Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα. Συγγενικό μου πρόσωπο παρουσιάζεται στο στρατόπεδο Ανδρέα Καλλινσκη, στο Μεγάλο Πεύκο. 

Γνωρίζει κανείς τον πιο εύκολο τρόπο να πάει εκεί; Απ' όσο είδα περνάει το ΚΤΕΛ Αττικής, με αφετηρία το Θησείο. Είναι καλή λύση; 

Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πού μένει ή από πού θα ξεκινήσει τέλος πάντων;

Άλλη λύση είναι ο Προαστιακός: https://www.athenstransport.com/info/proastiakos/stathmos-nea-peramos/

https://el.wikipedia.org/wiki/Γραμμή_2_(Προαστιακός_Αθήνας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, panomelene είπε

Σωστά έρευνας και πληροφορικής

Έχει και στο στρατόπεδο που είμαι, τώρα δεν έχω καταλάβει μετά με το πόστο τι παίζει, αλλά έχω την εντύπωση ότι κανείς και υπηρεσιες κανονικά

Δεν έχω δει καν που είναι ο λογχος

 

 

Μην το σκέφτεσαι καν, άλλοι παρακαλάνε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, phanispal είπε

Πού μένει ή από πού θα ξεκινήσει τέλος πάντων;

Άλλη λύση είναι ο Προαστιακός: https://www.athenstransport.com/info/proastiakos/stathmos-nea-peramos/

https://el.wikipedia.org/wiki/Γραμμή_2_(Προαστιακός_Αθήνας)

Από κέντρο Αθήνας θα φύγει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ερωτηση σε βαζουν σε ενα απο τα στρατοπεδα που εχει να διαλεξεις πχ εμενα εχει θηβα ,λαμια,λαρισα , σπαρτη, λιτοχωρο,γρεβενα ,ιωαννινα ,αυλωνα σε ενα απο αυτα θα με πανε ? για να παρουσιαστώ
 
  • Curtir
     
  •  
28 λεπτά πριν, george572000 είπε
μια ερωτηση σε βαζουν σε ενα απο τα στρατοπεδα που εχει να διαλεξεις πχ εμενα εχει θηβα ,λαμια,λαρισα , σπαρτη, λιτοχωρο,γρεβενα ,ιωαννινα ,αυλωνα σε ενα απο αυτα θα με πανε ? για να παρουσιαστώ
ξερω πως υπαρχουν και σε αλλες περιοχες κεντρα νεοσυλεκτων
 
  • Curtir
     
  •  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/1/2023 στις 9:29 ΠΜ, Αλεξανδρος A.92 είπε

Δεν νομιζω να υπαρξει θεμα. Αν ειχες σε εμφανες σημειο θα ηταν προβλημα οπως λες. Ωστοσο αν σε δει καποιος πηγαινοντας στα μπανια ή καπως αλλιως μπορει να σου την πει. Να εισαι προετοιμασμενος να το βγαλεις ανα πασα στιγμη. 

To θέμα είναι πως επειδή είναι έτσι ο ιστός στο σημείο, εκτός του οτι η τρύπα μπορεί να κλείσει σε λεπτά, δεν μπορώ να το βγάλω μόνος μου.. Από όσα διαβάζω αν δεν είναι σε κάποιο εμφανές σημείο δεν υπάρχει θέμα, όμως άλλα τόσα ακούω οτι θα πρέπει να το βγάλω.. Οκ να το έβγαζα για το στρατο, αλλα μετά η διαδικασία για να επουλωθεί αν το ξανακάνω παίρνει πάνω απο 3μηνο και θα προτιμούσα να το αποφύγω..

Επεξ/σία από greg1900dz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, greg1900dz είπε

To θέμα είναι πως επειδή είναι έτσι ο ιστός στο σημείο, εκτός του οτι η τρύπα μπορεί να κλείσει σε λεπτά, δεν μπορώ να το βγάλω μόνος μου.. Από όσα διαβάζω αν δεν είναι σε κάποιο εμφανές σημείο δεν υπάρχει θέμα, όμως άλλα τόσα ακούω οτι θα πρέπει να το βγάλω.. Οκ να το έβγαζα για το στρατο, αλλα μετά η διαδικασία για να επουλωθεί αν το ξανακάνω παίρνει πάνω απο 3μηνο και θα προτιμούσα να το αποφύγω..

