Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, kawavn800 είπε

Το παράγγελμα λέει να λύσουν τους ζυγούς οι άνδρες που είναι σε σχηματισμό. Μεταφορικά  τα ζεύγη των άρβυλων είναι παρατεταμένα σε ζυγούς. Ο θαλαμοφύλακας  εκτελεί το παράγγελμα κατόπιν εντολής αυτού που την δίνει. Πχ του περιπολάρχη, του εφοδεύοντα κλπ. Μπορεί το πρωί με το εγερτήριο να δοθεί και ΛΑΓΟΣ. 

Εκεί να δεις κλάμα. 

 

Ανούσιες καφρίλες από την εποχή των πατεράδων και παππούδων μας, που ευτυχώς δεν τα συναντάς πλέον. Δηλαδή τι κέρδιζε κάποιος από τα καψοναρίσματα; Χαβαλέ; Σκληραγώγηση; Πειθαρχεία και υπακοή; Μια χαρά μας καψονάρει η ζωή εκτός στρατού.

Επεξ/σία από Panagiotis19009
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 ώρες πριν, SIP1995 είπε

Cringerades θα έλεγα εγώ, λες και είναι παιδάκια δημοτικού.

Εγερτήριο 06:15 σε 3 λεπτά έπρεπε να είσαι στο προαύλιο για 45 λεπτά γυμναστική ασχέτως καιρού και Θεού. Να σε δω  τι λες τώρα. Εάν  έχεις βρει τα άρβυλα σου  θα είσαι τυχερός. Σκέψου τι παιδικό παιχνίδι είναι. Ανταρτοπολεμο στα βουνά της Χαλκιδικής ή στο Παγγαίο. Και να σου δώσουν ΛΑΓΟ  για  να φύγουμε όλος ο Λόχος για άλλη περιοχή. Ο δε Λαγός να συνοδεύεται από εκρήξεις και πυρά. Δεν είναι warzone στην καρέκλα με ακουστικά. 

Θέλει ΑΡΕΤΉ ΚΑΙ ΤΌΛΜΗ. 

Καλό ξημέρωμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, yanis13 είπε

Ουτε εγω το εχω ακουσει αυτο με τις αρβυλες. Δεν υπαρχει περιπτωση να γινεται αυτο πλεον, σε κανενα στρατοπεδο.

Σε μονάδες Ειδικών Δυνάμεων μπορεί να γίνει, όπως και άλλα χειρότερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο θα ήταν να μη γράφετε εμπειρίες από 30 χρόνια πριν, από ειδικές δυνάμεις η αλλα που ακουσατε από τους παππουδες σας γτ τρομοκρατείτε χωρίς λόγο τους νέους που μπαινουν

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, greg1900dz είπε

Καλησπέρα, προσεχώς θα μπώ και γω για τη θητεία μου, και έχω piercing στη ρωγα.. Απο τη στιγμη που δεν φαίνεται, θα χρειαστεί να το βγάλω? 

spacer.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, greg1900dz είπε

Καλησπέρα, προσεχώς θα μπώ και γω για τη θητεία μου, και έχω piercing στη ρωγα.. Απο τη στιγμη που δεν φαίνεται, θα χρειαστεί να το βγάλω? 

Δεν νομιζω να υπαρξει θεμα. Αν ειχες σε εμφανες σημειο θα ηταν προβλημα οπως λες. Ωστοσο αν σε δει καποιος πηγαινοντας στα μπανια ή καπως αλλιως μπορει να σου την πει. Να εισαι προετοιμασμενος να το βγαλεις ανα πασα στιγμη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, george572000 είπε

οταν ειναι εκλογες οι φανταροι που ψηφιζουν

 

Απο τι ειδα το 2019 ειχε εκδοθει αλλη μια κατασταση επιβιβασης (τσαμπα μεταφορα) για να μεταφερθουν και να ψηφισουν στον τοπο κατοικιας τους. Αλλα νομιζω γινεται και εκει που υπηρετεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα 

Είμαι α εσσο τώρα το 2023 και έχω πτυχίο πληροφορικής και μου είπαν να με στείλουν έρευνας και πληροφορίας, δεν μπορώ να βρω κανέναν στο στρατόπεδο να είναι, γνωρίζει κανένας γενικά τι παίζει και αν είναι καλύτερα;

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panomelene είπε

Καλησπέρα 

Είμαι α εσσο τώρα το 2023 και έχω πτυχίο πληροφορικής και μου είπαν να με στείλουν έρευνας και πληροφορίας, δεν μπορώ να βρω κανέναν στο στρατόπεδο να είναι, γνωρίζει κανένας γενικά τι παίζει και αν είναι καλύτερα;

 

 

 

Πεντάγωνο σίγουρα έχει μπόλικους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, panomelene είπε

Καλησπέρα 

Είμαι α εσσο τώρα το 2023 και έχω πτυχίο πληροφορικής και μου είπαν να με στείλουν έρευνας και πληροφορίας, δεν μπορώ να βρω κανέναν στο στρατόπεδο να είναι, γνωρίζει κανένας γενικά τι παίζει

 

Έρευνας και πληροφορικής μήπως?


Σε μία ταξιαρχία που υπηρετούσα είμουν ταχυδρόμος και είχα συναντήσει 2-3 στρατιώτες που ήταν έρευνας και πληροφορικής. Η μονάδα τους (νομίζω μόνο 1 λόχος) ήταν υπεύθυνη για το ΙΤ της ταξιαρχίας. Στην πράξη όταν κάτι δε λειτουργούσε υπολογιστικά τους έστελναν (τους στρατιώτες) να ελεγξουν τι γίνεται. Στη μονάδα μας είχαν έρθει να δουν ένα PC που δε δούλευε, αποφάνθηκαν ότι χάλασε και μας έφεραν άλλο μετά απο 2-3 μέρες.

Γενικά έχω την εντύπωση ότι ήταν πολύ χαλαρα, πρέπει στη μονάδα τους να είχαν λίγους αξιωματικούς και τους έβλεπα σπάνια, παρόλο που είχαν γραφείο και στο διοικητήριο της ταξιαρχίας. Έχω την αίσθηση ότι τον περισσότερο καιρο φίδιαζαν.

5 ώρες πριν, panomelene είπε

αν είναι καλύτερα;

Προσωπική μου άποψη πως στο στρατό είναι πάντα καλύτερα να έχεις ένα συγκεκριμμένο πόστο παρά να σε στέλνουν απο δω κι απο εκεί τυχαία.

Υ.Γ Ότι γράφω είναι απ΄το 2010 οπότε μπορεί να μην ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά έρευνας και πληροφορικής

Έχει και στο στρατόπεδο που είμαι, τώρα δεν έχω καταλάβει μετά με το πόστο τι παίζει, αλλά έχω την εντύπωση ότι κανείς και υπηρεσιες κανονικά

Δεν έχω δει καν που είναι ο λογχος

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...