κοιμούνται. Ο θαλαμοφυλακα λαμβάνει εντολή να εκτελέσει το παράγγελμα. Κλωτσάει όλα τα άρβυλα προς διάφορες κατευθύνσεις. Το πρωί με το εγερτήριο γίνεται ένας πανικός. Όλοι ψάχνουν να βρουν τα άρβυλα των. Τυχεροί αυτοί που τα έχουν δεμένα ή κλειδωμένα ως ζεύγος. 

Καλημέρα. 

Μετά από χρόνια τα θυμάμαι και μου έρχονται στο μυαλό και γελώ. 

Από περιέργεια, πότε ακριβώς έγινε αυτό; Γιατί ούτε το παράγγελμα σημαίνει αυτό που λες, ούτε έχει καμιά δουλειά ο θαλαμοφύλακας να κάνει κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Kercyn είπε

Από περιέργεια, πότε ακριβώς έγινε αυτό; Γιατί ούτε το παράγγελμα σημαίνει αυτό που λες, ούτε έχει καμιά δουλειά ο θαλαμοφύλακας να κάνει κάτι τέτοιο.

Το παράγγελμα λέει να λύσουν τους ζυγούς οι άνδρες που είναι σε σχηματισμό. Μεταφορικά  τα ζεύγη των άρβυλων είναι παρατεταμένα σε ζυγούς. Ο θαλαμοφύλακας  εκτελεί το παράγγελμα κατόπιν εντολής αυτού που την δίνει. Πχ του περιπολάρχη, του εφοδεύοντα κλπ. Μπορεί το πρωί με το εγερτήριο να δοθεί και ΛΑΓΟΣ. 

Εκεί να δεις κλάμα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 λεπτά πριν, kawavn800 είπε

Το παράγγελμα λέει να λύσουν τους ζυγούς οι άνδρες που είναι σε σχηματισμό. Μεταφορικά  τα ζεύγη των άρβυλων είναι παρατεταμένα σε ζυγούς. Ο θαλαμοφύλακας  εκτελεί το παράγγελμα κατόπιν εντολής αυτού που την δίνει. Πχ του περιπολάρχη, του εφοδεύοντα κλπ. Μπορεί το πρωί με το εγερτήριο να δοθεί και ΛΑΓΟΣ. 

Εκεί να δεις κλάμα. 

 

Συγγνώμη, αλλά αυτά που λες ακούγονται λίγο ό,τι να 'ναι. Γι' αυτό σε ρώτησα πότε έγινε αυτό, γιατί δεν ξέρω τι γινόταν 20-30 χρόνια πριν που ο καθένας έκανε ό,τι του κατέβει. Ο θαλαμοφύλακας είναι σε διατεταγμένη υπηρεσία με σαφείς αρμοδιότητες και δεν εκτελεί εντολές από τον κάθε τυχαίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, kawavn800 said:

Αυτό γίνεται κατά την διάρκεια της νύκτας που όλοι κοιμούνται. Ο θαλαμοφύλακας λαμβάνει εντολή να εκτελέσει το παράγγελμα. Κλωτσάει όλα τα άρβυλα προς διάφορες κατευθύνσεις. Το πρωί με το εγερτήριο γίνεται ένας πανικός. Όλοι ψάχνουν να βρουν τα άρβυλα των. Τυχεροί αυτοί που τα έχουν δεμένα ή κλειδωμένα ως ζεύγος. 

Καλημέρα. 

Μετά από χρόνια τα θυμάμαι και μου έρχονται στο μυαλό και γελώ. 

Cringerades θα έλεγα εγώ, λες και είναι παιδάκια δημοτικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπήρχε ένας κώδικας που σιγά σιγά εξαλείφθηκε. 

Μην απορείτε. 

Και πολλά άλλα. 

Για όσους υπηρέτησαν ΕΔ  θα γνωρίζουν τι εστί Λαγός κάτι περίπου ως ΠΕΛΕΚΥΣ για τους λοιπούς εκτός ΠΝ και ΠΑ. 

Σίγουρα σας φαίνονται άγνωστα τα περισσότερα. 

Πχ

'' Διαδοχικά κτυπήματα μετά της προσωμίδος άρξαστε ''  το έχετε ακούσει ή διδαχθεί όσοι υπηρέτησαν μετά το 2000;

Έχετε κάνει  ποτέ ασκήσεις λογχομαχίας, διέλευση στίβου μάχης  με φόρτο βολή εκ του ορθίως, γονυπετώς κλπ; 

Έχουν αλλάξει πάρα πολλά.  

Οι Μονάδες βασίζονταν στους κληρωτούς. Οι παλιοί ίσως παρεκτρέπονταν λίγο  σχετικά με τα αναφερόμενα καψόνια. 

Δείτε λίγο βίντεο από τις μάχες στην Ουκρανία για να μπείτε στο πετσί του ρόλου. 

Χρειάζεται πολύς χρόνος για να γίνεις αξιόμαχος. Μάχιμος γίνεσαι εν τη πράξη. 

Στον Καιρό ή αλλιώς ημι ανάπαυση. 

Για να περνάει η ώρα. 

 

 

Επεξ/σία από kawavn800
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...