Δεν υπάρχει περίπτωση να το δει κάποιος. Έτσι κ αλλιώς δεν επιτρέπεται να περνας από στελέχη μπροστά χωρις μπλουζα. Και να το έβλεπε βέβαια δεν μπορεί να σου πει να βγάλεις κάτι που δεν φαίνεται και δεν έχει νόημα κιόλας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζουμε τίποτα για τις μεταθέσεις της Ε ΕΣΣΟ  που βγαίνουν συνήθως μετά τις γιορτές; Είναι οι τακτικές μεταθέσεις αυτές ή είναι τύπου πιο χαλαρές βυσματικες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ερωτηση σε βαζουν σε ενα απο τα στρατοπεδα που εχει να διαλεξεις πχ εμενα εχει θηβα ,λαμια,λαρισα , σπαρτη, λιτοχωρο,γρεβενα ,ιωαννινα ,αυλωνα σε ενα απο αυτα θα με πανε ? για να παρουσιαστώ
ξερω πως υπαρχουν και σε αλλες περιοχες κεντρα νεοσυλεκτων
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/1/2023 στις 9:49 ΠΜ, MitsosDaBest13 είπε

Καλημέρα. Συγγενικό μου πρόσωπο παρουσιάζεται στο στρατόπεδο Ανδρέα Καλλινσκη, στο Μεγάλο Πεύκο. 

Γνωρίζει κανείς τον πιο εύκολο τρόπο να πάει εκεί; Απ' όσο είδα περνάει το ΚΤΕΛ Αττικής, με αφετηρία το Θησείο. Είναι καλή λύση; 

Ευχαριστώ. 

Ο Προαστιακός είναι πολύ μακριά από το στρατόπεδο. Για να πας με τα πόδια από τον σταθμό, άστο καλύτερα. Το ΚΤΕΛ που ξεκινάει από το Θησείο και περβαει από την Καβάλας, Ελευσίνα, συμφέρει περισσότερο γιατί σε αφήνει πάρα πολύ κοντά. 

2 ώρες πριν, george572000 είπε
μια ερωτηση σε βαζουν σε ενα απο τα στρατοπεδα που εχει να διαλεξεις πχ εμενα εχει θηβα ,λαμια,λαρισα , σπαρτη, λιτοχωρο,γρεβενα ,ιωαννινα ,αυλωνα σε ενα απο αυτα θα με πανε ? για να παρουσιαστώ
ξερω πως υπαρχουν και σε αλλες περιοχες κεντρα νεοσυλεκτων

Στη εποχή που πήγα εγώ φαντάρος,αυτή η δήλωση ήταν τελείως για τα μάτια του κόσμου, γιατί όπως είναι φυσικό κανένας δεν θα επέλεγε παραμεθόριο...Σε κάθε σειρά βγαίνει ΦΕΚ που κατατάσσει τους στρατιώτες ανάλογα την στρατολογική υπηρεσία που ανήκουν, πχ η Ανατολική Αττική θα πάει στο τάδε κεντρο. Δεν ξέρω τώρα βέβαια με την επαναφορά των κέντρων, μήπως έχει αλλάξει κάτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, 

Παρουσιάζομαι στον Πόρο στις 6 Φεβρουαρίου.

Έχω δύο ερωτήσεις. Η μία είναι γενικότερη και νομίζω πως μπορεί να απαντηθεί από όλους, η δεύτερη αφορά μόνο το Ναυτικό. 

1. Δυστυχώς, έχω κάποια προβλήματα υγείας τα οποία δυσκολεύουν πάρα πολύ την ποιότητα ζωής μου. Οι περισσότερες από αυτές τις διαγνώσεις είναι χρόνιες και βρίσκονται συγκεντρωμένες στον φάκελο ασφάλισης υγείας μου (eservices.eopyy.gov.gr). Θα ήθελα να ρωτήσω λοιπόν, επειδή δεν έχω χαρτιά για όλα αυτά, παίρνουν στα σοβαρά αυτόν τον φάκελο; Δηλαδή άμα τους πω, επισκεφθείτε τον φάκελο υγείας μου και θα τα δείτε όλα, θα με ακούσουν ή θα γελάνε;

2. Μία από τις παθήσεις που έχω είναι αυτή της σμηγματορροϊκής δερματίτιδα, για την οποία έχω ειδική αγωγή (σαμπουάν, κρέμες κ.λπ) και η οποία καθιστά πάρα πολύ δύσκολο το ξύρισμα. Υποθέτω πως θα μπορώ να πάρω μαζί μου την αγωγή (διορθώστε με αν κάνω λάθος), οπότε η ερώτηση μου είναι η εξής: Γνωρίζω πως γενικά στο ναυτικό δεν χρειάζεται να είσαι ξυρισμένος (εννοείται πως θα πρέπει να περιποιείσαι τα γένια σου), πρέπει όμως να πάω εκεί ξυρισμένος;

Σας ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Millisec είπε

Καλησπέρα σε όλους, 

Παρουσιάζομαι στον Πόρο στις 6 Φεβρουαρίου.

Έχω δύο ερωτήσεις. Η μία είναι γενικότερη και νομίζω πως μπορεί να απαντηθεί από όλους, η δεύτερη αφορά μόνο το Ναυτικό. 

1. Δυστυχώς, έχω κάποια προβλήματα υγείας τα οποία δυσκολεύουν πάρα πολύ την ποιότητα ζωής μου. Οι περισσότερες από αυτές τις διαγνώσεις είναι χρόνιες και βρίσκονται συγκεντρωμένες στον φάκελο ασφάλισης υγείας μου (eservices.eopyy.gov.gr). Θα ήθελα να ρωτήσω λοιπόν, επειδή δεν έχω χαρτιά για όλα αυτά, παίρνουν στα σοβαρά αυτόν τον φάκελο; Δηλαδή άμα τους πω, επισκεφθείτε τον φάκελο υγείας μου και θα τα δείτε όλα, θα με ακούσουν ή θα γελάνε;

2. Μία από τις παθήσεις που έχω είναι αυτή της σμηγματορροϊκής δερματίτιδα, για την οποία έχω ειδική αγωγή (σαμπουάν, κρέμες κ.λπ) και η οποία καθιστά πάρα πολύ δύσκολο το ξύρισμα. Υποθέτω πως θα μπορώ να πάρω μαζί μου την αγωγή (διορθώστε με αν κάνω λάθος), οπότε η ερώτηση μου είναι η εξής: Γνωρίζω πως γενικά στο ναυτικό δεν χρειάζεται να είσαι ξυρισμένος (εννοείται πως θα πρέπει να περιποιείσαι τα γένια σου), πρέπει όμως να πάω εκεί ξυρισμένος;

Σας ευχαριστώ πολύ.

1)  θα θέλουν να τα δουν σε χαρτιά οπότε εκτύπωσε εστω το φάκελο μαζί. Θα σε δει και γιατρος εκεί αλλά θα βοηθησεις αν τα εχεις εκτυπωμένα. Μετά στην εσυεα (καπως ετσι λεγεται η επιτροπη για τα Ι μπορεις να αναλύσεις περισσοτερο το θεμα σου και να ζητησεις Ι/ απαλλαγη κλπ)

 

2) ξύρισμα? χαχαχ  όταν μπήκα απλά συμμάζεψα τα γενια να εχουν 'συμμαζεμενο' σχήμα , και ξυρίστηκα πρωτη φορα στην ορκομωσία για να με δουν οι δικοί μου οχι τπτ αλλο, δεν άκουσα ποτέ κανέναν να μας γκρινιάζει για το ξύρισμα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Millisec είπε

Καλησπέρα σε όλους, 

Παρουσιάζομαι στον Πόρο στις 6 Φεβρουαρίου.

Έχω δύο ερωτήσεις. Η μία είναι γενικότερη και νομίζω πως μπορεί να απαντηθεί από όλους, η δεύτερη αφορά μόνο το Ναυτικό. 

1. Δυστυχώς, έχω κάποια προβλήματα υγείας τα οποία δυσκολεύουν πάρα πολύ την ποιότητα ζωής μου. Οι περισσότερες από αυτές τις διαγνώσεις είναι χρόνιες και βρίσκονται συγκεντρωμένες στον φάκελο ασφάλισης υγείας μου (eservices.eopyy.gov.gr). Θα ήθελα να ρωτήσω λοιπόν, επειδή δεν έχω χαρτιά για όλα αυτά, παίρνουν στα σοβαρά αυτόν τον φάκελο; Δηλαδή άμα τους πω, επισκεφθείτε τον φάκελο υγείας μου και θα τα δείτε όλα, θα με ακούσουν ή θα γελάνε;

2. Μία από τις παθήσεις που έχω είναι αυτή της σμηγματορροϊκής δερματίτιδα, για την οποία έχω ειδική αγωγή (σαμπουάν, κρέμες κ.λπ) και η οποία καθιστά πάρα πολύ δύσκολο το ξύρισμα. Υποθέτω πως θα μπορώ να πάρω μαζί μου την αγωγή (διορθώστε με αν κάνω λάθος), οπότε η ερώτηση μου είναι η εξής: Γνωρίζω πως γενικά στο ναυτικό δεν χρειάζεται να είσαι ξυρισμένος (εννοείται πως θα πρέπει να περιποιείσαι τα γένια σου), πρέπει όμως να πάω εκεί ξυρισμένος;

Σας ευχαριστώ πολύ.

Άμα έχεις ολοκληρωμένα γενιά και με σμήγμα να καλύπτεται και τα περιποιείσαι δεν έχεις πρόβλημα.

Αν πάλι έχεις τρίχες αριστερά δεξιά, θα υπάρχει πρόβλημα. Υπάρχουν 2 περιπτώσεις ανάλογα το πρόβλημα.

1) Μένεις έτσι και παίρνεις χαρτί ελεύθερος ξυρίσματος από στεπ 

2)Ξυριζεσαι με προσοχή.

Όπως και να έχει δεν θα σε βάζουν σε αγήματα και επίσημα events, φάτσα φόρα.

That's the army.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, μου ήρθε το χαρτί για την επιτροπή απαλλαγών και γράφει αυτό εδώ ακριβώς. Έχω συμπληρώσει 2 έτη αναβολών και κατευθύνομαι για ολική απαλλαγή, Άρθρο 37 του Ν.3421/05 «Στρατολογία των Ελλήνων και Άλλες

Διατάξεις» (ΦΕΚ 302/13-12-2005 τ. Α)

β. Άρθρο 22 της Φ.429.1/5/150045/04 Ιαν 2006/Απόφ. ΥΦΕΘΑ (ΦΕΚ 34

τ. Β’)

γ. Η από 09/01/ Αυτό σημαίνει ότι επρόκειτο να πάρω Ι5 με βάση τον ΦΕΚ; Είμαι πάρα πολύ αγχωμενος γιατί δεν ξέρω πως δουλεύουν αυτά... Αν κάποιος που γνωρίζει μπορεί να διαφωτίσει... Ευχαριστώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Lolaiko είπε

Καλησπέρα, μου ήρθε το χαρτί για την επιτροπή απαλλαγών και γράφει αυτό εδώ ακριβώς. Έχω συμπληρώσει 2 έτη αναβολών και κατευθύνομαι για ολική απαλλαγή, Άρθρο 37 του Ν.3421/05 «Στρατολογία των Ελλήνων και Άλλες

Διατάξεις» (ΦΕΚ 302/13-12-2005 τ. Α)

β. Άρθρο 22 της Φ.429.1/5/150045/04 Ιαν 2006/Απόφ. ΥΦΕΘΑ (ΦΕΚ 34

τ. Β’)

γ. Η από 09/01/ Αυτό σημαίνει ότι επρόκειτο να πάρω Ι5 με βάση τον ΦΕΚ; Είμαι πάρα πολύ αγχωμενος γιατί δεν ξέρω πως δουλεύουν αυτά... Αν κάποιος που γνωρίζει μπορεί να διαφωτίσει... Ευχαριστώ..

Τα έψαξες και τα διάβασες; Γιατί εγώ με μια ματιά που έριξα, καταλαβαίνω ότι είναι η τελευταία φορά που θα αποφανθούν στην επιτροπή απαλλαγών για τον αν μπορείς να υπηρετήσεις ή όχι. Στην περίπτωση του όχι θα πας για ολική απαλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...